DE STERKSTE WIL l'ide Jaar. Nummer IS Zondag 11 April 1897. Liberale Strijdpenning. De Liberale Partij. Onderwijs. Er zijn geene Liberalen meer. mm LIBERAAL WEEKBLAD VOOR .r 4 fr. voor de stad 1 Abonnementsprijs 4 fr 6Q voor den buiten v«nrop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen f*™"' C0n'i,me'1 per drukregel. Reklamen 75 centiemen p Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 10 APRIL. Strijdpenningen niet geteekend zul len niet opgenomen worden. Zoudt ge gelooven dat sedert eenigen tijd Denderbode en Vooruit arin aan arm gaan Men zou zeggen, dat ze nu waar lijk de beste vriendjes der wereld zijn geworden. Denderbode neemt artikels over uit Vooruit, hij prijst ze, ontleedt ze en legt ze uit. Het is een hartroerend akkoord. Doch het is waar, er is kwestie de li berale partij af te breken. Naar hun zeggen heeft de liberale partij niets ge daan voor de arbeidende klasse, gedu rende haar 25 jarig bestuur heeft ze niets nuttigs voorgebracht voor de werklieden. We zullen ons veroorlooven de suffe memorie van Denderbode en in 't voor bijgaan van zijnen kameraad Vooruit wat op te frisschen. We zullen ons te vreden houden met de opsomming van eenige hervormingen door de liberale partij op economisch gebied verwezen- NEGENDE KAPITTEL (18" Vervolg). Voorniets ter wereld, mijn lieve jongen antwoordde zij met eenen openhertigen lach en gij zoudt mij niet meer willen aan ik u. Mijn vader aanbidt u nooit zal hij kun- nen begrijpen dat ik niet Alice, maar Violetta tot vrouw verkies, ik veronderstel dat het niet al te eerlijk zijn zou te zeggen dat gij mij se- uert lang afgewezen hebt Gij weet, dat gij dit feitelijk hebt gedaan. Feitelijk deed ik het niet, om wille dat gij mij nooit totu vrouw verlangt hebt ant woordde Alice met haren helderen glimlach. .Neen, Edmond, laat ons alle uitvluchtsels buitensluiten. Gij weet dat ik juist dezelfde moeielij kheid te bestrijden heb als gij, juist dezelfde moeielijkheid, mijn pleegvader wenscht even zoo vurig als uw vader dat wij met elkaar zouden trouwen. Ik weet hetdoch uw pleegvader zal u noch afkeuren noch bestraffen hij eindigt al tijd met te willen wat gij wiltmaar met mijn vader is het geheel anders gesteld hij zal on- meedoogeDd voor mij wezen..,. Wij' zullen dat niet laten gebeuren antwoordde Alice. Ik ben op uwe zijde en tijd geeft raad. i, Ik zal mijn begte doen om Hwen weg effen te nmbeq, lijkt, zonder te spreken van den hard- nekkigen strijd onverpoosd gevoerd voor de onafhakelijkheid der burgerlij ke macht, de vrijheid van geweten en de uitbreiding van het onderwijs. De afschaffing der veranderlijke schaal der granen, welke voor gevolg had de prijzen van het brood kunstma tig te doen stijgen. De inrichting der spaarkas en lijfrent kas onder waarborg van den staat. De wet op de maatschappijen van on- dcrlingen Bijstand. Afschaffing der verplichte werkboek jes voor de werklieden. Afschaffing der bepaling waarbij de patroon op zijne bevestiging werd ge loofd, voor bet bedrag der loonen en het betalen der daghuur in geval van geschil met de werklieden Vrijheid van vereeuiging voor de werklieden ten gelijken titel als dezelf de vrijheid toegekend aan de patroons. Wet op de arbeiderswoningen, bur gerlijke verpersoonlijking der maat schappijen met dit doel ingericht. Wet op verkoop der gedistilleerde dranken met het doel het alcoolisme te bestrijden Onderzoek over den toestand der mijnwerkers en maatregelen tot hunne lotsverbetering welke daarvan het ge volg zijn geweest. Stichting van credieten welke de ont wikkeling van handel, nijverheid en ar beid hebben in de hand gewerkt. Afschaffing der octrooirechten. Afschaffing van de belasting op het zout, belasting welke den arbeider jaarlijks de vrucht van vele dagen ar beid kostte. Ziedaar eenige hervormingen door de liberale partij verwezenlijkt, we zouden er vele kunnen noemen. Zulks belet Denderbode niet uit te roe pen De liberale partij heeft nooit iets gedaan. We noodigen het blad uit de hervormingen door de klerikalen ver wezenlijkt daarneven te plaatsen. Onze onpartijdige lezers zullen vergelijken en «Ja dat zult gij doen Ik ben blijde dat ik u alles gezeid, alles bekend heb. Dus gij zult mij helpen niet waar Natuurlijk zegde zij maarwa* weet Violetta van dit alles Nog niets antwoordde hij. Zij kent mij nog niet lang en denkt voorzeker niet aan mij. Indien ik haar meer mocht komen bezoe&eu alzoo zou ik haar hert wel winnen. o, Dat verandert de zaak zei Alice. Natuurlijk is het niet aan mij om u te beletten naar Marchwood te komen eveneens niet om u daartoe uit te uoodigeu ik mag mij ook niet verder wagen edoch de bemiddelaarster tus- schen u en uwen vader zijn, dat is eene zending waar ik mij geerne mede belasten wil. Edmond had de verhevene gevoelens van de edele jonkvrouw begrepen. Met het woord dank drukte hij hare hand, en beide na men afscheid. ELFDE KAPITTEL VERRAAD Op het kasteel Marchwood zat men aan de middagtafel. De oude heer Greville, alsook zijn zoon Edmond en diens vriend Hubert Morrisson, maakte deel van de partij. Toevallig viel het gesprek op Rudolf Stanho* pe. Het wa3 Hubert Morrisson die, ofsohoou ijverzuchtig van natuur, bij deze gelegenheid den lof van zijnen vriend verkondigde, met veel ophef over Rudolf, den secretaris van zij- ïeu vader, sprak en zijne uitstekende be kwaamheden roemde» we zijn zeker, dat zij met ons herken nen zullen, hoe zeer Denderbode eu zijn vriend Vooruit aan de waarheid te kort blijven, alleen uit bliuden partijhaat. We weten wel, dat het Algemeen Stemrecht nieuwe vraagstukken op den voorgrond heeft gebracht. Die vraagstukken zijn soms moeilijk en vra gen rijp overleg en studie. De liberale partij houdt er zich met zorg mede be- zig, het is voldoende de programmas na te slaan der verschillende liberale asso ciaties van het land, en van het Libe raai Congres van 1894. De liberale partij is immer op de hoogte geweest harer zending en in de toekomst zal ze aan hare taak niet te kort blijven, steeds zal ze bezorgd zijn om de zedelijke en stoffelijke lots verbetering der werklieden. Het programma der Liberale partij is in alle opzichten uitgebreid en deinocra tisch genoeg om alle mannen van goe den wil, om alle vreedzame burgers en werklieden voldoening te geven. Met geestdrift hebben we dit pro gramma verdedigd en ontwikkeld en zooveel indruk hebben we gemaakt, dat de klerikalen het uit kiesbelang hebben moeten overnemen in zijne voor naamste punten. Indien Denderbode en Vooruit het eens zijn om afbreuk te doen aan het werk der liberalen, hebben we anderzijds de verzekering, dat alle verstandige, be zadigde menscheu dat werk hoogschat ten en loven. In den kiesstrijd van 1895 liepen de dom pers te koop met hunne liefde voor het onder wijs. oortaau zouden de onderwijzers en onderwijzeressen nog slechts lof over hebben voor de katholieken, die zoozeer hunne belan gen ter harte gingen nemen. Heele waggons beloften werden links en rechts uitgedeeld. In opzicht der verstandelijke ontwikkeling van't volk ging Aalst van het staartje naar de spits komen van de naamlijst der Belgische steden in de statistiek der ver spreiding van het onderwijs. Het onderwijzend personeel zou in geene enkele gemeente zoo Rudolf is een flink man zegde Hubert en wordt als dusdanig algemeen erkend. Zeer hoog loopt men met hem op, en menigeen zegt dat hij lid van het Lagerhuis worden zal. Daaraan twijfelt zelfs /uijn vader niet eens. Rudolf bei it daartoe al de vereischten hij heeft het doorzicht van den staatsman en het talent van den redenaar. Velen zelfs zeggen dat, als Rudolf Stauhope eens in het Lager huis zetelt, hij het weldra tot minister brengen zal.... Vernon zat te grimlachen. Alice keek steels wijze naar den heer Cadwal. De heer Cadwal was gansch gehoor. Hubert sprak voort. Onder al de jonge mannen van Engeland is er geen uie meer geschiktheden oplevert om eens in den raad van de kroon te zetelen als Rudolf Stanhope. Hij is in de volle kracht des levens en hij kan en hij wik Daarboven ie dereen moet het natuurlijk vinden iemand die een groot fortuin te verwachten heeft ge lijk Rudolf, Mekt vooruit te komen, en ik zou het zeer vreeBfl achten indien Rudolf, dat niet wjlde... Mijnheer Cadwal fronste zijne wenkbrau wen. Een groot fortuin te verwaohten zoo herhaalde hij bitter. Als ik u vragen mag, jonge beer, heeft uw vriend Rudolf Stauhope u gezeid wat uitzicht hij op een groot fortuin heeft Op die vraag ontstond er eene drukkende stilte aan tafel. Hubert werd rood en zag verlegen rond. Vro«w Freer zat op haar bord te kijken. Ver- wel betaald, zoo goed behandeld worden als in de hoofdstad van 't ajuinen- en saucissen- land. Er waren onderwijzers naïef genoeg, die be- beloften voor goede munt op te nemen. Na de kiezing verzwond de klerikale liefde voor het onderwijs als rook uit de schouw, de uitge voerde wijzigingen zijn tegen een degelijk: onderwijs gericht eu zullen het volksonderwijs meer en meer doen achteruit gaan. Na de kiezing maakten de onderwijzers een looustandaard op, met bet oog op de gedano beloften en de vurige liefde der dompers voor het licht. Ze werden met buunen loonstan- daard zoetjes ontvangen ja, ja zoo moet het zijn zeker, heeren, wezulbn dat doen en meer nog, uwen looustandaard gaat niet verre genoeg, we willen hem wijder maken, we wil den voor u meer doen dan ge vraagt, want ge zijt te nederig. Ten slotte werden de onderwij zers met hunnen loonstandaard en een kuip wijwater naar den bliksem gezonden. Ze wachten nog naar de beloofde verbetering» Gerust mogen ze een wandelingsken gaaa doen onder de groene olmen, want ze zullen lang wachten." Ze zullen lang wachten wordt in Aalst een fameus woord sedert het uitge sproken werd door den Jupiter, welke hier deu scepter zwaait over de legioenen burger lijke keurbenden. Ze zullen laug wachten zoolang als de officieren naar de verdiende on derscheiding. Neen, vrienden, er zijn geene meer. Ze zijn verdwenen in den kolk door 't kliekboeltje geopend, ze zijn kapot en verzwonden in het tempeest der slem perijen door de kliekjannen maanden lang over onze stad gejaagd. Ontelbare klachten hoort men oprij zen over het armbestuur. Toezicht zou daar en daar bezonderlijk moeten uit geoefend worden. Maar neen er zijn geen liberalen meer. Iedereen in Aalst moet zijn aandeel! betalen in de lasten De werken voor de stad, de leveringen van benoodighe- den, de drukwerken, het bakken van het brood der armen, alles voor de> dompers. Er zijn geen liberalen meer. In Aalst zijn vele begaafde jongens. Mannen die het door studie en vernuft verre hebben gebracht en eer doen aan hunne geboortestad. Maar voor elk non zocht afleiding met de kleiue Ethel zaehft bij hare krullen te trekken en het kind lastig te maken. Edmond en Violetta wisselden eeneni vluchtigen blik met elkaar. Doch Alice brak het pijnelijk stilzwijgen af. Op luchtigeu toon zegde zij Wel, Rudolf, naar Hubert zegt, beeft het; uitzicht eens als onze volksvertegenwoordiger in bet Lagerhuis te komen. Ik zou zoo geenies eenen bloedverwant in het Lagerhuis bobben Dan zou het mij te moede zijn al of ik het ko ningrijk hielpe besturen.... Onkel Olivier, ik zal bet u nooit kunnen vergeven dat gij onsn district niet hebt willen vertegenwoordigen Maar alhoewel de heer Cadwal hierop glim lachte, toch bleef zijn gelaat betrokken. Er werd nog weinig gezegd koud liep het middagmaal af. De heer Cadwal was de eerste die vau tafel opstond en werd dadelyk door zijneu vriend, den ouden heer Greville, ge volgd. Beide heeren gingen eene wandeling ia den tuin doen. Indien die jonge heer bij zijne vrienden van Loaders erop roemt de erfgenaam van Marchwood te zijn zegdo Cadwal aan Grevil le dan zal hij het later ondervinden zonder den weerd gerekend te hebben... Ha, het moet zeer pijnlijk zijn, alle hoop zulk een prachtig landgoed als Marchwood te erven te moeten laten varen zei de heer Gre ville. Ik denke zoo voegde hij erbij dat het zioht van dit kasteel bij den jongen ïeer Rodolf, uwen neef, het grootste verlangen doen ontstaan heeft om er eeus eigeuaar van te wordeu, «a ik vinde dat zeer natuurlijk. (Wordt voortgezet). Nee snfl r»ee motn Omdat de president zoo zeker was van zijn acties 0,05 Omdat de eerste communiekantan zoo schoon waren 0,10 Op de aanstaande opvoering van 't kissmoleken ten stadsschouwburg 0,25 Leg ze me daar nen groenen hond, nen langen gelen frak, en nen scribent met vier oogen 0,20 Als 't zonneken door de wolken lonkt, En Bloemeken in de weiden pronkt 0,10 Omdat de Kaas in 't Matroosken komt 0,10 Abraham Abraham, waarom verlaat gij ons 0,05 Als de kat van huis is, blijft de Zoutstraatpoort te huis 0,05 Neu bakker, die ook lasten moet betalen 0,10 Het vat geeft uit wat het iu heeft 0,05 Op de gezondheid van Achilles le Grand Electeur van Aalst 0,10 Omdat Sozeken zoo sohelmsch gelachen heeft tegen den bakker 0,05 Vivau de Garde Civiek, en 0,05 Vivan 1 vivan vivau 1 de major 0,05 Hor waren drij pompiers, die van de Houtmarkt kwamen 0,10 Omdat Milleken hem zoo goed kon wringen 0,05

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1