DE STERKSTE WIL 11 de Jaar Nummer 45 Zondag 8 November 1896. De Godsdienst. De Trappen af. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad v„or0p betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen HniUmneh Prijs der Annoncen B,ekiamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet tciug gezonden. AALST, 7 NOVEMBER. Met eene hardnekkigheid die bewijst hoezeer zij het noodig hebben, mengen de klerikalen den godsdienst met de politiek. Voor hen zijn het onafscheid bare dingen en vermits hunne politiek ellendig is zal de godsdienst welke voortdurend met die ellendige politiek in aanraking komt er noodzakelijk door lijden. Onze laatste gemeentekiezingen heb ben de middelen van drukking en be drog met al hunne naakte walgelijkheid •welke de grondslag zijn der klerikale propaganda, blootgelegd, en de recht zinnigheid der klerikale kopstukken, welke als verdedigers der religie posee ren, doeu uitschijnen. Die kiezingen zijn merkwaardig ge weest in andere opzichten, zij hebben ons de gelegenheid gegeven eens te meer, de wijze waarop de hoogere en lagere geestelijkheid harè rol in de we reld begrijpt naar waarde te schatten. Men herinnert zich den wanhopigen toestand der Ou-bewaarders bestreden door de liberalen, alsook door Christe- ne demokraten. De klerikale kliekee- nige meesteres op het stadhuis, voelde zich meer bedreigd dau ooit. Overigens er was geene spraak van Godsdienst, en het ware dwaas te beweren dat het programma van de eene of andere par tij inbreuk maakte op het godsdienstig gebied. En toch zoodra de demokraten in het strijdperk traden, zag meu Monseigneur van Geut, zich met onze zaken be moeien en voor het geheele land den veldtocht door de demokraten onder nomen betreuren. Die on versaagden hadden het katholiek bestuur durven afkeuren en hadden de macht der kle rikale kliek bedreigd. De bisschop verontwaardigdreikte de hand aan de Aalstersche Vasthoudisten en ten aanzien van geheel het land werd hij openlijk den kampioen der klerika len en hunnen politieken bondgenoot. Wij, Liberalen, werdeu terzelfder tijd door zijne Eminencie aangeklaagd als de onverzoenlijke vijanden van den Godsdienst. De Aalsterschu Pekens, die de ge woonte hadden genomen hunne smart en verdriet aan den Bisschop te gaan vertellen, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de liberalen te belasteren. De Bisschop, besefte niet hoe men hem voor 'tzotje hield op de onbeschoft- ste wijze en maakte zich boos. De pries ters huilden mee, en begonnen tegen ons zoo wel als tegen de demokraten eenen verduivelden strijd. Godsdienst?? Toe, dan kom aan. Ons programma was daar en werd ge noeg verspreid en besproken voor en door het kiezerskorps. De bestuurlijke hervormingen welke het bevat werden door de oude Pekeus zelf goedgekeurd, die ons de eer deden ons programma te stelen en gedeeltelijk als eigeu goed voor te stellen om ons daarna met te meer woede te bekampen. Ziedaar het tafereel of liever de ko medie welke de klerikale coterie voor de kiezers heeft gespeeld. Die komedie verraadt betreurlijke strekkiugen, die meer en meer veld winuea. De geeste lijkheid gaat voort met zich immer he viger in de politiek te mengen. Deze ontijdige bemoeiing is van aard de oneenighedeu welke ouder onze me deburgers heerscheu aan te hitsen en de gevoelens van wrok en baat welke den politieken strijd al te dikwijls met zich sleept te verergeren. Zonderlinge afdwaling der zoogezeg de voortzetters van het werk van Chris tus, die aan de wereld deu vrede wilde brengen, eu eene leering onderwees van wederzijdsche broederlijk en genegen heid. Zij hadden gezworen tot het einde toe de zaakdoor te drijven. Ze moesten het hoogste Gerechtshof hebben, en 't was het Verbrekingshof van Brus- sel, dat over huu geval zou oordee- len. Maar op het oogenblik dat zij den dorpel gingen overschrijden werden zij door paniek aangegrepen en vluchten. De vrees overmeestert hen en martelt hunne ziel het is de vlucht, de ijlende vlucht!! Zij stuiven weg in alle rich tingen. Zij vlieden heen als dieven die op de trappen vervolgd worden eu beneden tuimelen zij in eenen Tuilnishoop, met de neus in art. 199 en 200 der kieswet. Men moet bekennen, dat het de moei te niet was zooveel lawaai te maken en te schreeuwen dat het Verbrekingshof, het vonnis van het beroepshof zou on derzoeken en in afwachting de katholie ken op hunnen post bleven. De kliek heeft haar proces verloren en heeft betaald. Wat ons betreft wij hebben altijd de overtuiging gehad, dat die hommes-de cceurderij maar kleri kalen bluf was. Wat denkt M. Achille Eeman daar nu van en wat denkt M. Gheeraerdts daarvan en de andere klerikale gemeen teraadsleden Hebben de doorluchtige rechtsgeleei den, de kliek uit dien mod derpoel niet kunnen redden De kliek is veroordeeld, heeft betaald, gaat niet in verbreking, herkent dus hare schuld en de kieziugen van 17 No vember 1895 zijn en blijven geschand vlekt. Zondag aanstaande komen we daarop terug. EERSTE KAPITTEL INLEIDING Mijne dierbare Alice, da u-van kau hoege naamd geerte spraak zijn. De aldus aangesproken jonkvrouw keek met tergende bedaardheid op bet borduurwerk, waaraan zij bezig was en sloeg dau hare oogen op het streng gelaat met de gefronste weuk- brauwen van den reeds bejaarden heer die haar het woord toegestuurd bad. Op onschuldige wijze vroeg zij hem En waarom niet, onkel Olivior Is het kasteel Marchwood te klein Mijnheer Cadwal maakte een ongeduldig gebaar. Gij praat gelijk een kind, Alice zegde hij bitter. Gij spreekt van eeu geheel huis gezin vreemdelingen te huisvesten alsof zoo iets het eenvoudigste ding van de wereld ware. Op uwen ouderdom zoudt gij dat beter moeten weten. Alice sloeg de oogen op, en hare lippen plooiden tot eenen glimlach maar als zij den ontroerden blik bemerkte dien de onkel op baar gevestigd hield, veranderde haar gelaat het nam op eens eene teerdere eu zachte uit drukking aan. Onkel Olivier zegde zij valt het u niet treurig te denken, dat uwe zuster ea hare kinderen, Da zoo vele jaren, nog altijd vreem delingen voor u zijn Dat is meer de schuld van Felicia dan van mij antwoordde haar onkel koel. Meer Ja meer, zoo niet iu 't begiu, ten minste Eenen oogenblik zei Alice hem ernstig beziende. Ik zou de bijzonderheden daar van wel eens willen kennen. Nooit hebt gij mij veel over uwen twist met uwe zuster verteld maar ik heb er deu een en den andere hooren over spreken, en dat geeft mij, denk ik, nog al een juist gedacht van den toestand. Mag ik u zeggen wat ik vernomen heb De heer Cadwal gaf geen antwoord. Gij en uwe zuster de eeuige kinderen van uwe ouders zijnde, zijt met buitengewone gene genheid voor elkaar opgegroeid. Uwe genegen heid was i.oo groot, dat gij uwe zuster geerne zoudt zien trouwen hebben mot den zoon van mijnheer Greville, uwon boezemvriend, die erfgenaam was van het landgoed Hawkshold, zoo als gij het waart van het landgoed Marsch- wood. Alzoo, dac'tgij, zon uwe zuster altijd in uwe nabijheid blijven en nog om eene an dere reden was dat uw wensch. De jonge heer Greville was op uwe zuster verliefd maar zij beminde uwen leeraar en liever dau met Greville te trouwen, verliet zij het vaderlijk huis eu trouwde tegen den wil vau hare ouders met den mau vau haar hert. Dit was eene be- leedigiug, die hare ouders noch gij haar nooit hebt kunnen vergeveu. Heb ik tot zoo verre gelijk, onkel Spreek 1 Evenredige Vertegenwoordiging. Het groot orgaan der kazakkeerders, kon digt in zijn nummer van Allerheiligen eeu lange boteiham af om met zijne patroon M. Woeste (de koning der wiudhaneu) de evenre dige verb gen woordiging te bestrijden, waar van diezelfde Woeste vroeger een overtuigde partijganger was. De tegenstrevers der E. V. weten eene heele reeks argumenten aan te halen en altijd dezelf de om te bewijzen dat in sommige gevallen de E. V. niet de geheel juiste weerspiegeling zon zijn van de macht der partijen. Tot voorbeeld neemt Denderbode de uitsla- geu der laatste kieziugen te Nijvel, met toe passing van het stelsel van M. Willems, dat voor 24,777 stemmen 2 zetels geeft aan da katholieken, voor 20,031 stemmen 2 zetels aan de socialisten en voor 13,676 geen enkele zetel aan de liberalen. Zulke E. V., voegt het blad erbij is waarlijk eene lachmerkterij. Dender- bode vindt, het veel ernstiger, dat eene partij, al de zetels heLbe en de andere geen enkele. Dat is wel min rechtvaardig, maar zoo nauw mag een katholiek die de belangen eener kliek verdedigt niet zien het beste stelsel voor hem, het eeuige goede is het stelsel dat de klerikale partij voor immer aan het bewind houdt. De uitslag zou verschillend zijn geweest te Nijvele, indien men de Evenredige Vertegen woordiging toepaste zonder quorum (dat is een zeker getal stemmen die eene partij bekomen m et om haar deel te hebben van de zetels). Maar zegt Denderbodedat zou een geheels verbrokkeling der partijen te weeg brengen. Zulk argument keert geheel tegen Dender bode. Ofwel hij vreest voor de verbrokkeling zijner eigene partij, die hij voorzoomachtig eu eensgezind uitgeeft en, dat ware een be wijs, dat de macht dier partij maar schijn ia en aan de vrijheid niet zou weerstaan ofwel hij meent de verbrokkeling der auti-klerikalo partijen en in dat geval zou bij de E. V. moe ten verdedigen, immers die verbrokkeling ware de eeuwige triomf der kliek eu dat alleen is het wat M Woeste en zijn groot kazakkeer- dersjrgaau bedoelen. Denderbode kau uitslagen verzinnen zooveel hij wil, telkens blijkt het, dat het slechtste stelsel van E. V. beter is, dan het beste meer derheidstelsel. Zoo zegt hij bijv. Dus geen quorum meer En dan welk zal de uitslag zijn Eene ver brokkeling zonder palen Te Brussel b. v. kan 't gebeuren dat 18 verschillende partijen in de Kamer vertegenwoordigd zijn. Zeg eens, groot orgaan der kazakkeerders, de verbiokkeling heeft naar de E. V. niet ge wacht. Te Brussel waren immers 6 lijsten en het is de schuld niet geweest van Woeste en Denderbode indien er geene zeven waien, im mers de laatste schreef wraakgierig weg Da nederlaag der katholieken te Brussel zou ons niet bedroeven, indien zij het gevolg ware der Christene demokraten, Carton en anderen. Waar er met het meerderheidstelsel 7 iijsttn mogelijk zijn, is het ook mogelijk dat er 18 zijn zoowel als met de E. V. Wanneer nu met het meerderheidstelsel 16 partijen elk 10000 stemmen hebben en 2 partijen elk 11000 komen de twee laatste in ballotteering eu een dezer partijen met hare 10000 aauhangers bekomt de 18 zetels en de 169000 andere kiezers zijn niet vertegenwoordigd. De Denderbode en da fanatieke klerikalen vin len, dat dit veel recht vaardiger is, dan dat elk der 18 partijen ha- reu vertegenwoordiger hebbc. Ha, i> zei de heer Cadwal over het alge meen, ja; maar er zijn bijzonderheden. Ten opzichte van Felicia wil ik mij niet bitter uit laten doch stellig heeft zij niet wel gedaan. Sedert hare kindsheid af met Greville bevriend, door iedereen, gelijk zij wist, als zijne aan staande aanzien, geeft zij de voorkeur aan Stanhope, aan een armen taalleeraar, een man die ten onzen huize was ingedrongen om mij een paar vreemde talen aan te leeren aleer ik op reis ging an nazes maanden keunis gaat zij met hem trouwen, zonder aan iemand er iets van gezegd te hebben... Mijne overtuiging was en is nog dat geheim en dat huwelijk was het werk van Felicia, van baar alleen Stanhope was een rechtschapen man, een knappe ver standige kerel met wien ik veel ophad alhoe wel arm. hij was van goeden huize. Hij zon er stellig niet hebben tegen opgezien, jonkvrouw Felicia Cadwal ten huwelijk te vragen, hadde zij hem toegelaten dien stap te wagen hij wist nietB van de halve verloving die haar met Greville verbond, tip ha«r aanraden deed hij het niethij liet zich verleiden tot eene daad die ik nUt anders dan oneerlijk no-men kau. Hij trouwde buiten de wete de ouders van zijne vrouw Ha, indien zij ooit gedacht be ft Stanhope als haren man door hare faun iie te zullen zien herkennen, dan is zij deerlijk mis geweest. Bij -lie woorden speelde een flauwe glimlach om Alice's lippen, doch hij verdween als zij haastig zegde Maar het is reeds zoo lang dat mijnheer Stanhope overleden is. Ongeveer vijf en twintig jaar. Ze waren nog geen vier jaren getrouwd toen hij stierf. Daar zat zij, weduwe met eenen jongen ven twee jaar en eeu meis,e van zes weken 1 Onze ouders waren middelerwijl overleden. Wat deed ik Alles vergetende, bood ik haar eenen te huis op Marchwood aan. Wat deed zij Zij wees mijn broederlijk, mijn edelmoedig aan bod van de hand Misschien was zulks dau natuurlijk zei Alice nadenkend vermits gij altijd ge weigerd hadt haren man te heraenneu. Het is niet alles, luister voort zoo hernam de heer Cadwal een goed jaar later vernieuw de ik haar mijn aauboil. Dat was toen uw vader, mijn oude scaoolkamaraad, hier na den opstand uit Indië terugkeerde. Kapitein Te nant, uw vader, was gewond eewor ieD zijno vrou v, uwe goede moeder, was overleden ea gij, huu eenig kind, waart nog geen zes maan den oud. Wanneer uw vader iu mijn huis stierf eu ik besloot u als mijn kind aan te nemen, dan schreef ik aan mijne zuster Felicia our haar nogmaals te vragen of zij bij mij op Marchwood wilde komeu wonen ik scüreef ha ir duidelijk. In lien zij mijn voorstel a»aua- m-, hare kinderen en mijne aangenomens dochter in geval ik ongehuwd bleveop eenen en denzelfdeu voet zouden behandeld worden maar ik voegde erbij dat, indien zij weigerde, indien zij de verzoening afwees, ik po >it mijn voorstel zou vernieuwen en mijn la re Marei wood o i\vederro«pelijk eu voo' altijd voor haar zoowel als voor hare kinderen reu Verloren zijn.» Wordt voor tg). la(er u

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1