DE STERKSTE WIL Nummer 7 Zondag 14 Februari 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR vftnrop betaalbaar Prijs der Annoncen: Reklamen76 oentlemen per drukregel. Woeste en Bethune* Eene Rechtbank te Aalst. Het Vlaamsch. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den bruten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 13 FEBRUARI. Men weet, dat M. Woeste nu een der koppigste tegenstrevers is van de E. V. We willen onze lezers bekend maken met de bezonderste grief door M. Woeste tegen de rechtvaardige hervorming in gebracht. De meer dan eens herkeerde Staatsman beweert dat de Evenredige Vertegenwoordiging de verbrokkeling der partijen zou ten gevolge hebben. Ziehier wat hij zegde, in eenen brief gericht aan Le Journal de Bruxelles den 23 en 27 Februari 1891 Wie be grijpt niet, hoe met de E. V. overal, of bijna overal in ons land, verschillende groepen zouden onstaan bepaalde en uit sluitende belangen vertegen w oordigend protectionnisten of vrijhandelaars, aan hangers van den persoonlijken dienst plicht of van de plaatsvervanging, Wa len en Vlamingen, progressisten, radi- kaleu en socialisten kampioenen van Algemeen Stemrecnt en andere kiesvor- men en dat de gekozenen dier groepen, bij machte zouden zijn de wet te stellen aan 't ministerie en zoo dit weerstaat het om verre te werpen. In andere woorden wil dit zeggen Er zullen geene politieke partijen meer bestaan, maar uitsluitelijk vertegen woordigers van bepaalde en afzonder lijke belangen zonder eenig onderling verband, alleen bezorgd, met het doen gedijen der belangen der kiezers, welke zij vertegenwoordigen. Eli de denkbeelden. Daarvan houdt M. Woeste geene re kening. Het is schier onmogelijk, dat dergelijke meening, dooreen katholiek ernstig vooruitgezet worde. De katho lieke partij onderscheidt zich door eene tucht, die in geheel het land hare aan hangers om een zelfde ideaal schaart de katholieke partij roemt er op de ver dediger te zijn van groote princiepen Godsdienst, huisgezin, eigendom. Hoe zon zulke partij verbrokkelen Of vreest M. Woeste, dat al de kie zers ten gevolge van de Ev. Vert. den ZESDE KAPITTEL (10* Vervolg.) Alice legde hare sckoone armen rond den hals van den ouden beer en zegde op teerderen toon Lieve onkel, Olivier, de plaats waaraan ik weerde hecht, dat is de plaats die ik bekleed in uw harte. Al het overige mag verdwijnen zoo lang ik die plaats behoude en ik weet zeer wel dat naai deze jaren van liefde en vertrouwen mij daar niemand kan uitdrijven. Mijn lief kind 1 zegde hij zacht en bewo gen. En dan omhelsde zij hem. Daar zij staan bleef en niets meer zegde, legde hij de bevende hand op haar voorhoofd Ik zegen u. God bewaar u 1 Goeden nacht 1 antwoordde zij en ging naar hare kamer. ZEVENDE KAPITTEL DE SLOTVOOGDES Voor Rudólf begon de eerste dag op het kas teel Marchwood met eene wandeliug in het be dauwde park te doen. Weinig had hij geslapen, e* zijn slaap was door afgebrokene droomen rug zouden keeren naar het ideaal om nog alleen de stoffelijke belangen te behertigen. Al de Belgen zouden dus hunne opinie, hunne overtuiging, alles wat ze hebben aangekleefd en verdedigd, alles wat hun dierbaar is geweest verloochenen om nog enkel aan de afzonderlijke be langen waarde te hechten. Godsdienst, vrijheidszin, streven naar hooger, waar heidsliefde, geweten, burgerrecht, dat alles zou niet meer bestaan M. Woeste gelooft er zelve niets vau. De Waarheid. Laat ons een oogenblik redeneeren. De E. V. zou katholieke vertegenwoor digers stellen in zekere arrondissemen ten welke er tot nu toe geene hadden. Met welk recht verzekert men dat de katholieken van Bergen, Luik, enz. met huDne partij zouden afbreken om naar de Kamers mannen te zenden, gelast met het verdedigen van wetten ten be hoeve hunner uitsluitelijke belangen, zonder de grondbeginselen der partij tot welke zij behooren in aanmerking te nemen de veronderstelling van M. Woeste is hersenschimming, zoowel ten opzichte der katholieke partij als der andere partijen. De groote denkbeelden, die de par tijen in Belgie kenschetsen zijn overal dezelfde en die denkbeelden hebben in vloed genoeg om de vereeniging staande te houden tusschen al de groepen in de de verschillende arrondissementen des lands bestaande. Zeker kunnen de Volksvertegenwoor digers eener zelfde partij van meening verschillen over eene menigte punten van ondergeschikt belang. Dit zien we thans ook in de Kamers, zelfs tusschen de leden der rechterzijde, over de le- gerkwestie, de taalwet, de E. V. Belet dit de afgevaardigden zich onder dezelf de vlag te scharen om het ministerie te redden, wanneer de groote belangen der partij op het spel staan M. Bethune. M. Woeste schermt dus tegen wind molens. De verbrokkeling der partijen is niet denkbaar zonder eene vooraf- verontrust geweest waarin Alice Tenant de hoofdrol vervuld hadHaar beeld kon hij niet uit zijnen geest drijven, zelfs niet in deze ope- ne lucht, met dien zang van de leeuwerikken in de hoogte en dien alles doordringenden geur van de lente. Eerst op zekeren afstand van het kasteel haalde hij vrijer adem en werd hij meer opgeruimd naar mate hi) voort wandelde. Het gelui van de kapelleklok riep hem terug en niet verre van het klein gotisch gebouw ont moette hij de kinderen, die met Alice van een toertje naar de kasteelhoeve terugkwamen. De kleine levenlustige Ethel had hem van alles wat zij gezien had zooveel te vertellen, dat nie mand anders een woordje tusschenspreken kon en Alice gaf aan Rudolf slechts eenen glimlach voor morgendgroet als zij de eerste de kapel binnentrad. Een half uur later, na het ontbijt, ging de heer Cadwai naar zijne leeskamer vrouw Freer keerde bij Violetta terug, die nog on passelijk was en te afgemat om op te staan Vernon en Hendrik gingen te zamen den tuin bezichtigen en na een kort bezoek aan de zieke boven, begon Alice hare dagelijksche ronde te doen. Na de keukenmeid gesproken te hebben door de hal komende, zag de jonkvrouw Rudolf blijkbaar zonder bepaald doel buiten op het terras rondslenteren. De zwijgzame jongeling met zijn ernstig en donker gelaat wekte al meer hare belangstelling op. Instinctmatig ge voelde zij zijne gewaarwordingen jegens haar het waren gewaarwordingen van mistrouwen, gaande ontbinding der partijen die el kander thans de oppermacht in Belgie betwisten. Een mijnheer van minder gewicht, een politieke ster van de lle grootte, M. Bethune, senator, hervatte met pa- triotischen moed in den Senaat (1897) de redevoering door M. Woeste eenigen tijd te voren in de Kamers uitgesproken, en spande het gewoon zaagskeu over de moeilijkheid van toepassing der E. V. Hij zegde En we zouden lichtzinnig het stelsel der quotiënten aannemen of een ander, zou moeilijk op te lossen als een chi- neesch problema. Dit schijnt me zoo niet eene dwaasheid, dan toch eene zware misgreep. Bedenken we toch, Mijne Heeren, dat de burgers geroepen lot het samen stellen der bureelen, dikwijls eenvou dige lieden zijn, dat men specialisten en rekenkundigeu van eersten rang zou noodig hebben orn bij elk bureel de be rekeningen te besturen. Waar zou men ze vinden M. de graaf Van den Burch, onder breekt. Gij kent de kwestie niet. Die uitroep van M. Van den Burch, ook een katholiek is afdoende. Het verwijt is ook ten volle verdiend, we willen er geene bemerking aan toevoe gen. Hieruit volgt, dat MM. Woeste en Bethune over de E. V. dingen vertel len, die door uiemand (wellicht niet door hen zeiven), meer ernstig worden opgenomen. Wanneer men de kaart der provincie Oost- Vlaanderen aanschouwt, staat men verbaasd over het grillige der verdeeling in rechterlijke arrondissementen die verbazing zal echter nog toenemen als men de ligging der hoofd plaatsen van die arrondissementen naslaat, het is of de fautazij in die verdeeling eene hoofdrol heeft gespeeld. Het is echter te denken, dat ten tijde der verdeeling, de gemeenschapsmiddelen en du toestand in 't algemeen, de grenzen toen aannemelijk maakten, doch sedert dien zijn de omstandigheden zeer veranderd en men mag vlakai zeggen, dat die primitieve verdeeling in zoo niet van haat die hij haar toedroeg. Alice Tenant begreep zeer goed, dat, zooals de zaken stonden, zij de plaats van onkels erf genaam bekleedde dat er sedert lang een tes tament bestond waarbij da heer Cadwal haar het familiegoed Marchwood en al zijne rijk dommen vermaakt had, wist zij ook eu dat oom Olivier een man met eenen onbuigbaren wil, maar met groote liefde voor recht en bil lijkheid was, wist zij insgelijks en daarenbo ven, dat zij eenen machtigen invloed op zijn gemoed uitoefende, zoo groot dat het den ou den man bijna onmogelijk was haar iet3 te weigeren, iets net minste waarop zij haar hert had gesteld. Die wetenschap schonk baar het noodige vertrouwen om te gelooven dat, als de tijd rijp zou zijn en de weg met veel zorg voorbereid, zij iD staat zou wezen haren voogd en pleegva der te overtuigen dat alles wat hij voor haar overhad op den grondslag van onchristelijkheid en onrechtveerdigheid jegens zijne bloedver wanten berustte en eene bron van smert en verdriet voor hen openen zou, en zij hoopte er hem toe te brengen te werk te gaau zoo als zijne voorvaders voor hem gedaan haddm, en een prachtig erfgoed in de familie te behouden, hetwelk zoo vele eeuwen aan zooveel geslach ten van die familie had toebehoord. De edelmoedige jonkvrouw had vertrouwen hierin en in hare krachten, en reeds had zij eene eerste zegepraal behaald met vrouw wedu we Freer en hare familie op het kasteel March wood te vestigen. het geheel Diet meer beantwoordt aan de be hoeften van het volk, aan de vereischten eener rationeele omschrijving. Reeds dikwijls is er op gewezen hoe noodza kelijk het is, dat de rechters het gemak hebben zich spoedig naar de eene of andere plaats te begeven, en dit in 't belang eener goede rechts pleging, 't zij in 't openen van een onderzoek, 't zij in het volgen van een spoor. Even zoo noodig is het, dat de bevolking niet verre verwijderd zij van de hoofdstad van 't arrondissement; vooreerst omdat het naspeu- ren eener misdaad soms den meesten speed eischt, ten anderen om aan de bevolking koste lijke reizen en tijdverlies te sparen. Voor eike kiezing zijn onze representanten en senators met een mondsvol beloften en wij water voor de pinne gekomen, zij hebben tot heden niets gedaan, dan hunne kiezers siroop aan den baard te strijken want voor Aalst be kwamen ze niets, of vroegen niets. Aalst is de tweede stad der provincie, het cen trum van eene der meest bevolkte streken on- ze8 lands, voor correspondencie met alle ge meenten en steden 5 a 7 uren in 't ronde kan men niets beters vinden, in een woord er zijn honderd reden, die Aalst als de geschikte plaats aanwijzen voor een tribunaal van eers ten aanleg, en we zijn voornemens er breed voeriger over te gewagen. Maar let op De kiezingen van 1898 nade ren stilletjes aan en we zullen de beloverS weer zien opdagen met karrevrachten beloften, waaronder het bekomen eener rechtbank to Aalst een plaatsje zal hebben. De kiezers zul len zich echter door al het beloven niet laten paaien, hut verleden heeft hen geleerd wat zo van die belovers te verwachten hebben. De wet Cooremans-De Vriendfc werd in den Senaat verworpen, dank zij do onwaardige houding van 13 vlaamsch» senatoren, 13 vlaamsche verraders. Het getal 13 is maar een slecht teekeq het is het getal van judas, en het ware te wenschen, dat die dertien valsche Vla mingen, door vlaamsche kiezers geko zen bij de eerste gelegenheid de beste loon naar werken kregen. Hun aanvoerder en chef, Surmont de Volsberghe, burgemeester van Yperen, sprak iu kiezingstijd ten voordeele vau het Vlaamsch, en zetelde een Vlaara- schen katholieken landdag voor, waar op hij verklaarde voor de billijk» eischen der Vlamingen te zullen strij den. Aldus kon zij bet niet gebeteren, een schalksch plezier in Rudolfs koelheid jegens haar te vinden. Gelijk alle gezonde en jonge vrouwen wqg zij met eenen opgeruimden geest gezegend, eq het deed haar bertelijk genoegen als zij naging wat denkbeeld die trotscbe jonkman wel vaq haar in zijnen schoonen kop droeg, en zij koq aau de neiging niet weerstaan bare rol vaq slotvoogdesse met meer ernst te spelen dan zij gewoon was, alleen maar om eens te zien waf hij van zin was, wat zijne bedoelingen wareq en wat hij zeggen en doen zon. Dat plan legde Alice aanstonds in het work j zij wist Rudolf te plooien, hem in baren dienst te doen treden zij maakte hem tot hareq medegezel en iederen morgend eindelijk deed zij met hem eene wandeling te peerd rond be| landgoed Een goed ruiter zijnde, ondervond Rudolf het grootste genoegen als hij naast de jonk vrouw op een flink peerd over ae velden draai de. Het genot van den frissGhen wind, van deq gouden zonneschijn, van de afwisselende land zichten, van de vrije natuur en van de oefening als hij alzoo galopeerde, alles fleurde hem op. Prachtig schoon was de bloeiende jonkvrouw als zij haar giinsterd bruin lievelingspeerd be reed. Met hare stratende levenslustige oogen, hare gloeiende waneen, het haar iu schilder achtige verwarring achteruitgestreken onder haren met vedereB bekroonden rijhoed, ge- i leek zij aan eene vorstin I (Wordt voortgezet), r i

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1