UITSLAG 11 Je Jaar. Nummer 31 Zondag 2 Augusti 1896. der Provinciale kiezing De klerikale partij. De Werklieden partij. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Reklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 1 AUGUSTI. van 26 Juli 1896. Uitgebrachte stemmen Witte en ongeldige stembrieven Geldige stemmen Volstrekte meerderheid 18089 484 17605 8803 Katholieken. MM. Bethune Blancquert De Naeyer De Schaepmeester De Vis Eeman Democraten. MM. Boone Caudron Daens De Backer De Kerpel De S.uedt Socialisten. MM. Boudewyn De Meeter Marcel Podevyn Schal tin Spitaels 9230 9450 9146 9064 9071 9182 6736 6948 6943 6865 6719 6667 1065 1059 1059 1051 1060 1047 De klerikalen droomen alleen maar van vei slaving, onderwerping en vol- koineue gehoorzaamheid ze willen het werktuig zijn van de kerk om dezer opperheerschappij over de geheeie we reld terug te brengen en hen zoo mach tig te maken als ten tijde der middel eeuwen, toen de pauzen de wereld on der de met hen bevriende koningen verdeelden. De klerikalen zijn overal dezelfde 't zij ze protestanten, evangelisten of katholieken heeten. Da klerikalen vra gen de vrijheid, als ze verdrukt wor den, maar noemen als in Belgie de vrij heid en de grondwet eene vuilniskar omdat zij hen belet er geheel hunnen zin te doen. In het Britsche rijk b. v. zijn de kle rikalen, fanatieke protestanten, terwijl de verdmkte katholieke Ieren er de bondgenooten zijn der wighs of libera len die daar gelijk elders de vrijheid van alle burgers verdedigen. En juiBt omdat de klerikalen voor eenig doel hebben de vrijheid te dwars- boomen, juist omdat zij het eeuwig ge luk als het loon van stomme onderwer ping aan heur volgelingen voorspiegelt, juist daarom zal heure macht verminde ren, omdat door de ontwikkeling van het onderwijs, al zij het zelfs het kleri kaal onderwijs, het volk meer en meer zal verlicht worden, meer en meer vrij- gezind, omdat het meer redeneeren zal. Omdat het eindelijk begrijpen zal, dat klerikale beloften op de eeuwigheid, zoowel als de socialistische beloften op den collectivischenstaat, valsche wis sels zijn die nooit zullen uitbetaald wor den, maar het voordeel hebben voor beide partijen vette renten af te werpen. Wat meer is, de kiezingen van zon dag laatst hebben aangetoond, dat het volk langzamerhand de rechtzinnigheid der gelukbelovende klerikalen begint te kennen. De klerikale bestendige de putatie vau Brabant is omvergeworpen. Overal hebben de klerikalen, stemmen verloren en te Ronse zijn ze gedwongen geweest zetels af te staan aan de libera len om niet door de socialisten verplet terd te worden. De klerikale partij is eene kliek van achteruitkruipers. Het Belgische volk streeft naar vooruitgang en 't zij in het kort, 't zij in 't lang, zal het den kleri kalen van 't bestuur van 's lands zaken verjagen. Een oogenblik kan het schij nen, dat het volk terug wil treden op den afgelegden weg, doch dit is slechts eene aarzeling en voort, immer voort zal men streven, ten zij de klerikale partij door hare reactionnaire handel wijze het land rechtstreeks lot de revo lutie en het verderf wil voeren. M. Woeste, heeft het gezegd, de kle rikale partij te midden van heure zege pralen doorworstelt eerie crisis, die door de hoofden der partij met veel on gerustheid wordt gade geslagen. Ze winnen allemaal. De klerikalen hebben 1000 stemmen verloren en ze roepen triomf, triomf. De socialisten hebbeu 200 stemmeu min der en verklaren zeer te vreden te zijn. De demokraten hebben stemmen aange wonnen en zijn dus ook te vreden. In een woord ze zijn allmaal content, en wij zijn niet kwaad uit de laatste ge beurtenissen, de evenredige vertegen woordiging noodzakelijk wordt bevon den en eerlang zal toegepast worden. Nu reeds wordt deze hervorming door bladen als Le Bien Public het blad van de bisschop van Gent hardnekkig ver dedigd. De socialistische partij is zoo min eene werklieden partijals de liberale of vooruitstrevende partij. Eene werklie den partij moet heure macht, heur aan zien, haren invloed doen gelden door zich zelve, de mannen die haar verte genwoordigen moeten gekozen zijn on der de werklieden de aanvoerders, de gezaghebbenden van de partij zouden moeten arbeiders zijn. Zulks is echter niet het geval en de chefs der zoogenoemde werklieden par tij zijn burgers zooals de hh. Schaltiri, Marcel en anderen te Aalst, de heeren Van de Velde, Furnémont, Picard, De- fuisseaux en anderen te Brussel en elders. Verre van ons zulks te betreuren. Integendeel, we kunnen daaruit opma ken, dat de werklieden, zelfs de socia listische nog hun vertrouwen aan de kleine en rijke burgerij niet hebben onttrokken, wij mogen daaruit afleiden, dat het liedje van uitbuiterij, en andere burgerondeugden niet zoo zeer gemeend is, als men 't zeggen zou, en alleen dient om de flauwhertigen aan te wak keren. Anderzijds is de aanneming als partijhoofden van rijke kasteelbewoners en groote en kleine burgers ons eene waarborg tegen het in praktijk stellen van princiepen welke de verdwijning der burgerij zou ten gevolge hebben. Vraag aan een verstandig socialist of hij denkt, dat het collectivism, waar van bijna al de Belgische socialisten aan hangers in de eerste jaren zou toegepast worden. Dadelijk zou hij antwoorden Zekerlijk neen, niet in de eerste jaren, wellicht zelfs niet in eenige eeuwen. Neem nu van 't socialistisch programma dat onnoozel, droombeeldig collectivism weg, verwijder uit de socialistische schriften, de onhebbelijke uitvallen te gen de burgerij waarvan de leiders deelmaken en tot welke alle werklieden gaarne opklimmen en onderzoek dan of er verder nog punten zijn op het socia listisch programma die niet door een burger ter goeder trouw kunnen verde digd worden. Het is klaar dat hoe machtiger de socialistische partij wordt, hoe meer zij van het buitensporige zal afzien en hoe meer zij trachten zal, goevernementeele partij te worden. De klerikale partij heeft het dogma van het eeuwig geluk waarmede zij de eenvoudigen tot zich trekt, terwijl al le niet geloovigen tot eeuwige vermaledij- diug gedoemd zijn en door iedereen moeten verafschuwd worden. De socia listische partij heeft heur collectivis tisch dogma, dat het aardsch gelukt be looft aan de zwoegende en lijdende werklieden en al wie niet tot de partij behoort als uitbuiter afschildert. Maar hoe machtig de klerikale partij ook weze nooit zal zij het zooverre dur ven brengen de niet-geloovigen buiten de wet te verklaren. Evenzoo hoe mach tig de socialistische partij ook weze nooit zal ze zoo ver komen, de afschaf fing der burgerij door eene wet te dur ven beproeven. Klerikalen en socialisten maken ge bruik van eenen machtigen hefboom om aanhangers te behouden of te win nen, ze grijpen het volk aan bij zijn instiant, bij zijnen drift naar geluk ze vleien het in zijne gevoelens, in zijne gebreken, in zijne verlangens, in zijne ondeugden. De waarheid zeggen is de handelwijze eener partij, die niet op heerschappij is belast al moet die waarheid ook al eens volk kwetsen. Het volk vleien is de doenwijze vau partijen, die er enkel op uit zijn de oppermacht in handen te krijgen. We zegden, dat de socialistische par tij, naarmate zij zich uitbreidt trachten zal goevernementeel te worden, en het wellicht gebeuren kan, dat wij eerlang een socialistisch ministerie hebben het welk voor de werkelijkheid geplaatst «eer bedremmeld wezen zou, het socia- tisch programma integraal toe te pas sen. Reeds zien wij sommigen hunner hoofden b. v. Bertrand,de kleine grond eigendom verdedigen, reeds zien we de Engelsche socialisten zich vóór het par lementaire stelsel verklaren en de socia listen te Geut vereeuigd met groote meerderheid beslissen dat de Belgische afgevaardigden op 't socialistisch con gres te Londen stemmen zullen voor de uitsluiting der revolutionnaire socialis ten. De socialistische partij verburgert zich meer en meer en dit is zoo waar, dat in Henegouwen, de eigenlijke werk lieden een tegenbeweging op touw heb ben gezet, met het doel de vermenging van burgers en rijken met de socialis tische partij te beletten en eene wezen lijke partij te stichten. We zijn in Belgie er nog ver af, de omwenteling te zien losbreken, welke sommige hi storieken droomen, en wel ke nooit zal plaats hebben indien geene nieuwe Pourbaix uitgezonden worden om ze te verwekken. Rechtbank van Dendermonde. Aangezien de betichten vervolgd zijn om te Aalst, sedert min dan zes maanden, te rekenen van den 7 Januari 1896, respectievelijk te hebben overtreden het artikel 199 2 en 3, en het artikel 200 der kieswet van 28 Junij 1894, luidende als volgt Art. 199. I. Serapuni d'une amende de 26 a 200 francs, celui qui, sous prétexte d'indemnité de voyage ou de céjour, aura j> donné, offert ou promis aux électeurs une li som me d'argent ou des valeurs quelconques. La même peine sera appliquée a ceux qui n a 1'occasion d'une élection, auront donna, offert ou promis aux électeurs des comesti- bles ou des boissons. La même peine sera a aussi appliqué a l'electeur qui aura accepté a des dons, offres ou promesses. Art. 200. Seront punis comme auteurs des a délits prévus par les quatre articles pré- n cédents, ceux qui auront fourni des fonds a pour leg commettre, sachant la destination a qu'its devaient recevoir, ou qui auront don- a né mandat de faire, en leur nom, les offres, a promesses ou menaces a Aangezien de wet volgens baren tekst en in overeenkomst met baren geest ratio legis) moet worden toegepast. Aangezien, zooals het hof van beroep van Brussel bij zijn arrest van 26 Juni 1895 besta- tigt, dat alhoewel de wetgevende Kamers niet al de moeielijk heden tot den uitleg en de toe passing van art. 199 hebben opgelost, er noch tans van den ee&en kant verstaan is geworden dat men in deze zaak alle overdrijvingen ver mijden moet, terwijl van den anderen kant alles wat er in de niet openbare vereenigingen aangaat niet onder de toepassing valt van ge meld artikel 199, hetwelk alleenlijk bedoelt en verbiedt de wat de heer minister van binne- landsche zaken bestempeld beeft met den naam van Ripailles électorales (Pas. 1895, 2, 277) ziet Kamer der Volksvertegenwoordi gers 31 maart 1894, ann. pari. p. 1677, Senaat 26 Juni 1894, ann. pari. p. 599. Aangezien de Sterrekens eene vereeniging uitmaken, samengesteld uit de inwoners van hetzelfde kwartier der stadzich allen ouder ling kennende, tot eene zelfde politieke gezind heid behoorende zich meer of min dikwijls in groot of minder getal ten huize van herber giers gewoonlijk zelf leden der vereeniging zijnde gemeenzaam, als in familie vereenigen- de, om er zich bij gelegenheid aan hunne ge meenzame kiesbelangen bezig te houden en zich met het glas in de hand, naar de oude gewoonte der Belgen, te verbroederen. Aangzien de Sterrekens alleen aan deze ver gaderingen mochten deelnemen Aangezien het onderzoek ter zitting godaan deze bewering niet heeft tegengesproken dat 't evenmin is uitgemaakt dat de broodjesof gla zen bier, door anderen dan de leden der ge noemde vereeniging zijn verbruikt geworden. Aangezien de Sterrekens derhalve eene uit- sluitelijk geslotene vereeniging uitmaken. Aangezien men te vergeefs het gebrek zou opwerpen van naleving der verordeningen be trekkelijk den inleg of de bijdragen der leden van bet genootschap, zoowel als deze aangaan de de stichting en het beheer der burgerlijke of handeldrijvende maatschappijen dat inder daad deze regelen niet noodzakelijk aan poli tieke vereenigingen van louter verzet moeten worden toegepastdat bet genoeg is; om hun bestaan vasttestellen, dat is wezenlijk in werk zaamheid zijn, zooals het bier het geval is. Aangezien het onverschillig is, dat zekere leden meer of min betalen dan de anderen zelts dat sommigen hunner zich oogeublikkelijk hebben onthouden de gewone bijdrage op te brengen, het hoofdpunt zijnde dat al degenen, die aan de vergaderingen deelnemen, wezenlijk leden zijn van de rereeniging en dat deze vereenigin gen alleenlijk tot diezelfde leden toegankelijk zijn en voor de vreemdelingen gesloten. Aangezien het uitsluitelijk gepriveerd ka rakter der vereeniging de Sterrekens alleen reeds van aard is om de schikkingen der arti kels 199 en 200 der hoogergemelde wet, door het openbaar ministerie ingeroepen, aan de verdachten niet toe te passen. Aangezien men vruchteloos zou willen hou den sta<m dat de eene of andere der betichten, kosteloos eten of drank zou hebben gebruikt, of dat anderen daartoe de noodige gelden zou verschaft hebben dat inderdaad de financieele levensregel der vereeniging uit eene Boort van

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1