0 Tempo. Onze Weezen. Een schoon exempel. Kip-Kap. •minder werkdagen zijn, naarmate de crisis zwaarder drukt. Het gebruik van stoomtuigen wordt voor den kleinen nijveraar schier on mogelijk, terwijl de groote nijverheden naar elders verhuizen om van de taks ontslagen te zijn. De eene nijveraar bouwt zijne werkhuizen te Hofstade, de andere te Denderleeuw enz. Welk is het gevolg daarvan De pa troon om de mededinging te kunnen doen, raag de hoedanigheid zijner stof fen niet verminderen, hij moet waren leveren wier degelijkheid de voort brengselen van anderen evenaren nog- tlians vermits de winst reeds gering ge noeg was moet hij het middel viuden, om de imm* r verzwarende lasten aan te vullen en ar blijft hem enkel over het getal werklieden te verminderen of hun loon te verlagen. Talrijke werklieden onzer stad zijn dui zonder werk, omdat ter oorzake der taks do nijverheidsgestichten onze atad ontwijken. Zij die arbeiden worden min betaald dan elders omdat zij de patroon helpen moeten in 't betalen der opgelegde taks. Het is een verkeerd middel. Ja, het is een verkeerd middel om nieuwe nijverheden in de stad te lokken, daar wij aangetoond hebben, hoe ze er door de taks uit verwijderd worden. Wie daar nog het ergste door lijdt is de kleine burger en ambachtsman, de kleine nijveraar. Immers het is hij ook, die de openbare verlichting der stal moet betalen, de prijs der gas wordt er naar berekend. Uit dien hoofde moeten de kleine nijveraars 't zij ze de gas als beweeg kracht of als verlichting gebruiken eene gom opbrengen welke jaatlijks 20 30 duizend franken moet bedragen. Deze last valt uitsluitelijk op de bur gerij en op de mindere industrieelen immers, in de groote fabrieken gebruikt men de electriciteit,en liet volk gebruikt als verlichtingsmiddel nog algemeen de petrolic. De heele bevolking lijdt. De heele bevolking lijdt hier door en de ontwikkeling van den welstand, zoo wel van de werklieden als van de bur gers wordt er door belemmerd. Toen hier de belasting op de stoom tuigen werd ingevoerd was de ontroe ring groot onder al de nijveraars en zij sloten een verbond om de afschaffing, der gehate taks te bekomen door alle wettelijke middelen. Nu echter, is het door voorbeelden bewezen is, dat de taks niet naar behoo- ren is ingevoerd, en er zal moeten na gegaan worden of ook in de stad Aalst dat onhebbelijk recht behouden mag worden. We willen niet denken dat het goe- vernement de taks te Seraing afschafte omdat de gemeenteraad socialist is en te Aalst dezelfde taks liet bestaan omdat de gemeenteraad katholiek is. We beoo gen slechts het materieel doel en ver langen niet dat de politiek gemengd worde in eene kwestie, waarvan de wel vaart van een zeer groot deel onzer be volking afhangt. llet is te hopen, dat al de fabriekan ten zonder onderscheid van partij eene vergadering zullen beleggen om over den toestand te beraadslagen en te on derzoeken of de nijveraars van Aalst alleen zullen voortgaan lasten te beta len, waarvan de industrieelen van an dere steden, van hooger hand worden ontheven. Den 20en21 dezer maand zal er te Thimieneen Congres gehouden worden door gewezen kwee- kelingen der Weezeuhuizen van ons land. Op dat Congres zullen middelen beraamd worden voor de lotsverbetering der weezen binnen en buiten de gestichten. Op dit congres worden allen uitgeuoodigd, die zich bet lot der ouder looze kinderen ter harte willen trekken. We vernemen, dat afgevaardigden van den Weezenbond onzer stad aan het Congres zullen deel nemen, en we twijielen niet of zij zullen zich beijveren om doorslaande maatregelen voor te stellen ten einde bet lot der weeskinde ren spoedig te verbeteren in al de gestichten waar net zoozeer verwaarloosd wordt als in de weezeuhuizen van Aalst. Daar we tot degenen bebooren, die zich om bet lot der armen weezen bekommeren, willen we, de afgevaardigded in hunne taak behulp zaam wezen, door ben eene opsomming van grieven voor oogen te leggen we willen tevens bet bureel van het Congres van Tbienen eene bijdrage zenden door het aanhalen der misbrui ken, welke ons hekend zijn, en zeer zeker door de afgevaardigden van Aalst zullen besproken worden. Daarom zenden wij verscheidene exemplaren van Dendergalm van heden aan de inricbt.ingscommi8sie van 't Congres. 1° Te Aalst en wellicht ook elders wordt de opvoeding toevertrouwd aan broederkens, wel licht zeer brave jongens, maar die door hunne af« ndering van de wereld, door hunne onvol doende soms gansch ontbrekende opleiding, door hun gemis aan kennis in het geheel niet als opvoeders dienst kunnen doen. 2° Als gevolg daarvan is de maatschappelij ke, huishoudelijke en lichamelijke opvoeding der kinderen zeer verwaarloosd in vele opzich ten. 3° W iDi?e weezen mogpu een volledig on derwijs genieten inde lagere school, hoewel dit als een minimun van onderricht voor deze ongelukkigpn zou moeten gelden. Zelden om nie' te zeggen nooit, gebeurt het, dat weeskin deren tot bun veertiende jaar ter school mo gen gaan. 4° Te A-ilst gebeurt het nooit dat wezen we'- ke bezonderen aanleg, buiienee vone begaaf'- heden hebben hunne studiën mogen voortzetten iu middelbare of hoogere >ndt*rwijsgestichi»n. 5° Ze blijveD te vroeg uit de school en moe ten dan eer ambacht leeren waartoe ze noch aanleg, noch geschiktheid hebben, daar hen si chts tusschen drie stielen eene keu/e te doen blijft. 6* Hun professioneel onderric'ii is zoo onvol doende als hun wetenschappelijk onderwijs. Ze moeten hunnen stiel leeren binnen het gesticht, van meesters die geene bekwaamheid genoeg bezitten om goede ambachtslieden te vormen. 7° Door het werken binnen het gesticht wo.dt er eene nad- elige mededinging gedaan aan an dere ambachtslieden, en wat de weezen voor het gedane werk ontvangen is een spotloon. 8"Op achttienjarigen ouderdom moetende weesjongens het gesticht verlaten. Ze worden met of /.onder p.mningen de wereld ingezonden waar ze maar zoeken kunnen hoe ze aan den kost zullen geraken. De metsten zijn niet in staat hun onderhoud half te verdienen en moe ten hunnen toeviucht nemen tot het medelijden van familieleden en soms tot andere middelen. 9° De meisjes leeren knielen, hidden en alles wat de ware devotie vraagt maar van den wezenlijken gang der wereld, van vrouwen- plicht en moederzorg leeren za niets, absoluut uiets, omdat de zusterkei.s m^t hunne opvoe ding gelast er net zooveel van kennen als de broederkers gelast met de opleiding der jon gens. 10 Zonder ondervinding, zonder genoegzame bekwaamheid, worden zij dikwijls ten prooi geworpen aan lieden, die behalve hunne uitwen digo godvruchtigheid weinig of geene hoeda nigheden hebben en loopen rechtstreeks naar hun verderf. 11° Het gebeurt dat ze in handen vallen van hartelooze we/.ens, die voortaan van het zweet der arme weezeu zullen 1 wen, na heure p mnin- gen afgezet te hebben. Die heur zelf's zondags geen centje jonnen om in de kerk op een stoel te zitten, en het ongelukkige kind voor leger stede eenen zak schavelingen geven. 12 Het beroepsonderwijs in de weezen- göstiebten van Aalst en misschien ook van el ders is zoo gebrekkig, dat 90 per cent der ge wezen kweekelingen den stiel, welken zij zoo genaamd in 't gesticht geleerd hebben, niet meer uitoefenen. De afgevaardigden van den Weezenbond voor 't Congres van Thienen zijn er voorbedden van. We zouden nog eene menigte grieven van ondergeschikt belang kunnen aanhalen, doch we blijven bij de hoofdpunten, omdat we over tuigd zijn, dat het Congres een reuzenwerk zal volbracht hebben indien het van de hoogere besturen beternis kan erlangen in den huldigen toeitand, der weezeuhuizena, Vinstar cTAlost op de twaalf artikelen die wij aanduiden. Op 't Congres der weezenbonden in 1894 gehouden in het Café Minard o-te Aalst en waarop de heer Gheeraerdts toen Schepen nu burgemeester dezer stad tegenwoordig was, voerde de heer Janssens van Antwerpen Voor zitter van den Algemeenen Weezenbond het woord. Spreker legde in eene puike redevoering uit, hoe de weezen te Antwerpen behandeld wor den. Hij voegde er bij Ik hoop, dat ook te Aalst de weezen dezelfde voordeelen genieten omdat hunnen toestand op zichzelve reeds on gelukkig genoeg is. En daar niemand ant woordde, of liever dierf antwoorden, besloot oe redenaar met deze woorden Ja, (hij meende natuurlijk dat hier alles toeging gelijk hij had uitgelegd^ ik herken daaraan de bezorgdheid van het bestuur van Aalst voor de ongelukkige weezen. Sedeit, M. Mertens, lid is van de commissie, waar hij als gewezen weesjongen nuttige wer ken had kunnen geven is niets in den toestand veranderd. Ofwel M. Mertens, doet daar niets en dan was 't wol de moeite waard een werk jongen in de commissie te benoemen, ofwel (eu datgelooven we liefst, hij spreekt er op tijd en stond maar de ouknorpntten willen naar hem niet luisteren omdat hun hoofd en hart zoo ge voelloos is als ne kei. Maar te Thienen zal M. Mertens revanche nemen, daar zal zijn woord vrij eu publiek weergalmen, daar zal bij uit al zijne krachten protesteeren tegeD de verkeerdheden welke in de weezengestichten van Aalst en andere ge- "•meenten heerschen, en radikale practische maatregelen aanwijzen om daaraan te verhel pen. Dat zal hem te gemakkelijker vallen, door dien de leden der inrichtiDgscommissie door ons blad op de hoogte zullen gebracht zijn der misbruiken en verkeerdheden welke hier heer schen. De geachte lezers en geabonneerden van De Dender galm zijn bij deze verwittigd, dat ik te rekenen van 1 Mei als Uitgever van dit blad aftraden zal. (Onderteekend) Reymond De Schaepdryver. Bovenstaande bericht lezen wij in een num mer van dit blad onder dagteekening v in 1 Mei 1887. In datzelfde nummer lezen wij onde- de rubriek Ditjes en Datjes n hetgene volgt Er is in Aalst eene familie die 't deftig stiel - tjon van bespieder sehijnt aangenomen te hebben. Toen die f i mi lie liberaal was bespied de een harer leden, ten tijde der kiezing, het oogenhlik af dat de drager van De i Dender- bode voorbij bespieders deur passeerde, om hem zijne bladen af te pukken, nu dat die famile Voor het vet en voor het smeer Likt de kat den kandeleor van liberaal, bok geworden is, vinden wij eenen barer led-n als spion ten dienste van derze'fden Denderbode om aan dit deftiblad de personen te doen kennen die ten onzen kan- toore komen. Deftig Wij halen dit artikeltje, uit lang vervlogen tijden aan, omdat de catechismus zegt, dat het een zalig gedacht is aan de vrienden van weleer te denken en hunne herinnering in eere te houden gelijk zij het verdient. O, tempo o, tempo 11 Zondag avond laatst kwam eene menigte kle rikale» met muziek aan 't hoofd van de statie. Het muziek speelde En we reepen toch zoo geren, Ieder reept op zijn manier Tot hiertoe niets bezonders de menigte minnen, vrouwen, kinderen bralde in koor mede en de echos van don nacht herhaalden het reepersrefrein in de verste verte. Woelend en dansend, draaiend en springend huilend en tierend trok de troep de Kapel le- straat in. Een groepje kliekrepers deed zich bezonderlijk door h-t maken van allerlei figu ren en gebaren opmerken. Te midden dier reepers stapte een welgekend priester onzer stad, M. Ponnet den drietip in den nek en den lach der voldoening en der aanmoediging op't gelaat. Hotsend en botsend kwam men vooruiten daar klonk het. lij Mie. d,aafd'en»beetjen Van achter aan men keêrrre Van waar die wild uitspattende drom kwam weten we niet, waarheen hij ging hebben we niet gevraagd, we kennen dergelijke stoeten sinds te lang om er nog uitlegging te moeten over vragen. In de zoutstraat werd er nogmaals een an dere voos opgezet en schor en krijschend weer klonk het om en rond den priester Jan 8chitj er uit (2 m.) Jan schitj er uit, geetj al.... We zullen uit eerbied voor onze lezers en le zeressen niet schrijven water door de bende om en rond dien pastor werd gezongenze zouden het Diet zonder blozen hebben aan hoord Vindt Gij geachte Lezers, dat M. Ponnet d iar op zijne plaats was Men vroeg gisteren aan eenen grijsaard van 90 jaar, nog zeer sterk, wat hij deed om zoo eene goede gezondheid te bewaren. - Het is eenvoudig, zeide hij, ik vermijd alle buiten sporigheid en zuiver mij dikwijls het lichaam met de pil van Dr Walthéry. In 't Paviljoen. Men weet hoe eenige maanden geleden 127 katholieken, gegoede burgers lid zijn gewor den van de Maatschappij van Onderlingen Bij stand waarvaD de zetel gevestigd is in 't Pavil joen. Tengevolge der intrede dezer nieuwe leden heeft die maatschappij weldra eenen onver- wachten trap van voorspoed bereikt. Het scheelt niet veel of da oude Maatschappij van Ouderlingen Bijstand wordt eene maatschap pij van vermaak, men begint er te verbroede reu met het glas in de hand Zou de stad geen beter gebruik kunnen ma ken van heur geld, dan subsidies te verleeuen aan deze maatschappij van rijkaards Op de Zoutstraatpoort. Ohe politie Sedert drie weken gebeuren er alle maandagen schandalige tooneelen aan de Zoutstraatpoort. Maandag laatstleden was het er weer vol op. Een man sloeg en stampte er eene vrouw op <ie afgrijzelijkste wijze de opschudding was zoo groot dat de gebureu hunne vensterluiken slo ten, daar dien bezetene dreigde alle vensters in stuk te slaan. Schuimbekkend sloeg den woestaard de vrouw ten gronde waar zij bleef liggen dekliêreu opgeschorst in bijwezen van kleine bengels en meisjes. Het was echt stich tend Dit duurde vrij lang en binst al dieu tijd was er geen policie te ontdekken. Dinsdag was het wederom hetzelfde liedje, een meisje werd er nogmaals door een wilde man, haren beschermer ??op de erbarmelijkste wijze mishandeld en nogmaals, geene policie te zien Was zij misschien belet uit oorzake der wijnverkooping bij Mme Lefebvre Op Kerrebroeck. Men vertelt ons dat er langs daar veel aard appel proevers zijn, die gewoonlijk den nacht afwachten om van den akker van het een of ander boerken eenige stalen pataten mee te dragen. Zulke proevers worden door de landbouwers niet gevraagd, en de policie moet een oog in 'tzeil houdeo om ze te knippen, want soms moeten die proevers hunne stalen met den kruiwagen wegbrengen. Kattestraatp oo rt. Een dompersvrouwken was ter gelegenheid van de inhaling van 't nieuwe vaandel een solo-slim gaau spelen, maar als ze te huis kwam keerde de kaart, en 't vrouwken kreeg m°er troef dan ze noodig had. Een andere godvruchtige ziel, katholieke moeder, die de naam van moeder niet verdient, verplicht heureti man met de kinderen in 't stroo te slapen der poort De geburen spre ken er schande over. Een rare Hond. Bakker De Ridder, zegde tot zijnen hond: K rel nu ik een paard heb, zal ik u den eenen of anderen dag verknopen. Sedert dien was de hond altijd treurig. Verleden week moest de bakker naar buiten rijden en zegde. Alia, ge moogt nog eens mee gaan nu of dan zijt ge toch weg. De hond liep mee. Maar als de bakker buiten stad kwam, bemerkte hij eenen boer, die allerlei gebaren maakte. De Ridder bleef staan, sprong van zijne kar en wat zag bij Zij n hond die dood aan eene koord hing en het rijtuig achterna sleep te. Het arme dier had zich uit wanhoop eu verdriet aan de kar op lehangeu, omdat zijn meester hem verkoopen wou. Ponstraatpoort Stantjen, ge weet wel, Stantjen, het vinnig inanne«en, heeft zich een stuk in deu kraag ge dronken, heeft zijne pakken gemaakt, heeft adieu gezegd en is er vandoor getrokkeu. Hij laat zijne vrouw met twee kinderkens zitten, 't Is wreed. Stanfjen, Stantjen, jongen, waar loopt ge toch naartoe met uwe pakskens kom weer, en gedraag u ne keer gelijk het ne redelijke meDSch past Mijlbeek We zijn deze week eens naar Mijlheek ge weest en hebben er geene enkele kieslantaara ontmoet. Onderwijs. Wij vernemen dat Madame Verhaegen Be stuurster der Stadsmeisjesschool JS'° 1 heur ontslag neemt. Verscheidene Damen en Juffrouwen hebben de plaats aangevraagd. We hopen dat ditmaal het gemeentebestuur, de werkelijke verdiensten der aanvraagsters zal in acht nemen en weer niet deze of gene onmogelijke Midame of Me- juffer zal benoemen. Het Volksonderwijs moet hooger geplaatst worden dan dat men het aan kiesbelaug of vriendjeswinkel slachtofferen zou We komen op dio kwestie Zondag terug. Zitting van den Gemeenteraad van 8 September laatst. De Burgemeester overhandigt aan M. Rey- niers Bestuurder der Stadsscholen het Burger lijk Kruis vau eerste klasse, hem dobr het Staatsbestuur geschouken voor meer dan 35 jaren dienst. Het verslag vau M. V. d. Velde over het voorstel van M. Anne voor het inrichten eener Nijverheidsschool besluit tot de aanvaarding van het voorstel. De toelage gevraagd door De IJzeren Hand voor het inrichten van feesten wordt op voorstel van Menheer Achiel Eeman ver worpen. In geheime zitting wordt nen champetter benoemd en bet voorstel van M. Anné, een plechtig onthaal te doen aan M. Jan Ds Windt, laureaat in den prijskamp tussche^ Universiteiten, wordt door M. Bauwens bijge treden, door M. Achiel bestreden en met 1# stemmen tegen 6 verworpen. De fameuze kleppers van den gemeenteraad toonen hierdoor hoezeer zij de aanmoediging en uitbreiding van 't ouderwijs behartigen. In ons volgend nummer zullen wij het volle dig vei slag uiededeelen. Nu verdienen de boekhouders van den bur gerlijken stand voorzeker hunnen opslag. Als men de levenden uitsenrabt in plaats van de dooden dan gaat het verre. Eene weduwe houdt zich dezer dagen op het stadhuis aan ten einde te hertrouwen men bemerkte aanstonds dat ze als dood te boek stond. De naam van haren overleden echtgenoot was Jozef en de hare Maria Josefa en bij die bedienden is dat zeker hetzelfde. Ze hadden de vrouw in plaats van den man als dood zijnde aangeteekend. Indien zulke misgrepen ook plaats gehad hebb en by het opmaken der kiezerslijsten, dan hoeven wij liberalen ons in acht te nemen en ze nauw keurig na te zien, want dan zouden de Klie- kers ditmaal hunne overwinning kunnen aan de dooden en niet aan de saucissen te dan ken hebben. Als men er bleek uitziet en lijdt aan ver zwakking, hartkloppingen en hoofdpijn, i> 't omdat het bloed te zwak is. In dit geval is het voldoende de pil van Doctor Raphaël te ne- m«n om te genezen en in weinigen tijd levens- luet, kracht en frissche kleur te herwiuuen.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2