Onze Partij. Zwijgen Zwijgen. We zijn dood. Eene goede noot. Bloeiend. Afdokken. Hutsepot. Bravo werken verschooning vinden voorde verkrach ting, en de echtscbennis evenals voor den dief stal en de sluipmoord. Hebben die allen de les sen van Bebel noodig gehad om zoo verre te komen. WijDenderbode, zijn noch socialist, noch communist, noch collectivist. Maar niemand i3 voor ons een HOND omdat bij anders denkt dan wij. We weigeren nooit met iemand te re detwisten, die het ernstig meent en we vragen aan niemand de toelating om een werk samen te vatten en er de leemten van aan te wijzen. Denderbode, zoude beter doen in zijne eigene partij rond te kijken, en na te sporen oi bet tengevolge is der leeriagen van Hector Denis, Louis Blanc, enz. dat de collectiviscbe gedach tenis zooveel veld winnen, ofwel ten gevolge der afkondiging der pauselijke encycliek. Wij kannen zijnen raad ontberen, ons staat het geheel vrij, verbonden te sluiten of af te slaan naar beliefte wij hebben immers geen bevel van hooger hand te krijgen. Indien Denderbode echter meent, dat hij met procédés qui déshonortnt la presse, het christelijk goedje zal af keurig maken van de socialistische princiepen (in 't verleden door veel heilige schrijvers vooruitgezet) heeft hij bet mis. Door overtreding alleen kan men iemand overtuigen niet door wraakwoordeu, door hatelijke zinspelingen of vervolgiugen. Maar wat kan men overtuiging vragen van kazak- keerders zij bebooren slechts tot eene partij om 't smeer van den kandeleer om ze op tijd on stond te kunnen verraden en er hun mate rieel voordeel mede te doen. Het zijn materia listen in den slechtste» zin vao 't woord en van zulke gasten is er niets te hopen Schelden as hun eenig wapen. Elke pozing welke zij ■doen om eenen ernstigen pennetwist te voeren mislukt erbarmelijk. Cliassez le naturel, il re- vient au galop. Het klerikaal lasterblad van Aalst jubelt omdat volgens hem de liberale partij gehavend en ontredderd is, ver mits weinigen, de inhuldiging van het vaandel van den wijkclub der zoutstraat- poort bijwoonden. Waren er geene andere liberalen als degenen die zich openlijk, aldus mogen verklaren en niet vreezen moeten yoor vervolging of broodroof, dan zou onze partij inderdaad woinig macht bezitten Maar de meerderheid onzer medebur gers zijn vrijzinnig in het hart. Wij hebben aan onze vrienden geene stoffe lijke voordeelen te verschaffen of te be loven, wij hebben geene benoemingen te bewerken of geen invloed te beloven, wij hebben geen armbureel waar we zonder controol baas spelengeene fa brieken waar dwang woidt uitgeoefend, geene postjes, geene werken, geene le veringen, geene aanbestedingen.... De klerikale partij hoeft, dat alles te AalstMillioenen bezitten hier de hoofd personen der kliek, invloed gebruikt ze waar ie wil, priesters doen dienst als kiesdravers en verklikkers, priesters stellen de klerikale bladen op, ambten, pOBten, werken, leveringen worden met de vleet beloofd en altijd aan de vriend jeB bezorgd. Niettegenstaande dat alles, niettegen staande drukking, omkoop< rij en dwang niettegenstaande de klerikalen door de priesters en hunen aanhang meer dan duizend stemmen vóór hebben, bekwa men de liberalen in de laatste kiezing gemiddeld 2200 stemmen. De klerikale partij is het die te niet gaan en verbrokkelt en Denderbode zou goed doen niet van koord te spreken in het huis van eenen gehangene. Hare partijgangers van Aalst zouden tot niets versmelten, moest zij al de aanlokkings- en dwangmiddelen ont beren waarover zij thans beschikt. Hare partijgenooten zijn meest mannen, die hunne opinie veil hebben voor een stui ver profijt en immer de pen in de hand hebben om aan invloedrijke personen gunsten te vragen tot belooning van lew dévouement au par ti.... liberalnu te veranderen in clerical. De clown van het Werkertje beeft eens ge roffeld, dan nog eens op den jachthoorn ge blazen dat zijne kaken opzwollen waarna de beroemde, en alom ongekende Werker zijn boniment heeft afgedraaid voor een dertigtal snullen (waaronder Kwibusdie hem stonden aan te gapen. En citoyens, riep de charlatan, mijn advies kost geen honderd franken, geen vijftig, geen tien geen twee franken, het kost geen tien, geen vijf geen twee centiemen, het kost niks, itiks 1 ik zeg u de liberale partij is ziek, wat zeg ik ziek neen zij is dood wat zeg ik dood I neen zij is al begraven Voila. Kwibus slikte 't advies van den viezen brjugel met ap- en dépendancen in, omdat het liberalen gold, die van zijne onhebbelijke recepten niet hadden gav ild, kwam er spoe dig mee naar huis en drukte 't met veel zorg en ijver over op een blad papier, dat door 'tGerecht van ons land, naar waarde werd misacht. Ziedaar hoe 'tkomt, dat dokters van alle slacb fanatieke hemelbezweerders, partijver- radende kwakzalvers en bloedroode charlatans elkander verstaan om do liberale partij dood te willen en dood te zeggen. Geeft u zoovele moeite niet bleekroode, gele en bloedroode zeeveraars, de liberale partij heeft nog geen lust baantje zuiver te maken voor u we kennen uwen appetijt maar we laten ons niet opeten. Kwibus zou veel beter doen een geneesheer te to ^peu bij hetgeen men de klerikale partij noemt, het schijnt dat zij groote behoefte heeft aan probate medecijnen, en die maar nergens gevonden worden. Paus, bisschoppen, pastors en priesters van allen kaliber hebben recepten geschreven, dat er 't eind aan verloren is, en toch is 't allemaal boter aan de galg. De kranke wil maar niet heropbeuren, en de groote groene Profeet, zegde het nog laatst op een banketDe kle- rikale partij doorworstelt eene erge crisis, langs alle kanten vertoont zij sporen van ont binding en afbrokkeling. Het laatste recept van Pau3 Leo XIII heeft de kliekpartij m iar slecht bekomen, de sukke' heeft er erge schokken door gehad, die niet op 't 'ermioderen staan. Wij raden Kwibus die 't advies van den Antwerpschen zwans- Werker voor onfeilbaar houdt, die nieuwe onfeilbaarheid ook eens te consulteeren over den toestand der klerikale partij en den eminenten door kluchtigen ci- toyen Werker een poeder te vragen tot herop beuring zijner lieve moeder de Kliek, n De klerikale partij moet wel ziek zijn niet waar om zoo moeilijk het ge rucht, het minste gerucht te kunnen verdragen. Zij doet zooals men pleegt te doen aan bet huis der stervenden, men wil alle gerucht afweren door het strooien van mest of schors of anderen afval. Vroeger verbood men aan priester Daensmis te lezen in de groote kerk, daarna werd het hem verboden het woord te voeren in 't openbaar, nu heeft hij bevel gekregen geheel en al te zwij- gen. De uittredende leden van den provin cialen raad, moeten de tusschenkomst zeer noodig hebben om Monseigneur Stillemans tot zulken maatregel aan te zetten. Wie weet zal deze maatregel voldoen de wezen. Als 't pas geeft zal men de tegenstrever onzer uittredende raadsle den een muilband aandoen. Wie weet zien we Monseigneur Stilleinaus niet naar ons kanton komen om persoonlijk propaganda te maken eene nieuwe wij ding van 't onvoltrokken hospitaal in te richten, met cavalcade en banket waar op de ministers zouden aanwezig zijn, om de kiezers in sectien bijeen te roe pen, gewijde saucissen aan te bieden, en om de honderden gebrekkelijken ter stembus te leiden. Dien dag zal de vijand verpletterd zijn en men zal de gekozenen zich aan de de teenen zien werpen van hunnen red der en met hem eenen triomf zien vie ren welke door geenontijdig en verafschuwd onderzoek zal gestoord worden. Het moet niet gezegd worden, dat min of meer roode vlaggen in den stoet figureerden, let stadsreglement verbiedt do roode vlag op straat. De heer Burgemeester is zeer, zeer, zeer, breed geweest ia het toepassen van dit reglement. Hij kneep liever een oogsken dicht, in plaats van met macht van politie de vlaggen te willen ontrukken aan de dragers zooals sommige tisten het zouden gedaan hebben, dit zou eene bloedi ge botsing onvermijdelijk hebben gemaakt. Heeft men tegen de overtreders proces-ver baal opgesteld, dat weten wij niet, maar zeker is 't dat de handelwijze van M. Gheeraerdts meer gedaan heeft om den dag rustig te laten voorbij gaandan den ongepasten en dwazen yver der politie zou gedaan hebben. De dag is vredig voorbijgegaan. De vreemde socialisten hebben zich wel vermaakt. Is er hier en daar een betreurlijk feit gebeurd, zulks is onvermijdelijk waar groote massas bijeen komen dat gebeurt zelfs bij de klerikalen als 't kiezing is vooi den onderlingen Bijstand of banket der jonge garde, of festival te Zotte- gem. Wij geven den keizer, wat den keizer toe komt. De burgemeester van Aalst heeft wel ge handeld Kwibus uit de Korte Zou tstraat is anders heel kwaad op de socialisten, hij heeft een he kel aan hetgeen hij gemeen, laag volk noemt. l>at belet echter niet dat Kwibus van tijd tot tijd bij dat slecht volk te rade gaat en de uit spraken der socialistische organen als orakels opneemt en overdrukt. We weten dat Kwibus een goed dokter is, hij vindt immers dat bet liberalism zeer ziek is, bij heeft naar den gezondheidstoestand ervan vernomen bij kwakzalvers, die het libe ralism hebben verraden, omdat de liberalen hunne lapzalf te dnur vonden. Maar de consultatie van die wonderdokters «as hen niet voldoende. Kwibus heeft ook het oordeel ingewonnen van de Werker 't orgaan tje der elfen dertig socialisten van Antwerpen. Eene goede noot voor M. Gheeraerts burge meester onzer stad, voor (de kalmte welke hij verleden zondag gedurende de betoogiug der socialisten aan den dag legde. De socialisten onzer stad huldigden hun nieuw lokaal in, gebouwd met het geld van het Gents hoofdkwartier, naar de plannen van een Gentsch bouwkundige, versierd door Gentscbe kunstenaars en ingewijd door Gent- sche redenaars. Twee, drie duizend socialisten van Gent, Brussel enz. waren met vlaggen kartels, wim pels en dies meer, per spoor of te voet naar Aalst gekomen. De harmonie van'«Vooruitn bekwam verdienden bijval voor de puike uit voering barer stukken, vrienden en tegenstre vers bekenden zulks volmondig. De stad Aalst moet 300,000 franken leenen oua uoodzakelijke werken uit te voeren. Die leening is een bewijs van den bloeienden toestand waarin de stadskas verkeert. Er zijn klerikale kopstukken die dat vol ernst beweren. Burgers, winkeliers, ambachtslieden, bekijkt uw belastingsbiljet en vergelijkt het met dat van 1895. Wat hebben wij toch veel aan onze feniksen van den provincialen raad te danken hein Alle jaren meer betalen is toch pleizierig niet-waar en't is teeken van welstand im mers de belastingen zijn maar verhoogd door de katholieken omdat ze weten dat onder hun bestuur uwen welstand ook vermeerderd is. Verleden zondag namiddag was er in en rond de statie van alles te zien. Katholieken libera len, socialisten, oude garden, jonge garden groote kinderen met vlaggetjes, jongens met klepmutsen, sukkelaars met pluimhoeden enz. enz. Dat alles wemelde mengela' meugela, dooreen. Maar de pikantste opmerking was deze Terwijl de socialisten afstappen om hier te Aalst de inhuldiging van een nieuw socialis tisch lokaal te vieren stnpte de rlirekteur van 't muziek der Aalstersche socialisten in ko stuum van klerikale jonge garde in den trein om naar 't festival te gaan van Zottegem. Weet Denderbode niet wanneer de Oude manuekens beginnen het gras van tusschen de straat8teenen te trekken. Waarom brandt er 's nachts geen licht op plaatsen die gevaar opleveren voor voertuigen en voetreizigers is daar absoluut niets aan te doen. In ons nummer van zondag laatst hebben wij aangekondigd welk schitterend succes onze jonge stadgenoot M. Jan De Windt, student aan de Hoogeschool van Gent voor de junj behaalde met zijne verhandeling over delfstof- kunde. De heer De Windt bekwam 49,50 punten op 50, met gelukwenscbiugen van de jurij, en werd voorgesteld voor de subsidie van 4000 fr. van den Staat voor het maken eener weten schappelijke reis in den vreemde. Een ministerieel besluit van 15 Juni 1896 bepaald op Donderdag 2b dezer maand Juni, te 2 uren, de openbare verdediging der ver handeling over delf tofkunde aan huis opge steld door M, De Windt Jan, eeboren te Aelst, candidaat in natuurlijke wetedscbappen, inge schreven op de rol der studenten der universi teit van Gent. De jurij zal zitting houden in het Ministerie van BÏnuenlannsche Zaken en Openbaar On derwijs, Leuveusche weg, u. 3, te Brussel (zaal n. 8). Stellingen van den heer De Windt. I. Al de ouderstellingen die tot nog toe ge daan werden, om de vormingswijze der kris- tallijne schiefers uit te leggen, zijn aan ge gronde opwerpingen onderhevig. II. De jongste onderzoekingen omtrent den aard der graptolithen schijnen tot eene her ziening der aigemeene aangenome indeeling te zullen leiden. III. De indeeling der eilanden moeten steu nen op hunne aardkundige samenstelling, hun ne fauna en diepte-voorwaarden. We bieden den heer De Windt Jan, nog- maalsonze beste gelukwenschen aan. Zulke manneu doen eer aan onze stad en we zijn geluk- irigham onder onza vrienden te mogen tellen. Den heer De Windt Jan, staat eene schitte rende loopbaan te wachten en we zijn zeker dat hij in 't kort in verdedigen zijner verhande ling en daarna in 't ontwikkelen zijner thesis evengoed slagen za'. Nog eens hartelijk pro ficiat I! De Oude Garde te Geeraadsbergen. Verleden zondag trok de Oude Garde verge zeld van talrijke liberale vrienden naar Geerts- bergen om er de reeks feestelijkheden te ope nen ingericht door het gemeentebestuur dier stad, om ten bate der neringdoeners leven en vroolijkheid te doen heerschen, Aan de statie werden wij afgehaald door da Fanfarenmaatschappij en vele liberale vrien den van Geertsbergen. Onder 't spelen van pas- redouble's richtten wij ons naar bet stadhuis, waar wij door het stadsbestuur werden welkom gebeeten en ae eerewijn ons aangeboden werd. De heer burgemeester Rens herinnerde ons het feest in 1888 gegeven door de liberalen van Geertsbergen ten voordeele van het ouderwijs, feest waaraan de oude garde hare medewer king verleende. Thans is het weder de Oude garde welke de re^ks feesten opent in het vrii- zinnig geworden Geertsbergen Hij drukt Je hoop uit dat eerlang ook de Geertsbergenaar» een bezoek zullen mogen brengen aan het libe rale Aalst (toej.) De heer Corn. Van Branteghem bedankt den heer burgemeester en het gemeentebestuur voor het goed onthaal dat ons te beurt valt. Hij wijst er op, dat, zoo de liberalen te Aalst niet zegepraalden zulks alleen te wijten is aan den dwang de omkooperij en 't bedrog onzer tegen strevers, waarvan er velen te Dendermonde te recht zullen staan. Wat er ook gebeuren de li beralen zullen den strijd hervatten en onver poosd voortzetten tot ook te Aalst de vlag der vrijheid, de blauwe vlag ten teeken van over winning wappere. Hij drinkt op den blo» tti den voorspoed van 't vrijzinnige Geertsberp.o (toej.) Het 't concert begint ten vijf uren, en geluk volkomen. Na 't concert wordt met degauwte aar broodjes met hesp verorberd, waarna ;E bezoek brengt aan den Ouden ber^ ir leute was, kunt gedenken, velen namen da gelegenheid te baat om de legendarische af- glibbering te doen. Lijk de baren der zee, voorthollende, trok ken wij met ODzen grooten tamboer major voorop bergafwaarts en de stad in. Onderwega werd een goede voorraad mattetaarten opge daan en hier en daar eene pint gepakt. Ten negen ure trokken wij spelend statie- waarts en namen afscheid van onze vrienden. Tot wederziens Geertsbergsche vrienden, wij hebben ont uitmuntend vermaakt 1 Blazerus. De Waarheid over den Goedendag (Vervolg en slot). De geschiedschrijver Giovanni Villani, die het slagveld van Peveleuberg bezocht bad, zegt dat de Goedendag vooral het wapen was der armer lieden. Nu weet men welk belang rijk deel aan dien bloedigen veldslag genomen werd door het landvolk, dat zich op eigen kosten moet wapenen, en zich van de gereed schappen van hun handwerk bediende om hui» en haard te verdedigen. Alle andere landbouw gereedschappen, de zeis, het snoeimes, de hooivork, de hak, (le dorschvlegel, de bijl, die door de ridderschap werden overgenomen en verbeterd, hebben zij niet als wapen ge diend bij de boerenopstanden Eu zou dan het kouter, dat ontzaglijke mes, dat nog in onze dagen, volgens de wet, niet onbeheerd mag blijven liggen, aan strateu, wegen, op open bare plaatsen en in het land, op boete van één of tien franken, zou dan het kouter ook niet als wapen gebruikt zijn door de te velde trek kende boeren De heer van Malderghem ondersteunt deze stelling met veel wetenschap, door aanhaling en uitlegging van verschillende teksten, waar van ik slechts eene zal vermelden, ontleend van den bijbel in handschrift van den Vlaam- schen dichter van Maeblant ('einde der XIII* eeuw). Bij die plaats behoort eene miniatuur- teekeuing, voorstellende den rechter Samgar, in de kleeding van een ridder van den tijd ran den Vlaamschen dichter, en gewapend met het beruchte kouter, waarmede hij, volgens de fantastische legende, alleen zes honderd Fili stijnen versloeg Sangher was rechter daer naer. Mar hine levede war. iiaer. Tien tiden wilden de filisteen F srael storen over een. Mar Sangher hulp hem uter nod, Ende sloegher daer d m. dood. A llene selve metter vard. Met eenen coutere sonder sverd. Waarschijnlijk heeft Maerlant, omdat dat wapen zoo algemeen bekend was bij het Vlaamsche volk, en van zulk een krachtige uitwerking, den wreker Israels bij voorkeur met het kouter gewapend, liever dan met den drijfstok van den ossunhoeder, die door de ge leerde uitleggers van den bijbel als het wapen beschouwd werd, waarvan Samgar zich bedien- de om de vijanden van zijn stam te vernietigen. De macht van dat wapen verklaart de gru welijke verliezen door de Goedendags aan de Fransche riddeischap, toegebracht, volgens het getuigenis der kroniekschrijvers Les Godendaz et les Coingnies Metent a mort es herberiages Chevaliers, escnyers et gages. (Guiabt. v. 5866-5868). En volgens een anderen En soy defendant fery ledit cannaux d' un godandart ou pique de Flandres wn cop stu- Tement, dont mort s'ensuy. (La Cubne de Sainte-Palate). De Franschen hebben dan ook op hunne beurt eenige jaren na den slag van Cassel, den Goedendag ingevoerd, als wapen voor den minderen man uit de steden en van het land. Het belangrijke boekje, waarvan ik hier den

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2