Verplichte Vergadering De Stadskas. De kas der Provincie. DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 22 Zondag 51 Mei 1896. De landbouw. De E. V. Het Congoboeltje. - LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f™°r de atad1 voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe neo metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der Annoncen c"!W°n8' 16 °6ntlemen per drukregel, rrijs aer «nnoncen Reklamen 75 centiemen F Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 30 MEI. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. in't lokaal CONCORDIA, Zondag 7 Juni, ten 3 ure stipt namiddag. Orde van den dag 1° Maatregelen voor de reis naar Chatelet. 2° Bijlage van 25 centiemen. 3° AIgemeene toestand der Maatschappij. De stad moet eene leening aangaan van drie honderd duizend franken. (300.000). Dat is een bewijs, dat de kas in bloeien- den toestand is Medeburgers ziet op uwe contributie biljetten hoeveel ge meer betalen moet dan verleden jaar. Dat is een bewijs, dat de kas der pro vincie in bloeienden toestand is. Nog eenige weken en de heeren die moeten herkozen worden, zullen u vertel len hoezeer ze voor uwe penningen heb ben gezorgd. Als een man zult ge voor die kleppers stemmen. Alle partijen bekreunen zich thans oin den toestand van den landbouw maar niet alle met hetzelfde doel. De katholieken zien in de landbouw- kwestie een ellendig kiesmiddel en dur ven de redenen niet openhartig blootleg gen waarom de landbouwer 't zoo lastig heeftwij integendeel beschouwen de zaak onder economisch oogpunt en dui den de ware en eenige oorzaak der cri sis aan zonder ons te laten leiden door persoonlijk of politiek belang. Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (20" Vebvolg). Terwijl wij alzoo te zamen over 't voorval stonden te klappen, kwam er langs den weg eene ker aangereden, door eenen man en eene vrdu*getrokken. Het waren arme lieden uit den Tirol, die met allerlei potwerk rondleur- den het zweet stroomde van hun aangezicht. In de kerre, waarover eene weite gespannen was, lagen twee kinderen, twee meisjes op een handvol stroo te slapen het een kon zoo wat drie, het ander twee jaar oud zijn. Mijn wijf zaliger in hare goedhartigheid ging bij die men8chen en met de vreemde vrouw spreken. Zij had haar plezier in ,t zien van de twee kin- ders, die zich in de zomerhitte roode roosjes op de wangjes geslapen hadden. De baas van het nfèuw huis en Sep spraken den man aan ze vroegen hem of hij op weinig tijds een paar gulden verdienen wilde, boven een goed avond en eene slaapplaats voor den nacht in den nieu wen bouw. De man bedacht zich niet lang en nam het voorstel aan... Nu, eene slaapplaats heeft hij gekregen, maar niet zooals hij ver- wachttë... Doch luistert gij zoo brak de ver- tellerjaf. Ik hoor u niet. Ja weljk luister, antwoordde het meisje. Men kent den rijkdom, den bloei, den welstand en den vooruitgang van epn volk aan zijne levenswijze, zijne klee ding zijne huisvesting, zijne voeding. Een volk dat goed en krachtig gevoed is heeft meer voortbrengingskracht, schept meer arbeid en rijkdom. Hieruit volgt dat een goedkoop levensonder houd eene weldaad is, dat de lage prij zen van brood, vleesch, aardappelen, enz. eenen voordeeligen invloed uitoe fenen op een volk. Nochtans de geringe prijzen waaraan boter, graan, vleesch en andere land- bouwvoortbrengselen verkocht worden moeten onvermijdelijk den ondergang van den landbouw voor gevolg hebben, zegt men, die voorname bron van 's lands welvaart. Indien men den landbouw beschouwt als levens en arbeidskracht moetende schenken aan de gansche bevolking, dan is hij eene wezenlijke bron van rijkdom, maar als mon het op wettelij ke wijze zoo wil aanleggen dat de voortbrengselen van den bodem duurder en duurder worden en de werkman in mindere mate zijne verbruikte krach ten kan herstellen dan wordt die bron van welvaart eene oorzaak van lang zaam verval. Het is dus eene noodzakelijkheid goedkoope en overvloedige voedings middelen te verschaffen. Zoo is de toe stand gelukkiglijk heden, maar nu roe pen de klerikale grondbezitters in kooi De landbouw lijdt, de boer wordt ten gronde geboord Wij weten heel goed dat het voor den landbouwer onmogelijk is de twee ein den aan een te knoopen door de schuld der hooge pachten. Om dien toestand te verhelpen vragen wij de regeling der pachtprijzen. Waarom roept de klerikale pers zoo zeer op bescherming, op de sluiting der grenzen Waarom wie ze den prijs van brood, vleesch en boter doen stijgen en komt ze steeds met hetzelfde spook voor de oogen der landelijke bevolking Enkel en alleen om de aandacht der landbouwers af te trekken van de hoo ge pachtprijzen, want het zijn juist de Ga voort bid ik u. De man aanvaardde dus zoo verhaalde de boer voort en hij trok zijue ker van de straat af tegen het huis in de schaduwe. We gingen dan met ons gevieren om den put met schoren te voorzien. De vreemdeling en Sep waren op eene ladder in den put gedaald ik stond boveD om tegen te houden de haas van 't huis had den houten hamer genomen, om den eersten paal in te drijven. Bij de twee eerste slagen roerde zich niets maar dan begon de grond te kruimelen en af te brokkelen, en ik zag hoe eene plank al meer en meer vooruit- boog... Maakt dat gij boven komt riep ik zoo veel ik roepen kon. De heele bobl valt in 1 Sep, die bovenaan stond, was er met eenen sprong uit. Ook de vreemdeling kwam naar boven geklauterd hij stak reeds de hand uit naar de bovenste sport de plank brak, de schoren weken, en eer iemand amen zeggen kon, lag de arme man onder de aarde begra ven...» De blinde zweeg. Nu moest hij niet vragen of Treze luisterde haar snikken verried ha re tegenwoordigheid. Zoo was het ongeluk gekomen vertelde de boer al verder. De boerin was bij de vreem de vrouw gebleven ze trok het haar uit haar hoofd van wanhoop en wilde de aarde boven den put met hare handen wegkrabben. De kinderen sliepen voort gedurende hunnen slaep waren ze weesjes geworden... Ik ben aanstonds naar het dorp gereden om hulp to balen. Maar eer ik met volk terugkwam, was groote grondbezitters die aan het hoofd staan van de scbijnverdedigers van den andbouw om hunne groote renten te runnen blijven opstrijken en een poli- iek mandaat te behouden of te beko men. Nooit spreken ze van de regeling der jachten, doch den geest van vereeni- ;ing, die ze bij de landlieden inplanten zal er hen vroeg of laat wel doen aan deuken. Denderbode heeft het gevonden. De 3. V. is archislecht, want te Schaer- >eek, Antwerpen, enz. is de meerder- ïeid slechts van 1 stem en een gekozene der meerderheid, ziek zijnde, mag zelfs zijne stad niet verlaten om in betere streken zijne gezondheid te gaan her stellen of al de voorstellen van het sche pencollege dreigen verworpen te wor den. Daar bekent dus De Denderbode dat de katholieken van die steden stel selmatig alles zouden verwerpen wat van de meerderheid uitgaat Indien de meerderheid slechts van ééne stem is, dan bewijst zulks dat de sterkte der partijen er ongeveer gelijk is en zou dus de kleine helft niets mogen te zeggen hebben in het bestuur en de partij die eenige stemmen meer behaal de alles In dergelijke omstandigheden besturen is niet moeilijk maar wat moei lijk, ja onmogelijk is dat is konkelfoes plegen en de zaken beredderen zonder dat het publiek van iets ingelicht wordt. Daar hebben we in Aalst reeds be wijzen van kunnen leveren en de toe komst zal er nog wel voorbehouden. De zeer katholieke baron De Coninck de Merckem zegde in den Senaat Uit goede bron heb ik zeer stichtende in lichtingen bekomen de agenten welke in den Congo verblijven worden aange zet vele vrouwen te houden de kinde ren welke geboren worden behooren aanden staat en de negerinnen trekken er eene uur verloopen en nog eene uur eer wij de aarde weggeruimd hadden. Als men wat doorgegraven had, riep men den man toe Betrouw op God, wij brengen u hulp maar hij zal het wel niet gehoord hebben want als hij eindelijk boven gehaald werd, bleek het daf hij op den slag was gedood geworden... Treze was nevens den boer op hare kniëen gevallen. Zij had zijne hand gegrepen en be sproeide die met hare tranen. Ik geloof wel dat gij weent zei de boer terwijl hij met de andere hand streelenc over haar voorhoofd streek want de zaak gaat u van nabij aan. Gij zult het wel reeds geraden hebben, het kleiuste der twee meisjes waart gij, en de verongelukte was uw vader... Uwe moeder hebben wij zooveel gegeven, dat zij genoeg had om naar huis te keeren. Des an derendaags zijn wij teruggekomen om de be graving van uw vader bij te wonen. Hij li»t be graven op het kerkhof van een klein kerkje niet verre van daar in het veld, te midden schoone groote linden. Wij zullen er te zamen naar toe rijdenik zal u zijn graf toonen, waarop ik een schoon kruis heb doen plaatsen. Uwe moeder verkocht hare ker en hare koop waren aan eenen kiamer, en te voet met hare kinderen wilde zij naar den Tirol terugkeeren, waar hare moeder nog leefde. Mijne vrouw en ik hadden deernis met die twee kleine schaap jes van kinderkens, en de boerin had sedert lang gewenscht een meisje in huis te hebben.Ik zou willen een van de twee kinderen meenemen zegde zijIndien wij een van de twee kinders aan namenen het christelijk opkweekten,'t ware een eene priemie vooreik kraambed, (ge- ach). Zeker 't staat alzoo in 't beknopt ver slag en 't slotwoordje gelach erbij, 't Is treurig dat vele griezelige, pletsbollige hooggeleerde senatoren bij zulke mede- deelingen lachen kunnen. De lachers toonen weinig beschaving. Maar als men op de wijze door baron de Coninck aangehaald de Congolanders jeschaaft en de blanken verbeest, wat ?aan al de paters en zusters van liefde toch op den zwarten bodem verrichten, s 't om een einde aan dat gedoen tè stellen of is 't alleen om de kinderen welke staatseigendom zijn te doen in zien en beseffen hoe beestig hunne ou ders leven. Mogelijks is die zwart-blanke koppe- arij en kweekerij een gevolg van den godsdienst, welke niet nalaten kon ook op afrikaanschen grond zijnen weldoen- den invloed te doen gevoelen. Menheer Woeste, die in 't verschiet een ministerszetel bemerkt welke voor hem bestemd schijnt, is een hevige voorstaander van den Congo, waar zul ke ergerlijke tooneeleu plaats grijpen, en stemt al de millioenen wolke men voor het zwarte kerkhof vraagt en nog vragen zal. De penneslaven, aaneenflansers van Denderbode, een der bladen wier pro cédés de heden daagsche drukpers tot oneer strekken, zijn natuurlijk ook vöör den Congo. Zij mogen immers niet anders doen dan voor hunnen patroon op den buik liggen en zijne botten lik ken al heeft hij in tt Congoslijk getrap peld. Nog de evenredige vertegenwoordiging. Denderbode van woensdag rept geen woordje over de Expositie van 1898. Hij kan het niet over zijn hart krijgen, dat hier weer door ka tholieken het princiep der evenredige vertegen woordiging gehuldigd wordt. Hij mag het zich voor gezegd houden de toepassing der ev. vertegenwoordiging in al da besturen zal zulke goede vruchten afwerpen, dat ze weldra overal zal ingevoerd worden, tén spijt van wie er 't profijt tegen dank insmijt. Langzamerhand zal de E. V. veld winnen, omdat ze het eenigste rechtvaardig stelsel is, goed werk, en zoo zouden wij misschien eene brave dankbare dochter in huis winnen. Treze snikte en weende luidop en bedekte de hand van den ouden boer met kussen. u lk keurde dat gedacht goed zoo verhaal de de oude man voort. Van uwe moeder lieten wij ons zeggen hoe zij in haar vaderland was, en de schoolmeester heeft ook alles opgeschre ven wie uwe ouders zijn, uwe familie, uwe geboorteplaats, en wij namen u meè naar de Lindbamerhoef. Uwe moeder hebben wij met hart en mond beloofd vooru te zullen zorgen, gelijk voor ons eigen kind... Destijds heb ik niet gedacht, dat gij mij ooit zuudt willeu ver laten. Treze stond op en droogde hare tranen af. Ik'*a niet weg, zegde zij op vasten toon. Ik blijf bij u vader, zoolang gij mij bij u houdt, er koine wat wil. Nu bekommer ik mij om niets meer. Maar ginds in 't huis vau Diktus kan ik niet. Ik moet hier komen, bij u, gelijk gij reeds gezegd hebt... Het is ook beter dat er iemand bij u is om u op te passen ea dat wil ik doen zoolang ik mij roereu kan, ge lijk het een dankbaar kind betaamt en moest gij eens zelf weggaan, dan ga ik met u 't is gelijk waar. De oude man beantwoordde den handdruk waarmeê Trees die verzekering begeleidde met gelijke hertelijkbeid doch over zijn gelaat vloog eene uitdrukking van verwondering. Uwe belofte neem ik aan Trees, zegde hij maar wat wilt gij daarmee zeggen Moest gij eens zelf weggaan Waarom zou ik ooit da Lindhamerhoeve verlaten (W. Y.) O

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1