Aan de Liberalen van het kanton Aalst. Eene vraag. 11de Jaar. Nummer 30 Zondag 26 Juli 1896. ®iPÉb PROVINCIALE KIEZINGEN 1896. Stemt voor de kandidaten der Evenredige vertegenwoordiging Evenredige Vertegenwoor- diging. Dezen avond om 8 1/2 uren GROOTE MEETING lokale Concordia Schoolstraat, 2. ten mmm Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar M«i abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST SS .JULI. De laatste gemeentekiezingen van Aalst hebben aanleiding gegeven tot een proces, dat de aandacht van het publiek heeft opgewekt. De uitslag van dit proces, thans gebracht vóór het beroepshof van Gent wordt met belangstelling verwacht niet alleen in de stad en het kanton AaJst, maar in geheel het land. De kwestie is «leze Laat de tegenwoordige kieswet toe, dat ter gelegenheid der kiezingen, zeker soort van maat schappijen worden gesticht om zuiperijen en smulpartijen te houden gedurende zes maanden, die de kiezing voorafgaan, zoogezegde maatschappijen, die onmiddelijk na de kiezing verdwijnen Indiende wet zulke propaganda toelaat, zou zij feitelijk den uitslag der stemming overleve ren, aan schreeuwende onregelmatigheden van politieke klieken, die mits het in acht nemen van zekere trukken, straffeloos onder de bevolking, wezenlijke naamlooze maatschappijen van kiesbedrog zouden mogen inrichten. De Aalstersche liberale partij vooraleer opnieuw in 't strijdperk te treden, heeft besloten de beslissing van het gerecht af te wachten, daarna zal^zij zien welke maatregelen er voor de toekomst dienen genomen te worden. Indien de liberalen geene kandidaten stellen, moeten zij daarom onverschillig blijven voor de provinciale kiezing van Zondag 1 ZEKERLIJK NEEN Voorname politieke mannen van alle partijen, bisschopen en leden der hoogere geestelijkheid benevens vele anderen overtuigd van de onrechtvaardigheden van het kiesstelsel al of niet, zijn aanhangers sedert lang van De I 'Iveli i*edi »e Verteg-enwoordiging'. Hot nut eu de rechtvaardigheid van fleze hervorming, welke de juiste vertegenwoordiging der politieke partijen zou te weeg brengen, wordt door bijna niemand meer geloochend. De noodza kelijkheid ervan wordt eiken dag meer en meer klaorblijkend. Ten gevolge van den toestand voortgesproten uit de laatste wetgevende kiezing, tverd onder voorzitterschap van den koning eenen ministerraad gehouden, die erkend heeftdat het noodig is, de Evenredige Vertegenwoordiging zonder uitstel in onze wetgeving te brengen. Oixiroodig- xi te zeggen, dat de kandidaten der bewarende kliek onverzoenlijke vijanden zijn van de Evenredige Verte genwoordiging. Alleen met eenige sleepdrager» van M. Woeste bestrijden zij die Jj;~ zich aan dat vele hervorming uit al hunne krachten, zij verwerpen de beste redenen, die ieder vooruitziend mensch opdringen, en willen uit koppigheid eu hebzucht niet zien, van hunne eigene vrienden zich openlijk voordeelig verklaren voor deze hervorming. Het kiiiiton Aalst moet toonen in de kiezing van zondag aanstaande, dat het protesteert tegen de hardnekkigheid der bewa- ronde kliekkandidaten. Het is noodzakelijk dat in 't hoofdkwartier van Woeste de dringendheid der Evenredige Vertegenwoordiging aangetoond worde. Ijiberalen wat moet gij doen Gij zult zondag uwen stembrief gebruiken om nuttig werk te verrichten. Zonder in iets uwe gedachten te verloochenen, zonder geheel het programma goed te keuren eener partij welke niet de uwe is zult gij stemmen voor de kandidaten die sinds lang blijken hebben gegeven van genegenheid voor de Evenredige Vertegenwoordiging en ze nog dagelijks verdedigen. Werkt in de mate uwer krachteu mede tot de verwezenlijking dezer hervorming, het eenig stelsel dat rechtvaardig is omdat het aan elke partij geeft hetgeen heer toekomt, omdat het de buitensporigheden der kiesstrijden zou beletten en een einde stellen zou aan de kiesmiddelen zooals er te Aalst werden gebruikten die door alle eerlijke lieden geschandvlekt worden. G-eene witte brieven. Die een witte bulletijn afgeeft stemt voor de kandidaten van Woeste de hevigste tegenstrever van de Evenredige Vertegenwoordiging. Liberalen doet uwen plicht stemt voor de Evenredige vertegenwoordiging Namens het Middenkomiteit van Burgers- en Werkmanskring Het eenige rechtvaardige kiestelsel is de Evenredige Vertegenwoordiging. Sinds jaren pleiten wij voor die billijke hervorming eu we waren van den eer ste om ze door woord en pen te verdedi gen. Het beste meerderheidsstelsel, zegt Mijnheer de Goblet cl' Alviella, is nog veei slechter dan het slechtste stelsel van Evenredige ^vertegenwoordiging dat is eene groote waarheid. Sommigen zeggen wel, het besturen van stad, provincie en staat zal eene onmogelijke zaak worden, er zal voor geene j,enkele partij eene voldoende meerderheid gevonden worden om wet ten te maken naar den zin der meer derheid, het vormen van schepencolle ges en ministeries zal eene moeilijke zaak worden. Zulke reden, zijn geene reden. Zeg gen dat iemand geen deel zal willen uit maken van een ministerie omdat hij vreest, dat bij het overlijden of het al- wezig blijven van een of twee leden waarop bij rekent, de wetsvoorstellen welke hij voordragen wil zouden verwor pen worden, is bekennen dat die per soon niets goeds in 't schil 1 voert en partijwetten wil invoeren in plaats van rechtvaardige wetten en voor eene cote rie wil werken in plaats van voor 't wel zijn van 't algemeen. De evenredige vertegenwoordiging zou het bestuur verplichten op zijne hoede te zijn en geene tergende maatre gelen te nemen de politiek der voor zichtigheid en wederzij dsche achting, zou de politiek der Congoavonturen en dwarsdrijverijen vervangenchinee- sche. kieswetten, fiscale knoeiwetten, en arbeiders zwanswetteu zouden niet meer als nu in galop gestemd worden. Er is meer. Eer eeuige jaren verder zal met het bestaande kiesstelsel het Walenland in de Kamers vertegenwoor digd zijn door socialisten, het Ylaam- sche Land Gent misschien uitgezonderd door klerikalen. Men zou dan benevens het gevaar van twee hevige partijen ultramontanen en socialisten tegenover elkaar te hebben, nog de kwestie der rassen en talen zien oprijzen Het vraagstuk der sociale moeilijkheden, zou verwikkeld worden en aangevuurd door het verschil van godsdienstige overtuiging door het verschil van taal en eenen toestand te weeg brengen, welke voor het land en de samenleving de noodlottigste gevolgen zou hebben. De toepassing der Evenredige verte genwoordiging is dus in de eerste plaats een bewarende maatregel in den echten en het mag verwondering baren, ben kunnen spreken als, de heeren Ach. Eeman die nooit den bek opent, zijn de heeren Bruyndonckx en Anné niet zoo goed op hunne plaats in den gemeente- ra id als Duwez of.'k heb weeral zij nen naam vergeten. Ieder verstandig mensch indien hij rechtzinnig spreken wil, zal bevesti gen, dat de rechte manier om een goed stadsbestuur te vormen en de belangen van iedereen te laten verdedigen de toe passing ware der evenredige vertegen woordiging. Gelijk zulks waar is voor de stad is het ook waar voor het geheele land. Maar de kliek wil er niet van hooren omdat ze samengesteld uit mannen van slokop, die alles, alles, alles voor zich willen houden en daarom de behouden de kliek wordt genoemd. Er zal een tijd komen, dat ze de even redige vertegenwoordiging als een red middel zal invoeren, gelijk ze gelukkig is geweest het algemeen stemrecht te mogen toekennen. zin, dat het juist de ultra-conservatieve kliek is die deze hervorming hardnek kig bestrijdt. Woeste en zijne satellieten zijn zelfs de eenige katholieken, die nog de nood zakelijkheid der evenredige Vertegen woordiging loochenen. In Aalst zelf zijn vele katholieken en katholieken van naam, die de rechtvaardighe van inzien en herkennen. Zou de stad slechter bestuurd wor den indien elke partij in den raad de vertegenwoordigers had, waarop zij volgens heure getalsterkte recht heeft, zouden een dr De Moor, dr De Windt en anderen, niet met zooveel kennis heb- In zekere stad van ons land waar da libera len alleen in den geineeenteraad zetelen en dus allen invloed hadden op de hospiciëu, werd die invloed gebruikt om de oudjes zedelijk te verplichten zich door éenen liberaal te laten opleiden. Vruchteloos boden zonen, dochters, broe ders zich bij de oudjes aan, ze werden afgewe zen de ouderlingen vreesden de gevolgen eener daad, die van onaf kelijkbeid zou getuigd hebbeu, en hoewel ze gaarne huu zoon of hun ne dochter als leidsman hadden gevraagd, lieten zij zich medeslepen door den aan gestel den kiesagent. Wij hooren Denderbode reeds huilen tegen de gevloekte liberalen, doch als die feiten niet plaats hebben in eene liberale stad, maar in het klerikale Aalst, dan heeft Denderbode geen woord van afkeuring en verzekert dat alle3 reglematig is geweest. D<3 Voorzitters. Er zijn twee liberale Voorzitters MM. Galle en Verhrugghen, de nog onlangs liberalen ad- vokaat De Schaepdryver laten we onverlet. Het blad dont les procédés déshonorent la presse, vindt hier weer gelegenheid om die twee liberalen ten lijve te gaan, en zegt dat da heer Verbrugghen de wet miskende in haren tekst en in haren geest. Het spreekt als een boek, dat het vuilblad nog eens de waarheid te kort doet. De wet zegt dat de Voorzitter oordeelt of het noodig is, dat een kiezer vergezeld worde of niet en het zou ons niet verwonderen, dat de heer Ver- brugrhen eenige malen den kiesdraver, die gedurig, audere gebrekkelijken opleidde, ten hureele heeft uitgewezen. Welke kiezer, zou hij verplicht hebben een geleider te kiezen onder de leden vau 't kiesbureel. De heeren Verbrugghen en Galle noemden als bijzitters onder dn twintig jongste kiezera met drie stemmen degenen, die zij wisten be kwaam tez'ju en lieten hunne keuze dadelijke aan den Voorzitter van het hoofdbureel weteD. Deze maakte opmerkingen aan het bureel werd samengesteld zooals de tekst maar niet de geest der wet het vergt, immers dan ware het onuoodig eene lijst van twintig kiezers op te maken. Denderbode durft van politieke eerlijkheid gewagen en zegt het ware gevaarlijk andere veronderstellingen te maken, want meu móet maar liberaal zijn om, id de politiek, den eer lij ksteu wenscu der wereld te mogen geheeten worden. Dat kunnen de advokaten van Denderbode best weten. Kwibus, zal misschien zeggen, dat men maar hoeft kazak te keeren om dadelijk eene goede provisie eerlijkheid in en uit de po litiek in kas te hebben. Wij hebben daarover echter ook onze meening over en 't zou wellicht kunnen gebeuren, dat we die meening op tijd en stond eens netjes uiteen zetten. Als de kliek na 't proces van Dendermonde

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1