DE STERKSTE WIL 1'2de Jaar. Nummer 26 Zondag 27 Juni 1897. Ferdinand LEFEBVRE. Liberalen en soeialislen. Opstokers. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs vnnrop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank Nee spe nee metu. 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 26 JUNI. Wij vernemen met het grootste genoegen dat Let Tooeeel- en Letterkundig GezelschapVoor Taaien Vrijheid het initiatief genomen heeft haren betreurden Voorzitter en de Vriend van ONS ALLEN te herdeuken ter gelegenheid des vijfden veijaardags zijner teraardbestel ling. Op Dijnsdag, 6 Juli aanstaande, om 10 uur 's morgeus, zal de maatschappij eene herinneringspalm op zijn graf gaan nederleg- gen. Al de gezelschappen der stad zijn door bovengemeldeu kring uitgenoodigd zich bij hem aantesluiten ten einde den stoet zoo in drukwekkend te maken. Dat dezen oproep met geestdrift zal beant woord worden is zonder twijfel Hij die men vereeren wil was de vriend van het volk, deed immer het goede voor het goe l zelf zonder op eer of belooning te rekenen De Aalstersche bevolking zal vaarwel gaan zeggen aan den kamaraaden zoo bewijzen dat zij die wel de den in het volk blijven teven, zelf na huunen dood Onze lezers hebben reeds de gelegenheid ge had de uitzinnige aanvallen door Denderbode tagen de liberale partij gericht naar waarde te schatten. Daar hij uiets vindt af te dingen op het libe raal programma, door ons meermalen ontwik keld daar hij niet vitten kan op de liberale princiepen waarvan de vrijheid de hoofdzaak is, wil hij tegen heug en meug in het liberalis me deu oorsprong vinden van het collectivisme dat de tegenhanger is der vrijheid. Zulke tegenstrijdigheden van wege Dender- bode onverklaard gebleven, bewijzen het dwa ze der thesis die hij verdedigt. Denderbode stuit nog op eene andere tegen strijdigheid betreffende den eigendom verde digd door da liberalen en aangerand door de collect!visten. De twee leerstelsels zijn duide lijk geheel verschillend en tegenovergesteld, volgens Denderbode vloeit de eene uit de ande re voort. In strijd met de waarheid, tracht Denderbo debij middel van historische argumenten aan tetoouen, dat de liberaleu begonnen zijn met den eigendom aan te randen, en de collectivis- ten slechts bun voorbeeld volgen wanneer zij trichten persoonlijken eigendom af te schaffen eu alle goederen aan 't gemeenebest toe te ken nen. Ziet de franscbe omwenteling van 1789, VEERTIENDE KAPITTEL (27e Vervolg). Gij overdrijft, Alice, gij overdrijft, kind hij ie er niet buitengesloten. Hij is hier geweest, eu hij zal waarschijnelijk nog terugkomen. Hij heelt aan mijne tafel gezeten als eene genoode, als een huis vriend. Ik heb hem zelts jaargeld aangeboden ik wil edelmoedig en rechtveerdig jegens hem zijn maar ik maak één voorbehoudik wil hem het recht niet geven op March wood--te gaan en te komen als het hem belieftzelfs verlang ik niet hem hier dikwijls te hebben. Al het overige sta ik hem geerne toe maar dat niet... En tocbj zoo als de zaken staan, is juist dat het eenige wat gij voor hem doen kunt, zoo wedersprak de jonkvrouw. Hij behoeft geene geldelijke hulp voor het oogenblik heeft hij niemands voorspraak noodig. Alies wat hij van u noodig heeft, is eeue wel komst in de woning waar zijne moeder en zijnebroe ders en zusters verblijven, eu het gevoel dat dit ook een thuis r is voor hem indien hij er eenen noodig had. En dit weigert gij hem Ik heb redenen om aldus te handelen.IVoor zijne eigene belangen is het best dat Rudolf hier niet te dikwijls komt. Voor zijne eigene belangen? Ja 1 Pe heer Gadwtjl zegde dat ja met zqq ycel.nadruk roept hij uit, hel goevernement van dien tijd heelt de kloostergoederen ingepalmd en de be zittingen der nobelen verbeurd verklaard. Daaruit leidt Denderbode af, dat het liberalis me den eigendom niet eerbiedigt Is het niet ongelooflijk met welk recht zet men op de rekening, der liberale partij, de da den eene eeuw geleden gepleegd door bet revo lution ïair comiteit. Wat meer is die daden hebben de beteekenis niet welke bet klerikaal blad er aan hecht. Hadden geestelijke gemeenten ouder bet re giem het recht eigenaars te zijn Het is eene zeer betwiste vraag cf de kloosters goederen mochten bezitten ten titel van eigenaars. Den derbode heelt zelf bekend, dat zeei uitstekende magistraten daar ontkend hebben op geant woord. In die voorwaarden waren de geestelij ke genieenten geene eigenaars van de onmete lijke goederen welke zij in banden hadden. Door al zulke goederen tot Staatseigendom te verklaren, hernam de Staat betgene hem in rc-chte toebehoorde hij maakte geene inbreuk op bet reebt vau eigendom, aangezien dit niet toekwam aan de geestelijke gemeenten. Het argumeut van het klerikaal blad betee- ketit niets. Denderbode bewijst niet, dat er schei nis van eigendom plaats had en veel min bewi.st bij dat zulke schennis geploegd zou zijn door de liberale partij. De verbeurdverklaring van de goederen der edelen Men weet, dat na liet uitbersten der Franscbe revolutie, de meeste nobelen Frank rijk verlieten, zich bij de vijanden van hun va derland aansloten en de wapens voerden tegen hunne medeburgers. De verbeurdverklaring der goederen werd tegen hen uitgesproken we gens hoogverraad. Dit was in dien tijd, de wet deze bepaalde zelf voor dergelijk misdrijf, de doodstraf. De verbeurdverklaring en de doodstraf wa ren in de zeden en de wetgeving aller volkeren. De kerkelijke rechtbanken hebben ze overi gens in alle eeuwen toegepast. Duizenden per sonen werden na verbeurte hunner goederen, gebannen levend verbrand, of gemarteld op bevel der geestelijke tribunalen en dit alleen omdat ze anders dachten dan de Roomsch ka tholieke Kerk het wilde. Het vonnis tegen de fransche edellieden be schouwd als verraders van bet vaderland, is ingegeven geweest door den drang der omstan digheden, bet heeft de ovèrtrediug getroffen van eene misdaad voorzien door de wet. Het is dus volkomen ongerijmd te beweren, dat de ge- weldice maatregel door het revolutionnair goe vernement genomen werd, tegenstrijdig met het grondbeginsel van het eigendomsrecht van dien tijd. Het argument kan gemakkelijk tegeD Den dat Alice hem verwonderd bezag. Zijn gelaat was zeer ernstig. 0 Onkel. Olivier, wilt gij mij zeggen waarom Ja, liefste, indien gij het verlangt. Het is best dat gij dè zaak grondig verstaat. Dan zult gij de wijs heid van mij doen ibegrijpen. Gij kent natuurlijk Rudolfs toestand met betrekking tot dit landgoed Hij is uw erfgenaam, zegde Alice zonder aarze len. Neen, Rudolf Stanhope is mijn erfgenaam niet en het is juist daarom dat hij niet gedurig rond deze plaats moet loopen. Dit zou bij hem eene hoop kun nen doen ontstaan, welke nooit kan verwezenlijkt worden.... Alice stond op. Zij zag er zeer ernstig uit, en haar gelaat droeg den stempel van een vast besluit. Onkel Olivier..,. Maar voor de eerstemaal in zijn leven weigerde de heer Cadwal haar te laten uitspreken. Genoeg daarover, Alice zei de oude man mijn besluit staat vast, en uw pleiten kan het niet döen veranderen. Ik weet wat best is voor u beide, en daarop alleen ga ik voort. En misschien omdat Alice eene vrouw was die veel zielkracht bezat en omdat zij een even zoo onbuigza- men wil als haar voogd had, wist zij toe te geven en... te zwijgen. In plaats van de zaak weer en nogmaals te berde te brengen, waardoor haar onkel onfeilbaar in zijnen te genstand zou versterkt geworden zijn, liet zij hem ge rust meester van het slagveld. Den eeneu of anderen dag zou rij deu 'aanval her nieuwen. Het spijt mij u fe moeten zeggen Yiotetta - zeg de zij den volgenden dag dat ik nwen broeder niet derbode gekeerd worden, men zou kunnen be weren, dat indien het revolutionnair goever nement, het recht van eigeudom heeft mispre zen, beeft bet zich enkel gesteund op de rechts pleging sedert eeuwen door de geestelijke rechtbanken in voege gebracht. Denderbode is zoo verre gekomen zich van dergelijke argumenten te moeten bedienen. Zulks verwondert, ons geenszins meer en meer zal hij in het ongerijmde en in den onzin vervallen hetgeen immer gebeurt als men dingen wil be a ij zen die nevens de waarheid zijn. Dat de Christene demokraten hier als honden in eou kegelspel zouden onthaald worden wisten we reeds den zaterdag avond 12 juni, bij 't doorloopen van het nummer 31G7 van Denderbode. De afvalligen en de potlikkers, zijn altijd de ergsten om't vuur in den wind te steken ze moeten door hun snoodgedrag de herinnering aan bun, vroeger liberalisme uit het geheugen der dompers wisscben, of door hunne geweldi ge taal bet smeer verdienen, dat ze zoo smake lijk van den kliekkandelaar likken. Een goede verstaander heeft maar een half woord vandoen, zegt het spreekwoord, en den Zondag 13 Juni bleek bet, dat de halve woor den van Denderbode zeer wel begrepen waren, en waarschijnlijk aan de stokkeniers waron duidelijk gemaakt en den vooravond uitgelegd, gelijk vroeger het evangelie door de profeten. 's Zondags morgends werden de stokken in oogenschouw genomen, en in gereedheid gezet, wie geen rotting bad als een knuppel, kocht er een kneukelijzer bij. Het dient gezegd, dat schoenen en laarzen ook behoorlijk werden in gevet opdat ze desnoods op 't hazepad goede diensten zouden bewijzen. Denderbode schrijft een heel artikel, dat op pervlakkig gelezen niits beteekent, om te ver- Klaren welke de houding der katholieken moet zijn. De scribenten van bet pollestantenblad en ponnettisten te doen verstaan, wat er eigen lijk dient gedaan te worden. De Donchenkliek is in Aalst een rommelzoo waarvan men geen rekening moet houden en waarvoor men zich de moeite mag sparen een voet buiten te zetten. Maar eens komen zien aan de deur, om de groene vogels te bewonderen, (want er zullen rare bij zijn) en ze stilzwijgend te aanschou wen, dat mag zijn. Zelfs als de groene vogels eene uitdagende houding zouden aannemen, dat er zich toch niemand aan stoore want 't zal een berekend spel zijn om ons, Katholieken, bij de minst vijandige daad, van gewelddaden te kunnen kan vragen om naar hier te komen. Onkel schijnt te denken dat het best is hem met te vrage n. Ik had u halt mijn woord gegeven dat hij komen zou. Daarom denk ik verplicht te zijn u van onkels besluit kennis te geven. Gij weet, er bestaat zoo... hoe zou ik dat heeten eene zekere stijfheid tusschen Rudolf en zijnen onkei maar ik hoop dat de tijd dat wel za doen verdwijuen. Violetta bezag Alice met eeneD glimlach die eene scherpzinnige beteekenis scheen te hebben. Ik begrijp en dank u voor behulpzaamheid ant woordde zij. x Het was wel goed van u, te verlangen dat Rudolf naar hier zou komen doch ik geloove niet dat hij de uitnoodiging zou aanveerd hebben, indien ze hem ware aangeboden geworden, n Violetta keerde tot haar sohrijfwerk terng terwijl Alice, ziende dat men haar niet noodig had, de ka mer verliet. Zij heefter goed voor gezorgd dat hij niet uitge noodigd wierd, als of zij in dit huis niet alles doen kon wat zij wilmaar onkel heeft eenen breeden mg hij neemt alles aan wat zij er op legt.., n Meenende dat zij alleen was, had Violetta deze woorden driftig en eeuigzins luid uitgesproken eene stem, die op eens van achter de neerhangende venster gordijnen kwam, deed haar verschrikken, Zoo is het juist, en gij zoudt weldoen aan Ru- dolf te schrijven aan wien hij zijne uitsluiting wezen lijk te danken heeft Vernon 1 Wat deedt gij mij versohrikken Deed ik Wel,'tzat overgaan... Hoor, Violetta, ik noem het eene schande Indien Rudolf een vonkje eigenliefde in zijn hert heelt, zal hij nooit naar hier meer komen I beschuldigen, zelfs als al 't ongelijk aan den groeneu kant is. De heer Burgemeester heeft de manifestatie toegelaten, maar daaruit mag niet besloten worden, dat de groene vogels zich alleen in de straten mogen vertoonen. De straten zijn vrij voor iedereen. We raden onze vrienden aan eens goed toe te zieD, want naar men ons verzekert zal HET WIJF in onze stad te zien zijn. Wie die heks vangen kan, zal eene beloo- ning van 1000 fr. ontvangen. Dus een oog ia 't zeil Korte inhoud 1* Pollestaoten en Ponnettis ten trekt het u niet aan. 2° Komt toch maar eens zien. 3° Kijkt maar goed toe en paktl IIET WIJF. 4° De straat is voor iedereen, komt dus maar op. 5° Weert u maar, jongens, 't zal toch allemaal de schuld zijn van ae groe ne vogels. Zoo schrijft het groot orgaan van Voor Woeste, God en PolleStant. De scribent heefll Escobar den loef afgestoken, om aan de atok- keciers te doen begrijpen hoe ze zich tegenover de vreemdelingen moeten gedragen, Denderbode is hier de tolk geweest der op ruiers, de tolk dergenen, die hunne tegenstre vers niet willen overwinnen door de rede of door de overtuiging maar ze eenvoudig wiliea doodslaan. Denderbode is de tolk geweest der uitge mergelde helden (Het Hechtdie de vreemde lingen, in Aalst gekomen om als menschea hunne opinie te belijden, als honden wilden afmaken. Denderbode is de tolk geweest der broodno dige hansworsten, die vreedzame mensohea met geweld uit de stad hebben gedreven, tot groote schade van de handelaars en neringdoo-- ners van Aalst. Denderbode is door zijne artikels en proeé-- dés het verachtelijkste blad van Belgie, ea strekt tot schande van de hedendaagsche druk pers, gelijk de Justicie het verklaarde, Denderbode heeft in Aalst eene bende disci pels zijner waardig. Hun gedrag en handel wijze is de trouwe naleving van Denderbode'St leer. Dit hebben we den 13 Juni kunnen be- statigen Aan de bloedelooze, bleefce enuit^o- putte personen. Wilt gy van zwakheid, nartklopping, zenuwpijn, oogensehtmering, bloedvloed ongeregelde maandstonden genezen zijn, versterkt u met de PU van Raphael fr. 1,75 de doos. De Bond der Goede geneesmiddelen raadt niet alleenlijk de Walthéry Pil aan, als hot krachtigste purgeermiddel maar ook als het beste geneesmiddel tegen de hoofdpijn, do slechte spijsverteering, bloedgobrek 1,25 de doos. Ik vreeze dat het zoo eindigen zal zegde Violet ta ernstig maar, Vernon, hits hem niet op tegen on kel Olivier het is zijn doen niet, wees er zeker van, maar het hare. Laat Rudolf haar wantronwen zqq veel als hij wil - zooveel te beter maar ik geloof, onkel Olivier zon hem beminnen indien hij hem kende, Dat denk ik insgelijks zegde Vernon, terwijl hij de kamer verliet. Dan voegde hfj er tot ziohzelven bij i Zoo is het veel veiliger in mijn belang om bei» van kant te honden. Iudien Rudolf de erfgenaam niet moet zijn, dan is er toch geen kwaad in gelegen dat ik mijne belangen in aoht neem. Alwie Alice Tenant nit de venstiug verdrijven kan, zal eenen dienstbe wijzen aan gansoh de familie. Onkel is stellig een edel- moed\g en rechtveerdig man, en ik ben seker dat hij zim schoon landgoed niet zonder hertzeer naar eene vreemdelinge zon kunnen zien overgaan. Ik heb reed» hemerkt dat hij daarover hekommerd is„. Het ware niet slecht van in een aanvallend en verdedigend ver bond met Hubert Morrison te treden. Hij wil de erf gename hebben en ik wil Marchwood hebben. Wij zouden heide natuurlijk het een en het ander willen maar de buit moet verdeeld worden. Hij heeft meer geld noodig dan land, en geld dat heeft zi) genoeg. Ik denke dat wij elkaar kunnen helpen, en te zamea kunnen wij Rudolf van kant houden. Daarmee doe ik Rudolf eigenlijk geen nadeelwant iudien hij hier •ware, hij zou tooh ander* niet doen dan mot onkel twisten. Het is voor iedereen best dat hij wegblijft.,,j Ja, ik ga aan Hubert Morrison schrijven, neen ik ga hem liever spreken. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1