LEEST EN VERSPREIDT Liberalen Opgepast. Ze zullen aftreden 1 27 September. Federatie. 'LIBERAAL WEEKBLAD VOOR iknnnan>^ntcnrii< 4 fr- voor de 9tad \"">rop betaalbaar Abonnementsprijs jr gQ voor ^en buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantoie van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel. Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 19 SEPTEMBER. DEDENDERGALM orgaan der libe rale partij te Aalst. DE DENDERGALM zal uitsluitelijk het programma der liberale partij ver dedigen. DE DENDERGALM zal te velde trek ken tegen al de misbruiken en verkeerd heden waaronder de bevolking van Aalst lijdt. DE DENDERGALM zal onverpoosd strijd voeren tegen konkelfoes en ko zijntjeswinkel. DE DENDERGALM zal de belangen van burgers eu werklieden verdedigen. DE DENDERGALM wordt opgesteld door liberalen, die noch winstbejag noch eereposten beoogen eu dus huune partij niet zullen verraden. Leest en verspreidt DE DENDERGALM. Een abonnement van nu af tot nieuw jaar kost 1 frank. De abonnenten ont vangen het blad te huis eiken zateiuag avond. DE DENDERGALM is ook verkrijg baar aan 5 centiemen het nummer bij onzen verkooper M. Prosper J an de Per reBrabantstraat Nr4 en ten bureele van het blad. Leest en verspreidt DE DENDERGALM Orgaan der liberale partij te Aalst. De nieuwe kiezerslijsten zijn uitge komen en naar ander kliekgewoonte zijn ze verknoeid van voor tot achter. Onder onze vrienden is er geschrabt, links en rechts, onder alle slag van be lachelijke voorwendsels. De klerikalen rekenen erop, dat van de twintig tegen strevers welke zij schrabben er toch eenigen zullen zijn, die de noodige stap pen niet zullen doen om hun recht te vorderen. Item zooveel stemmen ge wonnen. Dus, liberalen opgepast Laat u niet bedriegen, laat uwe stem niet schamo- teeren. De kiezerslijsten liggen ter inza ge in 'tlokaal van den Liberalen Burgers kring, Au Comte d'Egmont of Grau wen Steen op de Groote Markt. Gaat zien of Gij met het voldoende getal stemmen op de lijst staat, indien Gij twijfelt wendt U tot eene der Be stuurleden en het Mi ldencomiteit zal het noodige doen om uw recht te eischen. Nog eens liberalen opgepast Wij hebben met tegenstrevers te doen, die in kieszaken eene wondere vinger vaar digheid aan den dag leggen en in geheel hei land zelfs voor de Rechtbanken eene mooie reputatie hebben verkregen. Het vonnis van het Beroepshof van Gent dat de rechtzinnigheid der laatste gemeeutekieziD- Ken naar waarde schat en de propagandamiddel len der kliek bestraft en schandvlekt, biedt ons de gelegenheid aan, zekere bezonderkeden te hemnneren over deze zaak voortaan berucht geworden. Men herrinnert zich de reclamaties welke gericht werden tegen de kiezing van 17 Novem ber zoowel door de liberale partij als door de democraten. Benevens talrijke feiten van druk king en omkooperij, werden de loensche han delingen der kliek welke maanden lang bij middel harer secties de stad in een echten boel van bedrog hadden herschapen klaarlijk aange- wezen. De klagers deden uitsctr'jnen dat de begane onregelmatigheden, des Ie erger waren omdat de meerderheid der kliek uiterst klein was en de verplaatsing van 33 stemmen voldoende ware geweest om de samenstelling van den ge meenteraad geheel te wijzigen. De Bestendige deputatie van Oost-Vlaande- ren, had uitspraak te doen over de geldigheid der kiezingen, zooals men er zich mocht aan verwachten werden deze goedgekeurd. De Bestendige deputatie had het noodig ge oordeeld enkel 8 ftiten, (door haar uitgezien) te onderzoeken van de bonder 'e, welke men had aangebracht. Zii weigerde meer feiten te onderzoeken, zij weigerde de getuigen te aan- hooren, welke haar aangewezen waren voor andere volstrekt j rist bepaalde feiten. De Bestendige deputatie weigerde ook zich bezig te houden met het geknoei der secties die tot groote ergernis der bevolking, sinds maan den de stemmen hadden gesjacheld en versja- cheld voor spijzen eu dranken. De deputatie slo t de ogen eu verklaarde enkelij k dat er te Aalst betreurlijke dingen waren gebeurd. Eene ondervraging had eenige weken nadien plaats in de Kamers. De heer Daens klaagde de schandalen der Aalstersche kmzingen. Elk her innert nog het onthaal, dat hem van wege ge heel de rechterzijde te beurt viel, en vermale- dijding, welke de heer Schollaert, minister van Onderwijs den priester naar het hoofd slingerde omdat hij den moed had de algemeene veront waardiging ten tolkte zijn, en aan de nationa le tribuun harde waarheden te zeggen aan de Aalstersche kliek. De heer Schollaert volgde het voorbeeld der bestendige deputatie en beweerde dat zijne Aal8terscne vrienden zoo onschuldig waren als een pasgeboren kindje. Het voornaamste terzij de latend verklaarde hij misprijzend Ik heb hier het dossier dezer zaak. Weet ge waarvan er gewoonlijk kwestie is van de sec tie vergaderingen eener politieke partij, en van de feestmalen op die vergaderingen (Uitroepin- M. Gillard. De hemel is niet reiner dan de grond van uw hert. (gelach links). M, V. d. Velde En hij is niet heel rein vandaag (nieuw gelach De heer Schollaert deed overigens genoeg zaam verstaan, dat het geiecht, (het onder zoek was reeds begonnen^, niet anders kon dan de geheele onschuld der klerikalen te doen blijken. De Bestendige deputatie en minister Schol laert hebben dus de kieziugen geldig verklaard. Het vonnis der teebtbank van Gent geett thans de maat der onpartijdigheid eu van de mi uis ter en van de Bestendige deputatie. Dit vonnis toont aan, welke de knoeierijen zijn der vriendjes van Aalst, hoe zij de kiezing hebben voorbereid, hoe zij nieuwe vrienden aanlokken, hoe zij den triomf van t bestuur verkregen (amener). De tekst van liet arrest bestempeldt streng het akkoord eener geheele partij met het doel omkooperij en bedrog te ple gen om het stadhuis te bemachtigen Is het laatste woord gezegd over deze schan dalige zaak Wij hopen wel, neen. De heere Heuse volksvertegenwoordiger van Luik, die namens de liberalen van Aalst de interpellatie deed inde kamers, vroeg welke de houding zou zijn van den minister en van den gemeenteraadsleden, ingevalle het rechter lijk onderzoek de gegrondheid der aanklacht zou bewezen hebben. Het onderzoek heeft ten volle het bedrog en de omkooperij bewezen en bet vonnis van Gent zal een leerrijk,onderwerp zijn niet alleen voor de stad, maar voor geheel het land. Het al of niet aftreden van den gemeenteraad is eene kwestie van politieke zedelijkheid. Mijnheer Heuse zal bet debat in de Kamer daarover hernemen en met hem zullen wij van nu af vragen wat zal de minister doen\i wat zullon de gemeenteraadsleden van Aalst doen De Liberale Burgerskring heeft beslist aan den Werkmanskring Vooruit gang door 't IPerk aan de Moedige Ree pers en aan De Galanterie een vaandel te schenken Ter dier gelegenheid zullen er ver scheidene feestelijkheden ingericht wor den Stoet, muziek en zangfeest enz. waarvan het programma morgen zal verschijnen. Dit feest zal de bekrachtiging wezen der solidariteit, welke onder al de libe ralen der stad burgers en werklieden moet heerschen, het zal het uitgangs punt zi n eener periode van onvermoei- den strijd tegen kliek en coterie Al de liberalen der stad zullen hopen wij, het vaandelteest van 27 September volgens hunnen graad van beschaving, volgens hunne ontwikkeling, volgens hun wenschen en begeerten. Een wijgeer h9eft gezegd De mensch heeft God geschapen naar zijn beeld. De wilde volke ren hebben een laag Ideaal hunnen God is een houtblok waarin ze als offeranden nagelen slaan. De God der overkeerschende stammen was een God der heirscharen die der genieters was een God der wellusten, die der verdrukte volken een God van kunsten en wetenschap. Ieder volk heeft zich een afzonderlijk denk beeld gevormd van de Godheid. Meer nog, in den zelfden Godsdienst heeft ieder individu een begrip van de Godheid, dat niet oveieen- komt met dat zijner geloofsgpnooten, omdat het begrip Godheid door Diemand, volstrekt nie mand kan gevat worden. Men mag echter zeggen, dat de Godsdienst, eene zekere aanwijzing geeft van den graad der beschaving van een volk. Hoe meereen volle op de baan van vooruitgang komt, hoe edeler en reinei het Ideaal is, dat voor hem het hoog ste Goed daarstelt, en hoe beschaafder de oefe- wii, het vaandelteesi van zi ocjacmud gte uoea aaaiswu, eu uuc bijwonen en door hunne tegenwoordig- niugen en plechtigheden zijn aan dat lueaa ge- J i nn/VAi. I wiwl wijd. God, het opperste Ideaal, is de samenvatting van alle volmaaktheden, daarin zocht de op rechte geloovige troost, als een poëet ïnzrjn Gezang^ als een kustenaar in zijn Beeld. Zulk Ideaal is de reinste drijfveer van 's menschen haudelingen en de Godsdienst zulker geloon- gen is altijd eerbiedwaaidig. De Godsdienst is dan iets zoo heilig zoo ver heid een bewijs geven hunner genegen heid voor de arbeidende klasse, die wan neer ze vrij optreden mag, immer trouw bleef eu blijven zul aau de grondbegin selen van vrijheid en onafhankelijk heid welke de grondslag zijn van 't libe ralism us. Liberalen, allen op uwen post ir- j ^g^orsublTem.Tat de priesters'welke hem dien we in den laatsten strijd gevallen begrjjpe„ en beoefenen zouden gelijken, zijn, zullen we hardnekkiger dan ooit Maar helaas zoo is het niet. De priestersjtijn weer opstaan en den kamp voor recht, vrijheid en rechtvaardigheid weer voort zetten zonder ons te bekommeren om de moeilijkheden waarmede wij te worste len hebben gehad. Eene nederlaag zooals wij hebben geleden, is geenzins vernederend, ter wijl de triomf der kliek door 't Gerecht werd geschandvlekt. Voorwaarts immer voorwaarts door eensgezindheid zal het liberalismus in Aalst, ja in geheel het land zijnen invloed herwinnen. De 27 September moet die eensgezindheid in onze stad bezegelen. Sinds twee jaren bestaat het verbond tusschen den Liberale Bnrgerskring en den Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. Dat verbond heeft voor het nazicht der kiezerslijsten en voor de kiespropaganda de be6te vruchten afge worpen, en bewijst dat de samen wei - king op politiek gebied van de verschil lende Maatschappijen zeer mogelijk en wenschelijk is. Dat verbond is een eersten stap nato de stichting eener Federatie van al de liberale Maatschappijen, die zoowel op po.itiek gebied, als voor het inrichten van Feesten elkander zouden verstaan. Een goed nieuws. De bloedar moede die vergezeld is met zwakte, hoofdpijn bleekheid, hartkloppingen, wordt nu id eeoi- ge dagen genezen door de pil van Doctor lia- phaël. De Godsdienst en de Priesters. De Godheid is een mysterie, het is liet groo te Onbekende, de bezielende Kracht de onvat bare Geest, die alles doet leven eu bewegen, de oueiudige Bron waaruit wel en wee ontspringt, het onbegrijpelijke Al dat het eiudeluoze re- geert en alles wat ons omringt doet worden en vergaan. Het groot geheim heeft echter nog niemand 1 ontsluierd en noch Paus, noch groote Lama, heeft de Oppermac it zicü anders zien veropen baren dan ae minste sterveling. Wij zija een- voudigetoeschouwers, wij gevoelen het Alver mogen, wij zien zijne uitwerksels, maar aan de Oorzaak eenen bepaalden vorm geven, aan de Almacht een zeker wezen toekenneu t zij men ze Jupiter, Jeus, W'adan, Jehova ot anders heet, dat kan niemand. God is een Ideaal, het is de tijdthesis van hetgene een volk als het yerhevenste, als het beste als het schoonste aanziet. Daarom hebben de volkeren hun Ideaal ook immer voorgesteld de baan misloopen, zij hebben van den God, van het Ideaal der menschheid, den God eener partij gemaakt, zij hebben den Godsdienst tot eene nevenzaak der politiek vervormd, en al hunne handelingen strekken, niet om het volk op te leiden tot het Ideaal der eeuwige Volma king, maar om het te boeien aan eene staat kundige partij, die hunne appetijten en huune heerschzucht voldoet. De plaats der priesters is daar waar men de bedroefden, troost, waar men de verdoolden op wijst ten Hooge, waar men de zielesmarten heelt de plaats der priesters is aan den voet van het Ideaal, waar men zingt Vrede aan de menschen, die van goeden wil zijn. Eu waar vindt men de priesters Oh zoo zelden wordt er een priester aangetroffen, die zijne zendiug getrouw opneemt, omdat het grootste deel het priesterschap niet aanvaarden uit roeping, maar omdat het priesterschap eeno maatschappelijke positie is, waarmede gemak kelijk geld, aanzien en genoeglijk leven te win nen is. De katholieke priesters verwijton ons libera- I011, dat we den Godsdienst niet eerbiedigen ze verwarren zich zei ven met den Godsdienst en den Godsdienst met de politiek. De politiek gaat boven alles en de priester is politieker iq den vollen zien van 't woord. In sermoenen, in gesprekken, in vergaderingen, in feesten overal eu altijd gaat de pilitiek voor den gods dienst, bij zoover dat eene lijkplechtigheid moet vei schoven worden wanneer een politiek vaandel in de kerk moest komen. Wie ziju do voornaamste cpstellers, der klerikale bladen, wie zijn de bestuurders der i kliekwerkmanskringeu, wie zijn de meetingis- teu, wie de kiesaganten wie woont de tooren bij wie vergezelt de politieke kringen op hun ne 'uitstapjes, wie verbiedt kindertjes in de pro cessie te gaanwie maakt een zeker getal pries ters hatelijk voor de geloovigen wie tracht een deel der bevolking tegen de andere 111 t har nas te jagen, wie ziju bij elke kiezing de hevig ste kiesagenteu, de kiesmakelaars, de uit- loopers? Hoe is het mogelijk, dat zulke mannen zich beklagen durven, wanneer zij hier of da,ar worden afgezweept door do liberalen, zij die elkander afzweopen eu van de politiek hunne voornaamste bezigheid maken. Hoe durven zij eerbied vragen, wanneer hunne handelwijze, hun gedrag, hun voorbeeld aantoonen, dat ze den godsdienst als een winkel exploiteeren en voor uiemands overtuiging eerbied koestereu. De Godsdienst kan tot maatstaf dienen voor de ontwikkeling van een volk. Hoe ruwer prak tijken boe min beschaving, hoe min welstand hoe meer de priesters zich met de staatkunde van een land bemoeien en >p bet volk druk ken, hoe meer dit land achteruit gaat. De Laveleye heeft doen opmerken dat het li I

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1