Gedenkt de arme Eerste Communiekanten. DE STERKSTE WIL Nummer 14 Zondag 4 April 1897. Zondagrust. Allemaal Exploiteurs. I'ide Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs 4 fr g0 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. ynnrop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Prijs der Annoncen76 centiem6n P« «regel, Vonnissen op de derde bladzijde, frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 3 APRIL. ïnschrijvingslijst Ten voordeele van het werk der kleeding van arme Eerste Communiekanten. Bedrag der vorige Lijsten 352,60 30 fr. voor 1,60 fr. Overal kan men zich voor 1,50 eene doos Pillen Depratere verschaffen met uitleg en ge- hruiks aanwijzing tegen de ongesteldheden van lever en maag zooals hoofdpijn, bardlijvigheid onreinheid van bloed, zuur, keeren der jaren, chumatismus, jicht, enz. OPGEPAST. Dat u de pillen Depratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépot Aph. Depratere, Oostende. Van 's middags tot 's middernachts. Heden Zondag 4 April 1897, dienst doende apotheker Van Caelenbebgh, Leopoldstraat. NEGENDE KAPITTEL (16' Vervolg.) Inderdaad zoo antwoordde Hubert op die vriendelijke taal vroeger heb ik jonk vrouw Violetta gezien maar ik heb de eer niet gehad aan baar voorgesteld te worden. Daarop ging iedereen binnen, en de nieuw- gekomenen werden aan mijnbeer en aan me vrouw Greville voorgesteld. Zonder inzicht een gunstigen indruk in dit huis te maken nam Violetta bier, zoo als ge woonlijk, eene onzijdige houding aan zij bleef zeer terughoudend in woorden en gebaren, doch niet zonder een voorkomen van gezag, dat aan eenen opmerkzamen toeschouwer niet ontsnappen kon. De doenwijze van Edmond Greville begreep zij niet. Met den grootsten ijver bracht hij haar bij zijne moeder, en met de vurigste be langstelling sloeg hij de begroeting gade die tusschen haar beide plaats greep. Niets had kunnen gulhartig en vriendelijker zijn dan de begroeting tusschen dit vrouwenpaar. Mevrouw Greville was eene zeer merkweer- dige, zeer minzame en zeer achtbare oude vrouw. Voor Violetta, die nooit met iemand zoo verheven als de grijze meesteres van Hauws- hold in betrekking was geweest, was die dame als eene openbaring. Als zij in de klare, helde re oogen van deze nieuwe kennis keek, zegde haar iets in haar hert, met eene snelle trilling De kunst om tot het volk te spreken. Kent ge die Weet ge boe ze door sommige verstaan wordt Meent ge, dat die kunst daarin bestaat aan het volk, stoutweg en zonder omwegen de waarheid te zeggen Het voor oogen te leggen wat mogelijk is en wat hersenschim Het zijne plichten te doen kennen leeren, zorgen, op passen Neen de kunst om tot het volk te Bpreken, de kunst om iDdruk te maken is heel wat an ders geworden, en is geheel vervat in de ont wikkeling van dezen tekst Werklieden, ge zijt allemaal slachtoffers, en de anderen zijn allemaal exploiteurs. Dezen tekst gezouten en gerookt, opgestoofd met armengezwaai, over- sopt met lamentation, gedoopt in bloedsaus en opgediend met ik- en heerschzucht, wordt al tijd door de werklieden als suikerpillekens ge slikt. Als dessert moet er nog eene schotel beloften van eeuwig geluk of volmaakte gelijk heid opgebracht worden en 't succes is com pleet. Luister eens Werklieden Uwe ergste vijanden zijn de burgers Het zijn allemaal exploiteurs, uit zuigers, die zich vetmesten met uw zweet Nietsdooners die een 'adsig leven leiden, van 's inorgends tot 's avonds champagne drinken, en de opbrengst van uwen arbeid in nachtelijke slemperijen door de keel jagen Als de redenaar zoo een uurtje lang heeft gedonderd, tot zijn armen hem slap langs het lijf hangen, en bet sap hem de kin afloopt als hij daarbij nu nog met eene laatste krachtinspanning uit roepen kan Komt tot one werklieden wij zul len dat alles veranderen, we zullen de samen- leviug hervormen, en eene wereld schapen waarin iedereen zal gelijk zijn. O dan is zijn bijval gioot, en de arme werklieden hechten zich aan den nieuwen zaligmaker, als aan den Redder van het lijdende volk. Weg met de burgers Weg met de dieven weg 1 weg zoo klinkt het uit duizenden mon den, wijl gebalde vuisten dreigend omhoog worden gestoken. Helaas ook in Aalst, wordt de kunst om tot het volk te spreken soms op die wijze verstaan en geexploiteerd. Degenen welke er zich van bedienen, zijn de ergste en de verderfelijkste exploiteurs. Dat de werklieden eens rondkijken in Aalst en goed nazien hoe het met de zoogenaamde uitbuiters gaat. We willen niet spreken van de kleine burgerij, zij heeft het zoo lastig, zoo moeilijk om door het leven te spartelen, dat we achten het droevige van dien toestand niet te moeten blootleggen. We w illen spreken van de nijveraars, van van vreugd, dat zij hier iemand vinden kon op wie zij trouwen mocht eene vrouw van wie zij hare vriendin kon maken, indien de omstan digheden haar gunstig waren. Langs haren kant, vond mevrouw Greville veel behagen in Violetta en voelde zich tot haar aangetrokken. Wel bezat Violetta de schitterende frischheid van Alice niet, en evenmin hare hoedanighe den van geest en lichaam doch niettemin moest men haar schoon noemen. Wanneer Violetta alzoo nevens hare gast vrouw zat op de vragen antwoordende over hare voorgaande leefwijze en over het groot verlies, dat zij kortelings had, vragen die de oude dame baar met zoo minzame deelneming als fijn oordeel deed, gevoelde Violetta hare terughouding wegsmelten. Zij sprak openher- tig en derhalve met gemak en bevalligheid zoo danig dat hare toehoorster er genoegen in vond en dat Edmond erover in verrukking geraakte. Hij was er zeker van geweest dat zijne moe der, met haar gezond oordeel en helder door zicht, opeens de verdiensten zou ontdekken en het hert zou wiDnen van de jonkvrouw, die hij op korten tijd had leeren hoogachten en bemin nen. Uiterst gelukkig was bij over den goeden uitslag van de eerste bijeenkomst zijner moe der en Violetta, en het speet hem dat het on derhoud moest afgebroken worden, dewijl er aangekondigd werd dat het middagontbijt op gediend was. Hoe gelukkig het bezoek ook afliep, toch was Edmond niet gansch op zijn gemak hij wist dat zijne ouders hun hert opeen huwelijk tu8sehenhem en jonkvrouw Alice Tenant ge steld hadden en dat de voorkeure die hij aan degenen, die een min of meer groot getal werk lieden gebruiken en dus in de kategorie vallen, van die hatelijke exploiteurs, wier eenige zucht het is geld te winnen. Geld en nog geld Waar wordt er geslempt, waar die Lucullus malen opgerecht Waar het zweet van den werknun in brasserij door de keel gejaagd Waar V Zijn er geene patroons, schier allen, die van den vroegen morgend tot den laten avond vol kommer en zorg aan 't werk zijn om hunne onderneming tot goed einde te brengen, die alles aan bunne zaak opofferen, hun leven en hun fortuin, en steeds het verval ea den ondergang als een dreigend spook voor zich zien. Zijn de voorbeelden hier niet talrijk van heeren die hun have en goed verloren en thans als eenvoudige bedienden ook zwoegen moeten voor het dagelijks brood. En zou het beter zijn voor onze stad als al die werkgevers ophielden zaken te doen en naar elders verhuisden, ge lijk reeds velen het helaas 1 gedaan hebben. Allemaal exploiteurs 1 Allo, dan II Weest rechtziunig Ja er zijn misbruiken, ja er zijn verkeerdheden, doch om die uit te roeien is het noodig den klassenstrijd te prediken, en bet volk te vleien in zijne driften, door in zijn boezem nijd eu haat op te wekken tegen dege nen wier lot benijdenswaardig schijnt. Dat men practische hervormingen voorstelle, dat men ontwerpen voordrage, dat men wetten make om de misbruikeu te keer te gaan maar dat men de vemaledijding van het gansche volk niet roepe op de burgerij. Klassenhaat en klassenstrijd moeten tot de betreurlijkste uit komsten leiden. Wij liberalen worden natuurlijk door de mannen die de kuDst verstaan om tot het volk te spreken voor exploiteurs uitgeschol den. Ons programma Verplicht Onderwijs, Evenr. Vertegenwoordiging, Werkliedenver zekering, enz. enz. heteekent niets, volgens hen. Als we tot het volk gaan kunnen wij het niet genoeg vleien. We kunnen niet genoeg schreeu wen weg met die 1 en die 1 We kunnen geene beloften genoeg doen, noch de werklieden een leventje voorspiegelen van 't Luilekkerland waar men eeuwig rijstpap zal eten of waar de volkomene gelijkheid zal heerschen. We zeg gen tot het volk Onderwijst u 1 leert 1! Weest oppassend II! Twee krachten beheerschen thans de we reld Wetenschap en Kapitaal. Welnu ver werft uw deel van het eerste voor zooveel het in uw bereik ligt, vermits het tweede U ont breekt en wanneer al de werklieden onderwijs zullen genieten zal bun toestand moeten verbe teren. Helpt ons dat doel bereiken, eu ge zult Violetta schonk hen in alle geval zeer zuur zou opgebroken hebben. Wetende dat Alice altijd zijne beste vriendin was geweest, alsook dat zij zeer wel wist hoe de zaken stonden, zoo zocht hij 's anderdaags een voorwendsel om naar March wood te gaan ten einde de jonkvrouw te spreken eu te raad plegen. Op Marchwood, alwaar hij bijna als een zoon werd aangezien, had Edmond Greville den vrijen toegang, zoodat, als Alice hem met een bekommerd gelaat alleen in deu tuin ontmoet te zij op eens zag, aat er iets was hetwelk zij nen geest kwelde. Met eene groote inspanning van wilskracht kwam hij haar nader en zegde zonder aar zelen. Alice, ik moet u eene bekentenis doen... Is het waar, Edmond I Spreek vrij. Ik geloof dat ik in eenen moeilijken toe stand zal geraken maar vroeger of later het moet toch eens komen. Hebt gij misschien schulden gemaakt? vroeg Alice deelnemend. Edmond schudde het hoofd. Neen n zegde hij het is dat niet. Ik heb altijd spaarzaam geleefd en mijn zakgeld is mij meer dan voldoende, Het is iets anders, a Misschien zijt gij verliefd lachte Alice schalksch. Edmond werd op eens rood. Alice bemerkte dat zij eene gevoelige snaar had aaugeraakt, en rap voegde zij er bij Ik zegde dat niet om u te grieven, Edmond. Beken mij alles gij weet dat ik al tijd uwe vriendin was. Ja,ik weet het, antwoordde hij min zaam gij zijt altijd als eene zuster voor een grooten stap hebben gedaan om tot uwq heropbeuring te komen. Door ejgen wjlgkracbf moet ge groot worden en onafhankelijk. Slechts bij de uitverkoren arbeiders vindt die taal ingang, en die behooren tot de liberale partij. Ze verstaan de taal der rede en begrijp pen dat de redding ligt in de goede verstande? ijke ontwikkeling der arbeiders. Er is wellicht in Aalst geene enkele werk? man, die zoovele uren daags afmattende ar? beid verricht als de schrijver van dit artikel eq toch behoort hij tot de burgerij, tot degeneq welke de volksredenaars met den naam vaq exploiteurs bestempelen. De uitspatting van scheldwoorden zal toch eenmaal eene reactie te weeg brengen, wan? neer het volk bemerken zal, dat de profeteq van den klassenstrijd slechts opkomen met hervoimiugen sinds lang door de liberalen alp te verwezenlijken aangeduid wanneer het voelen zal dat het misleid werd door vleitaal en beloften, en het dan weer luisteren zal naar de taal der waarheid. Exploiteurs Zijn de rijke socialisten Vaq der Velde, Picard, Defuisseaux, Fqrnémoqf enz. dan exploiteurs Zij al degenen, die trachten geld te winnen exploiteurs Waar jq de grens waaraan kan men bemerkeq of iemand exploiteur is of niet Bebooreq de heeren Scüaltin en Marcel ook tot (Re soort. We gelooven eer, dat ze al die woordenkraqie? rijen der zoogezegde volksredenaars qf keqreq en laken. We weten het immers allen. Wat da sacia? listen te Aalst nog samenhoudt is nief de een? heidder princiepen, noch de broederlijkhejd, maar wel de exploitatie van denoveq. Neem den oven weg en de werkliedenpartij te is opgeschept en er zou in die partij qjeer onderlinge afgunst, meer verdeeldheid heergcheq dan het machtigste politiek korps verdrageq kan. Nu reeds zijn er dissidenten, die qaap 't anarchisme overhellen, en de anarchistisch^ mosselmeeting met welgevallen aanhoqrden eq toejuichten. Dat men tegen ons roepe Bloedzuigers, uif? buiters enz. laat ons vrij onverschillig mqar dat men door dergelijke middelen den eenvoq? digen werkman misleidt is onwaardig. Tijde? lijk kan dergelijk stelsel eene partij tot voop? deel strekken, doch het zal zich latep tegeq diezelfde partij keeren en heuren val na, zie}} slepen. Eene partij durft de waarheid zeggeq aaq al? len, eene partij heeft aan het volk geeue oumq? gelijke beloften te doen, eene partij wijst hef volk naar hooger en heter door onderwijs en opvoeding, eene partij heeft aan hare genóoteq noch geld, noch giften, noch stoffelijke proffj? ten aan te bieden dat is de liberale party. mij geweest. Alice, en in waarheid ik zeg u veel meer over mijnen persoou dan ik aan iqij nen persoon dan ik aan mijne eigene zqstep zeggen zou... De zaken, ziet gij, zijn nog al verward. Ik weet waarlijk niet hoe het aaq boord te leggen met mijnen vader, en, noch? tans, denkt gij ook met, Alice, dat ik haar be? minnen moest Haar I W ie haar Gij hebt mij nog hq? ren naam niet gezegd sprak Alice terwijl zij poogde op onschuldige wijze in zijne oqgeq te zieu. o, Ik meende, dat gij het wist.. Jonkvroq\y Violetta Stanhope. Alice's oogen drukten veel deelneming uit, doch de schalkheid straalde een wejnig qit hun? ne diepten. Gij hebt wel zeer gauw uw hert verloreq antwoordde zij. Dat is waar zegde Ediqond 't is nog te vroeg doch ik ben niet voornemens één wporif te spreken vooraleer wij elkander meer eu be? ter kennen maar mijnen goeden, oqden vader zou ik op geenerlei wijze willen bedriegen. Hij wil mij getrouwd zien en dring er gestadig op aan, dat ik eene vrouw in het oude huis zon brengen en toen ik hem laatst zegde, dat ik niet beters vroeg, was de goede man overge lukkig. Nu weet ik wat ik hem zeggen moet. Ik heb eene schrikkelijke vrees hem verdriet aan te doen want gij en ik weten waarop mijn va? der zijn hert gesteld beeft. Edmond en Alice bezagen elkaar eq beide lachten. En ik weet ook dat gij mij niet zondt wil? len trouwen, indien ik het nog zoo zeer wensch? te en het u vroege zei Edmond. (Wordt voortgesef): •Het feest gegeven door de tooneelafdeeling van den Liberalen Kring wijk Rabot Gent 123,67 11,79 4,22 6,29 Busseu in O.-iiooriiia lu 't .Vld.trouS',e.i Ie Duekens bij M. Lefeau Voorzitter van den Liberalen Werkmauskring 4,72 lu de Cornte d'Egmout 15,42 'Feken 1 en Remmeken IX zijn twee beroemde .primuöaeu 0,1(1 Umdat l'iüue ze goed her mosselen geried mokt 0,10 •Omda de Traese en Cbarel ze zooi geern eten 0,10 Omda Pie K..„ uit den nieuwen gewasscben es 0,10 Och mijn bert, zei Pietje, och mocht ik er nog eens mee dansen 0,05 Opbrengst van het Bal der Oude Garde door de Yrijzinnige Karabijnschutters 75,05 Omdat Victor altijd citroenen moet uitzuipen als hij zat geweest is 0,05 Omdat Hector weet waarom hij zoo gaarne met de kaart gaat spelen bij zijnen vriend Jan 0,05 Van een statiebediende 0,25 Omdat Hortense nog wat zou groeien 0,10 Omdat men in 't vitesken kontent is dat het kind van den zwarten ook gekleed wordt 0,40 Madame geelt ook 0,10

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1