DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 29 Zondag 19 Juli 1896. Abonnementsprijs'*d bult6n J voorop betaalbaar Prijs der Annonoen Beklamen c8ntlem8n j per drukregal. Uitslagen der balloteering. De Kiezing. En waarom De liberale partij. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert rich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 oentiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spo nee metu. AALST, 18 JULI. Brussel. Ten 11 ure's avonds waren de uitslagen van 441 bureelen op 445 bureeleu gekend. De klerikalen bekwamen, 111,822 stemmen. De Mbdico-Soeialiaten, bekwamen, 91,020 •temmen. Antwerpen. Er heeft zondagavond zeer weinig beweging in de stad geweest. De klerikalen hebben hun nen zegepraal in den Burgerkring en in den Vlaamschen Ccrcle Caiholique gevierd. De uitslag zal denkelijk rond 7 ure gekend zijn. Het boofdbureel heeft om 12 ure do pakken op den post afgehaald en daarna onmiddelijk de werkzaamheden hernomen. Algemeono uitslag. Liberalen. Deleeuw 52100 Desguins 52814 Franck 51693 Leclair 51606 Mertens 51794 Osterrieth 51674 Vandeperre 51723 Vau Ryswyck 53022 Verbeek 51791 Verheyen 51559 Willem* 51679 Katholieken. Biart 62265 Ceremans 61888 Delbeke 61992 de Ramaix 62064 de Winter 61938 Heuvelmans 62135 Koch 61935 Ullens 61816 Vanden Bemden 61998 Van den Broeck 62256 Van Reeth 61890 De katholieken zijn dus gexozen. Te Nijvel. De uitslag der kiezing. Katholieken. Socialisten. Brabant 29,486 gek. de Lalieux 29,509 gek. Snoy 29,978 gek. Stauffs 29,457 gek. Atlard 29,452 de Brouckere 28,983 Hambcrsin 28,926 Serwy 28,751 Dus vier katholieken gekozen. Philippe ville. Halelt, socialist 120231du Fonbaré k. 12733 Corbiaux, prog. 126391 Hu bert, kath. 12825 Twee katholieken gekozon. Een boeren ver haai DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (25* Vebvolg). Ja, dat weet ik van overlang, lachte Sep. Maar, ziet gij 1 ik heb zoo een goed hart dat het mij onmogelijk is iemand in zijn ongeluk te zien loopen... Daarom kom ik u mijne hulp aanbieden. Ik heb geene hulp noodig antwoordde Treze. Laat mij gaan 1 Waarom stelt gij u zoo voor mij Ik geloof dat gij dronken zijt. Dronkeu 1 riep Sep. Neen, maar ik heb geloopen gelijk een hond. In haast heb ik wel eenige borrels gedronken maar dat is me niet naar den kop gegaan ik weet zeer goed wat ik doe. Wat ik heb vraagt ge... Ik ben zoo kwaad, dat ik den eerste den gereedste, die mij scheef bekijkt, bij de keel zou kuuueu vat ten... Diktus, de schurk, heeft mij bedrogen. Hij staat mi] schuldig ea had mij beloofd, te betalen als hij zijn geld van de hofsteê trok. Vandaag moesten wij te zamen naar den nota ris gaan, waar de betaling moest gedaan wor den maar hij is alleen naar Aibling gereden. Dan heb ik eenen korteren weg willen nemen en ben in 't moeras geraakt 't schold geen haar of ik verzonk... Als ik met moeite uit het moeras kwam, was het te laat hij had met zijn geld de plaat gepoetst. Maar ik zal hem wel vinden morde hij knarsetandend Sep kent den weg in den Tirol. De liberale partij is verslagen, ge heel verslagen iu den laatsten strijd. Die volledige nederlaag is het werk van sommige liberalen, die verleden zondag een handje toegesteken hebben om den domper wat verder op het onge lukkig Belgio te duwen. Het volksonderwijs is nooit zoozeer achteruit gegaan als gedurende de laat ste jaren der klerikale regeering dat is niets, twintig duizend liberalen zullen het geheel helpen vernietigen. Het leger wordt een klerikaal ma- chien de soldaten zullen knechten zijn, en de stem van bevoegde legerhoofden zal misprezen worden. Wat geeft dat twintig duizend liberalen zullen aan die verstomping vau ons leger medewerken. De Congo zal als een alles opslorpen de echel op het reeds magere lichaam van het Belgisch volk worden gezet. Dat is niets, twintig duizend liberalen hebben hunne stemmen gegeven om die kuur te bekrachtigeu. Het klerikaal goevernement houdt den aap met de vrijheid vau geweten, met de vrijheid van drukpers, met al de vrijheden ons door de grondwet ge waarborgd. Waarom niet twintig dui zend liberalen hebben immers de kleri kalen goedgekeurd. Het klerikaal goevernement, maakt domme wetten, laat iukomrechten stem men met do vleet, voert nieuwe bela stingen in en leidt het vaderland naar den afgrond Wat geelt zulks vermits twintig duizend liberalen aan de kleri kale partij vrij spel geven. Ja twintig duizend Brusselsche libe- kalen hebben hunne partij verraden, hebben door hunne stemming het ellen digste staatsbestuur dat ooit eeuig land beheerde in zijne macht behouden en bevestigd twintig duizend liberalen hebben het goedgekeurd dat Belgie verkwezeld, verslaafd en verstompt worde. Wat gaat mij dat aau vroeg Trees. Gij moet maar ziea dat gij uwe zaken met eikan deren at handelt. Voor de laatste maal maak U uit den weg 1 Een oogenblikje ik moet u iets zeggen dat u nader aangaat... En wat is dat vroeg Trees een weinig zachter, dewijl in haar het vermoeden opsteeg dat Sep wellicht ook Willem gez.eu en herkend had. Noch meer noch min, sprak Sep, dan dat ik het meisje ontmoet heb ge weet wel de spelspeelster, zij aan wie Willem destijds op Aibling-Jaarmarkt den eierdans voorspeelde. Dewijl sedert dien geen mensch iets van Wil lem vernomen heeft en ik weet dat gij hem in uw hart draagt, heb ik gedacht dat het u plei- zier zou doen iets van hem te vernemen. Zij heeft mij van hem gesproken. En... wat zegde zij vroeg Trees met halven adem. Wat anders, dan dat hij in den eerste op haar verliefd was, maar haar naderhand heeft laten zitten. Willem is met den ganschen t oep naar 't Keizerlijke gevaren en is spelspeler ge worden. Doch het meisje heeft hij schandelijk bedrogen en haar in nood en ellende laten zit ten... en waarschijnlijk uiet alleen. Dat zijn leugens 1 i) stamelde Trees, doch zij dankte de immer dichter wordende duister nis welke haar toeliet de ontroering te verber gen welke die tijding in haar te weeg bracht. In 't bosch ruischte er iets doch geen van beide scheen het te bemerken. Leugens lachte Sep. Aha Dit zoudt gij u zelve wel willen wijs maken maar het is te vergeefs, alles is waar, ik kan er mijnen eed op Omdat zekere socialisten beweerd hebben dat er tijdens de Parijsche com mune ook communards als slachtoffers vielen, omdat andere rechtuit verklaard hebben, dat het collectivisme binnen 1000 jaren, misschien zal kunnen be proefd worden, en omdat die twintig duizend lileralen conservateurs ofte be waarders zijn Twintig duizend liberalen hebben voor den domper gestemd, voor de par tij der kakkerlakkers, der verraders en andere Puurbaix. Aanwie hebben ze dan hunne stemmen gegeven Aan pure, zuivere onvervalscbte bewaarders, zult ge deuken Wie hebben zij gekozen Renkin en Carton christene demokrateu wier pro gramma in niets verschilt van dat der socialisten, de kerk terzijde gelaten. Uit schrik voor het hersenschimmig collectivisme, hebben zij gestemd voor den domper en het klerikaal sociali3me, uit schrik voor (je hervormingen der toekomende eeuwen, hebben zij gestemd voor de verdrukking van heden, voor de vernieling van volksonderwijs en volksvrijheid. De oude, grillige bonzen van 't libe- ralismus, die de papenvreterij als het eenige punt vau 't liberaal programma beschouwen, hebben uit benauwdheid, de ultramontaansche partij weer recht iu den zadel gezet. Zij hebben eeuen onherstelbaren mis stap en een verraad gepleegd, de libera len van Hasselt, Autwerpen, Aalst, Lier Mechelen, enz. enz. de liberalen van het heele land zenden aan de verraders van Brussel hunne afkeurende groeten dat de zegepraal der klerikalen hen licht weze. De indruk teweeg gebracht door de houding der Brusselsche gematigde libe ralen is ontzaglijk en zal op de heele partij eenen noodlottigen invloed oefe nen. Tot dusverre staan de zaken de doen. En als go wilt, kunt gij bet van de land loopster zelve hooren zij komt op mijn aanraden dezen avond op de hoeve. Zij zoekt den vogel op die van lijmroede is wegge vlogen. Gij kunt het baar zelve vragen in dien gij mij uiet gelooven wilt. Trees antwoordde niet. Hoe meer zij zich over Willems terugkomst had verheugd, zoo veel te smartelijk viel haar 't gedacht dat hij op zijne reis wel verstandig en rijk. maar nog lichtzinniger geworden was dan voordezen. Voor het ware van Seps woorden getuigde de tegen voordigheid der danseres, zoo treffend met Willems terugkomst gespaard. Stellig had de danseres Willems spoor gevolgd om de rechten vau hare verradene liefde geldig te maken. Ware Trees alleen geweest, zij zou nevens de verdroogde bron Izijn neergezonken. Seps tegenwoordigheid behoedde haar daar voor. Welnu, lachte Sep, krijg ik geen drink geld voor mijn nieuws?Ik heb het wel ver diend meen ik. Hoe is 't moetik de danseres naar hier doen komen. - Onnoodig 1 antwoordde Trees haren moed te zamen vattend. Indien zij komt, wil ik ze aanhooren maar ik heb geen recht meer om haar te ondervragen, noch om Willem eeuig verwijt te doen. Ik behoor tot den huizeniet. Hij is mijn broeder niet, en wij zijn ook nooit zulke goede vrienden geweest dan dat hij mij rekenschap zou moeten geven... Wat u betieft, nu weet ik waarom ik telkens sidderde als ik u ontmoette ik weet waarom gij mij niet recht in 't gelaat durft bezien, alhoewel ik u nooit iets misdaan heb. 't Is uw geweten dat u knaagt... Misschien gelijk ik aan iemand van wien gij niet geerne zoudt spreken...* gematigde ligueurs van Brussel verkie zen het fanatiek socialisme, boven het anti-klerikalisme zij verkiezen nulli teiten boven mannen vau kennis en ta lent. De liberalen der provincie zullen hen op dien weg niet volgen, daar zijn we zeker van. Da libealen der provincie zijn niets genegen de reactionnaire liberalen van Brussel terzij te springen, zij zullen zich niet ondergeven voorde partij der in- kwisitie en voortaan als voorheen de vlag der vrijheid in de hoogte houden en verdedigen. De liberale partij is te niet, ze iB weg, ze is kapot Zoo krijten de kleri kale en de socialistische bladen omdat twintig duizend liberale kampers be vreesd voor den strijd inde toekomst, benauwd voor hetgeene gebeuren gaat, uit het vrijzinnige leger gedeserteerd ziju en in de hoop er huid »n have van at te brengen gebogen hebbeu voor den klerikalen dwiugenland en bevend ge zegd hebben Cesarmorituri te salutant Cesar, zij die gaan sterven groeten u. Eu ze zijn dood dood voor de libe rale partij, gelijk ze dood moeten zijn voor hun eigeu achting, voor hun ei gen waarde. Het leger is verminderd, maar de zaak voor welke dit leger te velde trekt is er niet min grootsch, niet min edel, niet min rechtvaardig om. Eeuwen aan eeuwen duurt den strijd voor de vrij heid voort, eeuwen zal hij nog duren eer eene volledige zegepraal volgen zal, doch de afvalligen zullen den vooruit gang niet beletten. De liberale partij is dood. Omdat de klerikalen in de laatste kiezingen 497,000 stemmen bekwamen en de li beralen slechts 230000. Eene partij die iu eeu land als het onze nog 200000 aanhangers telt is er nog verre af te verdwijnen. Wie zou dat zijn vroeg Sep onzeker. u Een dien zij met stijve oogen en dood- bleek gelaat uit eenen waterput getrokken hebhou... Mijn vader 1...» God in den hemel 1 riep Sep, beide han den voor de oogen slaande alsof hij eensklaps den doode voor zich zag staan. Gij ziet, zei Trees, ik weet alles. Wat cchuld gij daarvan op u we ziel hebt of het boosheid was of lichtzinnigheid, kunt gij met onzen lieven Heer effen maken - ik ve-gaef het u. Het is misschien voor mijn geluk ge weest, dat gij mijnen armen vader iu den wa terput gelokt hebt, dewijl ik daardoor op de Lindhamerhoef gekomen beu maar nu wil ik hopen dat gij mij nooit meer in den weg zult loopen. Zij liep heen. Sep dacht er niet aan haar te rug te houden. De onverwactite beschuldiging had hem zoodanig getroffen, dat hij bevreesd traagzaam door de duisternis ging. Doch hij herstelde zich welhaast en zocht de danseres op. Zij heeft beloofd te komen, morde hij, en zij blijft weg 1 Ik zal, ik moet haar vinden. Hij sloop den hof over daar was alles stil en duister geworden slecnts bet licht in de beneden kamer toonde dat de vreemdeling den ouden boer daarheen geleid had doch het scheen (lat zij thans in de stallen waren bij het nieuwgekochte veewant daar hoorde Sep spreken. De andere vensters der woning wa ren nog donker. Willems voormalige slaapka mer was voor den vreemden heer gereed ge maakt. Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1