DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 25 Zondag 21 Juni 1896. De Commune van Parijs. Slechte gazetten. 9 Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad IQüSüfc 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee rnetu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Keklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. per drukregol. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 20 JUNI. Het groot orgaan ofte slaaplaken der kliekpartij, alias De Denderbode kondigt het verschijnen aan van een vlugschrift en vereenigt zich bij de besluiten 4van het centpapiertje, die luiden Wie voor de liberalen of hunne bonu- genooteu stemt, keurt de revolutie van 1793 goed. Wi6 stemt voor de socialisten van alle kleur, stemt voor de commune. Té, men hondje hoe smaakt u dat Zijn dat vluchtschriftje en De Den derbode niet verbazend in hnnne logi sche gevolgtrekkingen. Men kan het hem aanzien, dat schrandere bollen, de redactie van 't savooiblad hebben ter harte genomen. Gedurig brullen de godvruchtige bla den, dat geuzen of liberalen en socialis ten pot een God zijn dat socialisten en anarchisten en communards of moorde naars en brandstichters koeken zijn van eenen deeg dus wie voor de liberalen kiest keurt de commune, de moord en de bran Istichting goed. Zeker en vast kan men de volgende drogreden, die de christelijke opstellers misschien vroeger in 't collegie hebben geleerd of thans voor ernstig opnemen, met evenveel grond verdedigen. Wie veel drinkt, wordt zat die zat i* valt in slaap, die slaapt doet geen kwaad, die geen kwaad doet gaat naar den hemel dus die veel drinkt gaat naar den hemel. De Revolutie van 1793. Is dus volgens Denderbode zeer slecht geweest. Hoe komt het dan toch, dat de klerikalen, die na 1793 hunnen invloed en macht herkregen, de hervormingen door de revolutie ingevoerd, niet heb ben afgeschaft De grondwet wordt als archislecht door de geestelijkheid uitgekreten en toch bestaat zij in de meest katholieke lauden. De priesters weigerden den eed af te Ben boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (23s Vervolg). IX. Na de eerste herfstregens volgde eeu beter naseizoen. Eiken morgend ging de zon stralend op, om na eenen schoonen loop nog stralender te zin ken. Over de wouden hing een weeke geur als van een nieuw groen. Op de weiden schoten jonge grasjes uiten dit verleende bun bijna een lenteschijn. Doch de doorzichtig gewonien boomtakken bleven kaal en de witte draden des vluchtenden zomers, die zich sluierachtig in de twijgen nestelden, waren niet in staat den verloren bladertooi te vervangen. En nochtans waren er plaatsen waar men zich in den zomer teruggetooverd gelooven kon. Zoo eene bestond er aan den lichten heuvel afhang waar de weg naar de Lindhamerhoef zich in drieen splitste. Dit plaatseken was met slee doorn- en hazelaaifttruiken omraamd, met lichtgroene graszoden bedekt en zag er uit als een goed onderhouden tuinstuk maar aan den voet der hoogte lag een eikenstam alsof hij daar met opzet ware aangerold om den ver moeiden reiziger te laten uitrusten vooraleer hij den een of den anderen weg insloeg. leggen en thans doen zij het allen zon der opmerkingen. Een keizer schafte eene reeks heilig dagen af en een paus bekrachtigde die afschaffing. Het maten- en muntenstelsel werd gewijzigd en wat de republiek bewerkte werd door de klerikalen behouden. Adel en geestelijkheid verloren huune voorrechten en stoffelijke voordeelen (vrij van lasten, heffen van tienden enz). Wanneer hebben ze ernstig gepoogd, die terug te nemen. Niet alleen het goede, dat de revolu tie tot stand bracht hebben ze aangeno men, maar ook het slehtste namelijk DE LOTING, omdat ze er baat uittrek ken. De Fransche revolutionnairen richtten de bloedloting inwaartegen de Belgen opstonien enden Boerenkrijg voerden. Wie treedt er nu op als verdediger van die barbaarsche loting Wie Wel, zij die tegen de gevolgen der re volutie te velde trekken. Wie De katholieke gazetten, de priesters, M. Woeste Mijnheer Woeste keurt dus het slecht ste wat de Fransche revolutie teweeg heeft gebracht goed hij staat op als de verdediger der menschenloterij, tegen hem moet het volk zich keeren. Hij is de vijand, l'homme funeste, die het goede uit eene omwenteling gesproten met woede bestrijdt en het allerslechtste met razernij verdedigt. In ons nummer van zondag laatst toonden wij aan, wat eigenlijk slechte gazetten zijn, en tot groote ergernis van de woeste Denderbode vrelko wij niet bij de goede kunnen rangschik ken, dierven we schrijven Er zijn geene slechte gazetten in het op zicht der filosofieche of godsdienstige meeuin- gen welke zij verdedigen. De kribbelaar van 't groot conservatief or gaan,i bewiist dat hij bij Escobar 's volgelin gen les heeft genomen als hij zegtVolgens de liberale schrijver zijn dus alle godsdiensti ge belijdenissen en dus ook de ongodsdiensti ge goed, en prijzenswaardig. Dis bekentenis is Op den stam zat een meisje. Versleten, steedsch was bare kleedij. Eeu breede strooien hoed verborg baar gelaat, zoo bleek en mager alsof de rustende ziek was ofwel eene diepe smart op hare ziel drukte. Zij scheen geen oog te hebben voor het prachtig mooi bergland, dat voor lag, noch geen oor voor het zoet gekweel der vogelen die in de hazelaarstruikeu hun danklied zongen. Haar blik was strak op den grond gevestigd. Voor haar lag een pakje en een paraplni. Zij scheen deze voorwerpen te schatten, en te berekenen hoe lang zij het daar- meê nog kon uithouden. In deze houding had ze niet bemerkt, dat eeu mau langs den zijweg in hare nabijheid was gekomen. 'tWas de bronoenruimer Sep. Toen hij het meisje zag, bleef bij staan om haar goed te bezien. Dan kwam hij nader om zich te overtuigen of hij zich niet bedrogen had, en in het voorbijgaan riep hij haar eenen groet toe, dien zij zonder opzien stil beaut- woordde. 't Was genoeg om al zijne onzeker heid weg te nemen. Staan blijvende, zegde hij verwonderd Neem het niet kwalijk Ik geloof u te kennen meisje Wel mogelijk, antwoordde zij, hare oo- gen opslaande maar ik ken u niet. Dat geloof ik ook, zei Sep. Ik herinner mij zeer goed u gezien te hebben... Zijt gij de spelspeelster niet die op de jaarmarkt van Aibling den eierdans deed En indien dit zoo ware? vroeg 't meisje hem met hare donkere oogen doordringen I beziende. Indien ik het ware, hebt gij daar zaken meê. goud waarJ. Dendergalm bekent dus dat 't li- beralismusde vrijdenkerij is, alle godsdienstige belijdenissen het zedeloos mahomsdanism de veelwijverij der mormonen niet uitgezon derd in zijne gelederen toelaat en de gods- verloochening onder zijne bescherming neemt. We willen ons de moeite getroosten, nog maals onze meening daaromtrent te zeggen De liberalen zijn verdraagzaam en willen den godsdienst bu'ten de politiek houden. Wij zijn het niet die onzen evenmensch HOND noemen omdat hij dit of dat geloof belijdt of zelfs tus- schen de honderden godsdiensten (welke vol gens de priesters allen om te beter zijnj, niet weet welk de echte is eD daarom er geen enkele aankleeft. De liberalen huldigen het princiep door de Belgische grondwet bekrachtigd De vrijheid van geweten. Niemand kan gedwongen worden eeu of andere godsdienst aan te kleven. Het li beralism is de vrijdenkerij, zegt Escobars' na neef en bij weet dat hij liegt, want moesten al de liberalen in Belgio vrijdenkers zijn, de Cbristene godsdienst ware verre geschept. De liberalen willen van den godsdienst niet als politiek wapen de katholieken gebruiken den godsdienst uitsiuitelijk met een politiek doel, ziedaar het verschil. De profeet van Denderbode wiens geloof nog maar nieuw vernist is, zegt nog dat wij dus ook de veelwij\erij goedkeuren der Mahome danen en Mormonen. Abuis, preekheer, totaal abuis, we deuken integendeel, dat een man met êéne vrouw zijn paart beeft. Er zijn te Aalst, katholieken die even als de Mahome- daneu en Mormonen daarmede niet te vroden zijn, maar dat is hunne zaak, hoewel wij het zeer afkeurlijk vinden. Doch dat, Denderbode, de veelwijverij als eene zedeloosheid brandmerkt, daaraan had den we ons nooit verwacht. Hoe toch een dubbeltje rollen kan Volgens de schriftuur die de grondslag is der Roomsch katholieke religie en andere, hadden koniDg David, de wijze Salomon, vader Abraham en tutti quanii die thane in den schoot des Heeren rusten meer dat een wijfje, sommigen hadden er zooveel als nu de sultan van Turkye dat kan men zelfs lezen in de schoolboekjes wel ke men de kinderen in handen duwt. Waren dat zedelooze kerels, Denderbode, dan is de hemel bevolkt met zieleu vau gei le stervelingen, dan ziju de boeken, welke zulks als punten van geloof aaiiieeren zede looze boeken, dan steuut uwen katholieken godsdienst op het zedelooze Jodendom. Wij zouden de veelwijverij prijzenswaardig noemen, wij, die veertien dagen geleden M. Woeste en zijn orgaan over den hekel haal den omdat zij het Congoboeltje verdedigen, waar de blanken aangemaaind worden, het voorbeeld der Mormonen te volgen, vele wij- Ik zeker niet maar 't verheugt mij u te ontmoeten, zei Sep lachend. Herinnert gij u nog, hoe gij toen tusscheu de eieren danstte, terwijl de rijkste boerenzoon van den omtrek Willem van de Lindhainerhoeve u voor speelde Het meisje scheen door deze vraag in verle genheid gebracht doch antwoordde Ja, ik herinner mij dat. Waarom vraagt gij daarnaar Waarom vroeg Sep Wel, omdat ik zoo een goede snul ben omdat ik niemand eene bede kan weigeren, en in mijne hand zou af- kappeu om iemaud plezier te doen. Met uw verlof voegde hij erbij, nevens het meisje plaats nemende. Ik wacht op iemand en ïutus- schentijd kunneu wij wat te zaraen praten... Ik ken iemand, die een jaar levens zou willen missen om iets van den schoonen gitaarspeler te vernemen. Weet gij geen nieuws van hem Zeker wel want men zegt hier ik weet niet of het waar is - dat hij te R izenheim met u en uwen troep te scheep is gegaan...» Dat is waar, zegde het meisje maar ik weet toch niets van hem...» Nu, dat kan waar zijn, lachte Sep. Na eeuigen tijd bij u te hebben overgebracht, heeft hij u laten zitten. Gewed, dat ik het raad Verwonderd zag zij hem aan doch zij sprak hem niet tegen. Nu, zeg het maar, ging Sep voort het zijn zeer natuurlijke dingen. Hij is een schoo- nejongen... Gij bevielt hem in het begin ging hij voor u meêmaar zekeren dag liet hij u vlotten. ven te houden en kinders te verwekken OM den rijkdom van den Congostaat te vermeer deren. Filosofie-Vrije Liefde. Alle filosofische leerstelsels schijnen den li beralen schrijver even eerbiedwaardig. Den derbode onderlijnt alle, en bazuint, dat we dus ook de vrije liefde eerbiedwaardig moe ten noemen. Halt, Denderbode, Escobar komt hier weer te voorschijn, want gij haalt slechts enkele zinnen aan om ze verkeerd uit te leggen. Wij hebben immers gezegd, dat de grondslag van alle zedeleer, van alle leerstelsels moet zijn bemint elkander als broeders. Wij noemen de leerstelsels der Jesuieten die de koningsmoord wettigden, den diefstal verschoonden, en de veinzerij ophemelden geen filosofisch leerstelsel. We noemen het stelsel der kettervervolging, der heksenver branding, door de katholieken in de middel eeuwen en later gepleegd, geen filosofisch stelsel. Dat zijn slechts uitspattingen van fanatism, waar haat en wraak de drijfveer zijn geweest in plaats van liefde tot den even mensch. Op alle tijdvakken der wereldgeschiedenis treft men van die buitensporigheden aan, en het meest heeft men die aan te stippen waar één enkele godsdienst aan de gewetens werd opgedrongen. Dat zijn pogingen om tot de bar- baarschhe.d terug te keeren, niets meer. Het liberalism bt-strijdt alle dogma's, Den derbode, alle leerstelsels buiten welke, volgeus de leeraars ervan, geene zaligheid mogelijk is. Betracht het goede zeggen wij. Haat niemand. Verfoeid ook niemand omdat hij het goede zoekt langs eenen anderen weg. Niemand kan slecht geheeton werden omdat hij die of die godsdieust belijdt of niet belijdt, dit of dat stelsel verdedigt of bekampt, geen blad is slecht om de opinio die bet voorstaat maaral leen door de procédés, die het aanwendt om de denkbeelden ingang te doen vinden bij de me nigte. In een woord, Denderbode, slechte ga zetten, zijn zulke dont les procédés déshono- rent la presse contemporaine, en gij behoort tot die soort. Vrije liefde Bedoelt 't groot orgaan de hondeuliefde op de straat. Het trachte dan bij de zeer godsdienstige bevolking van Aalst meer zedelijkheid te ontwikkelen, dan zullen too- nerleu van vrije liefde zeldzamer plaats hebben in den Osbroek. Wat durft, Denderbode, van vrije liefde te gewagen Hij spreke van de kerels, die tot zijne partij behooren en met vingeren worden nagewezen hij spreke' van de broederkensge- stichten waar het materialism in zijnen schan delijksten vorm beoefend werd, hij spreke van de schrijvers der orde van Jesu,die in hunne Ja, ik ben verlaten...» zegde het meisje bedroefd. Dan weet ik ook waarom gij hier zijt, zei Sep. Gij deüktdat Willem naar huis gekomen is en ge wilt op de Lindhamerhoeve naar hem vragen De danseres knikte en zag den vrager zoo doordringend aan, als ware zij het niet welke moest uitgehoord worden, maar de vrager zelf. Dan komt gij voorniet, sprak Sep voort. Op de hofsteê hebben zij van hem, sedert hij vertrokken is, geen teeken van leven meer gehad. Dat doet niets, ik ga toch antwoordde zij. o, Ik wil u dat niet beletten Ik raad het u zelfs aan. Sedert acht dagen reeds had ik vernomen dat gij weer in deze streek geko men zijt, en ik heb aan Willems vader beloofd naar te zoeken, 't Zal hem zeer aangenaam zijn iets van den verloren zoon te vernemen en dan... er is daar ook een meisje gij ver staat mij goed die Willem in haar hart draagt, en zij wacht naar hem gelijk de Joden naar den Messias. Voor die ware het een groot geluk, indien zij de waarheid vernemen kon. Z j beeft reeds verscheidene malen kunnen trouwen maar zij kan den zwierbol niet ver geten. 's Meisjes oogen vonkelden. Iii wil met den vader en met dat meisje spreken zegde zij. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1