DE DENDERGALM Liberaal Vaandelfeest. Nummer 42 Zondag 18 October 1896. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Leest en verspreidt De Liberale pari ij te Aalst. Liberalism Klerikalism Socialism. Ze zijn woedend, 11de Jaar. Abonnementsprijsj ^"oor ten bulten v""r0P betaalbaar IPR1JS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centlemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, i frank Prijs der Annoncen per drukregei Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Randschriften worden njet terug gezonden. Nee spe nee metu, AALST, 17 OCTOBER. DE DENDERGALM is het orgaan der liberale partij te Aalst. DE DENDERGALM verdedigt de vrij heid voor allen in alles. DE DENDERGALM is noch socialist noch klerikaal. DE DENDERGALM wil het verplich tend onderwijs,de afschaffing der loting, het algemeen eenvoudig stemrecht met toepassing der Evenredige Vertegen woordiging, een rechtvaardig belastings stelsel enz. DE DENDERGALM wil onpartijdig heid in de benoemingen, koritrool in alle diensten, rechtvaardigheid in het bestuur. DE DENDERGALM is noch socialist noch klerikaal. DE DENDERGALM is 't orgaan der liberate partij te Aalst. Een abonnement van een jaar kost 4 franken. Elke abonnent krijgt het blad te huis den zaterdag avond. I)E DENDERGALM is ook verkrijg baar aan 5 centiemen het nummer bij onzen verkooper Prosper Van de Perre, Brabantstrant. Leest en verspreidt DE DENDERGALM. De Liberale Burgerskring richt eenen oproep tot al de liberale vrienden der stad, om het feest bij te wonen dat door de medewerking van vele maat schappijen der stad en van den vreemde zal opgeluisterd worden. De stoet zal gevormd worden op het Statieplein ten drie uren namiddag. De behandiging der vaandels zal plaats hebben in den Graaf van Egmont n. 's Avonds groot Avondfeest in Concor dia en Bal voor al de leden der deelne mende maatschappijen. Wij hopen dat alle liberalen den op roep van den Burgerskring zullen be antwoorden en talrijk deel zullen nemen aan de feestelijkheden. Onze vrienden zullen aan de kliek toonen, dat de libe ralen niet zinnens zijn den strijd op te geven en immer voort zullen kampen tegen domperij, kiesbedrog en konkel foes. Ja, alle liberalen zullen den oproep van den Burgerskring beantwoorden om aan onze pai tijgenooten van andere steden te toonen, dat de Aalstersche liberalen zich door niets laten ontmoe digen, zelfs niet door stelselmatige broodroovcrij, zelfs niet door van 't Ge- recht geschandvlekt kiesbedrog. Op liberalen, allen op uwen post en u Vooruit door 't Werk zooals de kenspreuk zegt van den Liberalen Werkmanskring Op alle toonen hebben de kliekers het gezongen, in al hunne zeeppapierkens hebben ze 't geschreven ze hebben het gehuild langs de straten en geschreeuwd van de daken de liberale partij is te jniet? kapot, dool, begraven. Sedert meer dan vijf en twintig jaren worden de liberalen te Aalst verslagen door 't bedrog. Bij elke nederlaag brul de heel het kleiikale kamp Dood dood dood en de stinkende bok, zinnebeeld des duivels en ook van de klerikalen van Aalst, werd zegevierend door de straten onzer stad gesleurd. Twintig maal is de liberale partij al dus gestorven en begraven, en nog boe zemt zij de bokkenkliek meer vrees in dan vroeger, nog behaalde zij in den laatsten strijd, ondanks het door't Ge recht geschandvlekt en veroordeeld be drog der klerikalen 2300 stemmen, nog brachten zij de kliek ondanks heur geld en heure macht, op 37 duim van den dieperik. De liberale partij heeft vele moeilijk heden te doorworstelen gehad, dat is waar. Bij elke nieuwe nederlaag zijn er rekels geweest in welke de partij ver trouwen had gesteld en die dat vertrou wen hebben verraden uit heersch- zucbt of winzucht, die naar den vijand zijn overgeloopen omdat er bij de libe ralen noch geld-noch eerepostjes te win nen waren. Mannen die thans als klerikalen aan 't hoofd staan in onze stad, en eenmaal plechtig zworen nooit de liberalen af te vallen, hebben alles gepoogd om de partij, welke zij verraden hadden ten verdervete brengen. Lieden welke het betreurden, dat er te Aalst geen vrijdenkersclub bestond om er lid te kunnen van worden bab belaars die in dagbladen de vrijzinnige denkbeelden verdedigen karakterloo- ze kinkels die op de flauwheid van an deren smaalden zijn thans de ha^ebas- sers en de haantjes-vooruit der kliek. De klerikale bladen schrijven voort durend, dat men de liberalen geen bete broods moet jonnen de vrijzinnige werklieden werden door de klerikalen gedurende de werkstakingen allen on derstand ontzegd. Regimenten pastoors, jesuiten en broeders mengen zich in de politiek waarmede zij zich niet zouden mogen bemoeien. Zij stellen de gazetten op, richten de manifestatiesin, loopen met liederlijk zingende benden mede langs de straat en zaaien overal twist en twee dracht. En niettegenstaande dat, is de libera le partij nog springlevend, machtig en groot. De kliek heeft het ondervonden en zal het nog oudervinden. Wie heeft de kliek bijna ten val ge bracht Wie heeft haar gedwongen tot het volk te gaan Wie heeft haar ver plicht liet achteruitkuipers programma te wijzigen en de punten van het libe raal programma zich aan te eigenen (hetgen zij slechts heeft gedaan om het volk te bedriegen.) Wie heeft het kies bedrog der kliek doen veroordeoleu Wat werden al de kliek mannen er ra zend en dol van, de liberale partij zal niet vallen, omdat zij meer dan winkel kwestie, en profijt nastreeft, omdat zij een groot denkbeeld vertegenwoordigt, een edel doel nastreeftDe vrijheid. Wat de kliek ook poge, heure stuip trekkingen zullen ons niet afschrikken. Zij die vermoeid zijn van den langen strijd genieten tijdelijke rust, andere kampers nemen hunne plaats in. Zij die de politiek vaarwel zegden en er zich van afzonderen blijven niet te min onze vrienden, het liberalisme is niet uit hun hert gebannen en ze zijn er nog verre af hel voorbeeld te volgen der verra ders die ons thans bestrijden. En al waren we slechts een handsvol burgers en werklieden,zonder fortuinof zonder invloed, nog zouden we het pleit volhouden voor de vrijheid, de eerlijk heid en rechtvaardigheid. Maar ons handsvol is legioen en dat legioen, wiut voortdurend veil. Bur gers en werklieden sluiten zich bij ons aan om te velde fe trekken tegen de buitensporigheden van klerikalen en so cialisten. De liberalen behaalden 2300 stemmen in de laatste kiezing, onverpoosd zal zij voortstrijden en in de eerstvolgende kie zing wordt de kliek der geschandvlekte kiezing, de kliek der alleenheersching, de kliek van slokop met schande van ons stadhuis verjaagd. Wij hebben in het dagblad La Flandre Li bérale een artikel gelezen dat over die drij leerstelsels handelt en we willen niet nalaten die regelen aan onze lezers mede te de den. Hieronder volgt de vertaling Het ware kleingeestig te ontkennen dat het liberalism eene gevaarlijke crisis door leeft en die crisis is zoo veelte meer blijk baar daar onze parlementaire zwakheid groot is. Het publiek handelt zooals de geneesheeren die heehiikwijls over den gezondheidstoestand vau eenen zieke door 't getal polskloppicgen oor- deelen. Het oordeelt over ouze steratu door het getal zetels die wij in de kamers bekleeden zonder te onderzoeken of die verdeeling juist en iu evenredigheid is met ouze eigenhjke macht «Wat er ook van zij, do fanatiekste onzer tegenstrevers moeten bekennen indien niet openbaarlijk dan toch in hun binnenste dat de thans bestaande staat van zaken niet b.det van tuBscbeu onze aanhangers de verstandigste en levendigste elementen ran 't land aan te treffen u Overal waar een voornaam centrum der be volking bestaat, is bet de liberale partij die zich aan het hoofd der zaken bevindt en eene politiek verdedigt die aan de wenschen van het meerendeel der bevolking voldoet Noch onze neerlagen noch 't walgend fivori- tism dat ouze tegenstrevers aan den dag leggen gelukken er in den moed te doen opgeven aan beu wien onze zaak getrouw gebleven zijn Zal die krisis eens eindigen Wij zijn er diep van overtuigd. Bovendien zijn uitstekende personnaliteiten der katholieke partij verplicht het te erkennen de eene met het woord, de andere met de pen vele anderen nog die slochts hunne gevoelens uitdrukken iu hui ne omgeviug, voorzien niet alleen eene herleving der liberale gedachten, maar wenschen dat onze partij de fang herne- me die baar toekomt De voorvallen der laatste tijden zullen voorzeker grootelijks naedeb'dpsn om tot ouze leerstelling terug te winnen, zij die ze eens verlieten en zelfs diegene die ons nooit hun vertrouwen verleenden... Men begint tpet wat meer overle de zaken der politiek te waar- deeren en dau is het oordeel dat zich van elk onzer partijen ontdoet het volgende Het klerikalism is de partij van alle over; drevene eigenliefde en begeerte Het socialism is de partij der hersenschim men en der dritteu Het liberalism is de partij der rede en der gerechtigheid Daizende feiten kunnen tot staving van dit oordeel djenen De katholieken beijveren zich om de gewe - tens te krenken eu nadat ze de herstelling van alle mogelijke grieven beloofd hebben, weige ren ze een einde te stellen aan een der afschu welijkste voorrechten die onz vetgevi ig out- eeren de militaire plaatsvervanging. Waarom Alleen uit zuiver egoïsmas. De socialisten bedriegen de werklieden met te doen gelooveu dat het collectivismus a( hunne kwalen zal genezen, met het verwezent- lijken van eene nieuwe gouden eeuw. Waarom doen ze voor de oogeo de onwetenden die on mogelijke beloften weerspiegelen 1 Alleen on\ 'tgezag aan eeuige heerschzuchtigcn teverzeke, ren die overtuigd zijn dat ze nooit het hon-i derd duizendste deel van hunne dwaze ont; werpeu zullen kunnen volbrengen. Maar ZQ hebben reeds zoodanig de zotste hoop ontvlamd dat ze thans verplicht zijn de ongeduldigen in te toornen. Vooruit vond dat een verkeerd onge duld. De socialistische hoofden verstaan dan toch, ten laatste,dat het zoo moeilijk is die oun tijbige vurigheid te temmen dan een trein fn volle vaart tegen te houden n. Een der voornaamst oorzaken waarom het liberalism juist eene zoo aandoudende krisist doorleeft, is, dat het gedwongen was, hoofd ta bieden aan bet ongeduld der radikalen en de? socialisten. De rol van politieke serre-frein in niet gemaakt om eene partij volksgezind te maken. Maar onze eer en onze waardigaeid be-, voleu ons zoo te handelen, op gevaar van voor eeui.eu tijd de intresten der party in verlegen heid te brengen. Nooit, nochtans, hebben wij[ onze verdediging der vrijheid en der gerech tigheid gestaakt. Wij denken onzen plicht ge-, daan te hebben zonder moedeloosheid noch af valligheid, en, in die voorwaarden is de groo-. te volksgezindheid die de liberale partij eens bezat, geschikt om haar terug te komen.Op dit uur, wanneer de ultramontaansche inzich-. t^n van bet, goovernement de katholieke partijj iu aanzien doen verliezen en wanneer de QD; verwachte openbaringen de bedroevende heimen der socialistische politiek ontsluieren is het liberalismus geroepen om uit dp zwakheid zijner tegenstrevers profijt te trekken, Het besluit dat zich ook uit al die politie-, ke wederwaardigheden voordoet, is dat het li-, berali8tnus met openhartigheid en oprechtheid de deraokratisehe zaak verdedigt. De klerikalen van Aalst zijn zeer wee; dend. Zij gelukken er niet jn hpnpej gramschap te verbergen. Zooals ter ge;' legeDheid van 't walgelijk vlugschriftje gericht tegen de vertooning van FöOf Taal en Vrijheidontsnapt hun nu ep dan een kreet vau onmachtige razernij. Denk eens, gestoord worden te micL d n van dien vroolijken zegepraal, hun gelukzien vergrdlen door de plotseling ge verschijning van den Procureur dep Konings, en eindelijk schipbreuk lijden op de beschuldigingsbank van 't Be; roepshof vpn Geut en er het mooie stel; sel van kiesbedrog en kiesomkooperij, dat zulke wonderbare uitslageq had ta weeg gebracht, hooren schandvlekken en veroordeelen, hoe pijnlijk mqet da| zijn- Zij gelijken aan lieden van slecht hu meur, die zekerlijk op straffeloosheid meenden recht te hebben, en eensklaps in hunne oude gewoonten wordep gé; stoord. Waarom die rechterlijke veryolgiu; gen, vragen zij waarom komt het Tri; buuaal zich bemoeien met onze kiesza; ken We zullen het hun met twe§ woorden zeggen. Feiten, welker gewichtigheid aan njp; mand konden ontgaan, waren pap de Bestendige Deputatie bekend gemaakt,. Deze zeer klerikale Deputatie wop wel herkeqnen dat betreprljjke feitep gepleegd waren te Aalst maar dat wa§ alles. Zij weigerde stelselmatig de grieveq der liberalen van Aalst op te Bommen, Zij bevool een schijn vau pnderzoél^ over eeuige afzonderlijke feiten. Vrucb; telooze pogingen werden gedaan om het onderzp.'k pit te hrei len ever anders feiten eu pip de popdige getuigen fg

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1