Verplichte Vergadering DE LINDHAMERHOEVE Lees hierLees hier 11de Jaar. Nummer 16 Zondag 19 April 1896. Mechelen. Bekijkt uwe conlribulie- brieven en dan zult gij zien dat de klerikalen van de pro vincie uwe opcentiemen met 14 per 0/0 verhoogd hebben!.. Leggen maar, altijd maar leg- len Men gaat ons weer I 5 nieu we millioenen uit den zak kloppen om in den nooit ver zadigden muil van den Congo te werpen., en na die mil lioenen, onze volksjongens, onze soldaten Daar hebben de HH. Woes te, De Saedeleer en Dierickx voor gestemd, M. Daens tegen. En voor de pensioenkassen van oude werklieden vindt men geen dem Niets, NIETS Schande! Schande ülSchandeü! Maar intusschenlijd, leggen leggen leggen Hoe schoon gezegd Geheime Zitting. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsDriis 4 fr" voor de stad "isprijS 4 fr 50 voQr den bu.ten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der Annoncen Gew°°e' 16 <"mtIemen per drukregel. rriJS oer Annoncen jteklamen 76 centiemen Fowm'ssew op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 18 APRIL. Werkmanskring: VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Schoolstraat AALST Concordia. ALGfEMEEN E ZONDAG 19 APRIL 1896, ten 3 uren namiddag stipt, Deuren open 2 1/2 uren. Elk lid moet zijne lidkaart medebrengen en deze afgeven na het eindigen der zitting. Da afwezigen zullen denZondag nadien aau de Boden 25 centiemen moeten betalen. Mechelen, het hoofdkwartier der Bel gische kliekpartij, de zetel van den aartsbisschop. Mechelen, waar de klerikalen zoo schandelijk in den kiesstrijd te werk gingen als te Aalst. Mechelen, waar de kiezingen van 17 November werden vernietigd om reden, die niet daar, maar te Aalst konden in geroepen worden. Mechelen waar men verwachten mocht den domper te zien zegepralen en het volk onderjukken. Mechelen heeft zijn kliekbestuur bui- tengekegeld en de liberalen werden tweemaal met eene verpletterende meer derheid gekozen. Bravo liberale vrienden van Meche len, Gij hebt u kloekmoedig gedragen, en den kaakslag dien gij de kliek hebt toegediend heeft door geheel het land weerklonken. Eere zij u moedige strijders, die on verpoosd hebt gewerkt, geworsteld, gesproken en geschreven om uwe mede burgers over het liberaal programma in te lichten. Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (15" Veevolo). VII. 't Was in den herfst. Alhoewel de zon tamelijk hoog stond, toch xond zij maar bleeke stralen op de aarde, de wijl zij eerst door een lichten nevelsluier bre ken moesten. Zij kon den nevel, die over het vochtig leeglaud en de moerassige streken der vlakte lag, niet doen verdwijnen. De weiden hadden hun groen zomertooisel verloren in de wouden waren de dennen zwarter, de beuken rood en de berken geel geworden, zelfs hier en daar strekten eenige oude stammen hunne bla derlooze naakte takken den westwind te ge- moet. En ook op de Lindhamerhoeve scheen alles te verwelken en te vergaan. De algemeene in druk was niet meer zoo behagelijk, zoo lachenc. als eertijds. De boef bezat baar eigenaardig landelijk voorkomen niet meer. 't Was te niet gedaan door eeDe menigte kleine bijzaken, die afzonderlijk niet veel te beduiden hadden maar in nun geheel geuomen het inzicht ver rieden uit dit huis iets auders te willen maken dan het naarvolgens zijne bestemmieg zijn moest een boerenhuis zoo was van de vens terluiken de roode kleur met de witte kruisen verdwenen, verruild tegen een mat grauw, ge lijk het in de stad de mode is. Op het plankier Btond, op deplaats der vroegere houten ban ken en klaptafels, eene stijve canapé aan wier Eere aan u moedige kampers, die de strijdkrachten hebt voreenigd en de zegepraal hebt voorbereid. Eere aan u liberale kiezers van Mechelen, die begrepen hebt wat uwen ilicht was, na den aanslag tegen de uit spraak van uwen wil, door bestendige députatie, gouverneur en minister ge- oleegd. Eere aau u Mechelsche liberalen, gij lebt aan het geheele land het goede voorbeeld gegeven van moed, van tvils- tracht en van liefde voor onafhanke- ijkheid en vrijheid. Leve het liberale Mechelen Vrien den, strijdgenooten van de hoofdstad van het klerikale Belgie, de liberalen van Aalst juichen u loe en jubelen bij uwen schitterenden triomf. Leve het liberale Mechelen Ml "Wij lezen in het katholiek Handels blad van Antwerpen over de kiezingen van Mechelen. Onze vrienden (de katholieken) heb- ben den strijd verloren, maar de def- tigheid en de eerlijkheid zijn aau n bunne zijde gebleveu eene eerlijke neerlaag, is beter dan de zegepraal, n genomen door baldadigheid en ge- n weid De Antwerpsche bedsprei bad gemak kelijk mogen schrijven door bedrog drukking en omkooperij Wat zachte lammekens toch die kle rikalen van Mechelen, welke meester waren op 't stadhuis, in al de openbare besturen, en min of meer dwang konden uitoefenen op de honderden kiezers- werklieden van 't Arsenaal Maar dat zouden de klerikalen van Woeste niet durven doen, O neen, zulke politieke schurkerijen laten zij maar alleen aan liberalen en socialisten over die alleen zijn daar maar voor in staat, niemand anders. Wat wij in 't artikeltje van 't Handels blad het meest bewonderen is de groote waarheiil die het bevat, betrekkeli k de uitslagen der laatste gemeentekiezin- gen. Wij gelooven zelfs dat 1)enderbode het hierover met ons eens zal zijn dat eene eerlijke neerlaag beter is dan de zegepraal door dwang, bedrog en omkooperij verkregen. roodgebloemden overtrek ondertusscben de luiers eu de flodders reeds hingen te bij zen. Van bet lustige windvaantje op het dak waren hert en jager gevallen en de ledige riugbruisch- te doelloos rond de vaan. Van tijd tot tijd zond de windharpe, door Willem gemaakt, eenen klagenden toon over den heuvel. Zij was ge broken en had maar eene snaar meer over, en niemand was in staat om de harp te vermaken. Op de rondbank der linde zat de oude boer en luisterde naar het ruiscben der bladeren die van de boomen vielen. Helaas, hij kon ze niet meer zien vallen Het vuur van zijne oogen was uitgedoofd, zijn haar grijs gewor den. Hij kon niet meer werken, hij kon bet werk niet meer gade slaan. Met behulp van eenen stok kon hij alleen op bekende plaatsen nog den weg vinden. Zoo was de bank zijn lie- velingsplaatseke geworden want zij stoud niet verre van het tuinhuisje, dat zich, gelijk op alle groote hofsteden, 't einden den boom gaard verhief. In dat huisie had de oude land man, die zich nu met de boerderijniet meer kon bemoeien, een gerust en stil verblijf ge vonden. Gelijk wel eens Willems op deze plaats geze ten had, als een beeld van levenslust, kracht en werkzaamheid, zoo zat nu de oude daar, als een beeld vao zwakheid en weemoed. Het witte hoofd voorover gebogen, de handen om de knieën geslagen, bleef hij uren lang onbe weeglijk zitten. Hij zag er uit als of hij van het lange mijmeren en bezinnen vermoeid, was ingesluimerd doch hij sliep niet de wereld der herinnering waakte in hem, en dit zoo veel te klaarder en levendiger, daar geene uiterlijke indrukken hunne luchtige gestalten verjoegen... Dewijl dag en nacht voor hem geen onderscheid hadden, gebeurde het Diet zelden dat de oude blinde man tot middernacht We zegden acht dagen geleden, dat de ge heime zitting voor de herinrichting der scholen geheel onnoodig was. De kliekers dienden dat zeker te weten, immers zij hebben de pretentie wetten en verordeningen beter te kennen dan de moniteur zelf. Geheime zittingen worden slechts dan gehou den wanneer er kwestiën van persoonlijken aard moeten behandeld worden. Is het afschaf fen eener klasse of het inrichten eener nieuwe klasse in eene stadsjongensschool eene kwestte van personen Niemand zal zulks beweren. Maar, de op-tellers van het orde van den dag der zitting van 10 april konden in gemoede niet anders handelen omdat er hier enkel kwestie was een kiesdraver een plaatsken te bezorgen waar hij sinds lang naar watertandde De kliekpartij schreef in haar programma, uitbreiding van het onderwijs en de eerste daad van het klerikaal gemeentebestuur in za ke van onderwijs is 1° een onderwijzer te be noemen, die volgens de wet onbenoembaar was. 2° eene klasse afschaffen in de jongensschool n° 2 op Mijlbeek de boerkens van Mijlbeek badden immers te veel gelegenheid om hunne kindereu te laten onderwijzen. Waarom toch eigenlijk die geheime zitting? IiaddeD de kliekmannen schrik de kwestie der afscbaffiug eener klasse in het publiek te be spreken Of zocht een hunner de gelegenheid om een ambtenaar, die eervol eu met pensioen uit zijnen dienst werd ontslagen straffeloos aan te vallen We weten het niet, doch we gaan in •t kort aan onze lezers geheel het raadsel der afschaffing dier klasse verklaren. De heer Van Rentergem moest om bewezen kiesdiensten hoofdonderwijzer benoemd worden van de school van Mijlbeek. Dat gebeurde ge heel in strijd met de wet en niettegenstaande de liberale gekozen aantoonden, dat die benoe ming ongeldig was. Maar neen, de klerikale kleppers van den gemeenteraad wisten het immers beter, de heer V. Rantergem werd be noemd met 19 stemmen tegen drie gegeven aan M. De Canck sinds dertien jaren ouderwijzer in de school van M. Reyniers. Dus de benoeming was ongeldig. Er moet ergens in een hoekje van bet Landhuis een omzendbrief liggen welke aan ODze gemeente bestuurders uitlegt, dat zij eenen flater begin gen. Waar nu naar toe met dat blind paard? Kost wat kost moest M. Van Rentergem be noemd worden. Welnu M. Van Rentergem was niet in regel om benoemd te worden in eene school met twee klassen, maar in eene met alleen aau zijn tafel of op zijn bed bleef zitten, zonder dat iemand aan hem dacht want hij wilde niemand bij zich hebben. Hij was te trots om zijne zwakheid te bekennen, hij deed als of hij niemand noodig had als of bij volko men in staat ware zich zelveu te bekelpep daarom duldde bij geen mepsch in zijne nabij heid. De groote hangborlogie deed bij 'savoDfls stilstaan omdat het hom pijnlijk viel als zij sloeg dat herinnerde hem hoe schrikkelijk traagzaam de donkere eentonige uren verlie pen. Doch des morgens trok hij de horlogie weer op ten einde het den schijn zou hebben dat hij de uurplaat nog zag Vijf jaar waren verloopen se-ert Diktus de Liudhainerhoeve had overgenomen, dat Willem vertrokken en hij zelf in het tuinhuizeke was gaan wonen. Op die vijf jaar was de boer er tien verouderd. Na hij daar lang op de bank had gezeten, verhief hij het aangelicht, 't zij dat hij het weemoedig ruiscben der windharpe beluistereu wilde, 't zij dat de fijnhoorige blinde den stap van Treze vernomen had, welke, uit den huize gekomen, op het plankier was blijven 8ta,an. Het was zichtbaar dat zij niet seffens wilde bemerkt zijn ook door bare ziel ging de herinnering aan eenen anderen morgend, waar op zij ook alzoo had daar gestaan veel klaar der en schooner ging die morgend op, en toch was er eene zoo troostelooze avond opgevolgd. Ook Trees was zeer veranderd doch niets had zij van haar eigenaardig wezen veUoren zij was bleeker van kleur en slanker van leest geworden de uitdrukking van haar gelaat was evenwel bevalliger, want de scherpe harde trek die vroeger om baren mond lag, was ver zacht en overgegaan tot die weemoedigheid, welke alleen van eene groote smart overblijft, als men zich voegt naar Gods wille. Eene pooze bleef zij mijmerend in den vroe gen ochtend staren dan streek zij de hand over haar voorhoofd en sprak halfluid tot zich- zelve Wat hebt gij nu weer Trees hebt gij vast voorgenomen den kop hoven water te houden Heet dat zich overgeven aan Gods wil De windharp liet zich weer hooren. Droevige snaren, zuchtte zij, het gaat met ug elijk met mij... Gij zijt gebroken en toch kunt gij het niet laten nu en dan te pogen we der te klinken. Dan trad zij tot den oude en zegde groetend Goeden morgond, baas, reeds zoo vroeg op, en gij hebt niet eens naar mij gewacht, eu het is toch alle dagen mijn eerste werk u buiten te leiden De oude lachte als iemand die ten volle zij ner eigene kracht bewust is. Wat denkt gij van mij riep hij. Ik ben wat vroeger wakker geworden dan naar gewoonte en ben maar aanstonds naar hier gekomen meent gij misschien dat ik geenen stap alleen meer doen kan Dat valt mij niet in antwoordde Trees want lest nog heb ik gezien hoe goed gij alleen den bergweg afgingt. Wilt gij mij plagen vroeg de oude rap. Ik zou wel tot beneen gekomen zijn, indien Diktus den weg niet had verlegd zonder mij iets te zeggen... Het was gemakkelijk aan zijne stem te hoo ren hoe onaangenaam hem deze kinnering viel, Waarom dien weg verleggen morde hij de oude weg is altijd goed geweest maar dat jong volk wil alles beter weten dan de oude i menschen. Ik zou daar nog over kunnen, maar nu begint hij ook met den beek. j (Wordt voortgezet). I

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1