DE LINDHAMERXOEVE 11de Jaar. Nummer 14 Zondag 5 April 1896. De millioenendans. Wie liegt er Landbouw. De tabakwet. Ondervraging. Wat kluchtspel. Aan Denderbode. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs^r' J°01 de atad j voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten H PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen 'B (per drukregel. Reklamen 7o centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 4 APRIL. Uit den Congo komen gedurig de twee zelfde nieuwstijdingen 1° Deze en gene zijn aan de koortsen gestorven of door de zwarten vermoord 2° zooveel en zooveel hebben wij noodig om ons work te kunnen voortzetten. Hoeveel millioeneu er van ons geld reeds door dat onbekende land ziju ver slonden geworden, zal niemand zeggen. Hoeveel millioenen er nog zulleD noo dig zijn, zal geen mond spreken, en oi wij er dan profijt zullen uithalen, zal voor allen een ondoorgrondbaar raadsel blijven. Men heeft den laatsten keer met zeer veel moeite 10 millioen door de Kameis kunnen doen stemmen om den ijzeren- weg van den Congo tot een zeker punt te voleindigen. Daarmee had men ge noeg, werd er bevestigd, maar nu wil men eene nieuwe lating van 2ö millioenen doen en 't schoonst van al is, het minis terie en de Congolanders zouden dit voorstel maar zonder veel onderzoek en bespreking gestemd willen hebben. Wat zegt ge daarvan 25 millioen om bij de andere geworpen te worden, zonder stellig te kunnen verzekeren of zij ooit van eenige nut zullen kunnen zijn. Waren wij van eenen goeden uitslag verzekerd, o ja, dan zou men die groote opofferingen eenigszins knnnen ver staan maar als wij nagaan hoe andere Staten van Europa met hunne overzee- sche bezittingen varen, dan blijft er ons niet veel hoop over dat wij er gelukki ger zullen mêe zijn. Iutusscheutijd gaat de millioenendans zijnen gang het Ministerie, om aan den Koning te behagen eu hem geheel en al in zijne macht te hebben, wil spoe dig vooruit. M. Woeste en de Congo- Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (li* Vervolg). De vader was zoo 'zeer aangedaan als de zoon. Hij stond recht en moest eerst ademha len eer hij spreken kon. Waarom sprak hij eerst flauw, dan met stijgende kracht. Waarom dat hoef ik u niet meer te zeggen. Gedenk wat ik u gisteren zegde. Waarom Omdat ik hebben wil dat do Lindhamerhoef na mijne dood niet verbrast en verkwist worde maar in eere blijve omdat ik dit niet verwachten kan van eenen kerel die in den oogsttijd het werk laat staan om naar de kroegen te loopen en zich zat te drinken van eenen kerel, die des nachts uitblijft en in de kerberg met een schenkbord geld durft zamelen, gelijk eeD bedelmuziekantvan eenen kerel, die in de barakken voor eene danseres op de gitaar zit te spelen van eenen dagdief, eenen.... Vader schreeuwde Willem onderbrekend, spreek het woord dat op uwe tong ligt niet uit ik bezit mij zeiven niet als ik het hoor.... Ik weet niet wat ik doe...» Niets zult gij doen, sprak de landrechter, niets dan luisteren en antwoorden op de vra gen welke men u stelt. Gij staat voor 't ge recht I Antwoorden op de vragen die men mij stelt ?riep Willem met vonkelende oogen. Wie zou er mij toe dwingen zoo ik niet wil Meent gij misschien dat ik wjl loochenen wat ik ge landers steken een handje toe en het volk... mag zwijgen en betalen Arm België, waar zijt ge versukkeld 100 millioen aan forten weggeworpen! 35 millioen aan den Congo ver knoeid En men kan geene 6 millioen vinden om een pensioen aan de oude werklieden te verzekeren... 't Roept wraak Wanneer men minister Schollaert in de Ka mer toeriep dat hij de kiezing van Oostende had goedgekeurd op verzoek van hoogere per sonen, dan antwoordde hij dat zij die zulks geschreven hadden eene lafheid hadden ge pleegd Wie waren die schrijvers Diij volbloedige katholieke bladen De Duinengalrn van Oos tende, La Fatrie en De Gazette, beiden van Brugge. Doch die klerikale bladen gaan, ondanks de logenstraffing van minister Schollaert, van huu woord niet af maar houden mordicus hunne beweerinoen als volgt staande Gij hebt dit besluit niet vrij van allen dwang en volgens uw geweten genomen, M. Schollaert er schuilt daar iets onder, iets uit de hooge wereld van buiten en van boven Oostende Die hooge wereld is stellig niemand anders dan Leopold II en kolonel North. Wat er van waar is weten wij niet, maar wat niet kan missen is of wel dat M. Schollaert als een tandentrekker liegt, of wel dat de dnj katholieke bladen de waarheid te kort komen. M. Defnet, socialistisch afgevaardigde voor Namen, heeft met nog vier leden van de libe rale minderheid een wetsvoorstel neergelegd, waarbij de pachters, welk een stuk land laten liggen, zullen vergoed worden voor de verbete ring die zij aan den grond zullen toegebracht hebben. Dit voorstel komt als artikel voor in het Vooruitstrevend programma het zal door alle huurders en pachters toegejuicht en zon der fout gestemd worden. De landbouwers zullen aldus zien wie hunne ware vrienden zijn. daan heb Daaraan denk ik niet. En meent gij dat ik schoon spreken zat en om vergeving bid den. Neen I Mijn vader had wel eene andere plaats kunnen kiezen om met mij te spreken, en daar zou ik hem te rede gestaan en geant woord hebben... Hier voor het gerecht doe ik het niet Er zijn middels genoeg om u te doen spre ken, sprak de rechter. Vooreerst hebt gij mij eene vraag te beantwoorden Gij kent nu het inzicht van uwen vader hij is heer van huis eu hof en kan er meêdoen wat hij wil maar hier te lande is het een oud voorvaderlijk gebruik, dat de oudste zoen navolger word op het erf goed. Dit gebruik is in uw voordeel. Gij kuut er u op beroepen en uwen vader voor het ge recht dagen om hem op te eischen u, als den oudsten zoon, de hoefaf te staan. Verklaar u wilt gij tegen den wil van uwen vader opko men ot voegt gij u in zijne schikking Smart en woede worstelden in Willems ge moed gelijk twee tegen elkander stortende stroomen maar boven hen "erhief zich, gelijk een rotsstuk, zijne fierheid, die hem zoo zeer aan zijnen vader deed gelijken. Tegen deze rots kwam alle weeker gevoel breken er bleef uiets dan het gevoel van den brandenden smaad hem door zijnen vader aangedaan. Hij begreep dat hij slechts eenige goede woorden te zeggen, een teeken van berouw te geven bad om zijnen vader van besluit te doeu verande ren. Hij voelde dat hij, om alles in een ander licht te plaatsen, slechts behoefde eenvoudig te vertellen wat er den dag te voren gebeurd was, maar het was hem onmogelijk het eene of het andere te doen. Had zijn vader er toe kunnen besluiten hem het erfgoed te ontne men, dat hem van rechtswege toekwam, kon hij hem voor God en de menschen als een ver loren zoon aanklagen, kon hij hem brandmer- De nieuwe tabakwet is nu ook Joor het Senaat gestemd. Deze wet ontlast geheel en al den planter en dat is maar recht. De kleri- kalen hadden al 12 jaar de afschaffing van de rechten op het tabakplanten aan de boerkens beloofd, maar telkenmale bleef het bij die beloften en nog zouden zij met die hatelijke belasting op den nek zitten ware de Christene Volkspar tij niet opgekomen. Want, wat men ook zegge of niet, zeker is het dat de afschaffing van de rechten op den tabak- kweek aan de Christene democraten te danken is. Stond men die afschaffing niet toe dan was het met de ou-bewa- rende partij voor goed in 't arrondisse ment Aalst en mogelijk in andere arron dissementen gedaan dat ongeluk moest vermeden worden en 'daarom werd de nieuwe tabakwet gestemd. Ouze lezers dienen eventwel te weten dat die nieuwe wet eigentlijk geene af schaffing van belasting daarstelt. O neen, verre van daar Verre van de belasting af te schaffen of te verminderen zal door de nieuwe wet de belasting op den ta bak merkelijk vermeerderd ivorden. De nieuwe wet zal inderdaad 3 maal zoo veel belastingen opbrengen als de oude. De boer zal voor het planten niet meer moeten betalen, dat is waar, maar de fabriekant, de winkelier, de rooker, zal voor de bewerking, den verkoop en het verbruik zooveel te meer moeten leggen. Het is dus eene nieuwe, zwaardeie be lasting die het katholiek ministerie ons op den rug werpt, waarvan de millioe nen zullen dienen om den afgrond van den Congo aan te vullen. Kiezers, vergeet dat niet Deze week hebben twee socialistische Ka merleden, de HH. Maroille en Cavrot, gewe zen mij uwerkers, deu Minister ondervraagd ken als een verworpen mensch, hij was te trots om er zich tegen te verzetten eu zich tegen een reeds vroeger gevelii oordeel te verdedigen. Tot zulke zwakheid, tot zulke vernedering was hij niet, in staat, al hadden er tien Lindha- merkoevcn op het spel gestaan. Hij zag ook in, dat bet nu toch te laat was voor hem was bier geen blijven noch gedeien meer. Stellig zou het gebeurde algemeen bekend worden ieder een zou er hem voor aanzien door zijuen vader, die hem verstoeten had, slechts weer in genade te zijn ontvangen dan na afstand gedaan te hebben van zijn eigen ik, o, Hij zou niet meer onder de oogen der menschen durven kom n. Tusschen hem en de zijnen was er eene kloof ontstaan welke hem voor altijd van zijn verle den afscheidde. Al deze gedachten vlogen verward en doode- lijk smartend door zijuen geest. Om den jonk man aan die gedachten te onttrekken, moest de rechter zijne vraag herhalen. Wat kan ik willen zei Willem. Ik heb hier waarachtig niet veel te willen Gij zegt het immers zelf, vader is heer en meester van het goed en vindt vader dat het alzoo recht- veerdig is, dan zal ik er zeker niet over strij den. Met ongeduld had de vader Willems ant woord te gemoet gezien in stilte mocht hij nog wel gehoopt hebben, dat de hevigheid van den onverwachten slag als een sterk heelmid del werken en den dwalende tot inaeer en be zinning brengen zou in stede van dit, gaf Wiliem be vijs van de grootste lichtzinnigheid hij deed afstand van de rijke vaderlijke bezit ting gelijk van eene kleinigheid, en dit alleen om zich niet te moeten onderwerpen... Met eenen half onderdrukten zucht liet de boer zich weer in den zetel vallen, waaruit hij was opgestaan met nog eene genster hoop in het over de slechte inrichting van het toezicht ia de koolputten. De dagbladen, waaronder ook katholieke, spreken metveellof over de kalme en bezadigde redevoering dezer Heeren, welke met zooveel kennis van zaken deze kwestie besproken heb ben. De socialisten hebben sinds lang een wets voorstel betrekkelijk het toezicht der mijnen neergelegd zij vragen de bespreking van het zelve na de racantie er is hier geen politiek in 't spel maar wel eene kwestie van mensche- lijkLeid. Wij hebben vroeger (geschreven dat Ferdi nand, koning van Bulgarië, oen zeer katholiek Vorst, om aan zijn volk te behagen en voorna melijk om wit te staan met den keizer van Rusland, zijn zoontje, den prins Boris, volgens de Grieksche kerk heeft laten doopen. Van daar groote opschudding bij de Roomsch- katholiekeu en hevige misnoegdheid van Leo XIII koning Ferdinand werd zelt ver wittigd dat hij zijnen Paschen niet meer zou mogen houden. Nu bemoeide er zich de Sultan van Turkijen, bet hoofd van de Mahometanen mede, en deze bekwam van deu Paus voor koning Ferdinand de toelating om in eene katholiekegkerk zijnen paaschplicht te kunnen volbrengen. Wat zegt ge van die komedie ?V Ziedaar de hoofden van drij verschillende kerken, die als goede kameraden, elkander diensten bewijzen. Waarom omdat er grooten in 't spel zijn maar als het klein geloovigen raakt, ik of gij b. v., dan is het een geheel ander liedje. Gij ziet, in de kerk zoowel als elders, hangt alles af van.... de macht dus zeker vau 't geld, want geld is de grootste maclrt Menigmaal hebben wij bet broodroo- versorgaan op de hevigste wijze hoo- ren uitvallen tegen die verwensebte so cialisten, welke niets ontzien om onder de arme klasse den haat tegen de rijken aan te vuren. Ja, die roode duivels schamen zioh niet van te durven beweren dat al die millioenbezitters maar hunne groote hart. Over't gelaat van Diktus, wat moeite bij ook deed om er bedroefd uit te zien, vloog een vluchtige glans van helsche vreugd. Ook de landrechter had gehoopt, dat Willem tot bezinning zou gekomen zijn, zijnen vader om vergeving zou gesmeekt hebben en daarmede alles zou bijgelegd zijn geweest. Des te meer was bij verontwaardigd over Willems koppige handelwijze. Welnu dat is zeer schoon van wege deu zwierbol I riep hij uit. Hij maakt ons werk zeer licht. Wij behoeven enkel een aktjeu te schrijven waarin Willem verklaart zich met de schikkingen van zijnen vader te vrede te hou den en iemand volmacht te geven om in zijnen naam te handelen. Ja, zoo heb ik het ook liefst. De advokaat van Rosenheim zal mijn volmacht hebben. Hjj kan dan alles ontvangen wat mij toebehoort, wel te verstaan als er mij iets toebehoort. Onverbeterlijk morde de rechter. Uw vader zoo sprak hij dan op ambtelijken toon wil u geven wat u volgens de wet toekomt. Nu krijgt gij wat gij van uwe moeder geërfd hebt het paard van uwen vader krijgt gij eerst na zijnen dood. Nu, gij weet waarschijnlijk, dat uwe moeder een braaf, doch arm meisje was toen uw vader haar als z(jce vrouw op de Lindhamerhoef bracht Ja dat weet ilt, spotte Willem. Alles wat mijne moeder toen bezat was in een klein pak je gebonden. Zoo kan haar zoon ook met een klein pakje vertrekken... Onderbreek mij niet I zei de rechter norsoh. Uw vader heeft, als uwo moeder stierf, elk van n duizend guldens weezegeld toegewe zen. Dit geld kunt gij seffens krijgen. Dit is mij nog het liefst, spotte Willem, Dat isjuist een ordentelijk reisgeld. De advo-

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1