Het Kiesproccs. De rootle vlag. De Wetgevende Kiezingen. Kazakkeerders. Eonc scheikundige^onllcding. Uitnoodiging. Uildaging. Drollige Propagandisten. Zondagrust. Verschillig Nieuws. alle gezag vernielt en liet volk in de revolutie werpt. En nu, nu dat de zaken verbrod zijn, nu keeren de clericalen zich tot de libe ralen die zij als doo 1 willen doen door gaan, cn smeeken ootmoedig dat zij toch eene reddende band zouden willen bijsteken. I)e dwingelanden beven en schijnheilig roepen zij om hulp, om morgen wederom te verra len degenen die gehoor aan die klachten zouden loenen O, indien er in 't politiek oogenblik- ken van blijde hoop koenen, dan ook komen er stonden wanneer het hart zich mei verrachting opvult, gelijk thans, nu wij den anders overmoedigen cleri- caal knielend en kruipend voor de man nen der Ligue Liberal*} te Drass )1 zien liggen, hun de overwinning in de ballo- teerstemming afsmeekende. Wat ver achterlijk wangedrocht is toch het cle ricalism liet is tot een gespannen toestand zoo als er zich geene sedert 1830 in ons land heeft voorgedaan dat de 12 jarige cleri cals dominatie ons heeft geleid. Het zal een fameuze staatsman zijn die een be- trekkelijken vrede in de gemoederen van 't volk zal terugbrengen. De liberalen mogen echter fier deze getuigenis afleggen dat zij geen schuld aan den toestand hebben en liet blijft verzekerd, dat alle wijze burgers in hun ne rangen een toevlucht zullen roeken, wel eerder als sommige willen belijden. De betichten in het kiesproces, van Aalst werden verleden donder 'ag allen vrijgesproken. liet openbaar ministerie gaat in beroep. Bij het vernemen ven dit onverhoopt en onverwacht nieuws wapperden wel dra alle kliek vlaggen, zelfs die van de broederkens op de Vesten, en er werd besloten 's avonds na 't concert een sor tieken te doen in de stad met zijne ma jesteit den Bok. De klerikalen hebben ongelooflijk veel toepet, maar zooverre hebben zij bet niet durven drijven, de onreine bok is te huis gebleven en zijne trawanten ook. De klerikalen zeggen de liberale par tij is dood en begraven en zij moeten bekennen dat het onze partij is die thans de toekomst van het land ia han den heeft. Oh we weten liet, het libe ralisme wordt langs alle zijden aange vallen door klerikalen en socialisten en het schijnt voor den drang dier twpe partijen te zullen zwichten, doch men mag gerust zijn, de liberale partij is riiet dood, ze zal niet verdwijnen. Zie maar even te Brussel, de katho lieke bladen vragen, bidden, smeeken de liberalen toch hunne kliekkandida- ten er door te helpen zelfs Denderbode drukt de hoop uit dat de Brusselsche liberalen niet zullen stemmen voorde vijanden der samenleving, vaderland en koningdom, hoewel Denderbode gedurig raast dat de liberalen de vijanden zijn van dat alles. Dus de liberalen zouden moeten stem men voor de klerikale lijst waarop de namen voorkomen van hetgeen de Den- derbode groene socialisten noemt. Vol gens het Woesteblad zouden de libera len van Brussel dus een werk van berrri- hertigheiu doen met voor de groenen te stemmen, terwijl zij te Aalst eene wree- de doodzonde bedreven inet voor pries ter Daens te kiezen. De Brusselsche liberalen zullen zich niet laten beet nemen en we raden hen aan hunne voorwaarden te stellen. Het klerikaal ministerie heeft slechts kies wetten gemaakt tegen de liberalen, thans is het tijd het eenig rechtvaardig stelsel der evenredige vertegenwoordi ging in te voeren. De klerikalen verblind door hunne overwinningen zullen elkander ver scheuren of door de evenredige verte genwoordiging aan de liberalen de plaats geven welke hem in 's lands bestuur toekomt. By de kliek is kazakdraaierij schering en inslag. Denderbode maakt zich boos omdat wij, dit dikwijls bewijzen, en dreigt voor de pinue te komen met liberale windhanen. Kom op, jongen, kom op. Wij hebben nog eenige portretjes op den ezel staan zij hebben nog slechts een klein penne- trekje noodig om ten toon gesteld te worden. Kom op, Kwibus, we nemen uw drei gement voor ernstig op, toon dat gij eenmaal woord kunt houden. We prezen Mijnheer Gheeraerdts om dat hij den stoat der socialisten had toe gelaten en zelfs het hoofd terzij had gewend wanneer eene al te roode vlag zichtbaar werd, hoewel het stageregle ment de roode vlag op straat vei biedt. Hij wilde botsingen vermijden en is daarin geslaagd. Indien wij de handelwijze van den Burgemeester goedkeurden was het al leen omdat wij hier de vrijlieid huldig de, waarop de socialisten zoowel als wij recht hebben. Hierin ziet Denderbode met zijne ge wone kwade trouw, dat we de bondge- nooten zijn der socialisten. Hij ook keurt nochtans het gedrag van M. Gee- raerdts goed, omdat men nu eens kun nen zien en hooren heeft welke vijanden van den godsdienst de socialisten zijn. Zij hebben ongodsdienstige liederen gezongen zegt ])enderbode. Dat is hun recht, als de priesters in stoet uitgaan mogen zij en de koster en de kloklui ders misereries en de profondus ziDgen dat hun kelen lieesch worden, dat is hun recht, en ze worden er voor be taald als de franciskanen naar hier ot daar gaan bedevaarten mog n zij pater nosters te kraken, en litanien te ziugen zooveel het hun lust, dat is hun recht als de socialisten in stoet gaan mogen zij ongodsdienstige liederen ziugen om dat het ook hun recht is. Wij keuren het af dat men moedwil lig, met opgezetten wil, brutaal weg de zedelijke of godsdienstige meeniogen van iemand kwetsa en nooit schreven wij een woord om dergelijke handel wijze aan te moedigen. Wij zeggen en kel dat elk vrij is meenigen te uiten en de socialisten zoowel als de kwezelaars en als de liberalen het recht hebben van dié vrijheid gebruik te maken. Denderbode zegt nog, dat zusterkens door de socialisten beledigd werden. Daar hebben de socialisten eene schan- dige daad gepleegd en eene laffe daad. Het zijn schurken die weerlooze vrou wen beleedigen. Het was plicht der po litie cle schelmen vast te grijpen en in 't gevang te smijten. Waarom heeft ze dat niet gedaan Om hier of daar e ne roode vlag te grijpen zijj>onze pakke- mannen op post, waar er dcugenieten moeten aangehouden worden komen ze meest altijd te laat. Denderbode diende niet te vergeten, dat het klerikalen waren, die hier de preek en de godsdienstige gezangen der soldaten van 't heilleger gingen storen en tegen die onschuldigen allerlei slech te grappen richtten. Al wat Denderbode destijds daarover schreef was eeu spot artikel. Toen reeds vroegen wij dat de politie de klerikale farceurs beletten zou de naïeve, verdraagzame heilsoldaten te plagen, gelijk we thans vragen waarom de politie de socialislische nonnen bele digers niet heeft gevat en gelijk we eischen zouden dat degenen vervolgd werden, die de katholieken beletten zouden litanien te bidden of credo's te zingen. men gaf er vijffrankstukken om op den bak te spelen die feiten zijn gekend, zijn echt. M. De Procureur des Konings. Niet van het parket. M. Bethune. Zij zij a door elk gekend. Hieruit is op te maken, dat volgens M. Bethune, cle liberalen secties hebben ingericht voor de kiezingen van Novem ber 1895 en dat in die secties vijffrank stukken werden gegeven. Wij dagen M. Bethune uit,' zijne be schuldigingen te bewijzen. Wij stellen onze kolommen ter zijner beschikking om de secties door de libe ralen ingericht aan te duiden en open baar te maken waar en dooi wie er vijf frankstukken werden uitgedeeld in die secties. Wij zullen' het antwoord afwachten, eer we de procédés waarvan M. Bethune zich in de discussie voor de rechtbank ran Dendermonde heeft bediend zullen beoordeelen. Eene scheikundige, specialist in zijn vak heeft 1 kilogram klerikalismus ontleed en er de volgende hestanddeelen in aangetroffen Eerlijkheid 000 Deftigheid 000 Waardigheid 000 Rechtzinnigheid 000 Godsdienst Baatzucht 200 Veinzerij 98 Schijnheiligheid 151 Zedelijkheid eenige sporen Menschenliefde 1/2 gram. Bedrog 550 1/2 grammen. Totaal 1000 grammen. Eenige dier hoofdbestanddeelen zijn aan verdere ontleding onderhevig en onze cbimist zal ons eerlang het resultaat zijner onderzoe kingen doen kennen. grammen. eenige sporen, grammen. Men vroeg gisteren aan eenen grijsaard van 90 jaar, nog zeer sterk, wat bij deed om zoo enne goede gezondheid te bewaren. Het is zeer eenvoudig, zeide hij, ik vermijd alle bui- tensporigheiden zuiver mij dikwijls het lichaam Bret da pil vau Dr Walthéry. M. Bethune heeft gezegd te Dender monde Het is algemeen gekend, dat de personen, die ons hebben aangeklaagd te Aalst afkeurlijke daden hebben ge pleegd. Onze tegenstrevers hebben even als wij secties gesticht met dit verschil dat zij slechts ingericht waren met het oog op de kiezing. Men was daar verre van de twee gla zen bier en van de broodjes mot hesp Victorien Vande Weghe. Als men er bleek uitziet en lijdt aan ver zwakking, hartkloppingen en hoofdpijn, is 't omdat het bloed te zwak is. In dit geval is het voldoende de pil van Doctor Raphaël te nemen om te genezen ec in weinigen tijd le venslust, kracht en frissche kleur te herwinnen Apothekers De Valckeneer en De Waele te Aalst. De propagandisten van den Aalstersc ion Neringsboud, jonge snotters, in de grootste christelijkheid opgebracht, waren onlangs eene meeting gaan houden in eene groote stad. Dat was een buitenkansje waarvan de god- druebtige lui altijd piofileeren. De nachtvlin- vers en trotoirjaff'rtje3 der groote steden vin den hunne beste klanten onder de kwezelaars, die bij toeval of met intentie daar heen reizen. Zulks was ditmaal weer bet geval. De pro pagandisten zouden de traditie stiptelijk in acht nemen. In plaats van eene meeting te houden, liepen zij verloren en de christelijke redenaars gingen elders peroreeren, waar 't ook wel publiek is, maar waar do toehoors ters kort of ni it gerokt zijn. Do Neringbonders verzeilden dus bij de maagdekens van 't evangelie, wellicht om er de samenwerkende ontucht te bestrijden en naar we vernemen lieten zij het er maar vuil liggen. Van 's middags tot 's middernaclits. Heden Zondag 12 Juli 1896, dienst doende apotheker M. MEIRSCHAUT, Korte Zoutstraat. Sottegem. Een voerman van een boom wagen is alhier onder het wiel gevallen en dood gereden. Bet slachtoffer laat eene wedu we achter me zeven kleine kindereu. Hekelgem- Dinsdag namiddag brand de alhier cle woning van Hyp. Vermeireu, bij genaamd .loepper, gelegen in 't midden van 't dorp, ten gronde af. I)e schade is door ver zekering gedekt. Men gelukte er inde neven staande woningen dis reeds vuur gevat had den, te vrijwaren. Geldenaeken. Men heeft in het St. Ser- vatiusbosch het lijk van een man gevorden die door ecu vuurschot gedood was. M?n weet nog niet of er een ongeluk, mis laad ofzelfmsorii voorgevallen i3. Audegem. Woensdag namiddag, roDd 5 ure, was de genaamde jLonisa Timmermans, oud 24 ïaren, riocht-r van den landbouwer Louis Timmermans, bezig met vlas te slijten, toen zij emsklaps ineen zakte en weldra den geest gaf. Doktor Schollaerts bestatigde dat zij aan een zounes'ag overleden was. De ongelukkige, een braaf meisje, was op het punt in het huwelijk te treden. Gent. Schrikkelijk ongeluk. Eeu groot ongeluk is maandag namiddag rond 5 1/2 ure gebeurd in eene fabriek vau kleur n, Klei- reu Dok. Een werkman Oscar van Zeveron, 28 jaar Biestraat, gehuwd vader van een kind, is door eenen grooten riem raedegesleepteen been werd hem letterlijk afgerukt, terwijl hem een arm gebroken werd. Dr. Pr galdiao heoft den dood vastgesteld. De hardste en pijnlijkste Ekster- oogen worden binst den tijd van 2 tot 3 dagen uitgenomen met de zalf van doctor Noèl, 1 fr. in de apothekerijen De Valckeneer en De Waele. Brussel. Verleden week zaterdag mor- gend sprak de rechtbank de echtscheiding uit tusschen de echtgenoten Leurensteyn. De vrouw woonde met hare kinderen in den VVin- degang en de man bewoonde eene gemeubelde kamer in de Romestraat Sinds eenigen tijd was de man droefgeestig en had verscheidene malen verklaard dat hij de echtscheiding, moest zij uitgesproken wordeD niet lang zou overleven. Zaterdag morgend in plaats van zich naar het justiciepaleis te begeven, nana hij een hevig vergift in. De policie werd ont boden en deed den zelfmoordenaar naar bet St. Pietersgasthuis overbrengen. Eenige ure» later was bij een lijk. De vreusv vernam het droevig nieuws na de uitspraak der rechtbank en kwam eenige oo- genblikken nadat baar man overleden was, in het gasthuis om hem vergiffenis te schenken. Elsene. Zaak Courtois. Men ver zekert dat, er thans geene invrijheidstellingen meer zullen gedaan worden. Van do tien aangehoudenen zijn er zeven in vrij heid gesteld. Alexander Courtois, Restiaux en Devos blijven gevangen. De koetsier van het geheimzinnig rijtuig is nog uiet ontdekt. Cour tois wordt door het parket sterk verdacht rechtstreeks betrokken te zijn inde misdaad der Gewijde Boomstraat. Hij zal dus niet al- 1 ien voor verheeling der gestolen weerden te verantwoorden hebben. Een jongen die den 25 april te middernacht een man heeft zien binnengaan in de woning van mad. Cruis wordt nog opgezocht, zijne getuigenis zou kunnen van het allergrootste belang zijn. Li-Hung-Tchang te Brussel. De cbineesche onderkoning is met een groot en schitterend gevolg te Brussel aangekomen. De Noordstatie, waar hij afstapte, was schitte rend versierd. De grenadiers bewezen hem de eer. De ordedienst werd door de gendarmen waargenomen. De koning had vier ruituigen te zijner be schikking gesteld. Een schadron gidsen heeft ;den onderkoning naar het hotel Belle Vue gebracht. Er was veel volk. Eene wetenswaardige bijzonderheid betref fende Li-Hung-Tchang is, dat deze Chineeschn diplomaat op al zijne reizen, onder zijn reiq- Geliefde, de dagen van feesten zijn uit, De schouwburg is toe, de balzaal gesloten Wis trilt in uw hart nog 't verlokkend geluid Van 't vedelgeronk die de paren vooruit Deed dwarlen, der vreugde de boudgenooten Geliefde, de wintersche dagen zijn om, De glinstrende sneeuw van de straten verdwenen Wis ruiBcbt om uw oor nog het luchtig gebrom, Het bekergeklank van den dartelen drom Door 'tglanzende licht ecner zaïe beschenen? Wis ziet nog uw oog de begoochlende pracht au rijkdom en kunst langs de bogen der zalen, Waar, parel der schoonheid,gij msnigen nacht De vreugde toelachende door hebt gebracht, Ken wereld in 't harte vol lustidealen Geliefde, nu zijn al die feesten voorbij 'tls lente en naarbuiten wil ik u geleiden Natuur bouwt een Bchouwburg in 't opeue vrij, Een groenend tapeet met zijn bloemtatitazij, Waar vogelgezangen ten dans ons verbeiden. Kom mede, verlaten wij 't drukke gewoel Der stede, 011 haar strijdend geraas en gewemel Kom, laat ons van 't vogelgekwetter het doel Begrijpen, of waarom het windje zoo koel Aan 'tzonneken suist in den blauwenden hemel. Kom, lieve, daar rijst in het diepe van 't woud Den strijd om het leven der diertjes ons tegen De merel heeft reeds er zijn nestje gebouwd, Als bruidsgift der liefde't zijn gaaiken vertrouwd, D r liefde geschenk van den Hemel verkregen. Kom, lieve, daar heerseben gemaakheid noch dwang Geen worstlend krakeelen van laster en logen Daar kent man geen hebzucht noch eigenbelang, Maar over den velden weergallemt een zang Als bedegesuis voor den troon des Alhoogen. Kom, lieve, gij hoeft ergeemuk noch juweel Om 't zaligheidsfeeste der Lente te vieren Daar wacht ons een zetel van looverfluweel Ter zale bemaald door het tooverpenseel Van lommer en licht die de wanden versieren. Kom, lieve, daar alles ie waar en oprecht Het harte geniet er de heldere blijheid Het heele geschapene juicht en herzegt Geen wezen op aarde zij meester of knecht, Maar wint door zijn arbeid rolkemene vrijheid. Naar dergelijk schouwburg, geliefde vriendin, Verzei ik u morgen. Wees vroeg van de sponde De dageraad lokt er de aanBchouweren in, Want tijdig is heel de natuur aan 't begin, Die jubelt en juicht beiude en ver in het ronde.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2