DE STERKSTE WIL Nummer 2t AbonnementsprijsJ bultón J v-orop betaalbaar Pr„s der Annoncen j Reklamen 76 centlemea J P" De Liberale Partij. Arme Kinkel. Van je Vrienden. De Paus en de Sultan» eene nederlaag. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten iantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST f Gewone, 16 centlemen V .„„.«uw,! Vonnissen op de derde bladzijdei frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het Wad gezoodeu wordlk Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 22 MEI. Le Bien Public schreef onlangs dat de demokraten te Aalst in hunne bladen de liberale partij niet bevechten. Dit feit schijnt hem ongehoord, de Bien Public en na hem Denderbode zijn er ten hoogste over verbaasd. Indien de liberale partij te Aalst moet aangerand worden waarom gelasten Bien Public en Denderbode zich daar mee niet, bezonderlijk Denderbode ter plaats aaneengeflansd en denkelijk be kend met de historie der partijen, hun streven en huDne programma's. Houden we een oogenblikje stil bij Aalst en laat ons zien welke grieven men tegen ons heeft in te brengen. De liberale partij telt te Aalst een aanzienlijk getal kiezers, een gewichtig deel uitmakende van het kiezerskorps. Het zijn burgers en werklieden, wel ke liberaal zijn kortaf, zonder praal zucht of zonder fanatisme, standvastig verkleefd aan hunne .princiepen en die eendrachtig hunnen plicht vervullen in het uur van den strijd. Jaren en jaren reeds is deze fractie van het kiezerskorps van alle vertegen woordiging in de openbare besturen be roofd en de liberalen hebben de stout moedigheid hun aandeel van vertegen woordiging in den gemeenteraad te vragen. Waarom niet Betalen zij geene be lastingen gelijk de anderen en heb ben zij het recht niet te weten, wat men met hun geld doet. Mogen zij niets we ten over het nut der uitgaven welke men schikt te doen De liberalen hebben ook een volledig programma van bestuurlijke hervor- vormingen het publiek aangeprezen. Dat was een gruwelde katholieken hebben het bewezen, want om de libe ralen te straffen hebben zij zichge heel het liberaal programma toegeëi gend en het voor het hunne doen door gaan. De liberalen denken, dat in eene stad als de onze nazicht en kontrool noodza- TWAALFDE KAPITTEL (24" Vervolg). Vlijtig aan 't werk op sir Arthur Morrisons bureel, wierp Rudolf eenen vermoeiden blik op Hubeit, als deze op zijn gemak binnen kwam en na eenen korten groet zitten ging. Wat is het beet 1 zegde hij geeuwend De straatsteeneu zijn gelijk gesmolten lood. Gij hebt het stellig beter, Stanhope, hier in deze koele plaats... Wel, ik veronderstel dat gij geerne het laatste nieuws van Marchwood zoudt hooreu. Over twee dagen was ik daar nog. Rudolf keek op en schoof zijn schrijfwerk op zijde. Ik hoop, iedereen is daar frisch en gezonc zegde hij. Ja Uwe zuster ziet er veel beter uit se dert zij verloofd is. Die verloving heeft mij grootelijks ver rast antwoordde Rudolf. Ik had al tij t gemeend dat Edmond en Alice mef elkaar ver loofd waren. Neen zei Hubert verlovipg tusscheii beide heeft er nooit bestaan. Vader Greville heeft mij alles verteld. Mijnheer Gadwal en piijnheer Greville haddeq datsederf l$ng ge Lelijk zijn, bezonderlijk in de liefdadi ge besturen en weldadigheidsbureelen, ze denken, dat alle gezindheden daar moeten vertegenwoordigd zijn indien men verhoeden wil, dat de openbare iefdadigheid een middel van dwang en onderjukking worde. Dit zijn alle zeer misdadige wenschen, anarchistische denkbeelden en men ïeeit ongelijk de liberalen niet aan te vallen, want men zal er nooit kwaad ge noeg van zeggen. We schreven in een voorgaand artikel over het volksonderwijs in Belgie, hoe de voddemau die in Denderbode over onderwijs kribbelde, ale beneden zijue taak werd geoordeeld, ach ter staak was gezet en plaats had moet ruimen voor een kazakkeenler, die vau razen en schel den zijne specialeit maakt. Dat heerschap doet m 't orgaan der Taxile- kens den volgenden zin uit eeu onzer artikels iu vetjes overdrukken Er is immers geen enkel beschaafd mensch, hoe verdraagzaam hij ook weze, of hij heeft meer neiging voor deze of geene partij Bravo kinkel, brabbelt, de kazakfilosoof, dat heet verstand hebben. Gij bekent nu zelf dat een onzijdig onderwijzer een phenix is on mogelijk te vinden 1 Daarop noodigt hij ons uit liever met de kuikkers te spelen. Och, man, het knikkerspel heeft ons altijd afkeer ingeboezemd en indien ge kameraden verlangt om u daarmede te vermaken zult gij ze op de Keizerlijke Plaats moeten vragen. De kazakdraaier, meent dus dat een onder wijzer geen deel kan maken van een liberaal gezelschap, geen voet mag zetten in eene libe rale heiberg, geen woord mag reppen over eene zaak dia niet verdedigd wordt door de oubakken Pekenspaitij of hij moet in zijne klasse do kinderen tot partijhaat aandrijven, de leerstelsels van den godsdienst in al zijne lessen afbreken en elke uur te baat nemen om godloochenaars en socialisten te kweeken Ge zakt, ouwe stek, ge zakt deerlijk en uw voorganger, hoewel minder spitsvondig in het schimpen, was ueen goed eindje voor. De onderwijzer kan eene partij aankleven, en buiten de schooluren door zijnen omgang met de andere burgers of zijne deelneming in zekere maatschappijen zijne opinie doen blij ken, zonder dat hij daarom een partijdig on derwijs geve. In een tweede artikel zegt Denderbode immers zelf Wij vinden heden onder de on schiktmaar noch Edmond noch Alice heeft die schikking bekrachtigd. Luister, ik denkt* dat het huwelijk wel zou tot stand gekomen zijn, iodien er meer geld op den weg gelegen hadde... Hubert zweeg eensklaps. Eene vluchtige blos verscheen even op Ru dolfs gelaat. Beide zwegen eenige oogenblikken laug. Dan vroeg Rudolf met gemaakte onverschil ligheid Wilt gij doen verstaan dat Alice op gold gesteld is Ik o, Neen, dat wilde ik niet zeggen 1 Ik... Wat heb ik gezegd om u dat te doen den ken Rudolf werd doodsbleek en bezag Hubert in 't gelaat. Inderdaad zegde hij al bevend en met eene stem welke hij te vergeefs poogde natuur lijk te doen klinken. Ben ik te voorbarig indien ik u mijne gelukwenschingen aan- biede Zonder het te weten had Rudolf zijn heri verraden. Hubert wist genoeg. Dank, oude kameraad antwoordde hij langzaam. Het spijt mij te moeten zeggen dat het voorbarig zon zijn, in den zin dien gij neemt doch uwe gelukwensching mag ik op eene beperkte wijze aannemen want ben ik nog niet ganveerd, pj- j§ mij tqctj hoop gege' ypn. derwijzers van ons arrondissement katholieken en demokraten (er zijn ook liberale onderwij zers) en de ouders hebben er vrede mee. Dat is zoo waar, dat te Aalst de helft der linderen, die de stadsschool van Reyniers be zoeken, waar liberale onderwijzers zijn, zonen zijn van katholieken, die nooit over het onderwijs aldaar gegeven hebben geklaagd, integendeel. Doch de onderwijzer die zich niet aansluit jij het Pekensleger staat slecht geboekt bij de priesters en fanatieke kwezelaars hij mout bukken of men zal zijne school bestrijden, er eene andere oprichten met het geld van den Staat en daarin eene gedwee werktuig plaatsen van de kliek. Er zal tusschen de katholieken en de demo kraten geen twist zijn, zegt Denderbode. Mor gen brengens 1 De demokraten zijn groene socialisten, judassen, volksbedriegers, verra ders, volksfoppers, die de waarschuwingen der bisschoppen verachten, schijnheiligen, Pila- tussen en dies meer. En Denderbode zou de school van zulke ouderwijzers, die niet onzij dig kunnen zijn, niet bestrijden, hij zouden meester vrij laten begaan, hem gerust jonge judaskens en pilatuskens laten vormen. Toe dan Neen, in elke gemeente waar 't geval zich voordoet zal de pastor, de school van den an- dersgezindeu ouderwijzer bevechten en Den derbode zal hem daarin dapper terzijde staan. We hoeven niet buiten Aalst te gaan. Hoe jestrijdt men de school niet der juffrouwen Smet. Do kinderen mochten zelfs in de proces sie niet gaan En hetgeen hier gebeurt zou niet gebeuren op den buiten Als het stelsel der subsidien doorgaat zal de schooloorlog woeden. Van den preekstoel zal men het be rucht gebed weer hooren klinken als weleer Van de meesters van Pilatus, Van de meesters zonder geloof En do scholen zonder God Verlos ons Heer En de strijd zal heviger woeden dan ooit want de katholieken zullen in den zak niet hoeven te schieten en de uitoefening hunner wraak zal met de centen van den Staat be taald worden. De bisschoppen en priesters van Amerika prijzen de onzijdige scholen aan, waar de on derwijzer de wetenschap en de priester den godsdienst onderricht. In Belgie hebben de priesters daarvoor geen tijd, ze moeten kiezers dresseeren, trompettersclubs opleiden als ze uit vechten gaan en haat en tweedracht zaaien waar vrede was, Denderbode kondigt aan dat hij eens over Verplicht onderwijs zal handelen. Dan zal hij naar een bevoegder kazakkeerder moeten uit zien of't zal povertjes wezen. Jonkvrouw Alice heeft u hoop gegeven Ja Rudolf nam zijn schrijfwerk op en scheen het zeer aandachtig te bestudeeren, terwijl Hubert hem bestudeerde. Gij ziet er niet zeer wel uit zoo bemerkte Hubert na een poos. Het is de danige warmte die mij bevangt zegde Rudolf. En gij hebt ook weer te veel gewerkt. Nu, de zittijd zal binnen eenige weken uit zijn dan zal papa u wel eenige dagen vrijen tijd gunnen om naar Marchwood te gaan rusten. Rudolfs gelaat verdonkerde. Ik ga nooit meer naar Marchwood Kom, kom Gij wilt toch niet zeggendat gij met deu ouden onkel getwist hebt Voorzeker niet. Hubert zweeg eenen oogenblikdoch daar Rudolf niet gezind scheen te zijn iets meer te zeggen, ging hij op medelijdenden toon voort Ik kan uw gevoel begrijpen het is pijne- lijk, door eenen sameidoop van noodlottige om standigheden, alle hoop op het bezitten van zulk prachtig landgoed te verliezen. Rudolf maakte een ongeduldig gebaar en lachte bitter. Mijnheer Hubert Morrison zegde hij ik heb er uopit aan gedacht de erfgenaam van mijnen onkel te worden. Hebben anderen zulks gedacht, dat hewijst slechts dat zij onze famir jie-zaken njet kennen. Marchwood is niets voor mij qqchik voqr Mar?hwood. Ware het hief Van je vriendjes moet je 't hebben» zegt de Hollander. Het orgaan der social isten van Namen, L& Bataille, drukt: iet volgende De socialistische partij loopt vol joo- je potjes-visschers, die azen. op 't geld1» agen achter mandaten en om daartoe ;e geraken tot alles in staat zijn. Zij ver- coopen schandelijk hunne broeders on» j laat jij es te bemachtigen.. Het zijn de werklieden niet die tot alles, ja, tot de schandelijkste besluiten overslaan» maar wel de politiekers van beroep» werklieden die te lui zijn om te arbei den en rijken die langs het achterpoor- ;je in de socialistische partij geslopen zijn. En de menigte stemt goedsjeug- dig mee, zonder te weten wat o£ waar om. Als men vergaderingen wil houden om eene belangrijke beslissing te ne men, meu trommelt de bedienden' der coopératieven op, aan wie platbroeke- rij en mouwvagerij als eerste plichten opgelegd zijn, men -blaast de sukke laars, die ten einde de zaal nog plaats vinden met eenige holle woorden dei ooren vol lukt het niet men vervalscht de stemming, en klaar is kees Ja, ja van je vrienden moet je 't heb ben. De afgedankte Vooruitschrijvers; Seffers en Milio ondervinden 't genoeg» wie niet gedwee in het gareel loopt wordt bij de socialisten dadelijk in dea ban gedaan, soms deerlijk afgetroefd» Van je vriendjes, moet 't hebben., In onze kerk gaat men met de schaal' voor de Armenianen, die de slachtoffers zijn gewor den van de Turksche moordenaars. Goed. Meu zal later misschien ook omhalingen doen voor de rampzalige Grieken door de Turken ge dood en beroofd. Ware het niet beter aan den Paus eene peti tie te zenden om zijne tusschenkomst te vra gen. De paus is almachtig en onfeilbaar. Daar aan hebben de katholieken waarschijnlijk nog; nie* gedacht. In Belgie tijdens bet bestuur van, de- libera len speelde de Paus hier fel op zijn poot, hijj wou de baas zijn en het Belgisch goevernement de les spellen omdat de wetten niet naar zijn zin waren. Het kwafh, zooverre» dat de nu,ntiu» •mm geweest dat mijuq moedpr daair verbleef, nooit zou ik er deu voet over den dorpel gezet heb ben, en ik ben niet geneigd er ooit terug tft keeren. Meteen glimlachje om, de lippen verliet Hu- bert de zaal. Ik heb hem voor goed uit deu weg ge ruimd n morde hij en mijn vader zegt dut ik voor da diplomatie ongeschikt hen 1 Middelerwijl schoof Rudolf zijn schrijfwerk nog eens op zijde OU trok dan zijne vingeren door zijn haar. VEERTIENDE KAPITTER De schoone jonkvrouw Violetta Freer had Gadwalsch bloed in hare aderen had z\j togen iemand vooringenomenheid opgevat, hardnek kig bleef zij in hare meenjng volherden. Zij was opgegroeid in het geloof dat Alioq Tenant, de pleegdochter van haren onkel on kel, eene arglistige konkelaarster was, altijd op bedekte praktijken en op geheime kuiperij en bedacht om haar eigen voordeel in de wereld te bevorderen, en Violetta hield dat denkbeeld vasteq hoelanger zjj op het kasteel March wood verbleef, hoe meer bet in haren geest versterkte. (Wsrdt vowtgmf), DE DENDERÜLM 1^^—1

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1