Kaatsspel 1806. Klerikale Eendracht. De Taal is gansch het volk. Kip-Kap. Wat is een kazakkeerder Sonnetten. Zondagrust. Stedelijke Werkbeurs. Verschillig Nieuws. op eene treffende wijze onze artikels weerlegd., neen, neen, ik wil zeggen werd de jenever kwestie grondig onderzocht en werd een chro- nique scandaleuse geopend, waarbij die van V lntransigeant en andere Figaros maar klein bier zijn. De nachtegaal heeft gekweeld, o zoo schoon, zoo schoon 1 Een nummer van Denderbode van zondag laatst werd met vertaling erbij naar M. Woeste gezonden, die zeker van te vredenheid in de handeu zal wrijven als hij, die schoone, hemelscbe schoone polemiek leest. Zulke minnezanger is een liederlijke kwast en Denderbode van zondag laatst is krapu- Icus. n De kiezing van Turnhout bewijst nog eens hoezeer het klerikaal kraam aan 't waggelen is. Het katholieke Fon Jsenblad van Gent schrijft De helft van het Turnhoutsche kie zerkorps heeft ondanks al de vermanin gen der katholieke drukpers, ondanks al den invloed der Katholieke Vereeni- ging en van haren kandidaat, door hun ne stemming verzet aangeteekend, tegen de willekeurige handelwijze van de lei ders dier vereeniging. Het blad mocht erbij voegen on danks al het gepreek en geloop der priesters, want deze hebben alles ge poogd, alles gewaagd om hun troetel kind De Merode er met eere door te halen. Welnu ondanks al die vereenigde krachten, bleef de heer De Merode in minderheid in 't kanton Turnhout en behaalde eenen betrekkelijk zeer gerin gen zegepraal in heel het arrondisse ment. En waar gebeurt zulks In de Kem pen, in die streek waar de familie De Merode en de priesters tot heden den nooit betwisten scepter hebben ge zwaaid. Die boereu durven dus 't woord der politieke priesters trotseeren, de macht der de Merodes's afbreuk doen, de klerikale partij naar den dieperik helpen. Wie zou zulks een jaar geleden ge droomd hebben. De klerikale tucht gaat te leur, het kiesvee dat vroeger als eene kudde schapen ter stembus werd gedre ven wordt weerbarstig, het begint te begrijpen dat het er enkel heen wordt geleid om geschoren te worden terwijl het de wol zelf best benuttigen zou. Het feit dat wij te Turnhout bestati- gen is geen afgezonderd feit, zelfs bij een groot getal priesters komt het ge moed in opstand tegen de slaafsche onderwerping waaronder men hen en het volk gebukt wil houden. In Frankrijk vergaderden 700 pas toors en onderpastoors in congres onder 't Voorzitterschap van pastoor Lemire, (de fransche pastoor Daensjen bespraken er allerlei maatschappijke kwestien naar aanleiding van het kosteloos gebruik der stoelen in de kerk, de encycliek Rerum Novarum enz. en dit ondanks de aanbeveling der bisschoppen slechts godsdienstige kwestien te bespreken. Als die slaafsche, doodende tucht te niet gaat is 't ook met de kliek gedaan. Ja, de taal is gansch het volk. Aan de taal kan men over den vooruitgang, de kennis en dé beschaving van een volk oordeelen. Maar de taal is ook gansch de partij. Het woord der redenaars, het boek der schrijvers, het artikel der dagbladen zal over de waarde eener partij laten oordeelen in zooverre die redenaar, of schrijver of dagblad de tolk is der partij. Wanneer eene partij zich verdedigen laat door een woelmaker die slechts dwaze aanvallen doet, schreeuwt, schermt en ratelt als een bezetene, door een schrijver die in zijne werken geen enkel practisch denkbeeld aanbrengt, doorbladen, die slechts de leugen, den laster en de persoonlijkheden als wape nen gebruiken, dan is die partij op den weg des ondergangs en des verderfs. De kliek ook heeft heur orgaan. Wel nu zij allen, die er deel maken van de kliek en zonder protestatie, zonder openlijke afkeuring, smeerpoetserijen laten drukken moeten alle eergevoel verloren hebben, om zich door zulke 8chaudbladen nog langer te laten ver dedigen. Als wij in de katholieke huisgezinnen wilden treden, als wij wilden ^oude pa pieren te voorschijn halen, als wij doch komaan Wij herinneren echter, dat een katho liek gemeenteraadslid slechts eene kan didatuur aanvaard heeft op voorwaarde, dat men alle persoonlijkheden zouter zijde laten, gedurende den kiesstrijd. Indien nu het blad met zijne leugen achtige smeerpoetserijen voort gaat, zullen wij moeten zien wat er ons te doen staat. Een keffertje, dat blaft laat men onverschillig betijen, een razende hond, slaat men den kop in. De taal is gansch het volk. Als nu de taal van Denderbode het orgaan der kliek, ook de taal is dier kliek, begrij pen we waarom Aalst de eerste stad is van Belgie voor de zedeloosheid en de laatste voor het Onderwijs. Wie wie wie zat er vrijdag acht dagen geleden in een restaurant te Gent vleesch te eten dat het vet zijtio kin afliep. Was'teen liberaal Neen, neen 'twas een klerikaal advo- kaat. O wat huichelaars, wat valschaards. Wie 1 wie wie?? kent er een persoon die vroeger zoo slecht zag, dat hij altijd eenen bril of neusnijper moest dragen en wiens oogen thans zoo zeer geopend zijn door het licht van het heilig kliekgeloof, dat hij bril en neusnij per missen kan. Het wapen der stad zal eerlang veranderd worden en het veranderde schild zal met groote plechtigheid worden gewijd, we weten niet door wie. Op dat schild zal het zwaard vervan gen worden door een koppel kruisvormig ge plaatste saucissen, de leeuw door eene met bier gevulde pint, de arend door een kiesmoleken in miniatuur en de kenspreuk Nee spe 1600 nee metu zal als volgt gewijzigd worden Negntiamini in 26 fr. trippa et jujorum. Doet koopmanschap in trippen en juju. Indien iemand zegt, dat is keukenlatijn, zal men hem antwoorden, neen, vriend, g'hebt het mis 't is bokkenlatijn. Deze week zagen wij in de Kattestraat een wijf te huis komen. Ze zwenkte en zeilde als een vlieg met een strooitje in heur achterdeel. Aan de deur gekomen, scharrelde zij een poos in beuren zak (de vlieg niet zulle, het wijf) morde eu sakkerde tegen de geburen en kreeg eindelijk den sleutel eruit. Het duurde gerui- men tijd eer de sleutel in 't slotgat geraakte, en dat was weeral de schuld van de geburen, alle maal democraten en liberalen, 't was als 't ge stommel en geronk van een wanmolen. Men kon wel zien dat er een ferm stuk in den kraag zat (van den wanmolen niet, zulle, van 't wijf). Eindelijk geraakte zij binnen. Men zeg,t dat het wijf zeer godvruchtig is, en nu en dan duchtig werkt in den wijngaard des Heeren. Een onlangs herdoopte tripman schrijft in Dcndervodde, dat de liberalen absoluut geen verstand hebben van kieszaken. Dat is waar, de kleppers van de Kliek hebben al het kies- verstand voor zich gehouden en het door trip pen, saucissen, jenever, bier, juju en veroor deelingen aan geheel het land getoond. Het beroepshof van Gent heelt aan de kliek een diploma van kiesverstand toegekend, mits het civiel prijsken van 26 fr. de kosten van enregistratie en andere niet inbegrepen. Die vraag zullen we trachten op te lossen en van nabij zouden we ook een staal dier personen willen beschouwen en ontleden. Een kazakkeerder, volgens ons, is een persoon die alle gevoel van eigen waarde, alle waardigheid als mensch verloren heeft. Hij kleeft de eene of an dere politieke gedachten aan, naarmate hij er intrest bij heeft de kazakkeer der is liberaal, klerikaal of socialist naar gelang der omstandighedenrecht schapenheid begissen die soort van lie den niet, want indien ze dat bezaten ze zouden soms hun geweten eens onder zoeken en misschien eenig berouw over hun gedrag koesteren. De kazakkeerder zal men meestel- deels daar aan te heffen waar de strijd het hevigst is men zal hem altijd tusschen de voorvechters, de haantjes vooruit eener partij ontmoeten immers hij dient zich te doen onderscheiden en te doen bemerken, Al zijne politiek bestaat, in de tegen strevers dergenen bij wien hij moet ont haald worden, alle mogelijke kwaad en ongemakken te berokkenen alle slech te boodschappen neemt hij op zich alle vuige daden komen van hem, ja, meni- gen kaz kkeerderheeft een besmeurden en bevlekt geweten. Zoo kennen we ze kere lieden, kazakkeerders der ergste soort Nu ziin ze liberaal en zouden het papengebroed, zooals zij het dan noe men verdelgen kort nadien worden ze socialist doch als hunnen haring daar niet braad worden ze democraat, nog maals veranderen zij en worden voor vechters van de eene of andere kliek. Bezie ze goed die lieden geveinds- heid staat op hun aangezicht te lezen alle middelen zijn goed, zeggen ze, in dien we slechts ons doel bereiken, en dat doel is de eene of andere winstgevende plaats. Om daartoe te geraken zullen ze voor niets aebteruitkruipen alle mid delen zullen zij aanwenden om in de gratie te staan dergenen die ze een maal in 't gezicht spuwden daarom zulleu zij de laagste middelen gebruiken die hun gemeen karakter, hunne slech te ziel hen zullen ingeven zij zullen de eer bezwadderen van alle treffelijke lie den zelfs van diegenen die eenmaal hunne weldoeners waren. Hun venijn zullen ze langs alle kanten rondspuwen, hunne gal zullen zij uitbraken op hen wier piinciepen zij eenmaal verdedigden. Doch, wat spreken we hier van princie pen, als het kerels geldt die er geene bezitten. Zeg, vriend lezer, is dat niet de juiste schets van den kazakkeerder, is dat por tretje in 't algemeen niet op velen toe passelijk en hebt ge nooit in uwe stad van die lieden ontmoet wier handel en wandel, woorden werken wij hier in 't kort beschrijven. Wacht u voor dezulken, zij zijn tot alles in staat Naar het oordeel der duizende personen die er gebruik van maken, is de pil van Doctor Waltbéry een uitmuntend purgeermiddel en te vens een middel zooder weerga tegen verstopt heid, slechte spijsverteringen en Moedbederf. XVIII- Zou het waar zijn dat nog langer 's meuschen hart in kerkernacht Zwoegend, lijdend om moet dwalen, eu dat nimmer bede of klacht Tot den troon van God zal klimmen, eu dat de onverdiende ellend' Doorgestaan in angst en wanhoop, van deze aard' niet kan gewend Zou het waar zijn dat het voorrecht en't vooroordeel in hun macht Wetenschap en onderzoeking ver nochtans vooruitgebracht, Langer overheerschen mogen, en dat langer nog, miskend, De eedle waarheid blijtt belogen door de domheid die haar schendt Wetenschap en ondervinding, gij die in 't geschicdmsboek Van 't verleden meldt de bladen, door de toekomst dringen wilt Zegt mij dan wanneei het lijden van 's volks harte wordt gestild Zegt mij dan of't menschlijk leven domme strijd is, ijdle waan Of een uur van recht, gelijkheid voor het zwoegend volk gaat slaan Of het macht geweld voor sterkeu, en voor zwakken blijt een vloek Victorien Vande Weghe. Van '8 middags tot 's middernachts. Heden Zondag 6 September 1896, dienstdoende apothekerM. Ghyselinckx Molenstraat. STAD AALST, Houtmarkt. TWEEDE RONDE. Zondag 6 September. 1896 Om 3 ure namiddag. De partij van Denis Cooreman (Herdersem). tegen die van Camiel Moens (Deuderinoude), STAD AELST. Bulletijn van 1 September 1896. Aanboden, gedaan door de heeren Meesters 1. Een bakkersgast, goed zijn werk kennende wordt gevraagt. 2. Verscheidene Sraeders halve en volle ga sten. 3. Verscheidene werkmeisjes van 17 jaar. Vragen, gedaan door de heeren Werklieden 1Een brou w ersgast 2. 2 Daglooners. 3. Een jutwever. 4. 10 Katoenbewerkers. 5. 2 Katoen-Wevers of Spinners. 6. Een Siroopbewerker. 7. Een vellenbewerker. 8. Een deftige jongeling, kunnende lezen en schrijven, vraagt plaats in een burgers huis, gelijk voor welk werk. P. S. De heeren Nijveraar3 die een werk man noodig hebben worden vriendelijk ver zocht zich tot de Stedelijke Werkbeurs te wen den. Ook de heeren Burgers, die soms een werkman voor een ol meer dapen zouden noo dig hebben, zulleu altijd ter Werkbeurs defti ge werklieden ontmoeten. De Bureelen zijn voorloopig open ten Stad- huize Militiezaal, van 8 1/2 ure 's morgens en van 11 tot 12 1/2 ure 's middags. Aan de zwakke personen die lijden aan dui zelingen, hoofdpijn, hartkloppingen, schele hoofdpijn, wordt aanbevolen de pil van Doctor Raphaël te nemen hot is het eenige middel om ze in weinige dagen te genezen. Rookt de cigaren van José Tinchant y Gonzalès en Comp1», opvolgers van Tinchant broeders, 15 17Breydelstraat Ant werpen. De belangrijkste fabriek van Belgie 1500 werklieden. Aaubevoleu marken Veni, vedi, vioi La flor de don José. Honi soit qui mal y pense. Wacht u voor de namaaksels en eischt den naam heel volledig. José Tinchant y Gon zalès et Ce. Aygem. Een hevige brand is in den nacht var. 30 tot 31 Augustus uitgeborsten in de woningen van Van Tittelboom Donaat, De Schutter Karei, De Schutter Desiré ei) De Vuyst Amelie, allen lat-dbouwers ter wijk Op- aygem. De vier woningeD, alsook meubelen, akkeralm en oogst, zijn ile prooi der vlammen geworden. De gebouwen zijn verzekerd. Do schade beloopt tot eene som van 12000 fr. Men denkt dat er kwaadwilligheid in het sp?l is. De brand is begonnen aan de woning van De Schutter aan het strooiendak. De gendar merievan Herzele is ter plaats geweest en heeft verscheidene personen onderhoord. Tot heden is de dader nog niet ontdekt. Ideghem. In October van verleden jaar was de kiesstrijd te Ideghem bijzonder hevig tusschen de partijen die zich het gemeen tehuis betwistten. Na de kiezing bleef een vu rige baat tusscheu de tegenstrevers heerschen. In minder dan eene maand werden de woning, de stalling of de mijten van vijf gekozenen de prooi der vlammen. De heer B. Desmet, bur gemeester van Ideghem, deed nachtronden in richten om de brandstichters op te sporen. Twee dagen later ontving hij een beleedig- den brief die aldus eindigde Als gij u niet voegt zullen wij u van dezelfde stof een broek Eassen De brief was geteekend Jan de ichte i). Een rechterlijk onderzoek werd ge opend, verscheidene huiszoekingen gedaan en ontelbare getuigen gehoord, doch men kwam tot geen uitslag. De feiten waren te erg om het rechterlijk onderzoek te staken. M Devos, on derzoeksrechter, wilde kost wat kost de da ders ontdekken. Hij deed in Augustus laatste den verscheidene boeren in zijn kabinet komen. Onder het een of het ander voorwendsel deed hij hen eenige regels schrijven. Eens in 't bezit van die geschriften, had hij deze aan M. Swolfs, expert van het parket van Brussel, toever trouwd. Na een grondig onderzoek werd be vonden dat een der geschriften overeen kwam met dit van den brief die aan den burgemeester van Ideghem gezonden was. De schrijver, ze kere V..., wonende te Ideghem, werd dinsdag door het parket van Audenaarde ontboden. Na eene lange ondervraging onderpaan te hebben, werd hij in de gevangenis opgesloten. Het gerecht heeft de overtuigtng dat V., zoo niet de brandstichtei, ten minste de schrijver van verscheidene brandbrieven is. Nieuwe aan houdingen worden verwacht. Steenhuize-Wijnhuize. Brand. Maandag namiddag is alhier eene hooimijt af gebrand, toebehoorende aan den heer Laureys, van Zottegem. De oorzaak is onbekend. Saventhem. Spoorwegongeluk. Een schrikkelijk spoorwegongeluk is maandag na middag aau de barreel van de statie van Sa venthem voorgevallen. Een zwaar geladen kar reed rond 1 uur 12 de spoorbaan over op het oogenblik dat de expres uit Keulen n° 68, dia ten lu. 34 in de statie moest aankomen in vol len stoom afgereden kwam. De voerman sloeg op het paard, doch het arme dier kon den bar reel niet meer bereiken. De machenist lang» zijnen kant deed al het mogelijke om eene

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2