Het kiesproces. DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. HH LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsvoorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiteu voor de stad, ten kantore van het blad, 82, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen(per drukregel, Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefranlc Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 4 JULI. Wij hebbea vau nabij bet proces der 128 te Dendermonde gevolgd. Wij den ken dat het niet zonder belang zal zijn voor onze lezers een overzicht der de batten mede te deelen en de voornaam ste punten op den voorgrond te bren gen. Het geheel der groepen weike beurte lings voor de rechtbank verschenen was samengesteld uit het puik, de fine fleur der bewaren Kliek. Men zag er de hoofdmannen en de eenvoudige sleep dragers. Elke groep schijnt een souffleur nen opsteker te hebben gelast, de ver dachten een antwoord in te blazen wan neer zij door de vragen van den Voor zitter der Rechtbank in 't nauw, zijn gebracht. Al die lioden zijn het eens om meest al niets te antwoorden Ze weten niets, zij herinneren zich niets, zij hoorden niets, ze zagen niets. Ze zijn dom, te dom zelfs, om de rechtbank door die domheid te misleiden. Hebben ze geld gegeven voor de on kosten der propaganda, ze verklaren niet geweten te hebben waarvoor hun geld dienen moest vraagt men Hebt ge geeten en gedronken Hoeveel ver gaderingen hebt ge bijgewoond, zij heb ben dat niet onthouden. De klerikalen van Aalst hebben geen geheugen. Er zijn er zelfs die vergeten welke verklaringen zij voor den Onderooeks- rechter hebben afgelegd en hunne eers te getuigenissen trachten te logenstraf fen De Voorzitter der Rechtbank leest de verklaringen welke zij ouder eed hebben gedaan en na lezing hebben on derteekend en zet weer alles in de rechte plooi. hoe is 't mogelijk, dat men in Aalst 128 lieden heeft kunnen vinden, die zoo weinig memorie hebben Meent ge dat zij met hunne geringe memorie, zorg zullen dragen de uitga ven hunner zoogezegde maatschappijen op te teekenen, boeken te houden, in- Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (25® Vebvulg). - Neen, antwoordde Trees, ik heb er n eerst nog eens willen over spreken. Eu waarom vroeg de boer. Ik heb u volle vrijheid gelaten. Mij moet het toch eender zijn in welken hoek men mij steekt tot ik naar het kerkhof gedragen worde, Spreek niét alzoo 1 zegde Trees. Wan hoop nieten stel u betrouwen op God Ik moet het u toch zeggen ik heb het huis niet ge huurd, omdat het u maar een enkel woord kust om op de Lindhamerhoeve te blijven. Gij wilt met mij lachen 1 sprak de oude man. In 't geheel niet, ging Trees voort, ter wijl zij de tafel afdiende. Maar beloof mij eerst dat gij u niet kwaad zult maken. Wat zal dat weer zijn murmelde de oude bekommerd. Is mijn kruis nog niet zwaar ge noeg Wie weet?Ik heb den heer landrechter ontmoet en hij heeft mij aangesproken. Groet den ouden Lindhamerboer, heeft hij mij ge zegd, en zeg hem dat het mij verheugd goed nieuws voor hem te hebben. Als hij wil, kan komsten op te schrijven, de lijst hunner leden O, neen, die bewarende klie- kers, prakkezeeren in hunne tappen de anarchiede pure anarchie. In 't algemeen, zijn er noch boeken, noch rekeningen, noch kwijtschriften, noch ledenlijsten noch iets dat aan comptabiliteit gelijkt te vinden. Men be taalt of betaalt nf t men ontvangt, men krijgt, men geeft, men verteert zonder van niets nota te houden. De voorzitters weten niet eens wat hun komiteit doet, ze bemoeien er zich niet mee, ze beta len zelfs geen retributie en al het overi ge hebben ze vergeten. De advokat en gelast met de verdedi ging, doen hun best om uit te leggen hoe de dingen gebeurd zijn. De secties welke voor de Rechtbank gedaagd zijn hebben voor doel, den godsdienst het huisgezin en den eigen dom te verdedigen. Al de leden der sec ties zijn kampioenen der orde en der vrijheid aan de kiezingen van 1895 hebben ze zelfs niet eens gedacht zij poogden slechts de goede princiepen te verspreiden en van de gemeentekiezin- gen werd nooit gewaagd. Verscheidene advokaten aan de bank der verdediging pleiten deze thesis zonder knipoogen. Zij voegen er zelfs bij, dat die sec tien eenvoudig maatschappijen van Ou derlingen Bijstand waren, of plaatsings- bureelen voor doel hebbende bezigheid te verschaffen aau de werkeloozen. Het onderzoek stelt vast, in strijd met deze thesis, dat de zoogezegde sec ties gesticht met bet doel de groote princiepen te verdedigen, zich uitsluite- lijk bezig hielden met eten en drinken en zij eene koortsige bodrijvigheid aan den dag legden en een groot getal lier- bergen der stad Aalst dit schijnt eene zonderlinge manier om de orde en de vrijheid te verdedigen. Doch er is meer. Die sekties, Water rattenSterrckens, Iweinszonen, Lirk- MartenszonenLustige geburen, en ande re Nachtridders van de Mot zijn slechts zes maanden voor de kiezingen inge richt. De vergaderingen, welke alle plaats hebben in herbergen en kroegen, worden talrijker naarmate de kiezingen hij op de Lindhamerhoeve blijven. De vreemde heer, die re gekocht heeft, zal misschien uog eeu jaar weg zijn. Wat moet dat beteekeneu sprak de oude. Waarom beeft hij dan de hofstede gekocht Dat weet ik niet, antwoordde Trees. De landrechter heeft mij alleenlijk gezegd dat de vreemde heer, die de hofstee gekocht heeft, veel moet reizen. Zoo is hij ook eens in onze streek gekomen en daar het hem hier zoo goed aanstond, had hij zijnen advokaat last gegeven, alsei een schoon goed te koop kwam, het voor hem te koopen, en de advokaat heeft hem zooveel schoons van de Lindhamorhoef, en zooveel goeds van u geschreven, dat hij nu zou willen, dat gij als kastelein op de hofstede zoudt blijven en ik met u. Zoo, zoo murmelde de oude man naden kend. Dat is wel goedgemeend maar ik ben te oud aau de boerderij ga te slaan, en dan...» En dan Gij hebt nog iets willen zeg gen Dan... ik ben niet alleen oud en blind, ik ben ook arm, maar liever eet ik alle da gen watersoep en drogen brood, dan op de Lindhamerhoef, alwaar mijn voorouders heb ben gewoond en waar ik baas ben geweest, als knecht te dienen. Ik heb het gedacht, dat gij zoo spreken zoudt, zuchtte Trees, en ik kan u ongelijk ge ven. Dus gij wilt niet blijven Neen, morgen kunt gij het den landrech ter gaan zeggen en net huis huren. Het eene zal niet noodig zijn zegde Trees naderen, het getal glazen bier, brood jes met kaas of hesp en saucissen den leden aangeboden groeit in dezelfde evenredigheid aan. Den dag der stem ming leiden de secties hunne kiezers slaande trom en vliegende vaan naar 't kiesbureel. Eens de kiezingen voorbij, hebben er geene vergaderingen meer plaats, er wordt niet meer geeten of gedronken. De bedrijvigheid, de werkzaamheid der secties is volledig opgeschorst. Hoe zal M. Bethune zeggen men verwijt ons eten en drank te hebben gegeven gedurende den kiesstrijd. Die fameuze slemperijen, die fameuze bras- serijen hebben alleen plaats gehad ter gelegenheid van 't Mertensfeest, Sint Marten de patroon dei stad, zijn feest wordt jaarlijks met veel eerbied gevierd gedurende eene octaaf (acht dagen). Hieruit volgt dat die fameuze slem perijen en brasserijen welke plaatsgre pen twee dagen voor de kiezing voor doel hadden St.Merten te vereeren. Hier uit volgt dat die fameuze slemperijen en brasserijen, die gedurende zes maan den voor de kiezing dagelijks plaats hadden, voor doel zullen gehad hebben St. Jozef te vereeren de collega van St. Merten. Het zou volgens ons veel zijn nooit op eene dergelijke wijze eenen heilige te beleedigen, die aan niemand kwaad heeft berokkend en tot beden eene goe de reputatie heeft genoten, vooral bij de kinderen, die op zijn feestavond hun korfje zetten. De heer Procureur des konings zegt Maar zulk verteer in de herbergen wordt niet gemaakt met gesloten beurs. De vergaderingen zijn talrijk geweest, de uitgaven moesten belangrijk zijn. Toona mij uwe boeken, toont mij wat gij verteerd hebt ed zegt mij van waar de gelden kwamen welke heb gediend hebben om de uitgaven te dekken. De Procureur des koniugs spreekt hier in naam der wet Art. 199 der wet van 28 Juni 1894 zegt Zullen gestraft worden met eene boet van 26 tot 200 franken, zij die ter gelegenheid eeuer kieziug spijzen of want alhoewel de heer nog niet komt, hij heeft reeds eenen goeden vriend vooropzezonden, zoo een opzipner of iets dergelijks. Die komt dezen middag hier op do hofstede. Hij brengt geld meê en heeft schoon vee gekocht, het schoonste dat er te vinden was. Binnen drie maanden zal de hofstee weer bloeien gelijk te voren, heeft hij gezegd. De oude was opgestaan een lichte vreugde glans vloog over zijn gelaat. Heeft hij dat gezegd riep hij. Welnu, wie hij ook weze moge, ik weasch hem geluk want voor mij zal het eene ware tioost zijn als de schooue hoeve blijft voortbestaan en bloeit en Diet verbrokkeld wordt. De boer ver andert maar de hoeve blijft... Doch voegde hij er bij -ik blijf bij mijn besluitgij gaat morgen het hui» huren... Maar nu moet gij toch zorgen dat men eene kamer in gereedheid maakt voor deu vreemdeling. Ga dus naar de woning en zeg aan mijne schoondochter... Ginds is niemand meer, zei Trees. Diktus en de boerin zijn reeds vertrokken De oude trilde, maar hij had geen woord van spijt of van verontwaardiging, dat zij vertrok ken waren zonder het hen te laten weten. Dan is het iets anders, zegde hij bedaard. Dan zult gij voor ailes te zorgen hebben. Als de heer komt moet hij toch iemand vinden, laat mij dus maar alleen en kom mij verwittigen als de vreemdeling daar is. Zwijgend vertrok Trees. Als de oude ge boord had dg,t 4e deur toegevallen was, ging dranken aan de kiezers zullen gegeven of aangeboden hebben. Dezelfde straf zal toegepast worden aan deu kiezer die giften, aanbiedingen of beloften zal aanvaard hebben. Art. 200. Zullen gestraft worden als daders dezer overtredingen, zij die gel den zullen gestort hebben om de over tredingen te plegen, wetende welke be stemming ze moesten krijgen, en dege nen die mandaat zouden gegeven heb ben om in hunnen naam, aanbiedingen, beloften of bedreigingen te doen. Het blijkt uit den tekst der wet dat bet verboden is gelden te verschaffen om de kiezers te laten eten en drinken onder voorwendsel van kiezing, dat het insgelijks verboden is eetwaren en drank aan de kiezers te geven, en dat het aan de kiezers zelf verboden is ze aan te nemen op straf van de boet be paald door de wet. Het is op grond dezer twee artikels dat al de verdachten vervolgd worden voor de Rechtbank van Dendermonde. Men begrijpt heel goed dat de komi« teiten der secties zich niet verbaast hebben de rekeningen der uitgaven ge daan van Maart tot December 1895 aan 't Gerecht te onderwerpen. Nochtans had een bezoek van 't par ket te Aalst plaats in januari 1896. De Procureur des kouing nam bijM. I.Vlas senbroek, schatbewaarder der Iweins zonen, eene inschrijvinglijst, alsmede liet boek der ontvangsteu en uitgaven der sectie. De uitgaven door deze sectie gedaan werden als volgt vermeld Uitgegeven voor de verspreiding der christene ge dachten omtrent 1000 franken. Het parket deed de boeken onderzoe ken en bemerkte, dat wijzigingen aan den tekst waren toegebracht. De schei kundigen ontdekten dat de oorspronke lijke tekst luiddeVoor het bewerken der gemeentekiezing. Ge ziet wel dat deze sectie zich nooit met kiezingen bemoeide hetgeen deze meening moet bevestigen is de vermel ding in hetzelfde boek der vervoerkos ten van kiezers welke zij in rijtuig naar bet kiesbureel had doen leiden. hij er tastend naar toe en schoof den grendel vuor. Hij wilde alleen zijn met zijn ongeluk en zijne herinneringen... De avond begon te vallen de zonne was reeds nabij den westeDlijken heuvelrand en verspreidde dien goudvloed om zich heen wel ke voor des anderendaags hare wederkomst in gelijke heerlijkheid aankondigt, wanneer Trees weer aan de deur van het {tuinhuisje klopte en den ouden boer aankondigde dat ae vreemde toeziener met nog eenen anderen hel per waren aangekomen. De oude boer kwam buiten hij kon haar gelaat niet zien noch de ontroering welke er op te lezen stond, maar aan zijn gescherpt oor ODtging het niet dat hare stem min vastklonk dan naar gewoonte. Zotskap zegde hij deelnemend, dat doet u iets aan... Nu, ik kan het begrijpen maar bezie mij Mij treft het nog zwaarder dan u, doch niemand zal het aan mij kunnen bemer ken hoe pijnlijk het mij valt den vreemden heer aau te spreken. W aar is hij Zij hebben huis en hof nauwelijks bezien, antwoordde Trees. Ze zijn reeds in deu stal om het vee te monsteren. Dan zijn ze naar de lin- denbron gaan kijken. De een kan wat duitsch, en die zegde De lindebron is 't voornaam ste, daar moet eerst naar gezien worden, want dat is het leven der Liuubamerhoeve. Die verstaat er zich aan, murmelde de oude, ik wil eens zien wat zij doen. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1