Verplichte Vergadering DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer IS Zondag 12 April 1896. Paascheieren. Een eomble. A propos van geloof. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f *r' ™or de atad voorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abeaneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen B,eklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdei frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 11 APRIL. W erkman skring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Schoolstraat AALST Concordia. ALGEMEEN E ZONDAG 19 APRIL 1896, ten 3 uren namiddag stipt, Deuren open 2 1/2 uren. Elk lid moet zijne lidkaari medebrengen en deze ai'gevju na het eindigen der zitting. Da afwezigen zullen den Zondag nadien aan de Roden 25 centiemen moeten betalen. Geloofd zij de klerikale meerderheid van onzen Provincialen Raad Geloofd zij rlie slimme, bekwame en des noode zeer strenge onpartijdige Be stendige Deputatie van dien Raad Die Heeren, welke met eene buiten gewone bezorgdheid de belangen van de proviucie behartigen, hebben het in hunne ondoorgrondelijke wijsheid goed gevonden van in het gezegend jaar dat men schreei Onzes Heereu 1896 aan al de belastigdeu van Oost-Vlaanderen rond Paschen met een bijzonder ge schenk te begiftigen, als bewijs van hunne oprechte toegenegenheid. Men heeft die kostelijke Paascheieren deze week in onze stad beginnen uit te dee- len M. Van Nuffel, de dwangbeveldra ger, is er mêe op ronde, en overal wordt met open armen ontvangen. En waarom niet Het aangenaamste dat een belast igde kan smaken is toch wel van op contributiebrief eenige franken meer te vinden dan vroeger. En als die vermeerdering van de ou- bewaarders komt die altijd beloofd hebben van te verminderen, dan moet die toege negenheid dubbel zoet zijn. Ja, Werklieden en Burgers, we zijn weeral eens den aap van 't spel, en voor geen klein beetje dezen keer. Al deze katholieke Raadsheeren en voornamelijk al die Deputatiemannen welke jaarlijks 5000 fr. opstrijken om b. v. te zeggen dat er te Aalst geen on derzoek noodig was, die hebben in hun ne hooge wijsheid besloten van de op centiemen voor de Provincie van 7 op 211/2 ten honderd te brengen. Bekijkt uw belastingsbrief, beste vrienden beziet die schoone geldklop- perij eens 141/2 centiemen per frank op de hoofdsom meer, dat maakt seffens drij, vier, vijf franken meer I Leggen maar, gij wint ze toch zoo gemakkelijk, we beleven zulken winst- gevenden tijd 14 1/2 centiemen per frank verhoo- gen, 't is zoo geen klein bier De Heeren, welke ons dat Paaschge- schenk doen moeten binnen kort herko zen worden. Zeg eens, kiezers, wat gaan wij met die geldkloppers doen Den ketel in, niet waar, a la chaudière Denderbode bestrijdt de evenredige verte genwoordiging. Zulks verwondert ons niet. immers 't savooiblad is hier in zijne rol, al wat het klieksken hinderen kan, wordt door hem bekampt. De argumenten, die hij gebruikt om 't recht vaardigste kiesstelsel af te breken zijn verba zend. De sukkelaar kaalt eenige gevallen aan waarin, als 't wel lukt, de partijen niet geheel zouden vertegenwoordigd zijn in den raad vol gens het aantal bekomen stemmen. Eo om de kroon op zijne redeneering te zet ten bespreekt hij de laatste kiezingen te Aalst. Vol heilige verontwaardiging vaart de nieuw gekeerde uit omdat de heeren Bruyndonckx en Auné gekozen werden hoewel ze min stemmen bekwamen dan de kliekkandidaten. Daarvan gewagen de verdedigers van de evenredige Vertegenwoordiging niet roept de nieuwbakken ware christen, triomfantelijk uit. De kribbelaar liegt misschien onwillens want oprechte geloovigen mogen geene liberale gazetten lezen en kunnen dus niet weten wat deze schrijven of niet schrijven. Maar neen, de gekeerde heeft dispensatie verkregen en liegt wetens en willens. Al de liberale gazetten hebben honderden malen gezegd en herhaald, dat in sommige ge vallen de evenredige vertegenwoordiging niet mathematisch juist zou kunnen toegepast wor den doch met het eenvoudigste stelsel zou het toch nog rechtvaardiger zijn dan het stelsel al ol niet Den 17 November werden de kliekers dank aan de klerikale omkooperijen met heel hunne lijst binnengemoffeld met 37 stemmen meerder- hied, de liberalen en demokraten met 2200 en 800 stemmen bekwamengeen enkele zetel. Met de evenredige vertegenwoordiging bekwamen de kliekers 9 de liberalen 8 en de demokraten 2 zetels. De kribbelaar Doemt zulks onbillijk. Al wat niet ten bate is van de kliek is volgens hem onbillijk. Wat de kiezing van 24 November betreft de heeren Bruyudouck en Annê werden gekozen en hoewel de klerikalen meer stemmen bekwa men dan voornoemde liberalen, zijn ze toch de gekozenen van de miudeiheid, aangezien de kandidaten der andere partijen te zamen veel meer stemmen behaalden dan de kliekman. Zonder de deugnieterijen welke eenieder kent zou het den 17 November het zelfde zijn ge weest. De klerikalen, die in Aalst de minderheid vertegenwoordigen hebben schier alle zetels, de liberalen twee en de demokraten niets. Dat noemt Denderbode rechtvaardigheid. Christus zegde geeft den keizer wat den keizer toe komt n De kribbelaar van Denderbode zegt Laat de kliek alles opslokken. Denderbode dient niet te vergeten, dat ook vele katholieken en wel van de oogstgeplaatste van Aalst aanhangers zijn van het Evenredig stelsel, als het eenige middel om paal en perk te stelleD aan het uitzinnig fanatisme den dwa zen hoogmoed en de onverzaadbare slokopzucht van een gedeelte hunner partijgenooten. Onze tegenstrevers houden mordicus staan, dat de liberaleu de hevigste vij anden zijn van het geloof, en het is om- Een boeren varhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (14® Vekvomï). Tot laat in den namiddag zat hij aldus over zij nee toestand na te denken en hij was nog immer tot geen ander besluit gekomen dan naar Rozenheim bij zijnen advokaat te gaan, ten einde die met zijne zaken te belasten. Nn, daarvoor bad hij nog al den tijd het viel hem zwaar zich van deze plaats los te rukken want dwars tusschen de oude dennestammeu, over de toppen der dieper staande boomeu heen, deed zich een breed verrezicht op en liet een schoonen heuvel zien met eene boomen2roep daarop welke hij zoo wel kende, 't Was hem als of het lindenboscbje aan 's vaders huis zich opstak om den scheidenden zoon na te kijken en hem te vermanen zich-zelven niet geheel te vergeten... En te midden, uit de groene top pen, scheen een beeld te stijgen met gloeiende oogen, die hem als vastgeboeid hielden, alhoe wel hoe ze de laastemaal niet anders dan van gramschap stralend gezien had. Met strekkende blikken staarde hij naar den heuvel en naar den langs de delling verder beneén loopende rijweg. Dan eensklaps richtte tij zich op en hield de rechter hand als een scherm voor de oogen om scherper te kunnen zien... Droomde hij De gestalte, die hij voor een schijnbeeld had genomen, werd duidelijker en kwam nader en nader... Geen twijfel Treze kwam traagzaam den rijweg op en keek overal rond alsof zij iemand zocht. Willem sprong den steilen heuvel af en liep Treze te gemoet. Het gerucht, dat hij maakte, deed haar opzien zij was het inderdaad maar hoe verschillend zag zij er niet uit bij dezen morgend 1 Uit haar gelaat was alle trotschheid en hardheid verdwenen, en bare anders zoo strenge oogen zwommen in tranen Ditmaal bezon zij zich niet lang op het geen zij hem te zeggen had. Terwijl hij haar nog aarzelend bekeek, kwam zij nader en stak hem hare hand toe. Hij greep die met aando ning. Wol, Treze, zegde hij, het is toch wonder dat wij elkander ontmoeten. Hoe komt gij hier Gij kunt het gemakkelijk raden, ant woordde zij. Ja, zei Willem, in den tijd van eene halve uur ben ik van eene rijken boerenzoon een arme duivel geworden, en gij hebt u zeker in gebeeld, dat gij het probeereu moest om mij te overhalen eenen halsband aan te doen en mij aan de keten te laten leggen, gelijk onzen kas tor te huis. Neen, zegde zij, terwijl zij den tip van hare schort aan de oogen bracht, dat wil ik niet. Als ik gehoord heb wat er bij den land rechter was voorgevallen, dan heb ik waarlijk gemeend, dat de aarde onder mij ging instor ten, niet omdat alles zoo is gekomen maar omdat ik nergens middel zag om alles weder goed te maken... Het is wel bard dat gij arm geworden zijt... maar het hardste is toch dat gij ons verlaten wilt om nimmer terug te kee- ren... Is het waar vroeg Willem. Is dit u zwaar gevallen r Hoe kunt gij dat vragen antwoordde zij. Dubbel zwaar is het mij op het hart geval len, als ik er aandacht hoe ik u dezen morgend dat de eenvoudige lieden dien prietpraat als evangelie hebben aangenomen dat zij zoolang hunnen invloed hebben be- ïouden. We laten ieder vrij te gelooven wat hij wil, we herhalen het voor de dui zendste maal, en hebben eerbied voor ieders overtuiging. Eerlijke en deftige menscheu ontmoet men in alle landen onder alle gezindheden. Maar wij ook willen vrij zijn in onze denkwijze en onzen geest niet aan ban den laten kluisteren, de vrijheid, die wij aan anderen toekennen willen we zeiven genieten en onze rede desgeval lend gebruiken in alles en over alles zoo als het redelijke wezens betaamt. Op kotnmando gelooven of niet geloo ven, aanbidden of verloochenen kunnen wij of willen wij niet. We dulden dat meu alle leerstelsels afbreken en beknib- bele, maar we willen ook. dat men ie der late gelooren en belijden wat hem lust. Wij liberalen bekampen al degenen die iemand om zijne opinie of zijn ge loof zouden vervolgen. We zouden de eersten zijn om voor de schrijvelaars van Denderbode op de bres te springen indien iemaud het waagde, die men- schen op het rad te leggen omdat ze ge looven, dat Josuë de zon deed stilstaan, dat Samsoin eeu geheel leger doodsloeg met een ezelskaakbeen, dat JoDas drie dagen overbracht in den buik van eenen walvisch dat er tooveraars, hek sen, spoken enz. euz. zijn. Doch Denderbode zal het ons niet euvel duiden als we meer aan Pasteur dan aan St. Hubert gelooven evenals de Bisschop meer hield van eene kuur te Yichy als van eene bedevaart naar Lourdes. Zijn wij en de bisschop daarom vij anden vau den godsdienst. verliet... en dat gij met gramschap in het hart zoudt vertrekken, en gij mij mijne laatste woorden nooit vergeven zoudt... In Willems hart werd bet eensklaps klaar, gelijk in eene regenwolke, waar de zonne door breekt. Gij hebt gelijk en ongelijk, sprak hij. Met gramschap in mijn hart ware ik niet vertrok ken doch uwe laatste woorden had ik niet vergeten maar wat ik nu niet vergeten zal, is dat gij, wie ik zoo dikwijls misdeed, de ee- nigste zijt die mij hebt opgezocht om mij vaar wel te zengen.... Dat zal ik nimmer vergeten Treze, zoo lang ik leve..Alleen maar, ik beu verwonderd voegde hij er vriendelijk bij dat gij mij gevonden hebt. Treze sloeg bedeesd de oogen neder. Zij hebben mij gezeid dat gij naar Rozen heim gingt om uwen advokaat te spreken zegde zij halfverlegen en aarzelend geli|k iemand die iets verzwijgen wil. Edoch wat dit verzwijgen was, verried echter hetgeen ginds verder langs den rijweg kwam. 't, Was de troep spelspelers, welke vroeg opgekraamd was, om in een nagelezen dorp nog eenen naoogst op te doen en een goedkoop nachtkwartier te via- den. De tente, de zitbanken, de theaterstukken alles was geladen op eenen wagen door eeu mager paard voortgetrokken. De vioolspeler ging als voerman nevenst het paard de andere gezellen kwamen achteraan de dauseres was niet te zien. Een blik op het reizend gezelschap en dan op Treze zegde Willem alles wat zij verbergen wilde. Hij herinnerde zich Ie ijverzucht welke iü hare woorden had geklonken bij hunne laatste ontmoeting. Hij overlegde dat zij dit nog niet over haar hart had kunnen brengen; I maar dat zij desniettegenstaande gekomen was om hem eeu laatste vaarwel te zeggen, en dit gedacht goot immer meer zonneschijn en warm te in zijn gemoed. Gelijk hij sedert zijn ge sprek met Peter, den gewezen soldaat, Treze's uiterlijke verschijning met geheel andere oogen aanzag, zoo verscheen hem thans ook hare in borst in een geheel ander daglicht. Als bij töo- verslag begreep hij hare haudelwijze, welke zij sedert jaren jegens hem gehouden had wat hij zoo menigmaal voor hoosheid en vijandschap had aanzien, was anders niet geweest dan het stekelhulsel eener koslbare vrucht de bittere schil rond den zoeten keru eener geheime diep verborgene neiging.. Waar had hij zijne oogön gehad en waar zijn hart, dat hij zulk eenen schat eerst nu erkende, nu eerst dat die voor hem verloren was?... Ware bij in dit oogeü- blik nog de erlgenaam der Lindhamerhoeve geweest, hij zou ze haar aangeboden hebben. Thans dat hij geene blijvende plaats meer be zat, thans dat hij als een knecht met eene ge- ringen teerpenning was weggezonden, had hij haar niets meer aan te bieden hij moest vaar wel zeggen aan de liefde welke hem zoo rein en ongezocht te gemoet trad, en tbans voor de eerste maal ging er eene vlijmende smart over den verloren rijkdom door zijne ziel. Zwijgend stond hij haar eeue poos te bezien, terwijl de sp lspelers, zonder op het paar acht te slaan, lager voorbijtrokken. Hij hield nog altijd Treze 's hand in de zijne. Onwillekeurig drukte hij ze v; ster, en op zijne lippen kwam het woord dat haar zeggen moest wat in hem omging maar hij sprak het niet uit. Een en kel gedacht koelde zijne ontroering afhet gedacht dat hij zich niet zwak mocht toonen. Tegenover zijnen vader was hij onwankelbaar gebleven den rechter had hij eene spottende onverschilligheid getoond een arm meisje zou hem ontrouw aan zich zeiven maken Dit

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1