DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 37 Zondag 13 September 1806. Hommes de Cceur. Stoomtuigen. XIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J buite. v"°r0P be,aalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukreacl. Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 12 SEPTEMBER. Vooruitgang door 't Werk. Zondag 13 September Algemeene Vergadering, verplicht voor al de werkende Leden In Concordia ten 3 uren namiddag stipt. De Voorzitter Güstaaf LEVEAU. Leest en verspreidt DE DENDERGALM orgaan der vrijzinnige partij te Aalst. DE DENDERGALM verdedigt het pro gramma der liberale partij. DE DENDERGALM verwerpt alle per soonlijke aanvallen, zoolang hij niet door laffe tegenstrevers wordt gedwongen, zfch te verweren. DE DENDERGALM vermijdt zorgvuldig, te gewagen van het privaat leven der mannen zijner tegenpartij. Slechts door de kwade trouw en de schandelijke laag heden van bladen wier procédés de heden- daagsche drukpers onteeren, er toe ver plicht zal hij de spreuk oog voor oog, tand voor tand, toepassen. DE DENDERGALM zal onverpoosd de vrijzinnige princiepen ontwikkelen, welke de grondslag zijn van ons nationaal be staan. DE DENDERGALM zal onpartijdig de stoffelijke belangen van burgers en werk lieden voorstaan. DE DENDERGALM is bereid in 't belang van 't Algemeen, hare medewerking te verleenen onvoorwaardelijk, voor elke poging, welke zal gedaan worden door vriend of vijand om den voorspoed der inwoners te bewerken. DE DENDERGALM zal elke coterie be strijden als het grootste onheil waaronder eene stad of een land zuchten kan. Leest en verspreidt DE DENDER GALM, orgaan der vrijzinnige partij van Aalst. Wie een abonnement neemt van heden tot Nieuwjaar betaalt een frank. DE DENDERGALM wordt alle Zaterda gen 's avonds te huis besteld. Gedurende den kiesstrijd van 1895, heeft het Aalstersch publiek, meermalen in de stra ten der stad de katholieke secties zien defilee- ren drapeau flottanttambour baitantmet vliegende vaan en staande trom. De kopstuk ken der kliek partij onzer stad hadden de ge woonte, die stoeten te vergezellen. Leshommes de cceur de mannen van hart waren re gelmatig op hunnen post. Het ware ook de secties, die Mijnbeer Gheeraerdts vergezelden den dag zijner aanstelling als burgemeester, en die toen zijne eerewacht uitmaakten. Deze maatschappijen legden gedurende heel den strijd eenen buiiengewonen ijver aan den dag, zij bemerkten het kiezerskorps met eene wonderbare volharding, en wijdden aan hun ne vreemdsoortige propaganda aanzienlijke sommen. Sommige katholieke familien der stad zou den kunnen zeggen, wat de bedrijvigheid der secties hun gekost heeft. Toen echter de jnsticie de ongehoorde onbe scheidenheid had de neus in de zaakjes der sec ties te komen steken,waren de mannen van hart hommes de cceurhet eens om te verklaren dat de secties zich niet bezig hield en met de gemeente kiezingen, dat het eenvoudige maat schappijen van vermaak waren, waarin poli tieke vrienden zich vereenigden en verbroeder den metbet glas in de hand volgens de oude gebruiken van het land. Het gerecht zelve zegt ons heden wat de protestaties der klerikalen waard zijn. Het Ge recht toont aan en verkondigt aan gansch Bel- gie, wat die secties zijn en hoe de goede kleri kale tradities van khek-tot kliekliand worden overgeleverd ïu onze stad, eenmaal ie de Ka mers zoo rechtmatig bestempeld met den naam le pays classique de la fraude, het klas sieke land van 't bedrog. Het Beroepshof van Gent, in het arrest tegen de kiiek uitgesproken verklaaart Que sous l'apparence de sociétés privées, il a été, en vue de preparer les élections communales et d'ame- ner le triomphe de l'administration, or ganise des reunions d'électeurs dans lesquelles il a été distribué aux assistants des bons de bière. Naden tekst letterlijk aangehaald te hebben vertalen wij Dat onder den schijn van gepri- veerde maatschappijen, met het doel de ge meentekiezingen voor te bereiden en den triomf van het bestuur te weeg te brengen, ver gaderingen van kiezers zijn insericht geweest in welke rneu bons voor bier uitdeelde aan de tegeuwoordigen. Het arrest spreekt ook van de vergaderin gen waar eetwaren werden uitgedeeld. Verder leest men nog Que rien dans {'instruction ne revèle ni 1'organisation, ni le but,ni le caractère séritux de pareillea sociétés, qui les réunions avaient lieu successivement dans différents ca barets et qu'elles avaient pour but d'atti- rer des partisans nieuwe vrienden aan te winnen). Deze laatste woorden staan in 't vlaamsch in den tekst van 't arrest). We vertalen weer Dat niets in het rechter lijk onderzoek, noch de inrichting noch het doel, noch het ernstig karakter van zulke maatschappijen openbaart, dat de vergaderin gen op volgentlij k plaats hadden in verschillen de kroegen en voor doel hadden partijgangers aan te lokken (nieuwe vrienden te winnen). Ziedaar de feiten vastgesteld en bewezen door het Gerecht we zeggen vastgesteld, want voor het Verbrekingshofdat over de voorzie ning der veroordeelden zal uitspraak doen, blijft de ivezenlijlcheid, de waarheid der feiten onomstootbaar bewezen. Dus volgens de beslissing van het Gerecht zelve, is bet kiesbedrog, de omkooperij der stemmen en der gewetens, schaamteloos in piaktijk gesteld. Ziedaar de middelen door de mannen van hart les hommes de cceur aangewend om partijgangers aan te lokken en den triomf van 't gemeentebestuur te bekomen. De bewarende kliek in baar geheel blijft dus overtuigd met oneerlijke middelen gestreden en overwonnen te hebben. Wanneer M. Gheeraerdts dus spreekt van onbeduidende feiten (faits anodius) ten laste gelegd der veroordeelden, bekommert hij zich weinig om de uitspraak en de meening van't Gerecht over de propaganda welke de victorie van 17 november heeft voorbereid. MGheeraerdts en zijne collegas van den gemeenteraad zouden goed doen de bezonder- ste punten van het arrest van het Beroepshof zich wel in den geest te printen ze zouden dan, denken wij, vau oordeel zijn, dat het soms waardiger is zekere posten te verlaten dan er op te blijven. We lezen in al de groote bladen van het land Het goevernement heeft de beslissing van den socialistisch en gemeenteraad van Seraing, waarbij eene taks van zes franken 'sjaars wordt geheven op de stoomtuigen voor elke paardenkracht, nietig verklaard. Waarom werd die beslissing verbro ken We denken, dat het Staatsbestuur het geval voorziet, waarin een nijveraar weigeren zou de taks te betalen en de zaak voor de rechtbanken zou brengen. We denken, dat het Staatsbestuur, de gemeenten wil behoeden tegen onvoor ziene slagen, die den ondergang der gemeentelijk financien zou voor gevolg hebben. Te Aalst bestaat de taks van zes fran ken sinds lang, zij bracht volgens het stadsverslag in 1893 de ronde som op van dertien duizend (13000) franken. Welnu zonder vooralsnog de wettig heid of onwettigheid van 't geheven recht te bespreken zullen we zeggen, dat het onbetwistbaar veel nadeel be rokkent aan de nijveraars onzer stad. Men moet niet vergeten dat de Aals- tersche nijveraars, groote eakleine, met moeite de mededinging tegen den vreemde volhouden, 't zij die vreemden de grondstof meer bij de hand hebben, 't zij de lasten welke zij te dragen heb ben geringer zijn. Het is klaar ook, dat de kleine nijve raar het ergste wordt getroffen. Indien hij gebruik maakt van een stoomtuig is het gewoonlijk slechts enkele dagen ter maand in werking, hetgeen niet belet, dat hij in evenredigheid zooveel betaalt als de industrieel wiens stoomtuigen dagelijks werken. Ik wil een voorbeeld aanhalen. Een molenaar onzer stad koopt een machien van 70 paardenkracht met twee cylin ders, hij doet een der cylinders wegne men, zoodat hij nog te betalen heeft voor 35 paardenkracht, dat maakt 35x6 210 franken'sjaars. Daar hij echter zijn machien maar hoeft te ge bruiken, als de natuurkrachten in ge breke blijven, beeft hij gemiddeld eene taks van 3 franken te betalen, telkens bij zijn stoomtuig benuttigt. Is dat niet overdreven Voor groote nijveraars, die machtige machienen gebruiken, stijgt het beloop der taks tot aanzienlijke sommen, en die taks is des te gevoeliger naarmate er Een boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (30® Vervolg). XIV. De binnenkomende opzichter zag en raadde alles wat er gebeurd was. Lachend wenschte hij Willemen Trezegeluk, doch mannend zeg de hij Komt tijd voor alles nog niemand weten mag dat Willem is teruggekeerd. Zoohaast de opzichter vernam welke ontdek king Treze gedaan had, drong hij er op aan om aanstonds een onderzoek te doen en de werken te beginnen. De gelukkigen scheidden om korts daarna elkander terug te vinden op de plaats alwaar Treze het zeldzaam geruisch had gehoord. Al de huisgenooten en veel gebureu waren verza meld om den mau uit Hongarijë te zien, die hier wilde komen wonen. Een vluchtig onderzoek was voldoende om de echtheid van Treze's ontdekking te beves tigen. Onder eenige aardlagen vond men de bron in eenen natuurlijken schacht, van waar zij afvloeiing zoekend vroeger bij het Linden beekje te voorschijn gekomen was... Nevens den ouden Lindhamerboer, die bij dit gewichtig werk wilde tegenwoordig zijn, stond Treze met neergeslagen oogen want Willem stond rechtover haar zij vreesde zich te verraden indien zij hem bezag. Welhaast waren de graszoden weggeruimd, en schoon en helder gelijk een spiegel zag men de broune blinken Een algemeeu vreugdege roep begroette den weergevonden schat. Alleen de oude blinde boer zegde niets de handen op den stok geleund, blikte hij op den grond, als wilde hij zijne verduisterde oogen dwingen hem de verloren geloofde bron te laten zien. Een Eljen in deze stonde rrip de opzichter met blij gejuich. Is de schacht na tuurlijker, als niet schooner kon gemaakt wor den van eersten techuicus, van hier moet geleid worden naar het beekje of waar men wil, en gaat nooit meer verloren, Op den wenk van zijnen meester trok hij uit eenen koker eenen scnoonen kristalen beker en gaf dien over aan Treze. Heb gehoord sprak hij uit deze bron zal maar drinken, wie heeft eene reiue hand. Daarom zal drinken eerst de jonkvrouw en roepen Eljen, hij leve de nieuwe heer der Lindbamerhoef, Eljeu Treze boog zich neder en schepte. Dat kan ik niet roepen sprak zij de wijl ik het niet versta maar ik wil het glas met het heldere water waarin de zon zoo prach tig vonkelt omhoog heffen en God danken en hem bidden dat hij de hand over deze bron uitstrekke, over de hoef en over ons allen, Zij dronk, een traan viel in den beker Eljen Juichkreet der Hongaren. na haar greep hem Willem, dan werd hij aan den ouden boer gereikt doch do man begon zoo zoer te beven, dat de schoone beker zou gevallen zijn, hadde Treze hem niet vastge houden. Leid mij naar huis, Treze... zegde hij wankelend. Ik geloof,nu is 'tmet mij gedaan.» Spoedig werd hij naar zijne kamer gebracht waar hij door Treze met kinderlijke liefde ver zorgd werd, terwijl meD aan do bronne de voorafgaande werken begon. Doch het kloeke hart van don ouden Liudhameibjer weerstond heter aan den storm dan men vermoed had Zijne krac'iten kwamen rap terug, en met den valavond moest Treze hem weer naar zijn lie velingsplaatsekeu onder de linde brengen. Zij zette zich nevens hem op de bank neer en vertelde hem dat de werken aan de bron ongeloofljk rap vooruitgingen, en wat al voor deel dit voor de hoef was. Ja, ja zei de oude treurig, het verheugt mij ook. God is mij getuige maar het steekt mij toch het hart af dat nu juist de hoeve in vreemde handen is... Gij moet zoo zeer over het gebeurde niet terugdenken Dat is niet goed en dient tot niets Ja, ik weet het, antwoordde hij ,den steen dien men niet opheffen kan, moet men laten liggen, ik laat heai ook liggen... want wel haast lig ik onder de aarde. Laat die droeve gedachten toch varen zegde Trees Gij zult genezen en worden. alles zal weder goed Neen, sprak hij ik heb het heden gevoeld de veer daar, in mijne borst, heeft eenen knak gekregen daarvoor zijn er geene medecijnen. Wie weet? Indien er eene groote vreug de oveikwara Eene vreugd en ik zoo iets komt nooit meer op deze wereld te zamen. Hij zweeg eensklaps, want uit den huize heen klonken de klanken van eene mat gevoel eu kunst bespeelde gitaar... Wat is dat vroeg hij Wie speelt daar De nieuwe heerzegde Trees bevend van ontroering. Hij zit op het plankier en speelt op de gitaar. Ha kennen de Hongaren dat ook vroeg hij naief.., dat wist ik niet... En schoon spoelt hij ook ging hij voort dat moet ik zeggen, zoo schoon als... Hij brak af om met grootere aaadacht toe te luisteren. Met ingehouden adem boog hij zich voorover, terwijl de teedere tonen in immer weeker en verlokkender wijzen uit den huize naar de 'iude stroomden. En thans sloeg de speler een hier gekend volkslied aan. Hoe is dat nu mogelijk mompelde de oude boer. Hoe kan die vreemdeliug onze volks liedjes kennen... Dat kan in 't geheel niet zijn.. Zoek mij niet om den tuin te leiden Trees riep hij, plot&elijks rechtstaande. Alhoewel ik er dikwijls over geknord en geprutteld heb, zooveel heb ik toch bemerkt, niemaud speelt 2oo tenzij mijn Willem... Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1