DE DENDERGALM H ëïp U Zelve. 11de Jaar. Nummer 43 Zondag 25 October 1896. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Leest en verspreidt Eerlang zal De Dendergalm Vooruitgang door 't Werk. De verdedigers van den Gods dienst. De liberale partij is dood. Werkstaking. Abonnementsprijs J buiten J vorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantoie van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordk Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 24 OCTOBER. DE DENDERGALM is het orgaan der liberale partij te Aalst. DE DENDERGALM is noch socialist noch klerikaal en zal immer de veelbe- lovers en misleiders van 't volk bestrij den. DE DENDERGALM zal onpartijdig de belangen van burgers en werklieden verdedigen. DE DENDERGALM zal alle misbrui ken, kozijntjeswinkel en konkelfoes onbermhartig aan den schandpaal spij keren. DE DENDERGALM zal steeds te velde trekken voor de vrijheden ons gewaar borgd door de grondwet en thans zoo deerlijk door 't klerikalism vertrappeld. DE DENDERGALM zal de tolk zijn van al de grieven, welke onze mede burgers tegen de kliek hebben in te brengen. DE DENDERGALM is noch klerikaal noch socialist, en wil de vrijheid voor allen in alles. Slechts 4 franken 'sjaars. Een abonnement kost slechts 4 fran ken 'sjaars. De abonnenten krijgen 'b zaterdags avonds het blad te huis. DE DENDERGALM is nog verkrijg baar aan 5 centiemen het nummer bij onzen verkooper Prosper Van de Perre, Brabantstraat. de beschrijving beginnen van liberale maatschappijen der stad, van hun ont staan, hunne stichters, hunne geschiede nis, de gebruiken en overleveringen welke er in zwang zijn. Leesten verspreidt DE DENDERGALM. Het i* een middel om onze propaganda uit te breiden en eenen dijk op te wor pen tegen de overweldigende omkoo- perij en bedrog der kliek. Wij doen eenen oproep tot al onze vrienden om ons daarin behulpzaam te zijn. Al de liberalen kunnen aldus iets doen «m ons den strijd tegen de kliek helpen vol te houden. Lsest en verspreidt DE DENDERGALM DE DENDERGALM is noch klerikaal aoch socialist, maar Liberaal, uitsluite lijk Liberaal. Ons programma is het programma van 't liberalism. Maandag 26 October ten 8 1/2 ure '8 avonds vergadering der Tooneelaf- deeling in 't lokaal Concordia ORDE VAN DEN DAG 1. Benoeming van 't Bestuur der afdeeling. 2. Benoeming van een afgevaardigde bij het Hoofdbestuur. 3. Wijziging aan 't reglement. Al de reeds ingeschreven leden en degenen die deel willen maken van de Tooneelafdeeling worden verzocht deze vergadering bij te wonen. Namens het Hoofdbestuur De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Heden Zóndag 25 October geeft onze nóg- zeer jonge maar wakkere Turnclub Help U Zelve een Groot Gymnastisch Feest gevolgd door Bal in het lokaa' Café Universel Groote Markt. Onze jonge Turners werken reeds knap en verdienen al onze sympathie, daarom wakkeren wij onze vrienden aan het feest bij te wonen. Ingang 1,00 fr« en 0,50 fr, De klerikale bladen onzer stad hebben zonderlinge zinsverbijsteringen, vooral Denderbode. Nu en dan gebeurt het hun eens aan den godsdienst te denken, en dan bestatigen zij nakende gevaren welke de altaars en de priesters bedrei gen. Ze zien in hunne droomen de libe rale partij al hare krachten inspannen om het geloof hunner vaderen uit te roeien en de dienaars van den Heer te doen verdwijnen. Deze bladen belasten zich met de ver dediging van den godsdienst en de priesters. Hierin gelukken zij altijd de gevaren in den weg gelegd door de liberale partij, worden immer zegevie rend weggeruimd en bij eiken stap afge wend. Dit spelleken wordt zoo met tusschen- poozen gespeeld en in 't bezonder zeer dikwijls bij 't naderen eener kiezing, wanneer de liberale partij de klerikale vestingen bedreigt. De verdedigers van den Godsdienst te Aalst zijn rare vogels en zonderlinge Christenen. Ziet eens hoe ze do leering van Chris tus in pratijk stellen. Christus heeft aan de menschen ge leerd elkander te beminnen en al de menschen als broeders te beschouwen. Voor de katholieken van Aalst is al wie niet tot de bewarende kliek behoort een voorwerp van vermaledijding de wraak zal op hem neerkomen en hem treffen in zijne stoffelijke belangen. Het verval,de armoede wacht hem ep indien hij arm is zal er voor hem geene chris- tene liefdadigheid meer bestaan. Christus heeft gezegd Eerbiedigt de priesters en do catechismus leert, da' kwaad gedaan aan een priester aan Goc zelve is gedaan. De discipelen van Christus te Aalst, beschimpen, bespotten en beledigen de priesters, die de kliek niet genegen zijn. Zij hoonen die priesters, sleuren ze door de modder, en jonnen zich in bunne vergaderingen het plezier, ze in beeltenis te zien verbranden. Er zijn te Aalst bladen, die, onder luidruchtige toejuichingen van heel het klerikaal boeltje, een priester met hun ne verwenschingen beladen en hem ja ren lang smaden onder den drang van nooit gekoelden haat, Monseigneur de Harlez in eenen on- langs publiek gemaakten brief van die gazetten sprekende zegde Die bladen zijn misschien katholiek maar niet Chris ten. Monseigneur De Harlez heeft gelijk en wat hij zegt van Denderbode mocht lij ook zeggen van de Oü-bewaarders van Aalst. Die lieden hebben van Chris tenen slechts den naam. Zij beroepen zich maar op den Gods dienst, om reden der diensten, welke hij len kan bewijzen en om de hulp welke ïen door vele priesters wordt verleend om hunne politieke goocheltoeren te doen lukken. In der waarheid lachen zij met den Godsdienst en blijven zijne grootste vijanden. Hunnen godsdienst bestaat enkel in de politieke overheersching, die hunne ambitie vleit, hunne belangen verzorgt en hunne appetijteu bevredigt. De liberale partij is dood, de liberalen zijn hier slechts een handvol meer, raas kalt de Dendcrvodde en 't is met zulke flauwiteiten en andere onnoozelheden vau denzelfden deesem dat slimmeken uit de Zontstraat zijn blad wekelijks aaneen stoot om toch aan zijne lezers een ingevuld blad voor oogen te kun nen leggen. Het zou de kazakkeerders, de bassers en lummels waaruit de rangen der kliek meestendeels ziju samengesteld zeker veel genoegen doen moest de liberale partij dood zijn ze zouden leute heb ben, trof men hier in Aalst slechts nog een handsvol vrijzinnigen aan Ja, dan zouden ze lachen en 't spel schoon heb ben om 't volk te mislei len en het voor den aap te honden. Maar ongelukkiglijk voor hen, de liberale partij is niet dood ze ligt zelfs nog niet op sterven. Inte gendeel ze is heel gezond en wel te pas en tot spijt van wien 't benijdt zal ze immer groeien en bloeiën om eens de plaats iu te nemen die haar door kies bedrog en door 't gerecht geschand vlekte middelen werd ontnomen. En 't bewijs dat de liberale partij niet dood is, dat we hier meer dan een handsvol uitmaken is de heerlijke stoet die zondag laatst de straten der stad doorkruiste. Daar hebben we getoond dat onze partij nog springlevend is en immer ten strijde gereed staat. De ont moediging die zich van de liberalen eenigzins had meester gemaakt is gewe ken, de onverschilligheid heeft plaats gemaakt voor strijdlustige gevoelens en alle dompers,lichtverstompers en schijn heiligen zullen het weldra beseffen. Alle weldenkende burgers en werk lieden zijn de kliek van coterie en kon kelfoes beu zij willen bestuurd worden niet door uit politiekbelang verblinde lieden wier partijdigheid men bij alle be slissingen kan bestatigen, maar door personen die het algemeen boven het persoonlijk belang stellen ze willen niet dat parasieten hier de wet spellen ze willen niet dat alleen vriendjes of kozijntjes bevoordeeiigd worden, ze ver- achten de enen die zich uitgeven als vrienden vau den werkman en hem slechts met spot en schijnheiligheid be jegenen ja, ze hebben tot over de 00- ren van die veelbelovers die het lot der werkersklasse alleen met een eind sau- ciès en een glas bier willen verbeteren. Om dte kliek van politieke charla tans en eavtciesuiaunea ten onder te brengen zal de liberale partij met alle weldenkende lieden den strijd voeren en volhouden aan de misleidde werk lieden zullen we doen zien hoe ze be drogen worden door mannen die hen alleen in schijn liefhebben om ze des te beter bij den neus te leiden door man nen, die hen alleen gebruiken als een wipplank waarmede zij naar hoogere ambten willen bereiken iu een woord we zullen hun doen zien dat al wat kle rikaal is alleen dwang en verstomping beteekent en zij dns van dien kant geen lotsverbetering te verwachten hebben. Daarom ook zullen alle oprechte lie den ons in dien strijd bijstaan door alle middelen zullen ze ons helpen, opdat we ons doel zouden bereiken de poli tieke slaap is uit, met nieuwen moed zijn allen bezield. Vooruit dus, burgers, ambachtslieden neringdoenden en werklieden, gestre den voor de goede zaak slaat hand in hand, schaart u rond ons opdat we sa men iu dichte drommen tegen den k!e- rikalen vijand en alleenheersohende storm loopen en hem bij de jnaaste kie zing schaudig van 't stadhuis jagen. Vooruit onder den kreet Weg den konkelfoes en coterie f Leve de liberalen l Overal vindt men belhamels, echte dettge- nieteD, welke er genot schijnen in te hebben hunnen evenmensch te benadeelen, en te laf ziju om degenen, die zij in't verderf hebben gesleept, in het lijden te ondersteunen of hun lot te deelen. De w rkstaking deze week uitgeborsten in het fabriek der heeren De Clercq en O werd verwekt door een viertal opruiers, welke hun ne jongere gezellen tot het verlaten van hun werk aanzetten. Ze zijn maar al te wel ge slaagd. Eene menigte arbeiders en werkmeis jes verlieten hun werk maar werden dadelyk vervangeu. Thans betreuren allen het voorge vallen doch het is te laat. En zij, die het hardst hadden geschreeuwd, die het signaal tot heengaan hadden gegeven waren de eersten om zich weer aan te bieden. Dat hebben wij in vroegere werkstakingen nog gezien. De socialisten met hun gedurig geschreeuw tegen patroons en burgerij, hebben hun deel aan den toestand van heden. Het is niet met voortdurend de burgers voor luiaards, vadsi- gaards, uitbuiters, dieven enz.enz. uit te schel den, dat meu het lot der werklieden zal verbe teren. Volgens de socialisten zijn patroons en werklieden onverzoenlijke vijanden, die niet anders kunnen dan vol haat en wrok, vol min achting en nijd tegen over elkander te staan. Zulke taal verbittert de gemoederen, en wekt in de h irten een wantrouwen op, dat, slechts aan de samenleving schaden kan. Zeker, de mis bruiken, mogen en moeten aangeklaagd en pu bliek gemaakt wordon maar dat aanhoudend bulderen, dat stelselmatig huilen tegen de bur gerij is een misdaad tegen de Maatschappij, en die misdaad is des te grooter omdat zijdie als leiders der socialisten optreden hunne volks vertegenwoordigers, senateurs, gazetsohrijvers en sprek rs allen lieden zyn, die zelf tot de burgerij behooren. Wij liberalen zeggen, patroons en werklie den kunnen vrienden zijn, ja, moeten vrienden zijn, omdat de welvaart van de eenen afhangt van het welzijn der anderen. De aooialisten zouden beter doen, de werklieden hekend fa nikken met hunne rechten en plichten, de vre de te prediken en de werklieden tot het onder- wys aan te sporen, dan zoo tegen heug =en meug maar immer van kapitalism, collecti vism enz. te zaniken, hoewel do meeaten b. v, hier te Aalst er niet meer begrip van hebben dan een oester van ajuinpellen. De burgers hebben het heden zoo kwaad om door do wereld te k >men als de werklieden,. In menig ourgerahuis ziet men met sohrik d« vw>

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1