LET OP!! DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Zondag 6 September 1896. Zondag 13 September Ontslag van M. Gheeraerdts. Kiezerslijsten. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j buiten v""rop belaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zicb op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen j Reklamen 75 centiemen per drukre8el' Vonnissen op de derde bladzijde, i frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 5 SEPTEMBER. Algemeene Verplichte Vergadering van den Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. Begin ten 3 uren stipt namiddag. De Voorzitter Gustaaf LEVE AU. Het werk der herziening der" kiezers lijsten gaat beginnen. De komiteiten der liberale Burgers- en Werkmanskringen, hebben daartoe de noodige maatregelen genomen. Wij verzoeken al de liberalen die eene reclamatie hebben te doen, van welken aard ook. naar het Secretaiiaat van den Burgerskring te komeu in den Graaf van Egmont (In den Grauwen Steen) tusschen 8 en 9 uren 'savonds. De kiezerslijsten zullen daar ter inzage liggen. De vereenigde Komiteiten verzoeken de liberale vrienden alle mogelijke in lichtingen te geven ten einde eene gron dige en volledige herziening te kunnen doen. Verschillemle bladen hebben het ontslag van den burgemeester van Aalst aangekondigd, tengevolge der veroordeeling van zekere kle rikale kieshandelaars, door het Beroepshof van Gent. M. Gheeraerdts heeft aan een dier bladen de volgende logenstraffing gezonden Ik heb nooit het inzicht uitgedrukt mijn ontslag te geven, omdat na een lang en nauw keurig onderzoek elf katholieken voorwaarde lijk door het Beroepshof veroordeeld w<r len tot het minimum der boet, voor lichte feiten, welke door de Rechtbank van Dendermonde zonder belang en geenzina tegenstrijdig met de wet werden geoordeeld. Ten anderen het Ver brekingshof zal over het arrest van het Beroepshof te beslissen hebben. Weet dan Mijnheer de Uitgever, dat de Aalstersche katholieken hunnen post niet ver laten, dan vooral niet, als het schuldig afvallen eener groep ontevredenen, meer dan ooit de rereeniging eischt der lieden van goeden wil en der mannen van hart. Zoo als men ziet wendt de heer Gheeraerdts alle spitsvondigheden aan om den indruk van het arrest van Gent te verzachten, 't Is nutte loos, al de9lechte reden, die hij inroept zullen het schaudemerk niet wegnemen gedrukt op de kiezingen van 17 November laatst. De opgelegde boet is gering, zegt hij, maar hij mag niet verbeten, dat men lankmoe dig is in Belgie voor politieke zaken, en eene onloochenbare toegevendheid iu acht wordt genomen voor ai de overtredingen die er mede iu betrekking staan. De voorwaardelijke veroordeeling? Maar, indien het het eerste misdrijf was, waarover het gerecht jegens de plichtigen uitspraak moest doeu, waarom zou zij deze niet laten gmiieteu hebben van het voordeel der voor waardelijke veroordeeling, zoowel als zij dit doet met veroordeelden voor slagen of voor diefte Wat aangaat de beslissing van Dendermonde het arrest van Gent ontneemt daaraan alle waarde. Volgens eene wet onlangs ffin voege gekomen, mag in geval van vrijspraak in eers ten aaleg, geene veroordeeling worden uitge sproken door het beroepshof tenzij met eenpa- rigneii der Leden. Welnu het Beroepshof was samen gesteld uit I liberaal en 2 katholieken, de plichtigljeid der beschuldigden was dus klaar en onloochen baar. Wat meer is, ieder openhartig mensch moet bekennen, dat het onderzoek, het getuigenver hoor, kort heel het proces van Dendermonde zeer leerrijk is geweest en over geheel de zaak niet den minsten twijfel kon laten bestaan. De opeubare denkwijze stond vast, bezon- derlijk in stad, waarde bevolking, de gansche, bevolking getuige was geweest van de schanda len tijdens de kiesperiode gepleegd, eu zij heeft volkomen begrepen dat, indie i er slechts II beschuldigden veroordeeld werden van al degeueu die voor de Rechtbank van Dender monde verschenen, dit zóó geschiedde omdat er stoffelijke onmogelijkheid bestond al de verantwoordelijkheden duidelijk vastte stellen te midden van den stortvloed van bedrog en omkooperij die de stad Aatst overweldigde. De heele bevolking weet, dat zekere lieden die ongedeerd uit deze zaak komeu schuldiger zijn dan de veroordeelden, en de grootste schuldigen het aan het bloote toeval te danken te hebben, indien zij de honderdmaal verdien de straf niet hebben gekregen. M. Gheeraerdts zegt desniettegenstaande dat de katholieken van Aalst hunnen post niet zul len verlaten. De kliek houdt er aan dat de mandaten door de geschandvlekte kiezing van 17 November aan zekere heeren toegekend be houden worden. De kliek voelt geenzins lust de kans eener nieuwe worsteling te wagen, het kost te duur en 't is zeer gevaarlijk. De lieden van goeden wil, de mannen van hart blijven vereenigd, niet om eenen eerlijken strijd aan te gaan maar om zich aan 't gezag vast te klampen Ik ben er 1 ik blijf er Het is te denken, dat M. Gheeraerdts en zij nen gemeenteraad slechten raad ontvangen van hunne omgeving en onder den dwang staan van de kliek. Wij meeneu dat de burgemeester en ook de anderen alles rijpelijk zullen overwegen en tot betere gevoelens zullen komen. Wij beroepen ons van M. Gheeraerdts man van hartop M. Gheeraerdts man van eer Het is dus uitgemaakt en als een punt des geloofs in 't pekenstestament ge schreven, de klerikalen van Aalst, be zitten de kunst kiezerslijsten te fabri- keeren, ja zij alleen bezitten die kunst. Wij herrinneren ons een feit, gebeurd in 1894. De kiezerslijsten moesten ver schijnen den derden september en wier den ter inzage neergelegd den14 November daaropvolgende. Op dien dag echter was het tijdstip der reclamatien reeds voorbij, vermits bet eindigde den 31 October, zoodat de kiezers, dat jaar geen verzet hadden kunnen aanteekenen tegen de inschrij ving, de weglating of de afscbrabbing van kiezers noch tegen het al of niet toekennen van bijgevoegde stemmen. Tengevolge der protestatie der libe ralen, moest de minister buitengewone maatregelen nemen om door eene wet te verhelpen aan eenen toestand zonder voorgaande ontstaan door de onbe kwaamheid dergenen gelast met het op maken der kiezerslijsten. Waarschijnlijk hadden de wetgeven de kiezingen van dat jaar eene reeks verstrooidheden veroorzaakt of een overvloed werk met zich gesleept. Een min verwijderd voorbeeld dezer wanorde heeft men kunnen bestatigen tijdens de herziening der kiezerslijsten voor den Werkrechtersraad van dit jaar. Men heeft in 't arrondiasementseom- missariaat de dossiers kunnen zien, ge komen van het landhuis, het was e6n vormelooze hoop stukken van allen aard ordeloos dooreen gesmeten en zells Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (29s Vebvulg). Hare moeder heeft haar een klein zilveren ringsken achtergelaten en haar bevolen het aan hare zuster te geven indien zij ze terug- vonde. Maar waar is zij sDokte Trees... Gij die alles weet, moet ook weten waar mijne zuster Ik weet het niet goed... ik geloof zij is reeds weer naar den Tirol vertrokken... Dan wil ik haar daar gaan opzoe ken riep Trees. De oude Lindhamerboer bezit het schrift waariu het dorp genoemd wordt. Ik moet mijno zuster viuden, ik moet haar zieu. ik moet haar helpeu eu troosten... n Ik zal het haar zeggen, sprak de vreemde linge diep bewogen. Ik zal haar wel eer zien dan gij... Ik zal haar zeggen, dat gij het zoo goed meent en haar zoo geerne zoudt zien maar zij ook ziet u van harte geerne... Zij heeft het mij gezeid. Zij wenscht u alle goed en tot aandenken van deze stonde zult gij den ring aannemen... De danseres had met eene rappe beweging eenen ring aan Treze's vinger gestoken, en was. hare hand loslatend, rap teruggetreden. Wat is dat? riep Trees. Hoe komt gij zoo op eens aan den ring van mijne zuster Behoud hem en wees gelukkig... Den ring ontving ik van onze moeder; want ik ben... uwe ongelukkige zuster... de arme Nauna... Vaarwel zuster, wees gelukkig, vaarwel Zuster Nanua Blijf riep Trees, welke van verwouderiug en verrassing nauwelijks wist wat zij zegde. Zij riep te vergeefs als zij buiten kwam geloopen was het nacht en stil de üond blafte en in de verta hoorde zij niets - niets dan het ruischen der bladeren. Van den heuvel blikte Trezein het half-don- ker vau den nacht en over de bergen glom, licht aaukonaigend, eene grauwe streep, als voorbode vau deu dag, een dag zoo vol onzeg- gelijkgeluks, dat g iuscn haar wezen sidderde als zij aan de overmaat van hare vreugde dacht. In hara kamer teruggekomen wierp zij zich dankend voor het beeld der heilige Maagd, en de eerste zonnestralen vondm haar in een vu rig gebed verzonken... XIII. Als de dag was aangebroken, maakte Treze alles gereed voor het ontbijt der gasten. Zij dekte de tafel met eenen witten doek, die versch uit de plooien k-vam alles wat zij nog aan late herfst bloemen en bladergroen vinden de dokumenten niet bevattende door de wel geeischt. Nogmaals had men gebrek gehad aan ijd, men had lange nasporingen moeten doen om het middel te vinden op de dezerslijsten 14 broederkenB uit de ^auge Ridderstraat te schrijven, terwijl men M. Bruyndonckx schrabde omdat lij geen Belg is, geen 30 jaar oud is, en in Aalst niet woont en M. Anné omdat lij geen werkman is 14 broederkens in plaats van twee liberalen. En zeggen, dat er kwibussen gevon den worden schaamteloos genoeg om zich over dergelijk werk te beroemen. Een nieuwe Minnezanger. De Moniteur der gekeerde kazakken alias Denderbodetelt onder zijne opstellers, een man,diedeminDezangers der middeleeuwen grondig heeft bestudeerd, en zich beijvert hun ne lieflijke taal, hunne verleidende klanken na te bootsen Harba, harba, Lorifa Of de kerel ook lang haar draagt en een spanbroekje, is ons onbekend, doch het staat bij ons vast, dat hij van zijne prilste jeugd do snaar der poezij heeft getokkeld en met den Nederlandscheu dichter heelt gezongen 't Is wel dat zulke honden Niet meer bassen als zij eenmaal dood zijn, Anders zou het leven Op het houdoukerkhof te groot zijn. Het groot orgaan van Woeste had behoefte aan zoo een specie kunstenaar, die het harte kan doen trillen, de edelste gevoelens kan op wekken eu den mensch kan opleiden naar hooger Die engelachtige kribbelaar, werI door den redactieraad met open armen ontvangen. Kom iu mijn armen, Kwibusken, zei de zwarte poesjenelleinuan van Pol eu Stant, mijne pop- pekeus worden te vervelend kom in mijn armen, zei de hasselasser, Kwibus vau mijn hart,en vervaug me,ik ben heesch geschreeuwd. 'sWoousdags nadieu las men in Denderbode Uwe briefwisseling is tot zondag Verschoven dan zijn er meer lezers. Kwibus zou dus als minnezanger nieuwe lezers uitlokken, door de melodij en de zoete hannonij, die alles zou overweldigeu, en als'tgezaug der sirenen de wildste beesten zou temmen. De redactieraad heeft eeDe goede keuze ge daan. Dc minnezanger heeft zich aan't werk gezet, pareltjes van 't zuiverste goud heeft hij in Denderbode kwistig rondgestrooid. Onderzoek eens. Sinds Denderbode die nieuwe, schoone aanwinst heeft gedaan werdeu kon bond zij tot twee schoone ruikers te zamen en zette die in twee schoone vazen te pronken op de tafel. Nu was zij juist bezig de beste kopjes en schaalkens op de tafel te schikken als zij op deu trap eenen welbekenden stap hoorde. Alhoewel voerbereid, verschrikte zij zoodanig, dat de kopjes en schaaltjes rammelden toen zij die op tafel plaatste en als de deur opengiDg en Willem binnentrad, moest zij zich aan eenen stoel vasthoudeu. Doch zij onderdrukte wel haast deze eerste ontfoeriug en blozend, met ter neergeslagen oogeu, maar hem vriendelijk de hand reikend, ging zij hem eenige stappen te gemoet Vergeef mij Willem sprak zij met gloei ende wangen en een vriendelijk lachje om de bevende lippen. Ik heb u bitter onrecht aange daan. ergeef mij en laat mij de eerste zijn die u te huis welkcm heet... Willem ondervond den indruk, de gewaar wording van een man, die uit eenen donkeren kerker plotselijks in eene helder verlichte feestzaal verplaatst wordt... Sidderend greep hij de hem aangeboden hand maar spreken kou hij niet. Hij trok zachtjes de niet afwerende tot zich en in stede van vra gen en antwoorden vielen beide in elkanders armen, hand iu hand, borst tegen borst, zij, het hoofd zaohtjes op zijnen schouder. Zij gevoelden dat zij elkander toebehoorden eer zij het zelf hadden vermoed en alhoewel door land en rivieren gescheiden... Zij zouden voortaan ook elkander blijven toebehooren, innig vereenigd, gelouterd en verhard in den smeltkroes oor getrouwheid, verlatenheid en smart. Dan had elk zijne beurt om van zijn leven te gewagen. Trees vertelde wat zij van hare afkomst, van hare cuders had vernomen, wat de bronrui- mer Sep haar had medegedeeld, en hoe zij hare zuster had gevonden, doch slechts om haar weder te verliezen. Willem sprak van zijne reizen hij herin nerde haar aan de kunstwerkjes waarmede hij zich vroeger te huis zo geerue bezig hield eu welke zijn vader voor beuzelarijen aanzag, en hoe dit, na vele moeite, juist het uitgaugpunt vau zijn geluk gewordeu was, en hoe hij tüans hoopte het beste nutte trekken uit al hetgeen hij geleerd had maar dat hij tot den boeren stand wilde terugkeeren, om als onafhanklijk man slechts voor haar, voor zijnen vader, voor zichzelveu en voor zichzelven en voor God te leven. En dan weer sprak Treze hem van bare ontdekking, hoe zij geloofde dat op het schoo ne plekje, waar hij haar den vorigen avond gevonden had, eene waterbron moest bestaan en beide verheugden zich over de nieuwe, schoone hoop, met wier verwezenlijking ook de laatste zorg verdween, en de zou zoo wolke loos over de Lindbamerhoef zou schijnen ala over geen ander hoekje der aarde, al stond er ook het paleis een keizers op. (TÉordf voortgezet). i8. n

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1