DE STERKSTE WIL 12de Jaar. Nummer 17 Zondag 25 April 1897. Het Sermoen. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor don bulten l",nr0P bet«lbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten tantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. r HET ARRONDISSEMENT AALST o j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukrege Reklamen 75 centiemen K a Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 24 APRIL. De predikant die ons zijn geschreven sermoen zond, met de melding Voor mannen alleen, laat ons nu weten, dat hij zich van sermoen bedroog. De preek die hij schikte ons te laten geworden, liep over de zedelijkheid hier ter stede. Hij had daarover, vertelt hij, bezouder- heden vernomen, die niet ten gunste pleiten van het klerikaal boeltje. Wegelooven het perdjek heel goed Het is algemeen geweten, dat de orga nen van God en Huisgezin, het alleszins als hunnen eersten plicht moesten aan zien een veldtocht te openen tegen het zedenbederf van het heilig of schijnhei lig goedje van 't ajuinenland. Zij zou den in alle opzichten goed en degelijk werk kunnen verrichten. Maar ze doen het niet. Wel schreeu wen ze, tegen socialisten en liberalen, dat zij de voorstaanders zijn der vrije liefde, dat ze de verdelgers zijn van het huis, de bevechters van het huwelijk, de voor8taauder8 van al wat het zesde en tiende gebod Gods verbieden doch de waarheid is, dat ze zeiven niet hoog oploopen met zuiverheid, zeegbaarlieid, reiuigheid en familie. Wij willen geen sermoen begiunen over dergelijk onderwerp. Hoewel we genoeg van alles onderricht zijn om de klerikale deugd met reden op de vuil- kar te laden willen we ons met zulk werk niet gelasten. Overigens, de pre dikant belooft ons, het sermoen te zul len afsturen, rond den hoogdag van Sinxen. Als het niet te grof is zullen wij het meedeelen. We hebben voor Paschen een briefje ontvangen, waarop ook stond Voor mannen alleen. Dat is eene manier om volk te lokken. Alle kerkridders, die op vette brokskens verlekkerd zijn, likken op voorhand hunne vingers af en mur melen Voor mannen alleen 't zal ge peperd zijn, de vrouwen mogen 't niet hooren, ik ga er naartoe, 's Avonds zit de kerk vol mannen, reikhalzend naar het sermoen over de zeden. ELFDE KAPITTEL (20e Vervolg). Ia gedachten ging de heer Cadwal heen en weder. Innig betreurde het de oude mau zijne deur te hebben geopend voor een bende lieden die er op uit schenen te zijn bem in den weg te staan en al zijne plannen te dwarsboomen maar dan weer zegde hij tot zich zeiven, geen woord te gelooven van wat hij uit Vernun had vernomen. Vernon was nog bitter jonghij vatte alles mis op, zoo dacht hij, Alice wist hoe zeer haar pleegvader verlangdde haar eens met Edmond vereemgd te zien, en zij zou hem nooit bedriegen. Onder die gedachten langs de dreve nabij den bouwval voortwandelend, vernam de heer Cadwal boven zijn hoofd op eens eea onbe paald gerucht, als van iemand die met handen en voeten ergens poogt op te klimmen en dan als iets dat afglijdt en dan den verschrikten schreeuw o, Edmond, help mij, ik ga vallen 1 De heer Cadwal keek omhoog. Met schrik zag hij zijne nicht Violetta op eenen brokkelï- gen muur van den bouwval staan, die onder hare voeten dreigde neder te storten. Mijnheer Cadwal bleef staan en stond juist onder de plaats waar Violetta hing, met de yoeten op den muur gesteund, met eene hand We zegden daar even, dat de kleri kale papiertjes niet hoog oploopen met huisgezin en huwelijk. Tot staving de zer bewering, zullen wij het volgende stukje afkondigen getrokken uit een ultra-fanatiek vuil voddeken Gedachten over het Huwelijk. Huwelijken worden in den Hemel gesloten. Daarom moet een mensch zoo'u hemelsch ge duld hebben, om ze op de aarde te verdragen. Ieder huwelijk is een kruistocht, waarbij helaas de minderheid in 't heilig laad ge raakt. Het huwelijk is het graf der liefde, en de vrouw is het kruis daarboven op. Een goed huwelijk is nog een straftijd. Wie voor den tweeden keer trouwt is niet weerd, dat zijne eerste vrouw gestorven zij. Vrijagies zijn gras huwelijken zijn hooi, en trouwers zijn de ezels die dat eten... Trouwen is de eerste ezelarij die meu begaat, als men begiut verstandig te worden. De vrouwen weten een verstandig man niet eerder te waardeereu, dau na dat zij met 'neu ezel getrouwd zijn. Het gelukkigste huisgezien is dat van eenen weduwnaar zonder kinderen. Wat is een wedunaar Een veroordeelde die zijnen tijd heeft uitgedaan. Het huwelijk heet heilig... misschien wel om dat het zooveel martelaren telt. Trouwen is 't verstandigste wat een domkop doen kan 't is ook het domste wat een ver standig mensch kan aanvangen. Hein Dit staat te lezen in een bla.lje beschermd, verspreid en wellicht opge steld door katholieke priesters. Het hu welijk werd volgens de katholieken van God ingesteld, het is een der zeven Sakramenten, het is eene heilige zaak, het is de onmisbare plechtigheid, die het vormen van een wettig huisgezin voorafgaat en het zeeppapiertje drijft er den spot mede. Smaakt toch eens eenige gedachten uit het twaalftal Wie voor den tweeden den keer trouwt is niet weerd, dat zijn eerste vrouw gestorven is Is dat geen pereltje van christelijke liefde en eer bied voor het huisgezin. De filosoof heet de dood der eerste vrouw een geluk eeu onschatbaar geluk. Vrijagies zijn gras huwelijken zijn hooi en trouwers zijn de ezels die dat eten.. aan eenen klimoptak vast. Hij was gereed om hareu val te breken en hield deu adem in van schrik, toeu Lij de woorden hoorde Ach, duurbare Violetta, hoe is dat ge beurd Ik dacht aan geen gevaar antwoordde zij. Ik had hier eene mostbloem gezien, en ik wilde ze plukken, n Het was Edmond Greville Zacht Dam hij de jonkvrouw in de armen en ond r woorden van geluk en liefde droog bij haar naar benedeu. Slil sloop de heer langs Cadwal den bouwval we*. Wat Vernon hem gezegd had, was dus waar Edmond en Violetta waren het eens al zijne berekeningen om Alice met Edmond vereenigd te zien worden zag hij als rook verdwijnen. TWAALFDE KAPITTEL VERNON MISLUKT Dien avoDd was de heer Cadwal buitenge woon zwijgzaam. Onder het diné opende hij nauwelijks den mond en later als allen weder in het salon bijeen zaten, wist hij evenmin iets te zeugen. Gelijk zij alles opmerkte, werd ook dit door Aliee opgemerkt doch zij wist hoe afkeerig de oude mau was van het miuste zelfs dat aan opspraak geleek, en zij liet het feit stil voorbij gaan maar toen ze beide alleen waren kwam zij bij hem. De jonkvrouw legde de armen rond den balg van haren pleegvader en boog haar hQofd gvep Bravo nu weten we waarom de pas toors niet trouwen Zij zijn geen ezels, zij willen geen hooi eten, zij willen geen huisgezin, geen vrouw, geen kindereu, dat is te lastig en ze zijn daar niet voor. Het huwelijk is het hooi dat de priesters aan de ezels verkoopen, maar waarvan ze zich wel wachten zelf te kauwen. De priesters der eerste eeuwen, de apostelen zelfs waren ezels, want ze waren getrouwd en eerst later op een Concilie gehouden te Londen omstreeks 1230 werd aan priesters geboden hunne vrouw te verlaten. De priesters van hedeu zijn slimmer, ze willen geen slechten kost, ze lusten geen hooi ze zijn het beter gewend. Het huwelijk is goed voorde domkoppen, maar de priesters trouwen nietZij zijn geen ezels Het moet ons niet verwonderen, dat reeds velen dit voorbeeld beginnen te volgen en ook geen hooi willen eten, maar er op uit zijn hier en daar een broksken te pikken op goed waar de jacht verboden is. O, tempo, o, mores waar gaan we naartoe De Gemeentekiezingen van 1895 voor het Hof van Cassatie. Men herrinnert zich nog tot welk berucht proces de kiezingen van 1895 aanleiding gaven. Eenige der fameusste kliekpropagandisten met bier, jenever od juju werden voorde rechtbank gedaagd. Ze werdeu beschuldigd een ijver te nebben aan den dag gelegd onvereenigbaar met de weerdigheid van den kiezer en strijdig met zekere voorschriften onzer strafwetten. 128 personages min of meer gekend versche nen voor de boetstraffelijke rechtbank van Den- dermonde waartusschen de burgemeester en de helft der gemeenteraadsleden, 't Was een schandaal zonder voorgaande in ons land. In eersten aanleg kropen de betichten door 't gat eener naald en werden vrijgesproken, liet openbaar ministerie ging in beroep en te Geut liep het heel anders at. Elf beschuldigden werden tot verschillende straffen veroordeeld, de anderen ontsnapten ten gevolge van zekere omstandigheden, zooals prescriptie enz. aan eene veroordeoling. Men vond, dat zulks rechtvaardig was en iedereen deelde de meening, dat slechts door een toevalligen samenloop van zaken de mees- het zijne zoodat hare krullen over zijne grijze kruin vielen. Onkel Olivier, zegde zij vleiend er schort u iets, en ik zou geerne weteu wat het is. Voor de eerstemaal van haar leven kwam er geen antwoord op hare liefkozing. Gevoelig was zij er door getroffen maar zij trok hare armen niet terug. Zeg het mij zoo bad ze zacht. Ik vreeze dat gij het weet zouder dat ik het u zeg. Wat weet ik Dat ik u betrouwd heb eu dat gij mij be drogen hebt. Zij stond in eens op, knielde nevens hem neder, vouwde hare handen op zijne knie en met ongeveinsd vertrouwen in hare schoone oogeu, naar hem opziende Neen, onkel Olivier, neen I zegde zij. Bezie mij en zeg of gij denkt dat ik u nooit zou kunnen bedriegen... Hij keek, en zijn hert begon te verzachten. Alice zegde hij vertel mij alles hebt gij iets voor mij geheim gehouden Haar helderste lachje speelde om haren mond. Zij legde haren vinger op hare lippen. Onkel Olivier, het was mijn geheim niet gij zoudt niet willen dat ik het geheim van ie mand anders verraad... Ik zou willen dat gij altijd openhertig waart met mij antwoordde hij. Ik stel in u het volste vertrouwen ik verwacht een wei nig vertrouwen van u. Zij na» zijne baud en kuste ze, ten eene straf waren ontkomen welke in alle opzichten verdiend was. in eene reeks artikelen hebben wij den zin en de beteekenis der vonnissen en deze zaak uitgesproken aan onze lezers uitgelegd. Wij heuben aangetoond, dat die vonnissen de uit drukkelijke veroordeeling waren van de schan delijke kieswerkingen welke den mageren kle- rikalen triomf voorafgingen. De zege der kliek was onrein. Nooit, in geene enkele stad des lauds, is eene partij op het stadhuis gekomen met dergelijk verachting voor politieke eerlijk heid, met dergelijk misprijzen barer eigene waardigheid. Het gerucht door de schandalen verwekt was zoo groot dat vel schillende bladen het ontslag van M. Gheeraerdts aankondigden. Het walg de hem langer deu burgemeesterssjerp te dra- geu vau Kouings wege ontvangen, het stuitte hem tegen de borst in eenen gemeenteraad te zetelen na het brandmerk door de justicie van zijn land als een ouuitwischbare schandvlek op de kiezingen van 1895 gedrukt. Dringende voetstappen werden bij den Bur gemeester gedaan om hen te bewegen zijn be sluit niet ten uitvoer te brengen. Het ontslag kon door andere gevolgd zijn, eene meu we kie- ziug zou misschien noodig worden en de slim merikken der kliek hielden er in 't geheel niet aan een strijd te herbeginnen waarvan de uit slag geen oogenblik kou betwijfeld wordeu. Mijnbeer Gheeraerdts door sommige vrien den overbaald, protesteerde tegen de geruch ten welke over zijn ontslag verspreid werden. Hij stuurde een brief naar Le Patriote en kon digde plechtstatig aan, dat les hommes de cceur n (de mannen van hart) op hunnen post blijven, Verder zegde hij, dat het debat niet gesloten was en het Verbrekingshof onderzoe ken zou of de feiten vatbaar waren voor veroor deeling, of ze onder toepassing vielen der wet, in een woord of het Beroepshof van Gent de wet ja, of neen, de wet goed toegepast had. De raadgevers van M. Gheeraerdts door hem aan te bevelen zich naar de uitspraak van het hof van Cassatie te voegen hebben eene zeer slechte ingeving gehad. Door een wezenlijk toeval vernemen wij, dat de veroordeelde kieskoppelaars, zich waarlijk in Cassatie hadden voorzien. Maar er is meer Bij arrest van 5 October 1896 heelt het Opper ste Gerechtshof van Belgie uitspraak gedaan en de voorziening der 11 kliekmartelaars ver worpen. Wel laat hebben we deze uitspraak verno men, maar zij heeft niets van heure waarde verloren en we begrijpen gemakkelijk, dat de kliekjaunen het onmogelijke hebben gedaan om het arrest geheim te houden. Het Verbrekingshof heeft de verziening ver worpen, heeft verklaard dat de wet goed toe- En gij hebt mijn vertrouwen, onkel Olivier! Ik haat het, u iets verborgen te houden maar er worden mij somwijlen geheimen toever trouwd dat is mijne straf voor zoo eene alge- meene lievelinge te zijn weet gij En de betooverde glimlach speelde weer om hare lippen. Zeg mij wat hebt gij ondekt, dat uw ver trouwen in mij zoozeer geschokt heeft vroeg zij dan. Aan den zoeten klank van hare stem en aan smeekende uitdrukking van hare oogen, kon de goede man niet weerstaan. Hij kuste haar op het voorhoofd en zegde op vaderlijke wijze. Ik geloove niet dat er iets bestaat hetwelk mijn vertrouwen in u wezenlijk zou kunnen doen wankelen, kind, maar vandaag ben ik be droefd en mistevreden gemaakt. Wat is er van wat ik hoor over jonkvrouw Violetta btanhope en jonkheer Edmona Greville Het is als of die Stanhope's geboren waren om mijne schoon ste plannen te doeu mislukken. Het gelaat van Alice klaarde in eens op. Ha, onkel Olivier 1 Gij ziet wat er van komt, zoo maar schooue plannen te maken Gij zijt zeer gedienstig en zeer goed maar de meu- schen willen niet altijd trouwen naarvolgens uwe gedachte, ziet ge Ik wil niet zeggen dat zij daarin weldoen en geen ongelijk hebben; maar'tis evenwel zoo iedereen kiest geerne zelf zijne vrouw of haren man. Er lag een diepe zin in die woorden al waren zij al schertsend uitgesproke {Wordt voortgezet 1

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1