LAFAARDS Nummer w24 Zondag 13 Juni 1897 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberaal zijn. TararaBoem I'ide Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad VjWOp betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Eeklamen 7B oenti6men J P" <trukre«el. Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 12 JUNI. De manifestatie Ponnet hangt Dender- ode nog inde ribben. Blijkbaar heeft hij twee dagen gewallebakt, en 'savonds in den tap de tonnen bier te veel eer aangedaan. Hij kondigt eene reeks arti kels af, die schijnen geschreven te zijn na een dag, of liever een avond van wallebakkerij. Daarin zijn eene menigte dwaasheden verward dooreen geworpen. Vooreerst zegt hij Men kent de wijsgeerige overtuiging niet van Den- dergalmhij durft ze niet uitleggen, hij vlucht als men hem ondervraagt. Den- dergalm is een lafaard, een driedubbele lafaard. Daarnt zegt hij We kennen Dender- galmwe weten wat hij deukt en we gaan bewij/.en waarheen de leeringon van dat blad, eveu als die van geheel het liberalismus leiden. We gaan bewij zen dat liet liberalisme tot het socia lisme leidt en de katholieke godsdienst het eenige redmiddel is tegen het socia lisme. Het is de eerste maal niet, dat wij de tegenstrijdigheden en smaadredenen van Denderbode moeten te keer gaan. Zijne beledigingen laten ons koud. Het pu bliek kent ons en waardeert meer en meer de deftigheid en oprechtheid waar mede wij over alle zaken onze meening vooruitzetten en verdedigen. We mogen gerust het woord lafaard naar Denderbodeterug kaatsen, daar hij de persoonlijkheid van een onzer gewe zen opstellers opspoort het gemunt heeft op de nagedachtenis van een doo- de en een persoon aanrandt die zich niet meer verdedigen kan. Ha we durven niet in uitleggingen treden. Welnu we gaan Denderbode da delijk bevredigen. We zeggen het libe ralisme is eene uitsluitelijk politieke leeriug, die zich buiten en boven alle dogma's verheft. Het liberalisme verde digt de vrijheid van geweten, de vrije uitoefening der eerediensten welke in den Staat bestaan. Overigens is dit stel sel slechts de toepassing, de in praktijk stelling der grondbeginselen geschreven in de Belgische grondwet. Liberalisme en Godsdienst. Tiet liberalisme vraagt aan niemand rekenschap over zijne godsdienstige be grippen en gedoogt niet dat een mensch gekweld worde ter oorzake zijner opi nie. Is dat klaar, ja, of neen We hopen dat onze tegenstrever thans genoeg zal ingelicht zijn over onze zienswijze. Wij houden het er voor dat DenderbO' de zwanst wanneer hij ons aanmaant te zeggen wat we denken van God, van de ziel en van bet toekomend leven. Beelt hij zich in dat wij in ons blad voor drachten gaan houden over theologische onderwerpen, die door niemand, zelfs door den paus niet kunnen begrepen worden. Wat onze persoonlijke opinie betreft met welk recht, als 't u blieft onder vraagt hij ons daarover Houden wij ons bezig met hetgene de medewerkers van Denderbode denken over het boven natuurlijke Wij ontwikkelen politie-, ke leerstelsels, de theologie of godge leerdheid gaat pns niet pan, We geloo* ven ook, dat de tijd nog niet gekomen is waarop Denderbode de belijdenis of biecht verplicht zal maken. Socialisme en Godsdienst. Denderbode heeft een zonderlinge ma nier om te bewijzen, dat de katholieke godsdienst de innige hinderpaal is tegen het socialisme. Hij gebaart veel vertrou wen te hebben in zijne bewijsvoering het is, verklaart hij, eene rots waarte gen elke tegenspraak botst als tegen eene onomstootbare waarheid. Hij predikt, dat de katholieke gods dienst steunt op de hoop in een beter le ven. Het vooruitzicht van een ander le ven noopt de menschen op deze aarde tot onderwerping. Neemt deze leering weg en weldra bruist de zucht naar lots verbetering en de dorst naar aardsche genoegens en genietingen temmeloosop, met het doel de aarde tot een hemel te maken en een aandeel te krijgen van de goederen dezer aarde. Ziedaar, de dijk tegen 't socialisme duidelijk afgeteekend Het is de hoop op de belooningen welke den mensch te verwachten heeft na dit leven. Is het wel juist dat het vooruitzicht op een beter leven, de zucht naar genie* tiug welke ieder mensch in zich draagt beteugelen kan Waar is de mensch die in 't volle bezit zijner geestvermogens en levenskrachten de overigens zeer rechtvaardige eerzucht niet koestert zijn bestaan te verbeteren op deze aarde. Die aandrift tot verbetering, den mensch ingeboren is sterker dan alle leeriugen en dogma's. En de katholie ken welke men veronderstellen mag doordrongen te zijn van hunne leeriug ontsnappen aan deze aandrift niet. Ver achten zij de genietingen dezer we reld Het schijnt ons integendeel, dat zij in den strijd voor het leven zoo hard nekkig zijn als wie ook en nog meer dan anderen alles aanwenden om hun aandeel te krijgen van de goederen de zer aarde. Indien dat het socialisme is, zijn bij na alle katholieken in dit gezicht soci alisten. We zullen dus wachten, dat Denderbode ons met andere argumenten overtuige, dan degene getrokken uit een tweetal paragrafen van een socialistisch boekje. De kiesstrijd in ons arrondissement is geopend. Het zal eene lange hardnek kige strijd zijn, een strijd zoo als we nog nooit een zullen beleefd hebben. We weten nog niet welke partijen in het perk zullen treden. Iets is nochtans zeker Oude dompers en Christene de- mokraten zullen als bloedvijanden te genover elkander staan. We kennen de sterkte der dompers iu het kiesbewerken. Nu reeds is de veldtocht geopend en wordt er geram meld op de dikke trommel dat hooren en zien vergaan. En ook er hangt zoo veel af voor de oude kliek van de kie zing van 1898. Het is een strijd op leven en dood, kost wat kost, moet de Christene Volkspartij verpletterd wor den wil men geheel den oudeu boel niet naar den bliksem zien gaan, De triomf der tegenpartij ware de dood der ooterie in Aalst, de dood der kliek in po»0 etad en sulks moet belet worden door alle denkelijke en onden kelijke middelen. Men mag zich dus aan het ergste verwachten. De haat der oü-Pekens tegen de groe nen is zonder palen. De liberalen zijn slecht, het zijn helhonden, duivels in menschenvleesch enz. enz... Welnu de de christene demokraton zijn nog veel slechter dan de liberalen, en volgens het orgaan der vasthoudisten zouden duizenden katholieken liever stemmen voor een deflige liberaal dan voor een demokraat. 't Zal er dus spannen in de Aalster- sche gouwen en de leepste trukken, de nijpendste dwangmiddelen, de venijnig ste uitvindsels zullen te werk worden gesteld om Woeste en zijn drie satellie ten boven te houden. De strijd zal lang zijn hebben we ge zegd, waut tusschen de algemeene kie zing van 1898 en de gemeentekiezing van 1899 zal er geene verpoozing zijn en de uitslag der eerste kiezing zal veel invloed oefenen op den uitslag der tweede. Immers indien de dompers, door hunne loensche streken, hunne 8chelmsche omkooperijen en hunne verachtelijke dwangmiddelen hunne vijanden verpletteren, zullen ze nog meer overmoedig worden en de schur kerijen die voor de kiezing van 1895 werden gepleegd zullen vertiendub- belen. Onze plicht is het dus alle deugenie' terijen aan den dag te brengen, alle onwettigheden aan te klagen, alle schur kerijen te beletten, opdat we in 1899 weeral niet door bedrog en dwang en slemperij overwonnen worden. Dat meu strijde met woord en pen, dat men kampe met het programma in de hand, dat men tot de kiezers ga, om hen te overtuigen, door goede reden en bewijsvoeringen, maar dat men van de kieziug geene venditie make of we zul len daar zijn, om de plichtigen te tref fen. Indien de liberalen te Ninove in 1895 hebben gezegepraald is het juist omdat ze door een goed toezicht en doorslaande maatregelen de klerikalen belet hebben eenigen konkelfoes te ge bruiken. Reeds vernemeu wij, dat de katholie ken niet willen hooren van de kiezing in April, dan immers zijn alle werklie den die in den vreemde gaan arbeiden nog te huis en zij zijn het, die met hunne 8000 stemmen het pleit zullen beslissen. Daarom willen de dompers aan die zwoegers het stemrecht ontne men hoewel ze schijnheilig beweren het hun uit genegenheid eenmaal te hebben geschonken. We willen noch bedrog, noch dwang, noch geweld, we zullen in 't belang der rechtvaardigheid een oog in 't zeil hou den, en alle sectien, wetsovertredingen en zwendelarijen met krachtdadigheid te keer gaan Wie voor de overwinning op oneer lijke middelen rekent houde het zich voor gezegd. Tarara boem op de dikke trommel zooveel men wil Af- truggelarij niet. Raad van den Geneesheer. Om een goe de gezondheid ta genieten en bevrijd te zijn van hoofdpijn, slechte spijsverteering, verstopt heid, bloedarmoede enz., is het voldoende net lichaam van tijd tot tijd te zuiveren met de Walthéry Pil. fr. 1,2a de doos, voor maanden behandeling, NINOVE, 10 Juni 1897. lieer Uitgever De heilige Cornelis, patroon tegen de vallen de ziekte en andere zenuwplagen, die het menschdom teisteren, wordt in onze stad zeer aanroepen. Bezonderlijk op Sinxen is de toe loop van volk zeer groot. Van het omliggende stroomen duizenden menschen herwaarts met hunne kleiue kleuters om door de voorspraak van den grooten heilige van de voOrzeide kwa len verlost te worden of er van bevrijd te blijven. Duizenden gaan dan de relikwie gevat ii* een rijk versierden hoorn kussen en laten op de schaal een klein of groot geldstuk achter. De opbrengst gedurende de twee Sinxeudagen moet een rond souimeken uitmaken. Maar voorspoed werkt naijver en concuren- cie Hier is zulks ook het geval. Jaarlijks kwam de pastoor van Pamel hier eene mis doen op eenen vastgestelden dinsdag (marktdag te Ni nove. Dan stroomden weer honderden en hon derden naar onze stad, om de markt te bezoe ken, de Cornelismis bij te woneu en verder op zwier te gaan met kameraden en lieven. Doch het nieuw gemeentebestuur van Nino ve heeft door een reglement bepaald, dat op dien dag de speelman mag spelen, om de boer- kens en boennnekens na de mis eens te laten huppelen. Om zich te wreken heeft de geeste lijkheid van Ninove aangekondigd dat voor taan de pastor van Pamel geen Coraelismia meer zal doen in onze kerk. Ja, maar, dat maakt de rekening niet van Menheer de pastor van Pamel. Misschien wint hij een goede stuiver aan die mis want hij kan niet verdragen, dat men hem zoo in de rapen zit. Ook heeft hij in drie achtervolgende zondag- sermoenen, aangekondigd dat Pamel ook een Sinto Cornelis zou hebben en de Pamelaara en inwoners van 't omliggende niet meer noo- dig hadden hem naar Ninove te gaan aanroe pen. Aldus zullen de offeranden in plaats van naar de kerk van Ninove te gaan, den weg nemen naar die van Pamel. De boeren weten niet wat doen de eenen beweren, dat de nieuwe heilige zoo machtig niet kan zijn dan de oude, dat ze dus voort naar Ninove ter bedevaart moeten gaan de anderen houden staan, dat Sinte Cornelis altijd Sinte Cornelis blijft waar men hemookvereere en men dus den penning jonnen moet aan Pamel de verstandigsteu zeggen dat bet een winkel is, een bazar en het maar best is te huis te blijven. Maandag laatst werd het beeld, de nieuwe Sinte Cornelis met groote tralala te Pamel in gehuldigd onder toeloop eener groote massa godvruchtige of liever nieuwsgierige geloo- vigen. De pastor van Pamel mag dus hopen dat zij ne entreprise de beste vruchten zal afwerpen. Hij zal waarschijnlijk niet nalaten er eene lek kere desch bourgogne op te drinken. De deken van Ninove eu zyue helpers zullen pruimen, wanneer ze bemerken zullen, hoe zeer de oen ten op de schaal verminderen. Zou dit geen mooi onderwerp ziju voor een kluchtspel, heer Uitgever, en zullen uwe lo zers, lijk alle mensohen met rede eu verstand begaafd niet uitroepen winkel 1 winkel 1! winkel ül Aanvaard, heer Uitgever, mijne beste groe ten. Jan TINGELS. Er is geween en tandengeknars in de redactie van Dendergalm. We zijn kwaad, erg kwaad zoodanig kwaad, dat wij van gramschap den helft onzer vuisten hebben afgeknaagd, en van woede ons eigen zeiven met huid en haar zullen opvreten. Waarom die woede zult ge wellicht vragen Och, vriend lezer weent en knarst op de tanden met ons, want Denderbode het grrrroot orgaan der moedige afvalligen heeft ons uitgeschol den voor lafaards. Het orgaan der kra-

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1