Gedenkt de arme Eerste Communiekanten. DE STERKSTE WIL 12de Jaar. Nummer 15 Zondag 28 Maart 1897. Lijst der Kleeding. De nieuwe tijd. Het Volksonderwijs. jf'iM m. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr' voor de stad Vnnrnn hpiaaihaar F 4 fr. 50 voor den buiten X r0P be™albaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST d„::„ ,i«„ Gewone, 15 centiemen Prijs dei Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen H Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 27 MAAST. Bedrag der vorige Lijsten 349,25 De bisschop van Luik heeft naar het schijnt van den Paus van Rome een brief ontvangen waarbij hem bevolen wordt üich van den priester-demokraat Pottier af te scheuren. Indien zulks waar is, staat het vast dat aan het Roomsche Hof niet alles in de beste vouw ligt en er menige plooi kornt in de gladgestreken tucht. Onder de kardinalen zijn twee strekkingen de eenen klampen aan de ouden sleur, de anderen hellen over naar de nieuwere denkbeelden. NEGENDE KAPITTEL (J5e Vervolg.) Alle drie verlieten de kapel en kwamen in de dreve. Rudolfs hert werd zonderling te moedeals hij rondkeek. Waarom was hij bier ooit gekomen Waarom had hij dit oord lee- ren liefhebben Waarom die spijtige indruk als hij dacht, na morgen nooit meer Ueze plaats te zullen terugzien 1 Hij was blijde dat Alice niet aanstonds binnenging als zij aan bet kas teel kwamen, en dat zij, aan den arm van haren onkel, de wandeling voortzette. Alles wat eenen oogenblik meer scheen te geven om zijn verblijf uit te rekken en hare aanwezig heid te genieten maakte hem gelukkig. Wel was de heer Cadwal dien avond min of meer over zijnen neef misnoegd geweestmaar zoo als altijd ook ditmaal had hij eene zekere verwantschap van karakter bij den jongeling gevoeld, en dat hem bedaard. Nu dat zijn neef a' spoedig vertrekken zou, was hij weer tot minzaamheid jegens hem gestemd. Neef Rudolf alzoo sprak hij hem ernstig aan gij schikt ons te verlaten. Nu, het ver heugt mij dat wij eindelijk toch kennis met el kaar gemaakt hebben. Ik zeg u vaarwel en wensch u geluk op uwe levensbaan. Ik hoop dat gij binnen kort lid van het Parlement mo- get worden 1 Ik ken het leven van een staats man en weet hoe weinig hij over zijnen tijd kan beschikken maar gij, als gij eenige dagen Men moet niet denken, dat dit een louter toeval is, een gevolg der wer king van zekere afzonderlijke geesten, die de anderen met zich medeslepen. Neen, neen, men bedriegt zich. Dat streven naar het nieuwere is eene vrucht der hfiele beschaving en komt op zijn tijd. Niets in de wereld is toevallig, al les heeft zijne oorzaak, en wat "men soms als eene oorzaak beschouwt, is zeer dikwijls slechts een gevolg van geschapen toestanden. Zij die denken, dat mannen als Pot tier, Charbonnel, Freland, Daens en een legie anderen, de oorzaak zijn van de nieuwere strekking welke zich in de rangen van 't klerikalisme vertoont, hebben het mis, het is de nieuwere strekking welke na lang sluimeren, zich meer en meer veropenbarend zulke mannen heeft voortgebracht. De beschaving heeft, langzamerhand de denkbeelden van vrijheid en vooruit- gaug ontwikkeld, en diepwortel doen schieten in de gemoederen van het volk. Eeu zachte dauw van verdraagzaam heid verspreidt zich langzaam over het heele menschdom en verkwikt al de met versteende harten. Te vergeefs zal de reactie daar tegen werken. Te vergeefs zal de domper de gevoelens trachten te smoren, te ver geefs de klassenhaat door andere vijan den aangepredikt worden. Aan den vooruitgang der denkbeelden is noch paal noch perk te stellen en het veld dat voor heur open ligt is tot het onoin dige uitgestrekt. Dat de paus beproeve in ons klein landeken, wat hij iu Frankrijk niet durft. Dat hij banbliksems uitvaardige, wanneer hij door de ouden zijner omge ving beheerscht wordt, of de gematigd heid predike wanneer de nieuweren hunnen invloed doen gevoelen, Niets zal baten. Al de banbliksems zouden slechts de scheuring vergrooten en een schisma veroorzaken. De zucht naar het nieuwe is niet in den geest van enkelen, maar het is de rust behoeft of als gij lust hebt om een paar weken iu den buiten ovei te brengen, schrijf mij uwe kamer zal altijd gereed zijn op Marchwood en iedereen zal u bier welkom geest des tijds zelve, en dien te dempen ligt niet in de macht der menschen. Niets kan den geest der tijden verande ren, en de maatschappij die er zich te gen verzetten wil is tot onvermijdelijken ondergang gedoemd. noemen. Rudolf wachtte eenige oogenblikken van te antwoorden. Dan klonken zijne woorden zeer stijf: Gij zijt wel goed, mijnheer. Dat was geen antwoord op zulke gulhartige uitnoodiging. Cadwal gevoelde iets bitters in zijn gemoed oprijzen Ook hij was een trotscb man en wil de niet beleedigd worden, ten minste niet in zijn huis, het allerminst door eenen neef. De volgende woorden zegde hij eenigzins bitsig. Hetgeen, veronderstel ik, met andere woorden zeggen wil, dat gij voornemens zijt terug te komen... dat gij genoeg van ons hebt i) Rudolf antwoordde niet. Zijn gelaat, zoo als Alice in den maanschijn bemerkte, zag er bleek uit. Goeden nacht zegde hij eenklaps zijne hand uitstrekkende. Goeden nacht, jonk vrouw lenant Ik beu u oneindig verplicht voor uwe gulle gastvrijheid. Misschien zal ik morgen 't geluk niet hebben u te zien. Het volgende oogenblik was hij vertrokken. De jonkvrouw zag hem bekommerd achterna. Een zeldzame kerel zei de heer Cadwal. Ik denk niet dat ik hen ooit uitnoodigen zul om naar Marchwood te komen. En ik denk antwoordde Alice met spijt dat hij toch niet komen zou. De Stadsjongensschool N° 1. Deze school gelegen in de Vrijheidstraat aan het gazpleiu, anders gezegd op de Kat, beant woordt in geen enkele barer deeleu, aan de voorsckrifteu der gezondheidsher. We zullen geene lauge dissertatie houden over hetgeen een gezond schoolgebouw moet zijn, over zijne ligging, oriëntatie, lengte en breedte, over de bouwstofien, over de verschillende stelsels Vun verluchting en verwarming, vau vloering en muurbekleeding enz. enz. Moesten we zulks doen en daarna e<*ne vergelijking pogen te maken met de schooi N° 1 onze pogingen zou den te kort schieten, omdat tijd en plaatsruim te ons ontbreken om een werk van langen adem te schrijven. We zullen bondig zijn De jongensschoo N° I wer.l gebouwd, zonder, dat de 'bouwkun dige zich bekommerde om wat het noodzake lijkste is in eene school vele en zuivere lucht en overvloedig licht. Die beide elementen ont breken volkomen. Onder de speelplaats loopt een oude riool, voor de deur vau twee der klas sen op twee meters afstand is een ontvanger waaruit in den zomer soms de walgelijkste uit wasemingen opstijgen, rechts van de schoo wordt hop geperst en de achterzijde der speel plaats wordt door de meisjesschool N° 1 afge sloten. Zuivere lucht kan dus bezwaarlijk inde school komen uit de omgeving. De klassen zelve zijn voor den toevoer der buitenlucht en bet uitdrijven der slechte dam pen zeer erbarmelijk ingericht. Het stelsel van verluchting laat alles te wenschen over en ware het niet, dat de houten beschotten tusschen de klassen, de deuren en de glazen val waaiers in de zoldering, openingen genoeg vertoonen om wat versche lucht te laten indringen, het zou ei'onhoudbaar worden. Maar dit heeit weeral zijn nadeel. Als het regeut, valt het water op de hoofden en boeken der leerlingen, als het zomer is, moet de on derwijzer alle deuren open zetten en als bet koud is vervriezen de voeten der kinderen, want de verwarming der klassen is eveneens er barmelijk. Rekent daarbij, dat de klassen maar alle weken eens worden uitgevaagd, bijna nooit geschuurd en verbeeldt u dan hoe vriendelijk het verblijf daar voor leerlingen en onderwij zers zijn moet. TIENDE KAPITTEL. OP 'T KASTEEL HAWSKSHOLD. Het was rond het uur van 't middagontbijt op het kasteel Hawsksbold verwachtte men alle oogenblikken bezoekers uit het kasteel Marchwood. Edmoud Greville en Hubert Morrison wan delden te zamen al pratend op het breede ter ras, op de westzijde van het huis uitgestrekt eu waar de groota haldeure met hare booge stoep eu bare dubbele trap op uitkwam. Wat slag van volk is dat hetwelk gij hier verwacht vroeg Hubert Morrison. Rudolf Stauhope dien keu ik wel n zoo sprak bij voort maar 't is zoo'n donkere kerel, dunkt mij, er is niets van hem te vernemen, en de heer Cadwal is die niet vroeger lid van bet Lagerhuis geweest? Zegt gij niet zeer nauw met hem bevriend te zijn, Edmond Ja, zeer nauw bevriendantwoordde Greville. En hij is niet getrouwd, niet waar Neen, getrouwd is de heer Cadwal niet. En Rudolf Stanhope, die is zijn aanstaande erfgenaam Een geluk voor hem; want March wood is een prachtig landgoed. Is het zoo Inderdaad maar het is geen erfgoed, weet ge Cadwal kan er mee doen wat hij wil. Vroeger schijnt er een familietwist bestaan te hebben, en zoo komt het dat Cadwal nu pas zijnen neef Rudolf Stauhope heeft leeren ken nen. Ik heb zoo iets meenen op te maken uit de manier waarop Rudolf altijd van zijnen onkel spreekt. En hoe was die familietwist ontstaan. In zulke klassen werden 60, 80 en tot 120 leerlingen opeengepakt. Zij moeten plaats ne men op lessenaars waarvan men nog slechts modellen vindt in de museums van antikiteiten. De lessenaars zijn totaal slecht en dwingen dea leerling tot het aannemen van onnatuurlijka houdingen. Het Licht. De verlichting is allergebrekkigst en aller- verderrelijkst voor bet gezicht, het valt deels binnen laugs den kant waarheen de kinderen den rug keeren en deels langs de waaiers in de zoldering. Het licht van achter wordt nog on derschept door eene galerij, waarvan bij regen achtig weder de brokken op de hoofden der kleinen vallen. Des zomers is het licht ongetemperd en scherp des winters valt de duisternis in van vóór drie uren namiddag. Wat meer is, het licht binnendringend van achter en van boven iu plaats van links dwingt de leerlingen alle houdingen aan te nemen om de schaduw op huu boek op schrijfpapier te vermijden en werkt aldus nadeelig, niet alleen op hun ge zicht maar op geheel hunne gezondheid, Verandering. Men zag eindelijk in, dat het onmogelijk werd, gedurig maar leerlingen en nog leerlin gen daar in te stampen. Het gemeentebe stuur voud een oplossing. De beste oplossing volgens elk onpartijdig meosch was aan de bovenaangestipte nadeeleu te verhelpen en de opeenhooping vau leerlingen te hinderen door bet bouwen eener school langs den kant der Zouistraatpoort. Dit plan was echter te eenvoudig en misscüien in strijd met de inzich ten van sommige familien. Het werd verworpen, Men kocht het huis van M. Boone, en be schikte het voor den Bestuurder der school j men ontnam Mijnheer Reyniers zijnen tujn on! de speelplaats te vetgrooten en van zijne wo= niug werden klassen gemaakt, ongezonde klas sen gelijk de andere. Het plan der vejan- deringen verwierf den bijval, niet noch vac M Vernieuwen, noch van M. Grillaert inspec teurs, zoomin al de nieuwe meubelen in die klassen geplaatst. Geheel het werk kostte vele duizenden fran ken waarmede men eene school hadde gebouwd op de Zoutstraatspoort en geheel gemeubeld Maar dan hadde men "erplicht geweest een verdienstelijk man als hoofdonderwijzer aan te stellen, dan hadde men een liberaal plau moe ten verwezenlijken en dat mocht niet zijn. Verscheidene klassen van de school op de Kat staan nu ledig, wat de klerikalen, die gee ne stadsschool wilden voor Zuid-Aalst, hebben er nu zelf eene gebouwd waarvan zij spoedig den last op den nek van de uitdeelers der suK= sidien hebben geschoven. De heer Cadwal was tegen bet eerste hu welijk van zijne zuster mevrouw Freer. Daar uit ontstond eene groote koelheid iu hunne betrekkiugen, en later zagen zij elkaar in het geheel niet meer. Na zijn zij weder verzoend en mevrouw Freer met geheel haar huisgezin verblijft nu bij haren broeder op Marchwood Hubert knikte. Ik zie, ik begrijp den toestand De vrede is gemaaktmaar Rudoll Stanhope verkeert nog altijd in onzekerheid. Ik dacht bet wel dat bij en ziju oom geene vrienden waren. Juist zag men van achter den draai de? dreve het rijtuig van Marchwood aankomen. Hubert keerde bet hoofd om ten einde met veel belangstelling de personen te bezien dje ju bet rijtuig zaten. Het was de phaeton van Alice Tenantzij zelve mende de peerden. Met meesterlijks! hand bestuurde de jonkvrouw twee vurigs vossen, zoodat Hubert haar met bewonderib" bezags Toen Alice hem, op het oogenblik der voor stelling, eenen glimlach schonk en gulbertig de hand reikte, boog bij met eene onwillekeu rige buldebetooning erover heen. Mijn voogd heeft vroeger uwen vader ge. kend zegde zij dit maakt u op eens tot een vriend, ziet ge.... Spijtig, mijnheer Cadwal ka.ii niet komen. Hij moest bij mevrouw Freer zijne zuster blijven. Zij is nog niet instaat bezoeken te doen. Ik hoop dat gij hem tu larchwood zult komen bezoeken, Ik vermeen dat gij Vernon Freer kent, en misschien is zijne zuster, jonkvrouw Violetta Stanhope ook geene vreemdelinge voor n. 1 (Wordt voortgezet), J&> 0,05 0,C5 0,10 0,10 0,10 0,10 0,05 0,10 0,10 Omdat de President zoo goed tiet serpent kan spelen, Al de muziekanten es kontent Omdat er verleden maandag geen feesten waren Op de merkt hingen drie vlaggen uit en de beiaard jankte Hoe dom hoe dwaas hoe laag Omdat men stank voor dank van al die lui zal ontmoeten Heden wij, morgen gij „jUU Omdat slechts bekwame mannen besturen kunnen 0,10 He werkgever draagt vele lasten, aan zijn toe stand wordt minst gedacht Recht geven aau die wel denken, zal vrede en eendracht schenken De gevolgen der E.V. wat er in de stad voor een ieder onder stoffelijk en zedelijk oogpunt zal door teweeg gebracht worden is onbeschrijfelijk 0,10 Omdat de toestand uit zich zelve allerlei zal te weeg brengen 0,0b Omdat de eer boven alles zou gesteld wordeu 0,10 Omdat M. Aljredhaar zulken smakelijken kusgaf 0,10 Omdat zij er zoo tevreden over was 0 10 Omdat Edward zoo geren met Achille uitrijdt 0,'l0 Omdat de Raasachter zijn kachel zijn estaminet, zit af te loeren Hertje Hertje waar iB uwen pittaleeren verbleven Ik heb hem verloren op den'weg naar Chatelet. Omdat Edgard opeen banksken moet zitten, om eeue kan bier te tappen Voor de 3 begijntjes van Alb. Omdat de mama's zoo goed de manola spelen Voor de 7 wiudekens van de jonge madame Omdat Camiel met zooveel smaak een druppel ken dronk Voor den begijnenkeurder Omdat Lot in de ongewasschen vingers niet meer zou bijten 0,10 0,05 0,10 0,10 0,10 0,10 0.10 0,10 Voor dekoppel van achter Joannes Teepomecenis 0,10

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1