DE DENDERGALM DE STERKSTE WIL 1 l'lc Jaar. Leest en verspreidt Heden begint De Dendergalm REDEVOERING ONS MANIFEST. Veroordeeld en geschandvlekt. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijsvnrop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Wen abonneert zich op alle postkantoren voor den buiteu voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Esklamon 76 oentl6men J P«r drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Wen maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 14 NOVEMBER,. DE DENDERGALM is het orgaan uer liberale partij te Aalst. DE DENDERGALM is noch socialist noch klerikaal en zal immer de veelbe- lovers en misleiders van 't volk bestrij den. DE DENDERGALM zal onpartijdig de belangen der burgers en werklieden verdedigen. DE DENDERGALM zal alle misbrui ken, kozijntjeswinkel en konkelfoes onbermhartig aan den schandpaal spij keren. DE DENDERGALM zal steeds te vel de trekken voor de vrijheden ons ge waarborgd door de grondwet en thans zoo deerlijk door t klerikalism ver- trappeld. DE DENDERGAM zal de tolk zijn van al de grieven, weike onze mede burgers tegen de kliek hebben in te brengen. DE DENDERGALM is noch klerikaal noch socialist, en wil de vrijheid voor allen in alles. Slechts 4 franken 's jaars. Een abonnement kost slechts 4 fran ken 's jaars. De abonnenten krijgen 's zaterdags avonds het blad te huis. DE DENDERGALM is nog verkrijg baar aan 5 centiemen het nummer bij óuzen verkooper Prosper Van de Perre, Brabantstraat. de beschrijving der liberale maatschap pijen der stad, van hun ontstaan, hunne stichters, hunne geschiedenis, de ge bruiken en overleveringen welke er in zwang zijn. EERSTE KAPITTEL (le Vervolg.) Alice had de zaak nooit zoo goed hooren uiteendoen. Zij bloosde een weinig toen zij vroeg En wat antwoordde uwe zuster Met eene overmoedige en stellige weige ring I Misschien dacht zij dat gij toch later trouwen zoudt. 't Is mogelijk maar zij zegde niet waarop zij hare weigering grondde. Felicia is altijd eigenzinnig geweestze schijnt evenwel wat van hare eigenzinnigheid genezen te zijn. Later toen ik vernam dat zij met dokter Freer op trouwen stond, begreep ik beter bare weige ring. Twee jaar na de dood van haren eersten man had zij eenen opvolger voor hem gevon den en ik ik moest dat nieuws niet van haar, maar in een dagblad in eene aankon diging van den Times vernemen Maar sedert dien hebt gij haar toch ge holpen gij hebt den oudsten zoon van dokter Freer eene goede opvoeding laten geven. Ik ben er niet tegen mijne zuster te hel pen maar haar op Marchwood laten komen Gij weet niet wat gij vraagt, als gij eenen ou den man de gewoonten van geheel zijn leven wilt doen veranderen. Gij en ik hebben bijna het vierde van eene eeuw Marchwood voor ons alleen gehad. Leest en verspreidt DE DENDERGALM. Het is een middel om onze propagan da uit te breiden en eenen dijk op te werpen tegen de overweldigende om- kooperij en bedrog der kliek. Wij doen eenen oproep total onze vrienden om ons daarin behulpzaam te zijn. Al de liberalen kunnen aldus iets doeD om ons den strijd tegen de kliek helpen vol te houden. Leesten verspreidt DE DENDERGALM. DE DENDERGALM is noch klerikaal noch socialist, maar Liberaal, uitsluite- lijk Liberaal. Ons programma is het programma van 't liberalism. van M. P. ANNE in zitting van den Gemeenteraad van Maandag laatst Mijne Heeren, De eerste vereischten waaraan een gemeentebestuur moet beantwoorden is het vertrouwen te bezitten der be volking van de gemeente welke het be- heeren moet. Dat vertrouwen bezitten de gemeen teraden die in eene vrije, onbesproken en onbevlekte kiezing, de meerderheid der stemmen hebben bekomen. Wij weten in welke voorwaarden de kiezing van 17 November hebben plaats gehad, en welke betreurlijke feiten van drukking en omkooperij den kiesstrijd hebben gekenmerkt. Alle loochening, alle tegenspraak, alle bewering van het tegenovergestelde maken niets uit. Het Beroepshof van Gent heeft 11 personen voor feiten van kiesbedrog veroordeeld en talrijke anderen zijn slechts de veroordeeling ontkomen dank aan omstandigheden dio we hier niet willen bespreken. Zeker heeft de Bestendige Deputatie de kiezing goedgekeurd, zij achtte de feiten hoewel betreurlijk niet van aard om den uitslag der stemming te wijzi- In Alice's grijze oogen straalde bet schal kachtig. Maar, onkel Olivier, denkt gij niet dat, na het vierde van eene onder vier oogen geleefd te hebben het tijd wordt aan een rieuw element toegang te geven Hij bezag haar half ijverzuchtig en zegde Gij zijt toch niet vermoeid van Marchwood Alice, noch van mij Zij antwoordde niet, maar spijts hnn schalKsch licht, glinsterden hare oogen met zoo veel liefde, dat het gelaat van den ouden man tot eenen glimlach verzachte. Ik had gedacht mijne zuster op Eastland te vestigen zegde hij. Eastland is een net klein landgoed, en de pachttijd van den tegen- woordigen gebruiker zal gaan uit zijn. n Dat ware een uitmuntend plan, en in af wachting kan uwe zuster en hare kinderen naar hier komen wonen. Ha, beken het, gij be gint toe te geven Gij vergeet eene groote moeielijkheid, Alice 1 En dit is onkel In geval Felicia hier komt, wat moet er van de kinderen van haren eersten man gwoer- den Alice bezag hem met verwondering. Wel mede komen met hunne moeder zegde zij. Het gelaat van den ouden man verdonker de eeusklaps. n Nooitzegde hij grammoedig nooit Dan naeenbn oogeublik stilzwijgens, voegde hij er bij Teu minste nooit zal mijn landgoe 1 March wood een te huis voor de Stanhope's zijn. Al gen. Zij handelde partijdig in het geda ne onderzoek, partijdig in het opge maakt verslag, partijdig in de uitspraak welke er op volgde. Da beslissing der Deputatie is door het vonnis van het Beroepshof van Gent vernietigd. De veroordeeling van het beroepshof, is het beste bewijs dier partijdige han delwijze. Eene verplaatsing van veer tig stemmen ware voldoende geweest om de samenstelling van den Gemeente raad totaal te wijzigen door de toepas sing der evenredige vertegenwoordi ging- Het vonnis treft niet alleen de 11 ver oordeelden, het treit ook rechtstreeks de gekozenen van 17 November, die hier slechts zetelen dank zij de veroor deelde omkooperijen. Een gemeenteraad in zulke voor waarden gekozen kan niet meer bewe ren het vertrouwen der bevolking te be zitten, waarop hij aanspraak moet kun nen maken meer nog hij zetelt tegen den wil der meerderheid der bevolking en het is zijn plicht indien hij eerbied heeft voor de Belgische wetten, en eer bied voor zich zelve, het is zijn plicht zeg ik, af te treden, zijn ontslag te ne men en de kiezers te laten oordeelen met meer vrijheid dan de laatste maal en zonder schandelijke omkooperijen als den 17 November 1895. Heeren-, katholieke raadsleden, Gij zit hier niet op uwe plaats, Gij hebt de zetels die gij inneemt geüsurpeerd en liet vonnis van Gent, dat is en blijft zoo als het was, zegt u in naam der Wet en der gerechtigheid Gaat heen De kie zers, de waardigheid en de justicie ge bieden het u. De kiezingen van 17 November 1895 zijn geoordeeld. Het Gerecht heeft gesproken en zijn vonnis blijft onwederroepelijk. les wat ik dulden zou is komt er hunne moe der wonen, hen hier als bezoekers te aanzien. Er zijn twee Stanhope's, niet waar vroeg Alice. Ja twee zijn er. De zoon moet nu zes en twintig zijn, en 'k geloof dat de dochter een jaar jonger is. Db dochter, ja, met hare moe der zou zij hier kunnen blijven tot wij eens be tere plaats voor haar zouden gevonden hebben. Maar de jongen, dien wil ik hier niet March wood is niets voor hem jongen, dien wil ik hier nietMarchwood is niets voor hem noch hij voor Marchwood. Bij die schijnbaar onredelijke uitbersting van gratnsc >ap glimlachte Alice niet. Zij wist wat de toorn van mijnheer Cadwal tegen zij nen wettigen erfgenaam zoo eensklaps had doen uitbersten maar zij kende hem te wel om met hem hierover te redetwisten Zij wist zeer goed dat Marchwood"geen stamgoed (1) zijnde voor hetwelk een naërLenaam bestond niet bestemd was om aan een van de kinde ren zijner zuster over te gaan en kaltr. klonk hare stem als zij zegde De jonge heer Stanhope zal natuurlijk reeds een beroep geko/.en hebban. Liat hem met zijne moeder meékomen gij zult hem toch n.et dikwijls te zien krijgen. Hem uit de algemeene kwijtschelding siuiten, dat ware toch wat al te streng.... Het arrest van het Beroepshof van Gent wordt niet verder betwist. De ver oordeelden zeiven hebben hunne voor ziening in Verbreking opgezegd en aan vaarden das als gegrond het vonnis dat de heele klerikale partij treft. De Justicie heeft voor het Aalstersch kiezerskorps uitgeroepen, voor geheel het land verklaard hoe onwaardig do procé dés zijn welke gediend hebben om den klerikalen zegepraal van 17 November 1895 te bewerken. In onze stad sinds lang bekend als de klassieke grond van 't bedrog, wordt al dus een nieuwe schande gevoegd bij den bilan der bewarende kliek. Een vertegenwoordiger der Natie riep in de Kamers verontwaardigd uit De kiezingen van Aalst zijn de uitslag van bedrog, geweld en slemperij. Die woor den zijn thans door de Justicie bekrach tigd. De klerikalen hebben hunne tegen strevers bevochten met oneerlijke wa penen, thans oogsten zij de bittere schande hunner bedriegelijke werkin gen. De kiezing van 17 November 1895 is een sclian laai. Wij achten het onzen plicht in naam der deftige bevolking van Aalst er te gen te protesteeren. Zwijgen ware eene lafheid. Wij proteateeren in naam der liberale partij. De liberale partij mag luid en krachtig spreken. Wij weten wel, dat sommige lieden, om de klerikalen te verontschuldigen, met volle handen de beschuldigingen tegeu de liberalen hebben rondge strooid. De Justicie heeft een onderzoek gedaan en heeft de ongegrondheid dier beschuldigingen bewezen. De liberale partij Bpot met die laste raars. Het schandemerk zal op de kle rikalen kleven, op de inrichters der voor altijd geschandvlekte kiezing van 17 November 1895. Wij vragen aan de bevolking van Aalsl, zoowel aan de burgers als aan da werklieden (1) In Engeland mag het stam. of erfgoed niet vervreemd worden 0<>k m g men bij tes tament er niet over beschikken. Bij gemis aan Ieeneu rt-chtstreeksclien e-fgeuaam, gaat het aan eenen naërigenaamover. Cadwal's wenkbrauwen waren nog altijd ge fronst. Streng of niet, ik wil hem hier niet zien zoo bromde hij. Alice gevoelde dat er genoeg gezeid was. Zij stelde een einde aan het gesprek met naar het terras te gaan. Van uit het veuster had zij daar teu vertrouwelijk figuur zien naderen, en in den tuin ontmoette zij eenen flinken bréedge- schouderden jonkman, die blijkbaar op den goeden voet met haar stond. Ik zag u komen, Edmond zegde zij. Juist hield ik op met onkel .Olivier te bepra ten. Gij weet wat ik overiijds ber, a nd heb? Nu had ik eindelijk besloten een bepaald voor stel te doen en indien ik hem zoo wel keu als ik liem meen te keuDeridan zal mijn wil op het einde toch den zegepraal behalen, 'k Ge loof zelfs dat ik reeds het dunste einde - van da wegge doorgeslagen heb... Edmond moest er om lachen. Arme mijnheer Cadwal Indien hij eens weten kon wat gij beraamd hebt Hij zal alles Weten ten g -pasten tijde antwoordde Alioe op het laatst zal'*er een dag van veropenbarig voor hem aanbreken: Weet gij wat zegde Edmond. naarvol- gens alle vroegere gevallen zoudt gij met Ru- dolf moeten trou en, gij joukvrouw dat zou alle moeielijkhedeu veivffenen m iar in het voornauden zijnde 'geval', 'vrees ik, zou dit slecnts tot verwikkelingen leiden. Inderdaad zegde Alice ernstig uwe zinspeling is niet ongepastmaar gelijk gij zeer «vel zegt, zulke oplossing zou onkel Oli vier noch bevredigen noch bevallen. (Wordt voortgtzet.) J 1

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1