Aan de Liberalen. Nummer 51 Zondag 20 December 1896. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR De Godsdienst in de Scholen. Zielhonden. 3 de Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 82, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen AnnoncenM „K per drukrigtl. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezondan wordt Randschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, IB DECEMBER. De nieuwe inschrijvers welke een abonnement ne men op DE DENDERGALM voor geheel het jaar 1897, bekomen van nu af ons blad kosteloos. Er bestaat te Aalst slechts een enkel liberaal propagandablad DE DENDER GALM, orgaan der liberale partij. DE DENDERGALM verdedigt uitslui- telijk het liberaal programma en zal hardnekkig te velde blijven trekken tegen bedrog, konkelfoes en kozijntjes- winkel. I)E DENDERGALM zal onverpoosd de stoffelijke en zedelijke belangen van burgers en werklieden behartigen, en alle misbruiken bekampen. DE DENDERGALM zal immer de af- brekers, de verlooehenaars, de windha- nen, de plaatskenjagers, de schotellik- kei'B en ander politiek janhagel alzwee- pen en geeselen, DE DENDERGALM zal de tolk zijn van alle rechtzinnige Liberale Maat schappijen en zal het mogelijke doen om hunnen bloei en vooruitgang te be vorderen. DE DENDERGALM, zal met geluk de medewerking zijner politieke vrien den aanvaarden. Inlichtingen, rnededee- lingen, artikels, mogen met zekerheid van geheimhouding ten onzen bureele worden gezonden. DE DENDERGALM zal geene reke ning houden van alle brieven welke niet geteekend zijn, of over persoonlijke aangelegenheden zouden handelen. Liberale Vrienden Leest en verspreidt DE DENDERGALM. Een abonnement kost slechts 4 fran ken 's jaars. De abonnenten krijgen eiken zaterdag avond het blad te huis. Door een abonnement te nemen en bet blad te verspreiden, zullen onze vrienden ons propagandawerk krachtig ondersteunen. In alle liberale herbergen moet ons blad ter lezing liggen. Bij al onze liberale vrienden moet het ingang vinden. Een nummer kost 5 centiemen. Bij onzen verkooper M. Prosper Van Perre, Brabantstraat. Leest en verspreidt DE DENDERGALM. Orgaan der liberale partij te Aalst. Wij doen ook Dendergahn de eer aan te denken, dat hij volstrekt niet zou willen, dat het kind van eenen katho lieken huisvader in eene geuzen school wierde gestoken waar men het God zou leeren lasteren in plaats van lief te heb ben. Zoo spreekt Denderbode, Hij weet wel dat geen enkel onderwijzer ter wereld bekwa m is aan zijne kinderen Gods lasteringen te leeren maar de lezers van Denderbode die geene andere bladen mogen lezen gelooven het toch en dat is voor het blad genoeg. Die waarborgen vragen, eischen de katholieken, zegt Denderbode verder, eer zij ooit aan verplichtend ouderwijs zullen kunnen denken. Die waarborg vragen wij ook, we willen niet dat een katholiek gedwon gen zij, zijn kinderen naar eene protes- tansche, evangelische joodsche of ma- hometaansche school te zenden. Doch we vragen die waarborg niet alleen voor de katholieken maar voor al burgers van ons land, we vragen ook, dat de protestanten niet gedwongen zouden zijn hunne kleine te zenden naar eene katholieke school, noch de evangelisten de hunne naar eene joodsche school enz. Wij zijn het daarin volkomen eens met Denderbode wanner hij zegt Heeft de huisvader de plicht de geleerdheid te geven aan zijne kinderen hij heeft daar tegen een outegensprekedijk recht, dat te willen dat zijne kinderen zijne gods dienstige overtuiging deelen. Bravo Denderbode 't is of we sinds eenigen tijd op weg zijn de beste vriend jes te worden. Laat ons voortgaan. In iedere gemeente zouden dus zoo veel scholen moeten bestaan als er ver schillende godsdienstige overtuigingen bij de ouders heerschen, verklaart Den derbode. Juist, confrater, gij zijt er vlak op. Ja, maar zie, hier bederft het spel, want onze goeie vriend, bevestigt, dat het onmogelijk is in elke gemeente eene school te openen voor elke gods dienstige gezindheid, de gemeenten zouden onder den last bezwijken. Welke godsdienst moet men dan in de scholen onderwijzen. Dvndeibode meent natuurlijk de Roomsch-katholie- ke, want die is de beste de protestan ten meenen de protestantsche, want die is ook de beste de Israëlieten meenen de joodsche. want die is nog eens de beste. De onderwijzer kan natuurlijk ook de drie godsdiensten niet aanleeren, i ti mers dan zou hij aan de katholieke kin deren leeren dat de Messias nog niet gekomen is, dat ze den sabat moeten vieren, dat varkensvleesch eten dood zonde is hij zou aan de protestanten leeren dat er zeven Sacramenten zijn, dat Luther een schelm was, dat men den bijbel niet mag lezen en aan de Joden, dat de Verlosser der wereld waarnaar ze wachten door hunne Voorouders op Golgotha werd gekruisigd, dat ze vroe ger het uitverkoren en nu het door God gevloekte volk zijn euz. Elke school zou in een hoekje van Ba- bel veranderen, waar alle godsdiensten een mengelmoes van dwaasheden zou den vormen. Wat staat er dan te doen In elke ge meente waar het mogelijk is voor eiken godsdienst eene afzonderlijke school stichten en in de andere gemeenten het godsdienst onderwijs overlaten aande priesters en tot het stelsel komen der onzijdige scholen, door de geestelijk heid vau Amerika, bisschoppen eu pries ters der verschillende gods lieusteu iu een algemeen Congres aangenomen. Nemen we Aalst en veronderstellen wij, dat er een zeker getal protestanten wonen. Al do kinderen zouden naar de bestaande scholen gaan, waar men de verschillende vakken zou aanleeren doch de katholieke priesters zouden, in plaats van zich bezig te houden met de politiek, een of twee halfuren daags godsdienstles komen geven aan de ka tholieke leerlingen, de dominee zou het godsdienst onderricht geven aan de protestantsche leerlingen en al de ou ders zouden te vreden zijn. Immers de priesters hebben meer kennis van gods dienst dan de beste onderwijzer en heb ben tijd genoeg overig om zich te voe gen naar het woord van Christus Gaat en onderwijst alle volkeren. Overigens dat gebeurt reeds in de middelbare onderwijs gestichten, de priesters komen daar les geven. Sommi gen zeggen, dat ze dit doen omdat er 1200 franken mee te verdienen zijn dat gelooven we niet, zoomin als we ge looven, dat zij onder de wet van 79 de godsdienstles nmt wilden geven in de volksscholen omdat er maar 100 fran ken aan vast waren, zoodat eenige spot ters daaruit opmaakten, dat de, beste onder alle wetendhedeu der wereld maar 1200-100 zegge 1100 franken waard is. De priesters geven de godsdienstles veel beter dan de wereldlijke onderwij zers, ziehier het bewijs In de middel bare scholen geeft de pastor een uur godsdienstles ter week, in de volksscho len geeft de onderwijzer eene halve uur godsdienstles per dag (niet gerekend dat de pastor wekelijks een kwaart- uurtje komt uitleggen) welnu om de kinderen voor te bereiden voor de eerste communie, moeten de leerlingen der volksscholen maanden en weken lang wekelijks en dagelijks naar 't kappelle- ken gaan om les, de leerlingen der mid delbare scholen niet. Dus kan de pastor meer godsdienst leeren in een uur, als de onderwijzer in eene week. Of zou dat maar zijn omdat de leer lingen der volksscholen werkmanskin deren zijn, en die der middelbare scho len kinderen van min of meer begoede burgers, welke men daarom zooveel last niet mag aandoen De priesters van Amerika hebben plechtig hnunen voorkeur voor de on zijdige school uitgedrukt de onfeilba re paus heeft die meening niet afge keurd, waaruit we besluiten, dat Den derbode met ons en die priesters zal blij ven kampen voor het ontegensprekelijk recht der ouders te willen, dat hunne kinderen hunne godsdienstige overtui ging deelen. Denderboie zal met ons bet recht ver dedigen niet alleen van de katholieken ouders, maar van al de ouders zonder onderscheid. N. B. Heeft Denderbode nog geene inlichtingen bekomen over zekere god vruchtige onderwijzers er omstreken, over hunne methode, hun ontzag, de tooueeltjes in de scholen enz. euz Welke godsdienst onderwijzen die M. Woeste, de inau der reacti« en der ach teruitkuiperij, de vijand vau alles wat naar vooruitgang of vol'ksniitslavirig zweemt M. Woeste, de nootlottige man van Belgie en zijne fanatieke aanbidders be -er i tegen de sterren op, dat de plaatsvervanging de volkslievendste instelling is vau onze gekeele militaire iurich tiug. Hoe barhaarsch en pa rol ox. al die bewe ring ooK we/.e, laai /.e o >s eens nagaan om aan i de verdedigers van trommel en delkooperij de gelegenheid te ontnemen tot hunne tr .wanten te .eggen Ziet ge «el, de liberalen weten daar niets op te antwoorden. Op twintigjarigen ouderdom moeten de jon- lineen loten op die jaren zijn ze in hunnen besten leeftijd, de eenen voor ambacht, de an deren voor den handel en nog anderen voor verschillende beroepen. De zonen der kleins burgers en der werklieden welke een slecht nummer trekken, moeten opstappeu, rij heb ben immers gem geld genoeg om een man te koopen. Intusscben gaan de ouders achternit de ambachtsman vergeet wat hij van rijnen stiel kende, de werkman verkiest rijn werk, de bediende verkiest zijne plaats. De vet kan daar geene rekening vat houden, het vader land moet vordedigd worden. Maar de zoon vaD den rijke, die geeae posi tie kan verliezen, geene familie in gebrek moet achterlaten, de rijke zoon die het biest en meest tij d heeft om verdediger van 't vader land te spelen de rijke zoon, die het minst van het kazeruleven zo* lijden, omdat papa money heeft, de rijke zoon geeft er den brui van. Kazernedienst en ratatouille is maar goed voor burgers en werklieden zoo willen het da klerikalen. De vaderlandsliefde wordt in Belgie op 1600 franken geschat. Voor die «em geeft het Bel gisch goevernement aan al wie re kruipen heeft een brevet van vaderlandsliefde. Voor 16uü franken mag ds rijke zijn patriotism aan den kapstok hangen, tot er een snul komt1 om het voor deurelfden prijs over te nemen. Do wet is zoo, en de rijke lieden zonden ongelijk hebben hot niet te doen, termite het goeverne ment er hen toe aanmoedigt. Het goevernement biedt due 1600 franken aan al de verdoolden, dis hunne ziel en hun lijf voor dien prijs willen verkoopen. Maar ze zijn weinig talrijk de ongelukkige verdwaal den, die voor 1600 franken hun lijf op de menschelijke bei slenmarkt brengen en daarom heeft het goevernement overal agenten, com- mis-voyngeuis in menschenvleesch, die voor 200 frank per kop, de mannen moeten opzoe ken en aanbrengen. Is dat nie' schoon Het goeternement geeft dus 200 franken om voor de rijkeB een man te koopen, immers de rijke betaalt 1600 franken voor den man en de Staat doet er 200 bij. De rijken vragan die aalmoes niet, maar nog eens, de klerikalen vinden, dat die matregei toch zoo goed en volkslievend is. Zeker, de plaatsvervanging it zoo populair in ons land, ons Yolk zit er voorop de knieën, maar bet noemt de agenten in reinplagauten (soms brave menschen) met den afschnwelfjks- ten naam, die bet beeft knnnen uitdenken, het volk noemt ze Zielhonden. Niet zoozeer uic haat tegen de personen die in naam van het goevernement koophandel drijven in zielen, als uit afkeer, uit walg, uit onverborgen haat tegen de schandelijke instel ling der plaatsvervanging. Ja, we weten zeer goed soms verkoopt een jongen zich, omdat hij gevoelt voor niets an ders goed te zijn (gelijk dit het geval is ge- we. st met jongens uit het weezengesticht van Aalst gekomen) of om zijne ouders ter hulp te komen en zulke jongelingen zijn te beklagen of te bewonderen. Maar gewoonlijk gaat het zielkoopen en zielvcrkoopen geheel auders. Een losbol heeft moeilijkheden te huis, of het is een dronkaard, of het is een slechterik, door het een of ander geval van het goede spoor geraakt, soms ook een sukkelaar bij toeval op zwier gegaan. Hij drinkt en brast twee, drie dagen zingende langs dé straat. Alle dagen vleesch en soep, Zonder werken (2 m. Alle dagen vleesch en soep, Zonder werkon bij den troep. Hij raast van soldaat worden, van vechten, van veel liever 6 jaar soldaat enz. ontmóet in dien toestand eeuen aanwerver (er zijn er overal) een zielhond gelijk het volk zegt. Nu gaan ze samen op zwier, maken akkoord en zingen en tieren nog lang. Onder den invloed van den drank Tan hef zwieren en tobben worden de stukken getee kend. De vader teckent ook om van den kerel af te zijn, of uit moedeloosheid of gramschap, of wantioop. De zielhond gaat met zijnen man naar de keuring, gelijk de boer met zijnen stier, de man wordt goedgekeurd, het leger telt een vrijwilliger te meer eu de zielhimd j beeft 200 franken gewonnen. De rijke zoon wordt in de kazerne vervan- j gen, uoor een vrijwilliger met premie, die in Bi BS

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1