1 I DE STERKSTE WIL i' Nummer 19 Zondag 9 Mei 1897. De Liberale Partij Waarheid en Leugen. Arme Kinkel. Is dansen Zonde 12de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f f' Joor de stad VonroD betaalbaar 1 4 fr. 60 voor den buiten °P DeïaaiDaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen °7,one' per drukregel. Reklamen 75 centiemen p Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 8 MEI. In 't begin van April schreef het groot orgaan der kazakkeerders De liberale partij heeft nooit iets gedaan voor de werklieden. We zullen hij niemand ver bazing wekken, door te «eggen, dat het denkbeeld zelfs niet van Denderbode kwam, wien het nooit gebeurt met ei gen gedachten voor de pinne te komen. Hij was bij Vooruit ter leen gegaan en had zich aangesloten bij de meening van het socialistisch blad, door te herhalen wat het rood orgaan zoo stoutmoedig had bevestigd. We hebben dadelijk op de pocherij van Denderbode geantwoord. In ons nummer van 11 April hebben wij bon dig eenige der hervormingen opgesomd welke de liberalen hebben verwezen lijkt ten voordeele van de werklieden. Wij verwijzen onze lezers naar dit ar tikel. Na drie weken overweging komt Den derbodeons artikel niet kunnende ver kroppen, op de kwestie terug. Op hoogdragende toon vaart hij uit, maar bevestigd toch hetgene we zeg den al de hervormingen door ons op gesomd worden herkend, het was ook onmogelijk te betwisten hetgeen wij hadden geschreven. Denderbode moet thans bemerken, hoe belachelijk hij zich maakt, door de wapen aan Vooruit ontleend. We zegden dat Denderbode niets be twist. We bedriegen ons. Ouder de maatregelen door de liberalen hadden we genoemd Wet op de arbeiderswo ningen, burgerlijke verpersoonlijking der Maatschappijen met dat doel inge richt. Denderbode beweert ons op heeter- daad van leugens te hebben betrapt. Hij bevestigt, dat de liberalen nooit gedacht hebben eene wet te stemmen, die het bouwen van werkmanshuizen zou be- voordeeligen. Wat ons betreft, wij heb ben gedroomd, we vertelden aan onze lezers slechts dwaasheden. TWAALFDE KAPITTEL (22° Vervolg). Op mijn woord, gij vraagt zeer veel riep mijnneer Cadwal op dat verzoek van zijne aan genomen dochter, die zeer bedaard zijn gelief koosd plan had in duigen geslagen en hem nu vroeg haar behulpzaam te zijn om dat plan geheel te vernietigen. Ik vraag veel. Dat doe ik, onkel, om reden dat gij mij altijd zooveel geeft en, gelijk ie dereen weet, veel wil meer hebben. Thans dat gij ziet hoe weinig Edmond en ik te zamen passen, moet het u aangenaam zijn hem aan eene vrouw te helpen naarvolgens zijn eigen hert, gelijk Violetta. Wij zullen op u vertrou wen om die zaak met vader Greville te bespre ken en te regelen. Vader Greville schijnt reeds veel met Violetta op te hebben, en hij ziet zij- nen zoon te geerne om tegen zijn geluk in ver zet te komen. Als gij, op de wijze waarmede gij iemand te overtuigen weet, hem de zaak zult klaar gemaakt hebben, dan ben ik zeker I dat hij zal zeggen dat alles eeneu gustigen keer genomen heeft. Het ware te ongeriimd i dat hij voortginge met denken dat het iets moois is twee menschen te doen trouwen die mets anders voor elkaar willen zijn dan goeie vrienden. Gij kunt hem dat zoo wel zeggen ge lijk gij het deed tpen hij indertijd poogde u De toepet van Denderbode word slechts door zijne verregaande domheic overtroffen. Volgens hem is er vóór de wet van 9 oogst 1889, nooit van werk manswoniiigen spraak geweest. Even zoo juist zou hij beweren, dat de werelc niet bestond voor het klerikaal miuiste rie aan 't bewind kwam. Eene wet van 12 oogst 1862 had ver mindering van lasten toegestaan aan a de Maatschappijen gesticht met het oog op het bouwen van werkmanshuizen. Eene tweede wet van 1867, het be staan dier Maatschappijen willende ver zekeren, liet hen toe de naamloosheid aan te nemen en kende ben nieuwe ont lastingen toe. Ten gevolge dezer wet kwamen verschillende dergelijke maat schappijen tot stand in verscheidene ste den des lands. Dit belet Denderbode niet te schreeuwen De liberalen hebben zich nooit met de kwestie bezig gehou den. 't Is eene handtastelijke dwaling, we zijn te wel opgevoed om te zeggen eene leugen. En Denderbode bedriegt zich eene tweede maal, door aan de klerika- len al de eer toe te schrijven der wet van 9 oogst 1889. Deze wet is maar een gevolgen eene uitbreiding der vroegere wetgeving, die zooals we bewezen heb ben door de liberalen werd ingevoer 1. In werkelijkheid hebben de liberalen, den grondslag gelegd en bet werk voor bereid. De katholieken moesten slechts de ondervinding, zich ten nutte maken en hebben dan ook voordeel getrokken uit het reeds bestaande. Zij hebben een voudig uitgebreid wat de liberalen had den begonnen. Denderbode bedriegt zich tweemaal. Eens te meer stellen we zijne onwetend heid in alle zaken vast. De kribbelaars van dat blad zouden veel beter doen, de kwesties te bestudeeren vooraleer zich te vtroorlooven ons te beledigen. BERICHT. Wij herinneren onze lezers, die Handel doen, van hunue Facturen, Kwijtbrieven, Enveloppen, Briefhoofden, Om- reisberichten, euz. enz. indien er ontbreken, zonder uitstel te doen drukken in de Goed- koope X>rnkAcerij, Vrijheidstraat, 32, Aalst. te overtuigen die of gene dame tot vrouw te ne men. Gij hebt mij dit dikwijls verteld, is het niet waar De heer Cadwal kon zich niet weerhouden te lachen. Alico, Alice zegde hij gij zijt eene kleine toeveres Weldra zal ik geenen eigen wil meer hebben... Maar zeg, waar wareu Ed mond zijne oogen Denken dat hij u geheel zijn leven gekend heeft en dan op eene Violet ta 8tanhope gaan verlieveo Wel, wel 1 a Ja, peins dat eens I zei Alice. Gij ziet hoe onnoozel hij moet zijn Doch, daar het nu toch te laat is om iets aan de zaak te verande ren moet gij pogen zeer zeer minzaam te zijn voor het trouwlustig paar. Tbans stond de jonkvrouw vlak tegenover haren pleegvader en in hare krachtvolle en bevallige jonkheid en schoonheid, scheen zij het toopbeeld van alles wat bekoorlijk, edel en vrouwelijk is te wezen. Met genoegen en fierheid beschouwde de heer Cadwal de bloeiende jonkvrouw. Alice zegde hij, diep ademhalend eene vraag heeft altijd twee zijden. Ik denke niet dat gij ooit iemand vinden zult die ge schikt is om uw echtgenoot te zijn. In dat ge val zult gij voor altijd meesteres van March- wood blijven.... Zij glimlachte. Vooreen oogenblik dreef er een wolkje over haar gelaat en scheen zij te aarzelen maar de uitdrukking van Cadwal's wezen hield de woorden terug die bijna aan lare lippen ontsnapten. Zoolang als gij mij zult noodig hebben, Om in Denderbode over onderwijs te zani ken, wordt de voddeman definitief vervangen door een dokter in ka/.akwijsbegeerte. Deze nieuwe pedagoog heeft bij de domheid van zijn voorganger slechts eene hem eigen kennis der vischwijventaai te voegen. Overigens praat en sammeithij uit noodzakelijkheid, zonder over tuiging, gelijk al de afvalligen die hun jasken hebben gekeerd wanneer ze niet meer wisten van wat hout pijlen maken. De gepatenteerde overlooper schrijft M. Lorand verklaarde, dat de onzijdigheid der school nooit heeft bestaan.Triomfantelijk ro^pt hij uit Dat zijn gevoelige smoutperen in het aangezicht van Dendergahrds schrijvelaarken. De pennelakei, die zulks schreef was blijk baar onderden invloed van den waanzin. Zijn voorganger steunde op het getuigenis van An- seele, hij beroept zich op de meening van Lorand. W at doet de meening van die beiden in de kwestien, welke wij hebben behandeld. 1* Het verplicht onderwijs is voor het wel zijn van het volk noodzakelijk. 2° Bezondere personen kunnen onmogelijk het lolksonderwijs goed inrichten, daarom moet de Staat er zich mede gelasten. 3° De scholen betaald met het geld van al de Belgen moeten ingericht zijn, derwijze, dat alle ouders er in vertrouwen hunne kinderen mogen heen zenden. 4° ln al de scholen zal de onderwijzer de wetenschap en de priester de godsdienst on derwijzen. Wanneer de ouders de waarborg zullen heb ben, zegde Denderbode, dat hunne overtuiging in de school zal geëerbiedigd worden, zullen de katholieken aan 't verplicht onderwijs den ken. Welnu de katholieken zijn in het land al machtig, ze kunnen het onderwijs inrichten geheel naar hunnen zin en toch denken ze niet aan leerplicht, toch roepen ze als bezetenen tegen priester Daens als hij van verplicht on derwijs spreekt. Het stelsel der subsidien door alle onderwij zers afgekeurd en toegepast op al de volksscho len zou den schooloorlog overal doen losbreken en een onberekenbaar nadeel doen aan het reeds diep gezonken volksonderwijs. Maar Denderbode wil met Woeste de staat buiten de school, daar ligt geheel de knoop en hij zal het onderwijs bestrijden zoolang het niet gansch in de macht is der priesters of niet gansch ontredderd wordt. Volgens Denderbode is b. v. te Aalst de school der vier lotelingen veel beter dan de 8tadsjongensschool nu 1 bestuurd door M. Rey- niers, met al zijn ondervinding, begaafdheid en onpartijdigheid. Waarom Omdat in de onkel Olivier, zal ik nooit anders zijn n zc«de zij. Dan ging zij diep neigend voor hem staan. Wetende wat zulks beduide, bracht de oude heer zegenend de hand op haar voorhoofd en wenschte haar goeden nacht. Indien Vernon Freer dien avond het afscheid tusschen onkel Cadwal en jonkvrouw Alice gezien hadde, waarschijnelijk zou hij tot de overtuiging gekomen zijn dat zijn pogen om twiet tusschen beide te zaaien mislukt was. DERTIENDE KAPITTEL. HUBERT MORRISON. Vader Greville was de nichte van zijnen vriena Cadwal niet ongenegen een huwelijk tusschen haar en zijnen zoon zou eene vereeni- ging tusschen de twee huizen en misschien wel later de samenvoeging van de twee landgoede ren tot stand te brengen maar even als de leer Cadwal zekere minachting gevoelde je gens Edmond omdat hij Violetta vóór Alice gesteld had, zoo was de heer Greville verwon derd dat Alice volstrekt niet aan zijnen zoon field. Dat kwam den man verdacht voor. Wat denkt gij, Cadwal zoo vroeg hij aan zijnen vriend Alice is tot de jaren gekomen schikt zij eenen staat te kiezen Neen, Greville zoo was het antwoord dat denk ik niet. Ik veronderstel dat iemand naar hare hand staat en dat zij aan geen trouwen denkt alzoo ïernam Greville. - o, Voltrekt niet, vriend Dat kan ik u school der vier lotelingen de priester de opper- baasis en de stadsjongensschool niet 111 We zijn arme Kinkels, armtierige kinkels, ons verstand is bekrompen, onze geest is bene veldZoo zeevert de pennelakei van 't groot kazak keerdersorgaan. Óch, toch, zei Batist, die dronken door de straat kwam, wat zijn de menschen vandaag allemaal zattekens Dron ken lummels, en gekken oordeelen iedereen naar hun eigen even beeld. In Amerika zijn duizenden katholieke pries ters, die 't akkoord met de protestantsche do- minés de onzijdige school aanprijzen, de school waar de meester de wetenschap en de priester den godsdienst oud"rricht. De peuneknecht van Denderbode raaskalt verder Van de onverschilligheid, tot da vijandschap is er slechts een stap en deze is ras gedaan. Hij denkt misschien, dat de on derwijzers hem gelijken. De onderwijzers moe ten onpartijdig zijn en hunue kinderen niet doen zingen noch De ware dompers enz.... noch De ware geuzen. Ze moeten de overtuiging der ouders eerbie digen en hebben dus niet van onverschillig heid tot vijandschap over te gaan. Volgens hem zouden de onderwijzers doen als hij Zoolang er gras op de meersch was hield hij "met bij stek, maar nauw was de beemd kaal geschorenof hij werd onver schillig en van onverschilligheid tot vijand schap was de stap ras gedaan, hij keerde kazak. De nieuwe a. b. c.-ridder zoude goed doen te spreken over dingen die hij kent bij onder vinding b. v. over benevelde geesten, over den invloed van 't klimaat op gekeerde kazakken, enz. VaD onderwijs weet hij nog min dan de voddeman die 37 keeren hetzelfde artikel schreef. Van God en ziel zou hij best maar zwijgen want hij heeft daaraan nooit geloofd. Ja, maar die vraag is niet zoo eenvoudig als ge wel meent, lezer, en de gewichtigste leerstelsels van kliek en coterie staan daarme de in verband. Is dansen zonde waar wan neer hoe bij wie met wie in open lucht onder vast dak onder tent in burgerkleedij in krijgskostuum in vastenavondgewaad ge durende de kiezing ten Westen often Oosten der stad 's Zondags of in de week Ge bemerkt alras, niet waar vrienden, dat de kwestie zeer veelzijdig is en men in aan merking nemen moet de talrijke omstandighe den die de zonde kunnen veranderen of zeer bezwaren. Bedenkt daarenboven, dat het dan sen of nietdmsen een gevoelige kneep is in de financien van vriendjes of vijanden. verzekeren en ten andere, er is niemand in het strijdperk. Neen, ten ware men den jongen heer Stan hope telde. Hoe heet hij toch Rudolf, meen ik. Daar heb ik altijd gevaar in gezien... Het gelaat van den heer Cadwal betrok. Ik heb u reeds vroeger gezeid dat het ge vaar zou afgewend worden zoo morde hij Ik zal zorgen dat Rudolf Stanhope met meer naar Marchwood korne. Greville zag er nadenkend uit. Gelijk gij wilt, Cadwal gelijk gii wilt maar alles wel ingezien, die jongeling heeft toch geene schuld aan uwen vroegereu fami lietwist. Waarom hem dus uitsluiten Geene schuld, nn ja maar om het even. Alice is als mijn eigen kind. Geene aanspraak van mijne bloedverwanten kan meer weerde voor mij hebben dan de liefde die ze mij haar leven lang bewezen heeft. Ik zeg niet neen» zoo woderantwoordde Greville maar altijd is het mij voorgeko men, dat hot uwe bedoeling was die twee tot een paar Bamen te sluiten... Zeg niets meer... het beleedigt mij zoo riep Cadwal. Ik weusch altijd rechtveerdig en redelijk te zijn maar er zijn zekere gewaar wordingen die ik niet kan beheerschen. Ik kan veel over mij laten gaan; maar een huwelijk tusschen Rudolf en Alioe, dat zou ik niet over leven. Ik verzoek u vriendelijk, Greville spreek daar niet meer van, Ik zal er stellig geen woord meer van rep- ien, en het spijt mij zeer er san gesproken ta lebben. Wordt voortgezet. •'t\ W I 1 f

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1