DE LINDHAMERHOEVE 11 de Jaar. Nummer 33 Zondag 16 Augusti 1896. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ bulten j v»nrop betaalbaar Prijs der Annoncen Bektomen 76 cenöemen Per «mkrenl. Herziening der Kiezerslijsten Het socialisme. Eerbied voor de dooden. PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST j Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 15 AUGUSTI. voor Gemeente, Kamer, Senaat en Provincie. "Wij brengen ter kennis der belang hebbenden dat de kiezerslijsten ter in zage liggeu in den Graaf van Egmont Groote Markt, waar iedereen zich kan overtuigen ot zij zijn ingeschreven en of men hen het getal stemmen waarop ze recht hebben heeft toegekend. Het Bureel is open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure namiddag. Om kiezer te zijn voor de Gemeente moet men 1° Belg zijn van geboorte 2® voor 1 Juni 1867 geboren zijn 3° voor 1 Juli 1893 hiei te Aalst op de registers der bevolking ingeschreven zijn. Om kiezer te zijn voor Provincie en Senaat moet men 1° Belg zijn van ge boorte 2° voor 1 Juni 1867 geboren zijn 3° voor 1 Juli 1896 meer dan een jaar hier te Aalst op de registers der bevol king ingeschreven zijn. Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men 1° Belg zijn van geboorte 2° voor 1 Juni 1872 geboren zijn 3° voor 1 Juli 1896 meer dan een jaar te Aalst ver blijven. i De Liberale Propagandaclub. Het socialisme van heden wordt eene kolossale zwans een kluchtspel in elf en dertig bedrijven. Het laatste socialistisch congres te Londen is er een klaar be- wijB van. Eene partij wil ze ernstig zijn moet een doel hebben, een grondslag, een hoofdpunt van programma, doet al de aanhangers nastreven, eerbiedigen eu verdedigen. Welk is dit doel. die grond slag, dat hoofdpunt bij de socialisten Gij zoudt het vruchteloos zoeken. Hier in Belgie dachten wij, dat de so cialistische partij, zich steunt op 't col- lectvisme, doch le Peuple 't orgaan der Brusselsche gezellen verdedigt den klei- Ben boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (28" Vebvolg). Dat weet ik wel, antwoordde het meisje. MiJ kan ook geen mensch helpen en ik kom nie t om hulp. Ik kom omdat ik u misschien nuttig zijn kan. Ik heb gewacht tot alles hier stil was en sliep, om u te zeggen dat alles wat de oude knecht u van mij en Willem verteld heeft, niet waar is.... Nietwaar? vroeg Trees onbekwaam ha re blijdschap te verbergen. Niet waar, herhaalde de danseres, ten minste wat Willem betreft. Met ons is hij niet verder gereisd dan tot aan Weenen, dan is hij den Doneau afvarende verder gereisd, en ik heb hem nooit meer weergezien. - Hoe is dat mogelijk I vroeg Trees wan trouwig. Indien ik op den bronruimer Sep gee- nen staat mag maken, toch kan ik niet geloo- ven,dat hij alles, wat hij mij van u zegde, uit zijne vingers gezogen heeft Dat deed hij ook niet antwoordde de vreemdelinge treurig. Van mij heeft hij de waarheid gezegd. Ik beu een ongelukkig ver laten schepsel. Ik heb alles uitgestaan en gele den wat hij u vertelde maar Willem heeft Sen deel aan mijn ongeluk. De oude knecht eft mij van Willem gesproken en gemeend neu grondeigendom en doet dus aforeuk aan 't princiep der collectiviteit, le Peu ple is misschien geen socialistisch blad meer, of is de hoofdopsteller Bertrand een overlooper geworden. Anderen dachten, dat het socialisme allen strijd op wijsgeeriggebied ver werpt en nog enkel de politiek van hol len of vollen buik huldigt doch dat materialisme wordt door de intellectu- eeleu bevochten en verworpen deze meenen dat het socialisme naar hooger en beter moet streven. Sommigen wilden, dat het socialisme zich werpen zou in eenen uitsluitelijken klassenstrijd, doch hier ook gaat de partij mank aan eensgezindheid in Belgie zien we de socialisten het ver bond zoeken van burgerspartijen, in Aalst hebben wij ze in sommige geval len door vlugschriften zien wenden tot de burgers. De klassenstrijd door een deel der partij aaugepredikt, wordt door anderen met afschuw verworpen en geschand vlekt en dat geeft geen wonder als we weten, dat de opperhoofden der partij tot de klassen behooren, die ze dienen te bestrijden. In Belgie nochtans zijn de socialisten bijna allen over dit eenige punt 't akkoord, en schijnen maar een algemeen hoofdpunt in hun programma te hebben Art. 1 Niemand kan socia list zijn als hij niet naar behooren tegen de burgerij bassen kan. Eenigen dachten, dat de socialisten het parlementarisme bestreden, doch hier in Belgie hebben we socialistische representanten en in Engeland zijn de werklieden partijgangers van het parle mentaire stelsel. Frankrijk en Duitsch- land ook hebben socialistische volksver tegenwoordigers. Kort, zij die de wereld gaan her scheppen in een aardsch paradijs, weten nog niet hoe ze 't aanleggen zullen, de eenen houden het met de anarschisten en willen den huidigen boel maar in gruizelementen van een slaan, anderen willen langs wettigen weg tot de hervor ming der Maatschappij komen. Het congres van Londen heeft ons de dat ik ook van hem sprak. En ik vond het goed hem in zijn geloof te laten. Hij zou dus inderdaad onschuldig zijn I riep Trees diep ademhalend met het gevoel van den schijndoode, die zon en leven wedergroet. God zij gedankt, en u ook dank ik hartelijk I Wil toch binnen komen Blijf bij ons Gij zijt zeker vermoeid en misschien hebt gij honger, Neen I zegde het meisje, angstig afwe rend. Ik heb geen tijd en ik heb nog een lan gen weg af te leggen. Ik kan u toch alzoo niet laten vertrekken, riep Trees hartelijk ik zou het mij nooit vergeven. Maar hoe kwaamt gij op het gedacht mij op te zoeken Raadt gij het niet vroeg de vreemde' linge na eenige aarzeling. Indien ik het zeggen moet, en waarom zou ik het niet ik moet er niet om beschaamd zijn. Ik ben gekomen omdat Willem gansch mijn hart heeft ingeno men, en mij gelukkig acht indien ik misschien iets goeds voor hem doen kan... Ik was overge lukkig toen hij met ons vertrok., maar... maar hij had een goeden engelbewaarder in zijn ge boortedorp en nu dat ik dezen engelbewaar der ken, verwondert het mij niet dat hij hem zoo standvastig getrouw gebleven is. Het deed mij leed als hij ons vei liet.maar ik verkropte mijne smart, trachtte hem te vergeten en zette mijn... lustig leven voort, tot dat het mij zelve eenen afkeer inboezemde. Ik wil het u maar bekennen, ik ben in deze streek gekomen om hem op te zoeken daar ontmoette ik den ouden bronruimer, die mij opstokte u leugens te ver tellen,.. Nijd en ijverzucht spoorden mij aan mant gegeven der machteloosheid van t socialisme, door de tweedracht over alles wat besproken werd en door het twisten en schelden waardoor elke zit ing een warboel werd van onhebbelijke raen-en wederspraak. De Eugelschen alleen hebben praktischen ziu getoond, zij verwerpen alle droombeelden en streven naar eene reeks hervormingen, welke in betrekkelijk korten tijd kun nen verwezenlijkt worden. De Belgische afgevaardigden hebben er maar droef figuur gemaakt. Hun toofdman gezel Van de Velde spraak er eene redevoering uit, maar werd door de fransche afgevaardigden voor jesuiet uitgescholden. Doch met het congres eindigt de co- medie niet en het onderling twisten duurt voort. We meldden vroeger, dat in Vooruit beslist werd, dat de afge vaardigden, de antiparlementairen zou den bestrijden en de uitsluiting der re volutionairen stemmen. Het Neder- laudsch socialistisch orgaan van Doinela Nieuwenhuys, vertelt uu, dat die beslis sing slechts genomen werd, dank zijde stemmen der bedienden van Vooruit die tegen hunne bazen Auseele en con- soorten niet stemmen dierven omdat de stemming niet geheim was. Leve de vrijheid Elke partij moet een miniman van programma hebben waarover alle par- tijgenooten het eens moeten zijn. Der gelijk programma heeft de socialistische partij niet moesten morg'en de socia listen meerderheid worden in de kamer, ze zouden slechts de hervormingen kun nen tot stand brengen als ze 't zouden kunnen die wij liberalen sedert lang in ons programma hebben geschreven kieshervorming,verplichtend onderwijs, afschaffing der bloedloting enz. enz. enz., alle punten door de socialisten aan 't liberaal programma ontleend. We zijn overtuigd, dat «en socialis tisch ministerie niet zou durven beproe ven, door wetten, die zelfde burgerij te doen verdwijnen, welke de oorzaak is der crisis welke wij doorworstelen. De burgerij van Aalst weet ervan te spre ken. het te doen... Ik dacbt gij ook zoudet een druppeltje smaken van de smarten die ik heb moeten uitstaan maar dezen avond hoorde ik bet gesprek dat gij met den bronruimer hadt. Ik hoorde... boe gij van uwen ongelukkigeu va der spraakt eti mijne booze gedaebten verheten mij. Ik ben dus gekomen om u alles te zeggen. De wakkere man, de goede jongen, de brave Willem mag om mijnentwille geeueu slechten naam hebben. O 1 indien ik wist hoe ik u bedanken moet voor mij en zijnen ouden vader, riep Trees de danseres hare hand reikende. Deze greep die hand en bracht ze aan hare lippeu te ver geefs poogde Trees ze terug le trekken. Laat mij uwe hand I bad de danseres Misschien begrijpt gij waarom ik ze houden wil, als gij hoort dat dit nog niet alles is wat ik u te zeggen heb... Ik moet u nog zeggen voegde zij er met twijfelende stem bij dat ik uwe moeder kenne... Mijne moeder 1 riep Trees. En uwe zuster Mijne zuster ook o spreek I vertel, waar zijn ze Hoe stellen zij het Eerst sedert weinige dagen heb ik mijne afkomst vernomen en duizendmaal heb ik het berouwd niet eer naar hen gevraagd te hebben... Dat ik het bier zoo goed had, terwijl zij misschien in de bit terste ellende verkeerden. Geen verdriet daarover 1 antwoordde de vreemdelinge met eenen teederen handdruk. De hemel heeft het goed met u gemeend als hij u van uwe moeder soheidde... Ik heb haar goed gekend en uwe zuster, welke van mijne jaren Dat kennen onze stadhuisbazen niet, want hadden ze er de eerste begrippen van ze zouden eene vuilniskar tot doo- deowagen niet doen dienen. Gij die mij eest, van welke denkwijze ge ook mo- get wezen, spreekt onpartijdig en zegt mij of het geen schande is wanneer men iet materieel van nabij beschouwt, waarmede een doode hier in Aalst naar zijne laatste rustplaatst wordt geleid. Een klein overzicht vriend lezer zal er u van overtuigen. Vooreerst hebben we de doodenwagens er zijn er twee ik noem ze de arme menschen en de rijke menschen wagens. De eerste zou nauwelijks voor eene vuilniskar kunnen dienen beziet hem ^oed destijds was hij zwart, doch thans heeft hij die kleur verloren, hij is rost geworden dat is toch niet, geloof ik, van er te veel verf aan te strijken verders boven op den wagen ligt het stof een vinger dikde lantaarns uespnjq gelijk een spiegel de draperijen zijn een soort van zwarte vod met groote vlek keu versierd, in een woord die wa gen is een afschuwelijk ding. De 2de is niet beter want beroof hem van zijne gulden versiersels en van zijne draperijen die eenigzins beter ziju dan de andere en ge hebt een tweede vuilnis kas voor u. Doch. het sierlijkste, bet schoonste en 't properste dat voor beide wagens dient is de koetsier. Beziet hem goed op den schouder hangt hem een mantel; men zegt dat het een zwarte is, ik zeg dat het nen vuilen is te slecht om een paard mede te dekken zijn hoed ge lijkt beter aan een houillemaat dan aan een hoofddeksel ware die maat dan nog eens sierlijk opgepoetst, maar neen, tnen zou zeggen dat men ze wetens eu willens eene tegenovergestelde borste- ling geeft. In een woord het dooden materieel is hier in onze stad samengesteld op eene erbarmlijke wijze en het vergt eene volledige herinrichting. Ware hot niet beter, geachte lezer, dat men den doodeDdienst door enkele is voegde zij er met eenen zucht bij was mij eene goede vriendin.... «Maar waar zijn ze, waar is mijne moe- der? r vroeg Trees dringend. Waar zij zeer gerust is was het ernstig antwoord. Zij ligt in de gewijde aarde. Na do dood van haren eersten mau trad zij in bet huwelijk met eenen reizeuden komediant en lange jareu trok zij met hare dochter van da eene jaarmarkt naar de andere. Over een paar jaar werd zij ziek en naar haar geboortedorp teruggezonden maar hare dochter bleef bij da spolspeler tot over eenige weken als zij vernam dat hare moeder op sterven lag en haar wensclite te zien. Nanna zoo heette de dooh- ter is aanstonds hare moeder gaan viuden en bij haar gebleven tot haren sterfdag. Dan heeft zij het besluit genomen nooit meer in de we reld te gaan. Zij wilde eenen dienst zoeken maar dewijl zij maar teer en weinig gewoon ia aan het werk, hebben de kloostervrouwen van het heilig Water te Absam beloofd, haar in het klooster te aanvaarden,,. Arme, arme zuster Eerst wilde zij eene bedevaart doen naar het graf 'an haren vader, die bij het instorten van eenen waterput het leven verloor... Zij wilde ook hare zuster opzoeken, welke in dia streek moest wonen doch waar en bij wien wist zij niet want hare moeder, welke in den laatsteu tijd niet goed bij hare zinnen meer was, had het afschrift verloren... Trees weende in stilte maar de vreemdelin* ge ging steeds op weekeren toon voort {Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1