U5 162<le Jaar. Nummer 5 Zondag 31 Januari 1897. Zondagrust. De Wet De Vriendt. Hosanna LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten V°nr0P betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. e HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad feioadzi wsrit Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 30 JANUARI. M. Vau den Peereboom kreeg eens het karnavalgedacht alle postzegels te voorzien van hielen of polivien waarop te lezen staat 's zondags niet te bestellen. Zulke kuren worden in alle handelshui zen en door de brie vendragers voor gui tenstreken uitgemaakt, die niemendalle hebben bijgedragen om de zondagrust te bevorderen. Ik ken handelshuizen, katholieke zelfs, waar de loopjongen gelast wordt al de hielkens af te scheu ren, en ik heb persoonlijk des zondags brieven ontvangen, waar het zwanspoli- vieken nog aan den zegel vast was. Indien wij de zondagrust wenschelijk vinden en een handje toesteken om ze te bekomen is het niet om ze op vas tenavond- of karamellen briefjes te drukken lijk generaal Boem het doet ook niet omdat de zondag eene bewe- ginglooze, doode dag zou worden als in Engeland maar omdat elke werkman, elke bediende ten minste om de zeven dagen een rustdag hebben zou, om zijne lichaams- of geesteskrachten te herstel len. We wenschen ook dat in alle nijver heden, in alle handelshuizen de zondag als rustdag aangenomen worde, waar zulks mogelijk is. Men kan echter niet vergen dat in alle industries het werk zou stil gelegd worden des zondags. De landman, de steenbakker, de brou wer en eene menigte andere nijveraars kunnen des zondags niet volledig sta ken, zoomin ahi handelshuizen van eenig belang verlof kunnen geven aan al hunne bedienden. De gedwongen zondagrust zou eene geheele ontreddering teweeg brengen in onzen handel en in onze gebruiken. Geene reizen meer, geene brieven, gee- ne dagbladen, alles zou moeten rusten, alles zou stil liggen, alles zou levenloos «chijnen als een graf. Zeker de zondag is verkieslijk, omdat hij als rustdag in de zeden der Europee- ache volkeren der (Turken en de Joden uitgezonderd), is gedrongen maar op dien dag alle bedrijvigheid doen ver dwijnen, ware tegen de redelijkheid aandruischen en het doel voorbijstreven dat men zoekt te bereiken. We begrijpen dat de katholieken de zondagrust eischen met het doel den dag des Heeren te doen vieren, zoowel of nog meer dan om aan de afgesloofde werklieden een dag verpoozing te jon nen, doch zulks hindert ons niet, het einddoel is het zelfde, en we willen er niet over twisten of het volgens Gods gebod, eer den Sabbatdag, dan den Zondag is die men vieren moet. Evenwel mag men in niets uitsluitend te werk gaan. Men zou de reizen moe ten bevoordeeligendoor prijsverminde ring op de zondagtreinen, men zou het uitventen, uitdeelen en verzenden van boeken, bladen en tijdschriften moeten veroorlooven, men zou het inrichten van wedstrijden moeten bevoordeeligen, welke de lichaams- en geestesontwikke- lingten doel hebben, in een woord trach ten, dat onze zondag niet gelijke aan den zondag der Engelschen. Daardoor alleen zouden 'b zondags een aantal lieden aan het werk moeten blij ven terwijl anderzijds de wet de nij verheden zou bepalen, welke een zeker getal werklieden 's zondags mogen ge bruiken om de schade te voorkomen die voortspruiten zou uit eene volledige Btaking. Wanneer die werklieden dan toch hunnen rustdag zouden genieten ware bet kwaad niet groot en de arbeiders zouden er zich spoedig aan geweonen. Dat men van die kwestie weeral gee ne kwestie van godsdienst of boetiek make dan wordt er nooit een plan ver wezenlijkt. De Roomsche Kerk zelf kan zich niet verzetten tegen het noodzake lijk zondagwerk van eenigen, vermits zij het nu reeds met veel toegevendheid toestaat aan de houders en bedienden van hotels en koffiehuizen, aan bewa kers en bediendeu van boekerijen en museums, aan de boeren in oogsttijd, enz.enz. Katholieke en liberale bladen ijveren voor het invoeren der zondagrustka tholieke en liberale mannen van gezag slaan de handen in elkaar, om diescboo- ne hervorming voor de werklieden te bekomen. Slechts hier en daar een kliekgazet, orgaan van kazakkeerders, wil weeral den godsdienst daarin mengen en aldus de verwezenlijking van de zondagrust beletten ten nadeele van het werkvolk. Het wetsvoorstel De Vriendt strekkende om aau den V'laamscheu tekst der wetten een of ficieel karakter toe te kennen, heeft een heelen storm verwekt in het kalme Belgie. De Walen huilen en tieren alsof ze levend gevild werden en de Flaminganten schreeuwen nog harder. Onderzoeken wij de zaak met koelen bloede. Huilebalken en muilperen uitdeelen kan niet voor argumenten gelden, en waar men geene kalme redeneering hoort of hooren wil ia 't on mogelijk partij te kiezen. Wie heeft in 1830 de omwenteling doen los barsten De Walen en de priesters. De Walen omdat het Nederlandsch de officieele taal was. De priesters omdat Nederland protestansch was. We vatten de twee oorzaken dus samen rassenhaat, godsdiensthaat. Zeker waren vele grieven zeer gegrond, maar dat ze zoo erg waren, een losscheuring van Nederland volsterkt noodzakelijk te maken is onwaar en den veldtocht tegen het Hol- landsch goevernement gericht beoogde ook die losscheuring niet in don beginne. Slechts wanneer de gebeurtenissen door de koppigheid van koning Willem tot geweldda den versloegen en de beweging in een waren burgeroorlog ontaardde werd de verzoening on mogelijk. Onder het Hollandsch bestuur was het ge bruik van het Nederlandsch in de administra tie verplichtend in Vlaamsch-Belgie, (niet in de Walen) welnu men zag boeren uit de Kem pen eene petitiie teekenen om bet gebruik te vragen der Fransche taal. Van de talrijke on- derteekeuaars waren er geen dozijn die Fransch kenden. De omwenteling borst los wij betreuren niets, we zeggen de feiten zooals ze zijnj. Bel- gie's onafhankankelijkheid werd uitgeroepen. Talrijke Vlamingen stODden de Waleu dapper terzijde. Doch iü het Vlaamsche Land waren de orangisten talrijk gebleven vooral onder de beschaafde, vooruitziende burgerij Ia al de Vlaamsche steden Gent, Aalst enz- was orangist synoniem van liberaal tot om streeks de jaren 40. De Vlamingen bekwamen wat zij voor de Walen en met de Walen ge vraagd hadden en waarvoor da heideboerkens van Moll Westerloo en andere verlichte plaat sen hadden gepetitiuineerd Fransebe wetten, Fransche rt-chtbanken, Fransche officiers, fransche doeaniers, fransche gendarmen. Men viel aldus, van het eene uiterste in het andere, waarop vroeg of laat de reactie moest volgen. De Vlamingen werden veroordeeld in eene taal welke zij niet begrepen, hunae zonen wer den in het leger bevolen door oversten wier taal z« niet verstonden, ze werden aangehou den door mannen die hun da reden der aan houding niet verklaren konden. Het Vlaamsch werd als eene antipatriotische taal met minach ting bejegend en het Vlaamsche volk evenzoo Coucke en Goethals werden in 't Walenland schuldeloos veroordeeld ter dood omdat de rechters heu niet verstaan hadden. Is dat niet afgrijselijk. Het Vlaamsche land werd door de Staats besturen geheel vergeten. In voorgaande eeu wen was Vlaanderen in beschaving, in kunst in wetenschappen het Walenland verre voor uit. Doch na 1830 vergat men het Vlaamsche volk, reeds lang had elke Waalsche gemeente hare wel ingerichte volksscholen, als in Vlaan deren nog overal meesters waren van kruisken a. b. c. aan 1 cent per dag en per leering. In 't begin van 1870 b. v. waren iu ons ar rondissement nog talrijke gemeenten waar geene regelmatig ingerichte school bestond. De Collegien, peusionuaten, middelbare scho len, en hoogere scholen waren uitsluitend frausch. Men leerde latijn en grieksch, maar V laamsch niks Is het dan te verwonderen, dat Vlaanderen ten achteren is gebleven. We willen niet stiluouden bij de bewering van sommige Walen, die zeggen het Neder land is geene taai. Het is te dwaas met inen- Hcheu ie redetwisten over iets, dat ze niet ken nen en verklaren niet te kuuuen loeren, ze sam- melen niets dan baarkappers-protokollen, waaraan ernstige lieden geene aandacht ver- Renen. Is er iemand, die in gemoede zou durven staande houden; het is niet weusehelijk, dat alle bedienden, rechters enz. welke het publiek ten dienste moeten staan, de beide landstalen kennen Zijn de Walen dommer dan de Vla mingen Waarom dan zoo uitvaren tegen de Vlamiu- en, welke in Belgie de overgroote meerder- eid zijn. Worden de Walen hier slecht beje gend Er zijn in Aalst vele Walen, moeten zij niet zeggeu, dat wij Aalstenaars ous best doen om hep te begrijpen en te woord te staan in hunne taal Zijn we niet toegevend, is ons on derwijs er niet op ingericht om aan zooveel volkskindereu mogelijk de twee landstalen te leeren Wij zijn geen overdreven Flaminganten, maar wij hebben niet te min onze taal lief, 1* omdat het ooze taal is de taal, die we best kenuen de taal die we gebruiken moeten om ons volk hsrop te beuren, 2* omdat die taal ons het gemak geeft, de Duitsche en Eugelsche talen te lezen en in weinig tijds ook te spreken. Elke Vlaming der burgerklasse, ja zelfs vele werklieden kennen Fransch, doch er zijn er nog weer, die den tijd en de gelegenheid niet hebben het te leeren (goede wil ontbreekt nooit) en die hebben het recht in de taal, die ze begrijpen in het Vlaamsch bestuurd, gevon- nisd en verdedigd te wordeu, en daarom dien den alle staatsbeambten Vlaamsch te kennen. Wij Vlamingen zijn kalme lieden, soms hoo ren we hier met onze taal den spot drijven, door menschen welke er niets vau kennen wij halen de Behouders op en denken moesteu Vlamingen in eene Waalsche stad aldus den aap houden met de taal van Chez nous ran Naineur po to of der cité des chinq elo- tiets 't zou er stuiven. De Vlamingen betalen lasten gelijk de Wa len de Vlamingen hebben plichten te vervul len gelijk de Walen, zij moeten dan ook de zelfde rechten hebben als de Walen door de gelij kheid der beide landstalen Het wetsvoorstel De Vriendt kan in geenen deele de belangen noch de rechten der Walen kreuken. De Vlamingen vragen in tuu eigen liiDd hetgeen de Walen vroegen iu 1830 en met de hulp der Vlamingen verkregen. W aarom zouden zij hunnen laudgenooten weigeren het geen de revolutie hun gegeven heeft. We zijn Belg en Vlaming en als dusdanig achten wij bet een vadertauciscuen piictit ous voor het grondbeginsel van het wetsvoorstel De Vriendt te verklaren De Taal is gansch het volk, door de heropbeuriug der taal, zullen wij de heropbeuring van het volk bewerken, dat is het eenig streven van de liberale partij. VAN PD ENBOSCH. Het bloedgebrek het is te zeggen de armoe de aan bloed die altijd met zwakheid, hart kloppingen, draaiingen, hoofdpijn, enz. ge paard is, wordt iu weinige dagen geuezen door de Pil van Dr Raphael. fr. 1,75 in de gosde apotheken. De groote dag nadert. De dag door talrijke huisgezinnen met ongeduld ver wacht en verbeid. Overal worden er feestliederen aangeleerdin elke arbei derswoning, in elk burgershuis, in elke armenstulp, zitten de ouders met een van vreugde kloppend hart te overwe gen, wat dien dag van troost, zegen en blijdschap hen aanbrengen zal. De moeder valt op de knieën en met zaligen glimlach de oogen ten hemel heffend, dankt ze den goeden God voor het moederlijk genot, dat haar te wach ten staat. O God, zegt ze, zoo groot hebt ge miju zoon laten opgroeien, ik zegen er u voor, dat ik nogmaals zulk een zaligen dag zal mogeu beleven. De vader denkt Mijn zoon is kloek en struisch, zijn arm wordt forscher dan de mijne mijn bloed stroomt door zijne aderen,- er zit macht en moed in dien jougen, wat ben ik toch blij, dat die lang gewenschte dag zoo nakend is. Woensdag zal die glorierijke dag aan breken, woensdag zullen 248 jongelin gen het hart vol vreugde, tevredenheid en gerustheid naar het stadhuis trekken, om er hun deel te nemen van hetgeen Woeste en de kliekgazetten eene demo- kratische instelling noemen de bloed- loting en de zielkooperij. En omdat, die instelling zoo volks- lievend is, zijn de ouders zoo verheugd, is de vader zoo tevreden en de moeder zoo gelukkig, niet waar Denderbode Ha voor de katholieken zijn de lo ting, en de zielkooperij goede, schoone instellingen. Dat zij eens gaan zien in de 248 familien onzer stad, om aau te teekenen hoevelen die schoone instel ling zegenen en niet vervloeken. De moeder beeft als zij er aan denkt en brengt slapelooze nachten door de vader ziet in verbeelding zijn zoon heen gaan en hij blijft weer alleen met den reeds zwaren last van 't huishouden geheel het gezin verkeert in angst, in bange verwachting van den gevloakteu dag. Woensdag aanstaande zal ons stadhuis een officieel speelhuis worden en 248 jongens zullen gedwongen deel nemen aan de schandelijke loting voor lijf en ziel, aan die tombola waarvan de inleg is de vaderlandsliefde en de prijs, zijn eigen liji geschat op 1600 franken. Woeste zal op de markt staan met den hoof iredakteur van zijn groot or gaan en beiden zullen de zedelijkheid eu de populariteit vau de instelling bewon deren 248 jongelingen waarvan we de lijst afkondigen, meest allen verdwaasd door de ontroering of den drank dien ze ge bruikt hebben om hunnen angst te ver bergen, verschijnen voor den speeltrom- mel en zij ;i verplicht daar een nummer uit te trekken, dat over hun leven eu over hun lot, over het welzijn of over de ellende hunner huisgenoten beslissen zal. Weldra neemt het spel een aanvang, en men ziet een jonge man verwilderd de trappen afspringen vloekend van ra- nernijde vuisten van spijt ten bloede slaand op de muren, op de poort, hui lend en springend terwijl vader, moe der, broeders en zusters hem bleek eu ontdaan vastgrijpen om het nummer t» zien, dat hij in de vuist houdt, want ze verstaan bet heesch gegrol niet, dat ale i

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1