t DE LINDHAMERHOEVE Inhuldiging 11de Jaar. Nummer $5 Zondag 7 Juni 1896. I Abonnementsprijs voorop betaalbaar Prijs der AnnoncesKeklamen 76 centlemen Per «"jol. Een blik in 't verleden. Eene brochuur. w y. suS LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen .„„i Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 8 JUNI. De inhuldiging van het vaandel van den wijkclub Het Zonneken, zal plaats hebben Zondag 7 Juni aanstaande ten 3 ure namiddag. Geen liberaal mag op het feest van den eerst gestichte onzer wijkclubben ontbreken, het moet op de Zoutstraat- poort stroomen van 't volk. We moeten door onze tegenwoordigheid onze vrien den aanmoedigen en daarna op andere wijken ook zoo goed gegeven voorbeeld volgen. Alle liberale maatschappijen en krin gen onzer stad moeten de inhuldiging van het vaandel van den club me ie vieren. Dus liberalen allen op uwen post We zijn verzekerd dat alles in de beste orde zal afloopen en wij eeneu genoeg lijken namiddag zullen slijten. De algemeene vergadering van den Werkmanskring zal plaats hebben den 14 Juni aanstaande ten 3 uren namid dag stipt. Twaalf jaren is het geleden, dat de liberale partij het bewind heeft verloreD. Twaalf jareu heerscht de klerikale par tij machtig en aanmatigend over ons land Nooit hebben de katholieken zulk lang bestuurlijk tijdstip beleefd en wie weet hoe lang zij nog, dank aan onze verdeeldheden, den vrijen teugel zullen mogen geven aan hunne zucht tot gewetensverdrukking en vrijheids verkrachting. Maar waarom daar verder over uitge weid ons doel zijnde de oorzaken van den val van het laatste liberaal kabinet op te sporen Sommige personen leggen de schuld van den val der liberalen in 1884 uit- sluitelijk op de schoolkwestie. In zeke ren zin is zulks eenigszins waarheid, Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (21* Veevoug). Ik beb dat zoo maar gezegd... antwoordde Trees zichtbaar verlegen. Iudien gij met Dik tus of met de boerin niet kondet blij ven over eenkomen... Zij bracht baar rede niet ten einde de oude moest haar aarzelen gewaar worden en vond daarin eene bevestiging van zijn vermoeden dat zij hem iets verbergen wilde. Hoe, Trees zegde hij hoofdschuddend. Ik ben het aan u niet gewoon dat gij niet recht voor de vuist spreekt... Gij hebt iets anders willen zeggen... en nu draait gij weer om deu pot. Dat is niet wel, Trees 1 Recht voor de vuistwat wilt gij hiermee zeggen Moest gij eens zelf weggaan Op de Lindhamer hoeve ben ik geboren, daar heb ik mijn leven overgebracht in eer op de Lindhamer hoeve wil ik sterven vrijwillig ga ik niet weg. n Ik geloof het, zegde Trees maar indien gij moest Moeten Ha, gekkin riep de oude met een lache dat niet vroolijk klonk. Wie zou mij dwingen Ik heb ook nog wel eeu woordje te zeggen, en de...» Hij zweeg eensklaps, bliksemsnel schoot een gedacht door zijn brein hij wilde opsprin doch dit verdient uitlegging, want an dere oorzaken hebben er meer toe bij gedragen. In 1879 kwam de schoolwet in voege reeds vóór de uitvoering had de katho lieke geestelijkheid, door al de stoffe lijke en geestelijke middelen waarover ze beschikt en gesteund door vele bur gerlijke overheden, den strijd tegen de wet ingericht en begonnen. Met eene ongehoorde hevigheid werden koning, ministers, volksvertegenwoordigers en senators, onderwijzers, ouders, kinde ren, in een woord al wie, hetzij veel of weinig naar de officieele school over helde. aangevallen. Welnu, het onder zoek door de parlementaire commissie ingesteld, bracht de schandigste vervol gingen aan 't licht en niettegenstaande men door zeker artikel van het straf wetboek gewapend was om die aanval len van wege de politieke geestelijkheid te dempen, bleef men onverschillig om dat men hoopte dat de wijze geest onzer bevolking de zege zon behaald hebben op den haat en de vervolgingszucht. En langzamerhand groeide de schoolbevol king aan en in 1880 en 1882, in het hevigste van den strijd, bevestigden de kiezers hunne uitspraak van 1878 en keurden dus de schoolwet goed. Maar het volk werd moede langer de lamlen digheid en flauwhartigheid van het li beraal kabinet te beschouwen zooveel te meer wanneer het daarbij zag dat vele liberalen weigerden het voorstel Goblet te stemmen, om eens te onderzoeken van waar en op welke wijze de rijkdom men kwamen der talrijke kloosters van Belgie. De groote toegevendheid der liberale partij wegens de geestelijkheid ziedaar eene ware oorzaak van deu val der libe ralen in verband met de schoolwet. In 1S83 was er spraak van belastin gen, die op verbruiksartikelén, als kof fie, azijn, tabak, enz. waren het voor werp van geweldige aanvallen zoo van de radikalen als van de katholieken. Dat de laatsten er een geschikt kiesmid- del in vonden vraagt geen betoog. Alom schreeuwden ze dat de belastin gen maar wankelend viel hij op de bank terug. God in den hemel 1 zegde hij bijna stotterend. Het zal toch dat niet zijn... spreek Trees Diktus doet slechte zaken...» Strak keek hij in Treze's aangezicht als wilde hij met zijne uitgedoofde oogen het ant woord er op lezen. Hij strekte de handon uaar haar uit als zocht hij eenen steun om er zich aan vast te klampen want bij meende dat de grond onder hem begon te wijkeu. Het is zoo, zegde Trees smartelijk, het helpt niet het langer te verbergen gij moest het toch eens vernemen. Ik kan natuurlijk niet zeggen, hoe ver het reeds gekomen is maar dat het scheef gaat, ziet ieder wie oogen in den kop heeft, en gij zoudt het ook reeds lang bemerkt hebben indien men niet alles ge daan had wat mogelijk was om het u te ver bergen... Gij hebt gevraagd waarom er zich niets roerde op het hof, in de schuur en den stal omdat het paar knechten, die nog hier zijn, doen wat zij willen omdat de jood, aan wien Diktus schuldig staat, het vee heeft mee genomen, en omdat de oogst op stam verkocht Als vernietigd leunde de oude boer met de armen op de tafel en verborg zijn gelaat in de handen. Nu was het zijne beurt om te luisteren nu vernam dat Diktus van den beginne af aan zich niet veel om de boerderij bekommerd en het werk op den lichten schouder genomen had en dagen en nachten doorbracht in vroolijk gezel schap aan de speeltafel, Groote sommen hac hij verloren en met de miskweekte dochter uit de afspanning waren wanorde en verkwisting gen moesten dienen om schoolpaleizen te bouwen en lediggangers te betalen en de gevoelige snaar der kiezers van 42 fr. was geraakt. De broedertwist tusschen gematigden en radikalen, in de Kamer begonnen, werd daar buiten voortgezet tot groote vreugde van den algemeenen vijand, maar van onderwijs was er bij de kiezers geene spraak alleen nieuwe lasten klonk hen in de ooren en dat be rokkende ook de nederlaag der libera len. De schoolwet eigenlijk niet, maar de belastingen en den twist tusschen het Brusselsch liberalisme hebben den val bewerkt zooals thans de millioenen wel ke door den Congo worden verzwolgen den dood der klerikalen zullen wezen, indien wij willen We ontvingen de verledene week eene bro chuur Les hommes du drapeau rouge. (De mannen der roode vaan) door Em. Cau derlier De schrijver, die zegt reeds 15 jaar tot de vooruitstrevende partij te behooren, hadde zijn werkje moeten betitelen Tegen alle overeenkomst want het eenig doel dat het be oogt is alle verder verbond tusschen de anti klerikale strijdmachten onmogelijk maken door aan de progressisten den oorlog aan de socia listen te prediken, ja de socialisten den weg te willen versperreu. Het zuiver algemeen stemrecht en de gewa pende natie zijn de middelen waarmede de socialisten de maatschappij aan banden zullen leggen daarom is schrijver er tegenstrever van. Ons dunkens moet hij het meervoudig stemrecht slechts in theorie bestudeerd hebben want had hij de kiesknoeierijen gezien, waartoe dit meervoudig stelsel aanleiding geeft, dan zou, indien hij niet een verstokte vijand van rechtveerdigheid is, geen stelsel verdedigen dat aan het belachelijke grenst en aanleiding geeft tot schandige knoeierijen. Door het zuiver algemeen stemrecht wordt het puik der natie in de onmogelijkheid gesteld zich te ver dedigen en hei der natie dit zijn de geleer den en de rijken. Maar wie is de schuld dat het verplichtend onderwijs niet in ons land bestaat, dat niet iedereen geleerd is en bijgevolg tot het puik der natie niet be hoort Dat de werklieden over 't algemeen zoo verblind niet zijn en 's lands bestuur aan geene onkundigen zouden toevertrouwen be wijst nog den uitslag van den poll voor de 9 kandidaten der socialisten voor de kiezing van 5 Juli. Het zijn geene werklieden maar geleer den en rijken, die aangeduid zijn, behoorende tot het puik der natie, volgens Cauderlier. De gewapende natie is eene gevaarlijke nieu- wigheid.Ziet gij te Brussel 50000 mannen waar van 40000 proletariërs hebbende wapens ten hunnen huize, vraagt hij Eene socialistache minister van oorlog zou kunnen beslissen dat de wapens te huis bewaard worden, en niet in de Staatsmagazijnen en dan zou men op bet minste teeke n de gewapende natie ter straat aien komen tu plunderen en verwoesten. En dit alles zou gebeuren als de socialisten de meerderheid zouden hebben in de Kamer en langs wettigen weg hervormingen zouden kun nen stichten. Sprekende over den strijd onzer Vlaamsche gemeenten tegen de Fransche koningen spreekt hij van den zwarten leeuw op gouden bodem die de Vlamingen naar de zege leidde, maar vergeet er bij te voegen dat al de Vlamingen hunnen tol betaalden aan het vaderland en dat dezer verdediging niet afhing van eene som gelds of van eene loterij Schrijver richt zijne blikken naar Engeland en juicht omdat men er de best gestudeerde be ginselen van het gemeente collectivisme toe past. Glascow is een voorbeeld. Het bedienen van water en gas zijn er gemeentediensten, men heeft er gemeentelijke bad- en waschplaatsen, de tramwagens en verzekering tegen brand zijn in handen der gemeente, men heeft er volksho tels waar vader, moeder en 3 kinderen gehuis vest zijn voor 85 centiemen, enz. enz. Om dit alles te vei krijgen zooals in Glascow volstaat het met te zeggen Vrede aan de menschen van goeden wil. En de lieden van goeden wil zullen komen toegestroomd om de vraagstukken op te lossen, waarvan de werk mansstand de uitvoering vraagt. Zoo denkt de heer Cauderlier, doch wij zijn zoo naief niet. En indien de schrijver niet ver geten had een besluit te nemen dan zou hij ons gezegd hebben voor wie de progressisten op 5 Juli moeten stemmen om dit zestigjarig tijd perk van wijze vrijheid dat we beleven, te doen voortduren. Voor ons blijft het 'ast dat de heropwekking van vroegere fouten, de voorspelling van het geen zou gebeuren de aandacht van de hoofd kwestie afleidt, namelijk van hetgeen zal ge beuren als de antiklerikalen afzonderlijk on machtig eensgezind tegen den vijand stom loopen. Die eendracht ware den val van het ka tholiek ministerie doch daar denken do stijfhoofdige en verstokte politieke leiders niet aan. op de hoeve gekomen, daarbij had Diktus geld geleend waar hij het vinden kon, wissels on derteekend tegen hoogen intrest en zoo was hij al meer en meer tot val gekomon. Stom en onbeweeglijk blikte de oude voor zich heen. De zekerheid dat de schoone Lind- hamerhoef zoo ten onder was gegaan trof hem gelijk een sneeuwval, waaronder hij als jbegra- ven lag, vernietigd, maar toch nog levend, on bekwaam een lid te verroeren, slechts :in staat om zich met het eeriig onzettend gedacht bezig te houden, om langzaam van smart en hardzeer te sterven... Zoo ver is het dus gekomen zuchtte hij Zoo heeft men mij bedrogen. O, de niet- deugende jongen, de... Weer hield hij zich in, hij sprak het woord niet uitdan riep hij eens klaps. Dan is het gewis ook niet waar wat hij mij van de Lindebronne heeft wijs gemaakt Dat ze begon weg te blijven... maar dat hij er uaar had laten zien, dat alles op den besten voet stond en zij welhaast sterker vloeien zou dan te voren Dit is alles niet waar, zegde Trees be droefd. De bronruimer Sep beeft er hem zoo lang van gesproken, tot hij hem eindelijk toe liet de bron te verwijden, omdat zij sterker zou vloeien. Maar als zij eenigen tijd gegraven had den, is het water op eens weggebleven... Ha dan is het gedaan met het geluk en den zegen op de Liudhamerhoef 1 zuchtte de boer, en opstaande voegde hij er bij Het wordt mij hier zoo bang... brengt mij in deopene lucht... ik kan wel alleen gaan, maar indien gij mij uwen arm wildet geven, het ware mij aan genaam. Zwijgend nam Trees zijnen arm en leidde hem naar de linde! ank. De dag was niet opge klaard. Dichte nevelwolken hingen nog over de zon, en een vochtige wind woei over de bergeD. Na eenige stappen gegaan te hebben, bleet de oude staan hij scheen iets te willen zeggeu dat op zijn hart drukte en wat hij toch vreesde uit te spreken. Verlangt gij iets, vader vroeg Trees. Neen zegde hij aarzelend en stil alsof hij zelf het niet hooien wilde. Er is mij maar iets ingevallen... Ik wilde u vragen of gij nooit iets vernomen hadt... Waarvan vader? vroeg Trees met bewo gen stem. Zij begreep wat hij zeggen wilde uiaar ïuist daarom sloeg het aan heur hart. Se dert vijf jaar was het de eerste maal dat hij, van den verstooteling gewaagde. u Nu van den anderen... Ge weet wel van wien ik spreken wil. Ik heb nooit iets van hem vernomen luidde het droeve antwoord. Dienzelfden dag lag er een schip te Rosemheim op de Inn daar is... de andere opgegaan, en is er mee naar Weenen gevaren, en God weet wat er van hem geworden is. Het gesprek brak afzij waren aan de linde gekomen te gelijkertijd werden luide stemmen hoorbaar alsof er een groot getal menschen achter den boschkant deu heuvel opkwamen. Wat is er gaaDde vroeg de oude. Ik geloof er komt volk. Iudien het vreemdelingen zijn, ga ik binnen, ik aau hot eeuwig vragen eu tal< en niet lijden. Wordt voortgezet). Uf V v' i i '■'t, f 18.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1