BI DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 13 Zondag 29 Maart 1896. Abonnementsprijs bulten j voorop betaalbaar Pms der AnnoncenJ Eeklamen 76 c<mtlemen drukreflel. Het vonnis. Een beetje logiek. Leest aandachtig LIBERAAL WEEKBLAD VOOR PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 4 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 28 MAART. Wij hebben aan onze lez6rs beloofd van in 't Vlaamch het vonnis mede te deelen uitgesproken in 't proces van het bestuur der Hospiciën van Aalst tegen La Justice Sociale, Klokke Boeland, Het Land van Aalst en Dendergalm. Wij moesten maar alleen den franschen tekst geven maar de uitspraak is zoo vleiend en ver eer end voor zekere def tige Woestebladen dat wij hier het vertaalde vonnis laten volgen Aangezien de eisch strekt om de tegenpartij te veroordeelen tot 20,000 franken en tot 32 inlasschingen. Gezien de tusschen komst dar heeren Carton de Wiart en consoorten aangezien die heeren allen moeten aanzien worden als ,de schrijvers van het artikel. Aangezien dus, krachtens artikel 18 der Grondwet, de drukker van Gompel zonder on kosten moet buiten zaak worden gesteld. Aangezien het niet bewezen is dat het artikel in kwestie laster bevat, dat is valsche en be paalde aautijgingen van aard om de verzoekers in hunne eer te krenken of hen aan het open baar misprijzen bloot te stellen. Aangezien de grond der feiten in den volgen de zin reeds van in 't begin van't artikel is aangeduid De raad der hospitiën komt priester Daens te verwittigen dat de kapelle van het hospitaal hem voortaan ontzeid is en zoo voorts, Aangezien het blijkt uit het proces, dat die bevestiging niet alleen gedaan is ter goeden trouw, maar nog in zijne hoofdtrekken volstrekt waar is. Aangezien het ook uiet is bewezen dat de schrijvers met boos inzicht handelden, wanneer zij uit die feiten afleidden dat bet geheim doel der Hospitiën geweest is van den politieken man door den priester te treffen. Aangezien immers die feiten moeten overeen gebracht worden met de kiezingen van Aalst waarin de leden der Hospitiën of hunne bloed verwanten kandidaten geweest zijn en dat diensvolgens de tegenpartij zeer wel ter goeden trouw kan besluiten dat een priester, om zui ver politieke reden, belet geweest was de Mis te doen Aangezien overigens de Hospitiën zelf hun besluit zoeken te wettigen met den zoogezeiden laster aan te halen, die priester Daens in de Kamers tegen hen zou vooruitgezet hebben. Maar aangezien, voor wat de beleedigingen aangaat, dat het artikel, dat hevige en her- Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (13# Vebvolg). Ik dank u voor uw goedheid zegde hij schertsend. De danseres zag hem weemoedig aan Zij vatte nogmaals Willems hand doch met de andere sloeg hij 't voorhang terug dat voor den uitgang hing. Vaarwel, zegde zij, en wees gelukkig Laat het u nooit berouwen eene arme kome diante eene dienst bewezén te hebben. Hij stapte de deur uit, en.... stond voor Trees. Zonder spreken blikten Willem en Trees elkander aan. Gij hier Trees riep Willem. Hij wilde hare hand nemen doch met af schuw trok zij de hare terug. Zij wilde de hand niet drukken welke hij daarueven aan de spel- speelster gereikt had. Ja, wij hebben elkaar recht goed getrof fen, zegde zij maar ik ben niet alleen ook uw vader is hier. Daar seffens is hij in de barak geweest. Vader in de barak 1 stamelde Willem. En waar is hij nu n Dat weet ik niet. Ik zou mij zeiven kunnen slaan van spijt haalde verwijten inhoudt, bpleedigend is en do Ealen te buiten gaat van de wettige bespreking, oe uit -ebreid deze ook moge weze. Dat de titel, Eerloosheid woord tot vier maal herhaald, beleedigend is, dat ook zon der reden andere verwijten vermenigvuldigd zijn in't artikel namelijk:" ellendige ziel helsch doel, misdaad, n Aangezien zulke uitdrukkingen, zooveel te min gerechtvaardigd zij, dat zij voortkomen onder de penne van advokaten die, beter dan anderen, kunnen wikken welke bewoordingen toegelaten en wettig zijn aangezien dat het ar tikel niet verscaeen in een dagblad, waarde rapheid van den opstel een gebrek aan koel bloedigheid zou kunnen verschoonen dat het artikel integendeel verscheen verschillige dagen na het besluit der Hospiciën, en dat later, zelfs nog ter zitting van de rechtbank, gansch het artikel is blijven staan houden. Aangezien dat de schrijvers ter hunner ont lasting de strijd ii,roepen, die gevoerd wordt tegen Priester Daens, door sommige gazetten van het land van Aalst namelijk door den Denderbode Be Stad NinoveBe Gazet van Aalst dat zij de talrijke beleedigende, gmffe en gemeene uitdrukkingen aanstippen van die gazetten, alsook de onbetamelijke en snoode zinspelingen, die er in voorkomen op feiten van 't bezonder leven Maar aangezien het genoeg is op te mei ken, benevens het gebrek aan noodzakelijk verband met de zaak, dat het do plicht was voor de schrijvers, voor mannen van hun karakter, van hunnen stand, van hunne opvoeding van in niets den penneirant na te volgen die te dik wijls de hedendaagsche drukpers onteert. Aangezien evenwel men moet iu achtnenien dat er hier spraak is van een openbaar bestuui wiens daden onderworpen zijn aan eene zeer breede bespreking dat de heeren van de Hos piciën persoonlijk niet zijn aangerand dat de deftigheid van hun bezonder leven niet is be twijfeld dat hunne namen niet zijn gedrukt geworden, en dat zij volstrekt onbekend zijn gebleven aan de lezers van het blad. Aangezien er ook aan te merken is, dat de schrijvers schijnen gehandeld te hebben onder de ingeving van edelmoedige gevoelens, over dreven enkel door het natuurlijk vuur der jonkheid. Aangezien dat Het Land van Aalst, Klokke Roeland en de Bender galm, met het artikel zonder opmerken noch voorbehouding over te nemen, een groot deel der verantwoordelijk heid op zich hebben getrokken. Aangezien voor wat de schadeloosstelling aangaat dat al de bladen slechts eene bijzonde re ruchtbaarheid hebben, dat de heeren der Hospitiën niet bewijzen van stoffelijke schade te hebben geleden. Om deze redenen, gehoord in zijn advies het openbaar Ministerie. riep Willem. Ik had alles zoo wel overlegd en voorgenomen hoe ik mij in het toekomende ge dragen zou maar wat moet ik nu doen Dat moet gij niet aan mij vragen, ant woordde Trees, zich koel afwendend. Gisteren morgend vroeg hebt gij het te verstaan gege ven, dat gij mijneu raad nietneodig hadt. Dat heb ik nog niet vergeten en als gij nu een goeden raad noodig hebt, kunt gij bij de dan seres gaan, met wie gij zoo bevriend zijt... En met een vluchtigen halfluideu God be waar u n was zij verdwenen en liet den jon gen als verpletterd staan. Hij wist niet wat doen en toch was het noo dig een besluit te nemen. Hij stond daar als iemand die begonnen is met zijn huis te her stellen en bet boven zijnen kop voelt instorten. Het verledene, het tegenwoordige, plannen en ontwerpen van beterschap, alles viel in duigen, alles lag overhoop... En nogtans hij had de overtuiging het goede gewild te het ben en nu was er eene nieuwe eu naar het scheen ouover- stijgbare hinderpaal in den weg gekomeu. Zijn leedwezen, ziju berouw alles was te vergeefs geweest niets had hij er meê gewonnen dan eene inwendige vernedering voor zichzelven.... En de oude bitterheid over de miskenning van zijne gevoelens, over de onrechtvaardigheid waarmee men hem beoordeelde steeg weer in hem op. Hij werd in zijne gedachten onderbro ken door den gerechtsdienaar die op zijnen schouder klopte en hem met ruwe stem toe riep Hola zeg, zwierbol zijt gij niet de zoon van den Lindhamerboer, die,.. De rechtbank verklaart beleedigend en schadelijk, maar niet lasterend, het artikel in de Justice Sociale ver schenen op 22 December 1895, en in Klokke Roeland, 't Land van Aalst en Bendergalm van 29 December. Veroordeelt al die gazetten dit vonnis af te kondigen onder den titel Rechterlijke Her stelling. Laat toe dat ten koste der beeren van La Justice Sociale het vonnis in een blad ten keu ze van de Hospitiën worde ingelascht, zonder dat de inlassching meer dau 100 franken moge kosten. Veroordeelt de Justice Sociale tot den helft, en de andere gazetten elk tot een zesde der kosten. De Kamers hebben op voorstel van M. Woeste eene wet gestemd waarbij het aan trouwzieke koppels toegelaten wordt man en vrouw te worden op 21 jarigen ouderdom, ondanks het verzet der ouders vroeger kon dit slechts ge beuren op den ouderdom van 25 jaren. M. Woeste en zijne sleepdragers vin den dus dat de Belgische jeugd op 21 jaar gezond oordeel genoeg bezit om met kennis van zaken iu de groote en belangrijke kwestie van trouwen te kunnen handelen. Het bugerlijk is de bijzonderste akte van 't huwelijk leven, waarvan eene gansche toekomst vol ge luk of ongeluk afhangt. En om dien gewichtigen keus te doen zegt M. Woeste tot onze jongelingen dat zij op 2! jaar daarvoor genoeg verstandig zijn Maar wanneer M. Woeste en zijne kliek onze 21 jarige jongelingen op politiek terrein tegenkomen dau zingen zij een geheel andpr liedje, dan vinden zij hen volstrekt niet voorzichtig, be kwaam en verstandig meer dan ont kennen zij hen alle gezond oordeel om eenen keus van veel minder belang te doen dan het huwelijk, namelijk om hunne vertegenwoordigers voor Ka mers, Provincie en Gemeente te kiezen. Wat logiek, niet waar? Op 21 jaren zijt ge oud en wijs genoeg om eene vrouw te kiezen en aldus over uwe gansche toekomst en die uwer kinderen Hij kon niet uitspreken want Willem had hem met eenen woesteu schreeuw bij de borst gegrepen. Hoe durft gij mij noemen riep hij spreek dit woord nogmaals uit, gij dievenleidur eu gij hebt uwen laatsten snik gegeven... De politieman had zich losgerukt en de hand op den sabel gelegd. Oho 1 zegde hij. Gij zult wel de kerel zijn dien ik zoek. Doch brobeer het nog een maal de hand op mij te leggen en ik jaag u de ziel uit het lijf. De landrechter eischt u op om spoedig bij hem te komen. Die zal u zeggen of ik u een verkeeiden naam gegeven heb. Bij den landrechter ik vroeg Willem verwonderd, wat moet ik bij hem doen Dit zal hij u wel zelf zeggen antwoordde de politieman. Dus spoed u dat gij bij hem komt en zijt gij braaf, dan laat ik u alleen gaan, en zal mij houden alsof ik het woord dievenleider niet gehoord had. Willem antwoordde niet met vasten stap en opgeheven hoofd begaf hij zich naar de wo ning van den landrechter. Na aangeklopt te hebben, stond hij niet voor den landrechter, maar voor zijnen vader De oude boer zat op een hoogen leunstoel hij zag er zeer aangedaan uit en keek naden kend voor zich op den grond. Achter hem stond Diktus met een gemaakt ootmoedig gelaat. De rechter was zijwaarts aan eenen lessenaar be zig. Als hij Willem ontwaarde, legde hij de papieren weg, waarin hy las, en kwam met een donker gelaat tot hem. Gy veroorzaakt mij daar een schoon feest te beschikken, maar gij zijt te jong en te onervaren om uwe Wetgevers te be noemen. Men vindt u rijp genoeg om den groo- ten akt van 't huwelijk aan te gaan, men vindt u te groen om uw politiek- recht uit te oefenen men zal u daarom nog wat onder voogdij zettenTot 25 ja ren voor 't kiezen van de Volksvertegen woordigers en tot 30 jaren voor het kiezen van de Senateurs, de provintiale Raadsleden en de gemeenteraadsleden. Ons dunkt dat het veel moeielijker is een goed vrouwtje te zoeken dan een Jeen Claus of Doe Dewez als gemeente bestuurder En voor 't eerste moet men maar 21 jaar en voor 't laatst 30 jaar oud zijn Welke ongerijmdheid Wel ke tegenstrijdigheid Waarom wil M. Woeste, die op 21 jaren het recht van trouwen toestaat aan de meerderjarigen het recht van stemmen niet geven Waarom die inkonsekwen- tie Omdat M. Woeste schrik heeft van 't volk, een vijand van het volksrecht is en hij al zal inspannen wat mogelijk is om dit volk iu politieke onmacht te houden. Verleden week hebben wij de aandacht van 't publiek geroepen op de partijdigheid waar mede Benderbode de samenwerkende maat schappijen aanvalt, 't Is altijd hetzelfde dub belzinnig spel b issen tegen de coöperatieven die niet katholiek zijn, maar zwijgen, geen woordje zeggen tegen de klerikale coöperatief Vrede. Onze lezers kennen ons gevoelen over de in richting der samenwerkende maatschappijen wij hebben ons desaangaande in een vroeger artikel openhartig verklaard. Maar wij kunnen niet begrijpen dat een blad de dubbelzinnigheid zoo verre durft drijveu van de verdelging der neeringdoende burgery aan de coöperatief der socialisten b. v. alleen toe te schrijven, wanneer de katholieke coöpe ratief juist netzelfde doet Dat is echte Jesuieterij 11! Wij hebben toen ook gevraagd waarom Ben derbode de groote magazijnen en winkels niet bestrijdt, welke Jesuieten en andere geeste lij e orden zoo talrijk in de groote steden be zitten Of waarom hij niet te velde trekt tegen vermaak, zegde hij Gij zijt dus inderdaad on verbeterlijk Ik vroegWillem.Wat heb ik dan weeral misdaan Altijd dezelfde trotschaard sprak de rechter wrevelig. Ik wil in geene uitleggingen treden, zie hier kort en goed waarvan er kwes tie is. Uw vader is bij mij gekomen en dewijl ik medelijden met hem nen, en veel van hem boude, wil ik de zaak rap af handelen. Hij denkt dat hij het niet meer lang zal uithouden, en daarom wil hij orde in zijne zaken stellen en de Lindhamerhoef overgeven Willem was ten hoogste verrast. Diep ont roerd deed hij eenen stap tot zijnen vader en riep uit Neen, vader, dat moet gy niet. Gij zult weer gezond eu kloek worden, en de hoef kunt gij nog lange jaren besturen. Ik vraag nieta beters. Gij, onderbrak hem de rechter, het komt er niet op aan wat gij weusoht of vraagt. Da ho ve wordt niet aan u, maar aan uwen jonge ren broeder gegeven Willem stond als getroffen door eenen slag die hem duizelig had gemaakt. «Heb ik wel verstaan stamelde hy. Niet ik, maar mijn broeder Diktus zou de hoeve bekomen Vader, is dat waar Een dof, kortja was het antwoordt van den ouden man. En waarom vader, waarom vroeg Wil lem stoterend van gramsohap. Wordt voortgezet «ff

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1