DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer Zondag 9 Augusli 1896. Uitslagen der Balloteeringen Klerikale rechtzinnigheid Kiezers Abonnementsprijs XIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. v«nrop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen „„„i Prijs der Annoncenper drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. s Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt HauJschuften worden niet terug gezonden. AALST, 8 ATJGUSTI. van Zondag. Provincie Braband. Anderlecht. Een liberaal en een kleri kaal gekozen. De liberale kandidaten behaalden Carpen- tier, 4882 stemmen en Moreau, 4683 stemmen. De klerikalen De Meersmaa, 4695 stem men en Gerard, 4657 stemmen. Bij gevolg zijn de heeren Carpentier, libe raal en De Meersman, klerikaal, gekozeu. Thans is de Provincieraad van Brabant sa- mengesteln uit 43 liberalen, 44 clericalen eD 4 socialisten. Er is dus eeue ant-clericale meer derheid van 3 stemmen. Provincie Antwerpen. Antwerpen. De heer Fl. Vau Olffen, kan didaat der Vereenigde Liberalen is gekozen met eene meerderheid van 2162 stemmen. De heer Van Olffen, bekwam 26,724 stemm. n Nuyens, kl. 24,562 a Mechelen. De kandidaten der klerikalen zijn gekozen met eene meerderheid van 414 stemmen. Ziehier de officieele uitslag Getal stemmen 19,353. Witte en nietige brieven 336. Geldige stemmen 19,017. Liberalen Ceulemans, 9245 Dierckxens, 9175 Hi ymans 9088 Lebion, 9100 Peeters, 9156 Talboom, 9229 Van Breedam, 9176. Klerikalen Beernaert, 9658 De Jongge, 9685 Leblus, 9710 Lefevre, 9698 Ortegat, 9610 Ryckmans, 9623 Van Dooren 9522. In 1894 zegevierden de klerikalen met 1800 stemmen, zoodat zij 1400 stemmen achteruit gogaan zijn. Brecht. In het kanton Brecht was ballo teering tusschen twee klerikalen. De heer Moutens werd gekozen met 3589 stemmen. De heer Van Lith de Jeude bekwam 1169 stemmen. Provincie Oost-Vlaanderen. Hamme. Twee klerikalen stonden over elkander. De heer De Geyter werd gekozen met 3515 stemmen de heer Mineur behaalde 2454 stemmen. Bonse. De heer Sturbaut liberaal werd gekozen met 3331 stemmen. Gezel Carpentier, socialist, bekwam 1919 stemmen. Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (279 Vekvolg). Trees riep Willem wild-opvliegend zooals vroeger terg mij niet Noem mij zoo nog eens en ik laat alles liggen en staan en vertrek om nooit meer terug te komen... Wat hebt gij te gen mij Hebt gij verdriet omdat ik u niets van mij liet weten of omdat ik mij niet liet er kennen als ik hier kwam Zie, ik heb het goed gemeend, en ik geloofde alles zoo goed te hebben overdacht. In Hongarijë ben ik zeer gelukkig geweest. Daar werkte ik op eenen grooten molen, en als ik het werk goed be schouwdegij weet ik hebmij altijd met zulke dingen beziggehouden bemerkte ik dat het ding veel kon verbeterd worden. Ik teekende dat uit. De heer deed alles naar mijne teekeningen in richten en daar alles zoo goed gelukte, maakte hij mij opziener en liet mij alle jaren een deel van de wiust. Ik ben niet rijk geworden Treze maar ik heb toch zoo veel vergaard, dat ik ten gepasten tijde heb kunnen helpen, dat ik de Lindhamerhoeve heb kunnen behouden, mijn vader in zijnen ouden dag troosten en u kan .vragen of gij mijne vrouw worden wilt.... Duizenmaal heb ik het overdacht en overlegd, hoe het zou worden, indien ik naar huis keerde, en dat vader en iedereen zou moeten bekennen dat ik niet was, wat zij mij geheeten hebben, Provincie Luik. Luik. Strijd tusschen een klerikaal en een socialist. Gekozen De hr. Breyre, socialist, met 25,388 stemmen. Niet gekozen De hr. Francotte, klerikaal, behaalde 24,355 stemmen. Héron. De twee liberalen zijn gekozen de heeren Doumaye, 3,325 stemmen en Smal 2,272. De twee klerikalen niet gekozen de heeren Collinet, 1,482 en Leclercq 1607. Hollogne auxpierres. Vier liberalen en een socialist gekozen. Hoei. Gekozen de heeren Dawans, Hu- blin en Nottard, socialisten, alsook Preudhom- me en Rome, liberalen. Seraing.Strijd tusschen liberalen en ra- dikaai-socialisten. Gekozen De heeren de Sauvage, 5,973 stemmen en Grelin, 5.947, liberalen. Niet gekozen De heeren Marquet, 5,808 en Orth, 5937 stemmen, radikaleu-socialisten. Spa. Ballotteering tusschen klerikalen en vooruitstrevende liberalen. De heeren Cornesse, Fraipont, Jacque en Levaux, liberalen zijn gekozen met 800 stem men meerderheid. Stavelot. De heer T'Serstevens, klerik. 2423 stemmen, gekozen de heer Massange, liberaal 2351 stemmen niet gekozen. Verviers. Ballotteering tusschen zes kle rikalen en zes vooruitstrevers en socialisten,. Provincie Henegouwen. Antoing. Strijd tusschen twee klerikalen een liberaal en een socialist. Gekozen Heeren Telle, liberaal, 4390 stemmen en Ducellier, klerikaal, 4385 stem. men. De socialist bekwam 1241 stemmen. Binche. De vier liberalen Heeren Bou- gard, Fontignie, Wa iderpepen en Waroqué zijn gekozen met 400 stemmen meerderheid. Chimay. De heer Sousberghe, klerikaal, gekozen met 225 stemmen meerderheid. Bergen. Liberalen gekozen Heeren An- dré, 11,555 Demerbe, 11,596; Duvivier, 11,555 Lebrun, 11,394 en Masson, 11,252 stemmen. De socialisten bekomen 8434 a 8635 stem men. De liberalen overwinnen de vijf aftredende socialisten. Paturages. Ballotteering tusschen drij klerikalen en drij socialisten. Gekozen heeren Leroux, Pepin en Urbain, socialisten, 7150 stemmen. maar dat ik een treffelijk en ordentelijk man beu. Daarom wilde ik eerst onbekend blijven, 't Is waar, voor u had ik mij niet moeten ver bergen. Dat kan wel zijn, zegde Trees op snijden den toon maar het gebeurt ook dikwijls dat men naderhand iets moet aannemen, waaraan men te voren nooit zou willen geiooven heb ben. n Wat wilt gij daarmee zeggen, Treze? vroeg oillem. Heb ik u goed verstaan Weet gij ook wat gij gezegd hebt Ik weet zeer goed wat ik zeg, en gij hebt mij ook zeer wel verstaan, zei het meisje. Ik weet thans wat ik toen ter tijd niet geiooven kon. Gij kunt rijk teruggekomen zijn maar gij zijt nog altijd... een zwierbol. Ik geloof waarachtig dal ik droom zegde Willem vernietigd. Ik wilde dat het waar was, antwoordde Trees maar het is, helaas maar al te wezen lijk. Vroeger hield ik u slechts voor lichtzin nig, maar nu weet ik en al moest er mijn hart bij b.eken, ik kan het niet anders zeggen nu weet ik dat gij... een slecht mensch zijt Trees vertrok zonder dat Willem poo de haar te weerhouden hij begreep dat het nu toch te vergeefs zou geweest zijn haar tot be daren te brengen eu tot eene opheldering te komen waarom ze hem alzoo had aangespro ken. Morgend zal raad brengen zegde hij schijnbaar gelaten maar als hij in huis kwam en zich in zijne kamer opsloot, sloot hij ook de onrust met zich in. Dat was nu het zoo vurig verlangde oogen- De klerikalen bekomen 6200 stemmen. Soignics. De twee socialisten zijn geko zen met 8 stemmen meerderheid. Provincie Namen. Brauring. De heer Debraux, liberaal 2368 stemmen, gekozen de heer Longly 2054 stemmen niet gekozen. Couvin. Ballotteering tusschen drij libe ralen voor twee zetels. De heeren Desormes en Pinget gekozen. Walcourt. De klerikalen zijn gekozen met 500 stemmen. Gedurende de 8 dagen die do ballote- ringen der laatste provinciale verkie zingen voorafgiugen hebben de klerika len bewijzen van hunne rechtzinnigheid gegeven. Ze hebben in Luik en Verviers getoond tot wat loenscke middelen ze in staat zijn om de stemmen te veroveren der liberalen die nochtans volgens hen niet meer bestaan zij hebben de achting, het gezag ingeroepen van ee nen roemrijken doode, die ze gedurende zijn heele leven beschimpt en beleedigd hebben We beduiden den heer Frtre- Orban. Ook heeft die handelwijze, de zoon van den uitstekenden staatsman, M. Georges Frère, aangezet den volgenden brief te schrijven aan het liberaal dag blad La Meuse opdat ieder rechtscha pen man er zijn oordeel zou kunnen over strijken. Wij vertalèn hier dien brief. Mijnheer de Hoofdopsteller Toen ik mij naar het kiesbureel be- gaf, heb ik met veroutweerdigiug de volgende affiche gelezen M. Frère-Orban zei Het is een noodzakelijke plicht voor de liberalen, de aanhangers van het collectivismus te bevechten en hen te beletten in onze kiesvergaderingen bin- a nen te dringen. Dat alle lieden van orde den raad blik Hij had de belofte, welke hij bij het scheiden aau zichzelven gedaau had, plechtig gehoudeu vergeten lagen de zware nioeie- lijkheden, de wekeu vol zuren arbeid eu ont bering achter hem, en uu, op het einde der baau, scheen het doel, dat hij had nagejaagd, ni eeue bedriegelijke hersenschim te verande ren Mijmerend nam hij de gitaar in de hand, en wilde pogen iets op het ou le lieve speeltuig te tokki 1 u, maar na de eerste touen, schoof hij het vau kaut in zijn ongerust gemoed vond hij geene harmonie, welke hij op de snaren zou koniieu doen klinken. De morgend begon bij,- na te grauwen als de uitputting emdelijk zij tie overvaakte oogen sloot. Ook vau Treze's oogen week de slaap. Vurig verlangde zij naar den komenden dag, die de laatste zijn zou welken zij iu deze woning zou overbrengen zij moest vertrekken, dit stond klaar voor haren geest. Zij kou, zij mocht Wil lem niet meer ontmoeten. Nu was zij ook van hare verplichtingen ontslagen want, met de terugkomst dt-s zoons, was den ouden boer al les wedergegeven vuor hem hoefde zij voort aan niet meer te zorgeu. Zij poogde te bidden, doch dewijl de storm van hare ziel de gedach ten gelijk een mastloos vaartuig door- elkander wierp, kon zij de gepaste woorden uiet viudeu. Zij viel op de koiën voor het beeld der H. Maagd ei? hield haren blik op do Troosteres der bedrukten geves'igd. De Moeder Gods scheen haar eerst met med -lijdeu te aansonou- wen en haar eind lijk mild toe te lachen 's mt-isjes smart begon te bedaren en allengskeus was zij iu staat eeu vurig gebed te storten. van dien grooten man der liberale par- tij wel in aandacht nemen en dat ze stemmen voor FRANCOTTE (klerikaal) onder nummer 3. Zoodus omdat M. Frère-Orban ge- 7) zegd heelt dat het de plicht van de n liberalen is. De aanhangers van het a collectivismus te bevechten en hen te beletten in onze beraardslagende ver- jj gaderingen binnen te dringen, heeft men aan de kiezers trachten wijs te n maken dat hij daardoor de liberalen x aanwakkert om voor de klerikalen te n stemmen. a Geheel zijn leven en bijzonderlijk de laatste politieke daden en schrif- ten van M. Frère-Orban teekeneD s protestaan tegen dergelijke bewering. Iedereen weet dat in eenen brief n door de dagbladen nagedrukt en be- kend gemaakt bij alle overeenkomst met de klerikalen in 1894 heeft afge- a keurd en dat hij weigerde in de Ka- a raers te treden met behulp dergenen van wien bij immer de princiep en de politiek bestreed. a Zijn laatste vlugschrift van 1895 a bevecht tegelijkertijd en met eene a gelijke kracht de socialisten en de klerikalen en doet zien dat zoowel a deze laatste als de eerste het land paar zijnen ondergang leiden. En aan de radikalen wanneer zij de a de liberalen aanklaagden van met de v klerikale partij samen te spannen, b antwoordde hij a Dat ze zich gerust stellen, hunne 9 welgekende en bovenal goed bewezen x anti-klerikale schaamte moet zich a niet verontrusten. Nooit zullen de li- a beralen hunne princiepen verlaten om a diegene van het klerikalismus te hul- a digcu. Het ware eene zelfmoord. x Maar door den drang der zaken, a zullen al de orde lievende personen, x de wijze lieden van alle partijen, die- a gene die onder alle regie men de groo- a te vlottende massa van het kiezers- A korps uitmaken, degene die den voor- Na lang g beden te hebben, stond zij op. Ze was geheel opgebeurd. Het gebed had hare ziel versterkt en eene onbepaalde hoop was in haar hert gedaald... Zij legde zich gansch aangekleed ter rust. Eensklaps meende zij een eigenaardig ge rucht aan net venster te hooren. Zij richtte zich op eu luisterde... Er werd weer geklopt... 8til stond zij op, ging naar 't venster en schoof het gordijn een weinig van voor de ruiten, om on bemerkt naar buiten te kunnen zien. Zij be merkte eene vrovw, welke, als zij 't gordijn bewegon zag, aan Treze teeken deed het ven ster te openen. Doe open Kluisterde zij, en wees onbe vreesd ik wil u geen kwaad .en heb u idts ge wichtigs mede te deelen. Verwonderd opende. Trees het venster. Wat wilt gij op dit uur vroeg zij Wie zijt gij ik ken u niet. Ik wil u geiooven, antwoordde de vrouw- welke buiten stond, maar gij hebt mjj toch al gezien. Herinner u slechts wat er ovér vijf jaar op de jaarmarkt van Aiblfug gebéurde" -Ik'ben het vau wie de oude knecht u dezen aïórid ge sproken heeftik beu het meisje wie-de zoon van dit huis den eierdans voorspeelde.'.., Wat Gij, gij komt tot mij riep Trees en wilde iD ijverzuchtige gramschap het venster toewerpen, maar terzelfdertijd steeg iu haar het edel gevoel van echt vrouwelijk medelijden op. Zij liet het venster open en zegde met zach te stem. Arm schepselwat verlaugt gij van mij Ik kan u toch niet helpen. (Wordt voortgezet). •alias

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1