1'2de Jaar. Nummer 28 Zondag 11 Juli 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR De Legerkwestie. Zand, zand, zand Verzekering der arbeiders. Een armoedje. Onze Rechtbank, Abonnementsprijs bulten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. r HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rf-nlrrpnul Prijs der Annoncen Eeklamen 76 centiemen per drukre"1' Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 10 JULI. Denderbode ontleent aan den Figaro en den Gaulois twee fransche bladen een artikel over de legerkwestie in Bel- gie. Dit artikel tracht te bewijzen, dat het onnoodig is in Belgie een verdedi- gingsleger te onderhouden daar onze onzijdigheid genoegzaam gewaarborgd is door de verdragen geteekend door de groote Mogendheden. Een voorbeeld dat nog in ons aller geheugen is heeft getoond welk ontzag de oorlogvoerende mogendheden voor zulke traktaten hebben. In 1870 in den loop van den Fransch-Duitscheu oorlog besliste een krijgsraad te Sedan gehou den dat het fransch leger zou terugwij- keu naar de versterkte steden van het Noorderdepartement en den weg zou kiezen door Belgie langs Givet en Phi- lippeville. Den 30 oogst richtte prins Bismarck tot de aanvoerders van het 3e en vierde legerkorps het volgend bevel In geval de vijand door het Belgisch grond gebied zou trekken zonder er ontwa pend te worden, zal men hem volgen zonder nieuwe af te wachten. Zonder eene toevallige omstandigheid waardoor de beslissing van den Franschen krijgs raad werd gewijzigd, werd Belgie het oorlogstooneel der Duitschers en Fran schen en we hadden er wellicht onze vrijheid en onafhankelijkheid bij inge schoten. Als 't oorlog is gaat de macht boven 't recht, zegt prins van Bismarck. En ongelukkiglijk Bismarck is niet alleen van dit gevoelen. De traktaten Och er zijn eene me nigte. traktaten geteekend en noodeloos verbroken met voeten getreden. Denkt slechts aan Polen wiens bestaan gewaar borgd was door 3 gropte mogendheden, die daarnahet ongelukkige land on der elkander verdeelden. Het is ons onmogelijk het gevoelen van Denderbode te deelen in zake der traktaten en van 't vertrouwen dat men daarin stellen mag. Wegelooveu, dat het in geval van oorlog de gebeurtenis sen zijn, en niet de bepalingen der trak taten, die over ons lot zullen beslissen. Het zou zeker en vast wenschelijk zijn, dat een goed verzekerde vrede Belgie van den den last ontsloeg eeuer ernstige legerinrichting. Maar we den ken, dat de huidige toestand ons tot ze kere voorzorgen dwingt. Belgie moet in staat zijn zich te verdedigen indien het zich tegen ongelukken wil behoeden en de moedige hulp vinden om zijne vrij heid en onafhankelijkheid te doen eer biedigen, wanneer ze bedreigd zouden zijn. wie een denkbeeld hebben wil ovar bet bestuur onzer gemeentezaken zal in dat boekje weinig of niets vinden, dat hem op de hoogte kan bren gen. Alles is er wild dooreen geworpen, grosso modo aangestipt. Hier is het zoo kortbondig, dat het aan 't belachelijke grenst en daar zoo breedvoerig, alsof er gewerkt ware oin toch het voldoende getal bladzijdeu te bereiken. Het verslag schijnt alleen gedrukt om ple zier te doen aan den drukker en zand te strooi en in de oogen dergenen die belang stellen in het goed bestuur der stad. Zand, zand, zand We zullen dat kwakzalversboekje eens door snuffelen en aantoonen hoe de lastenbetalers twee jaren na datum ingelicht worden over de wijze waarop met hunne centen omgesprongen wordt. Wij hebben een boekje ontvangen voor titel dragendeVerslag over de stadszaken van 1895. Het drukken van dat verslag is eene kolossale zwans voor het publiek, een goei affaire voor den drukker, die het monopolism heeft van stadsdrukwerk. De naam Verslag verdient het zoo min, als het droomboek van Snoeck de naam van wetenschappelijk werk verdient. Wie er inlichtingen van eenig belang in zoekt, wie de cijfers en getallen wil vergelijkeu om het finanpieef beheer onzer stad grondig te fjestpdeerep en te besproken, in .een woord, Het vraagstuk der werkongevallen is breedvoerig besproken geworden door de hoogere Commissie van den arbeid. Eindelijk is deze belangrijke kwestie opgelost. De Commissie ingericht door het goe- vernement en samengesteld uit politie ke mannen, geleerden en nijveraars be- hoorende tot alle partijen heeft met eene groote meerderheid beslist, dat het noodig is de verzekering tegen de werkongevallen te maken. Wat ons betreft, we keuren dit be sluit ten volle goed, wat meer is het strookt met de meening welke Dender- galm reeds meer dan eens over dit punt heeft uiteengezet en verdedigd. De verplichte verzekering zou eene oorzaak van verbittering tusschen ar beiders en bazen doen verdwijnen, zij zou een einde stellen aan een groot ge tal rechterlijke betwistingen soms ver derfelijk voor den werkgever, dikwijls nutteloos voor den arbeider. De Rechterlijke betwistingen over werkongevallen brengen meestal einde- looze vei wikkelingen te weeg. De par tijen staan tegen over elkander vol hardnekkigheid, soms met moedwil, en het geding loopt uit op beslissing nu eens voordeelig, dan weer nadeelig voor de eene of de andere en welke dikwijls niet beantwoorden aan de wezenlijkheid der feiten. Op voorwaarde, dat de verzekerings kosten rechtvaardig verdeeld worden tusschen al de belanghebbenden, 't is te zeggen den patroon den werkman en den Staat, die de Algemeene belangen van het land vertegenwoordigt zal bui ten kijf de werkgever zoowel als de ar beider daar voordeel mee doen. De patroon zal ontslagen zijn van het betalen van veroordeelingen, welke soms voor hem den ondergang zijn en het verderf. De arbeider zal indien hij gekwetst of verminkt wordt en tijdelijk of voorgoed tot werken onbekwaam wordt, een onbetwiste onderstand genie ten waarvan hij zelf de grondlegger is geweest en hem niet vernederen zal, als de hulp der liefdadigheid. Hij zal zonder uitstel en zonder verwikkeling de vergoedingen ontvangen op welke hij recht heeft. Indien hij gedood wordt zal zijn huisgezin een ondersteuning ge nieten, welke het behoeden zal van on verdiende ellende. Het ontwerp is rijp en gestemd door do hoogere Commissie, en zal weldra ook in de Wetgevende Kamers ter spra ken komen, en opgelost worden, hopen wij, in den zin door de hoogere ppbepis commissie aangeduid, Dat ware eene wet, democratisch in den vollen zin van het woord, wezen lijk nuttig, schoon en ïneuscfilievend. Het festival van zondag laatst mag men zonder overdiijven als een echt armoedje aan schouwen. Armoedje onder opzicht van kunst armoedje onder opzicht van beweging en ver teer. Vraag het maar aan hen die eenig belang stellen in de muziek, aan hen die immer met welbehagen de muzikale opvoeringen bijwo nen, aan hen die de muziek kennen en ze naar waarde weten te schatten. Vraag het aan de herbergiers en andere kleine neringdoeners, aan hen voor wie de kermisdagen en bijzonderlijk de dag van 't festival eenig profijt zouden mogen opbren gen, aan hen die op dergelijke dagen rekenen om eenige winst te verwezentlijken. Vraag het aan al de lieden, waarde lezer, en allen zullen ze eenparig uitroepen Fiasco 1 fiasco En geen wonder Van de 34 muziekmaat schappijen die den oproep der feestcommissie beantwoord en hunne medewerking toegezegd hadden zijn er slechts 21 opgekomen, de ande re hebben aan de commissie de eer van een bezoek niet gedaan en zoo maar kortweg en zulks op't laatste oogenblik hun woord ver broken. Alle die maatschappijen waren ook weinig talrijk en de meeste zijn reeds van in den na middag vertrokken nadat ze hunne medalie ontvangen en hunne premiën opgestreken had den ze achtten net veel nuttiger en beter de penningen der Aalstenaars op hun dorp te verteren dan hier in Aalst zelf eenige her bergiers en neringdoeuers den penning te jon nen. En hoe komt het zult ge zeggen, vriend lezer, dat het festival van dees jaar in verge lijking met andere jaren zoo weinig bijval bad en den oproep der commissie zoo slecht beant woord werd V Hoe komt het dat zoovele maat- scuappijen aan hun gegeven woord zijn te kort gekomen Hoe komt het dus ook dat de tering en nering der stad gedurende den eers ten kermisdag weinig of geen profijt heeft op gedaan Het antwoord is heel eenvoudig Het ligt verborgen in de handelwijze der klerikaleu jegens de boereumenschen, jegens de zoogezegde christene democraten. Het mis lukken van het festival, het fiasco van zondag laatst is het werk der katholieken zelf, het i s het natuurlijk uitwerksel der schaudige han delwijze van deu troep klerikale belhamels en haantjes vooruit die hier op 13 Juiii lest zich zoo moedig hebben gedragen. Deukt ge mis schien dat de lieden die hier op zulke laffe en ounoeineiijke wijze, door de-verdedigers van kerk, hemel en Uod, werden ontvangen, de gedane beledigingen zoo gauw vergeten stellen de klerikaleu zich misschien voor dat de vrede lievende lieden er geen tweemaal op nadenken voor dat ze zich naar Aalst begeven, Aalst de stad van klerikaien nijd en overdraagzaamheid, de stad waar de klerikaien al degenen verach ten, vervolgen en broodroven die in opzicht van overtuiging zich het recht willen toeëige- nen anders te denken dan zij de stad waar zelfs het kleed van den priester, den dienaar- des Heeren, niet geëerbiedigd wordt door hen die men als de steunpilaren der kerk aanziet. Denken de klerikaleu misschien dat ze al die euveldaden en vuige werken ongestraft mogen begaan denken ze misschien dat boontje niet eens om zijn loontje zal komen, dat ze eens rekening over hun gedrag zullen te geven heD- beu denken ze misschien dat de rechtschapen lieden hunne handelwijze goedkeuren en be krachtigen Indien ze dat denken dan zijn ze leelijk abuis en misschien wel vroeger dan ze 't mee- nen zouden ze loon naar werken kunnen ont vangen. Het volk is de klerikale huichelarij moede, het wil zich niet ongestraft laten bele digendaarom heeft het eeuen wrok tegen de klerikale alleenheerschers en dat is ook de reden van 't mislukken van het muziekfeest, Gedurende de bespreking der begroo ting van het Rechtswezen, heeft M. Woeste tot tweemaal toe, de inrichting eener rechtbank van eersten aanleg ge vraagd voor Aalst, Wij hopen dat heb goevernement die vraag zal inwilligen. Het is overigens de eerste maal niet dat de kwestie te berde komt. In 1892 ontwikkelde M. Van Wam- beke een volledig overzicht van het vraagstuk, voetstappen werden gedaan, een vertoogschrift werd in heel ons ar rondissement rondgezonden en met dui zenden handteekens bekleed, Al dezo pogingen leden schipbreuk tegen de on gelooflijke hardnekkigheid van minis ter Lejeune, stelselmatig vijandig aan de inrichting eener rechtbank t,e Aalsfc en die de kwestie zelfs geen onderzoek waardig achtte. De huidige minister schijnt veel be zield ten onzen opzichte en men weet insgelijks, dat M. Woeste gekend, is alg hebbende een grooten invloed op het ministerie. De vertegenwoordiger van Aalst heeft thans eene gchoone gelegenheid om te toon en of hij nog iets in de minis- terieele pap heeft te brokken en zijne rol zal zich niet bepalen bij eene rede voering in de Kamers, Het voorstel van M, Woeste heeft de klapzucht der vertegenwoordigers van Oudenaarde en Dendermonde opgewekt, M, Raepsaet van Oudenaarde, heeft zich tegen de herinrichtig van ons tj?i= bunaal verzet en gevraagd dat bij zijne Rechtbank (die van Oudenaarde) een nieuwe kamer zoude gevoegd worden, dat wil zeggen eene vermeerdering vau personeel zou bekomen, M, Raepsaet neme het niet kwalijk maar ons dunkens is het veel nqttigep eene Rechtbank in te richten te Aalst, dan het getal rechters van Oudenaarde te vermeerderen, Vermits de rechtbank van Ondenaarde nu zoodanig overlast is, dat het onbekwaam wordt ai het werkte verrichten, zon het eenvoudig zijn een of twee kantons af te zonderen en onder de juridjetie te plaatsen dep nieuwe rechtbank van Aalst, M. Van den Steen van Dendermonde, wil ook al van geen rechtbank te Aalst, en beeldt zich ih dat men bet tribunaal in zijne stad wil afschaffen, Men heeft hem onmiddelijk geantwoord er ig geene spraak inbreuk te doen aan de verkregen rechten, de naburige Recht banken zullen blijven zooals ze zijn. Er is daar, volgens ons, eeqe der goe de reden, om welke men niet langer de inrichting eener Rechtbank te Aalst weigeren mag, vermits die Rechtbank er vroeger bestond en er slechts tege» alle rechtvaardigheid werd afgeschaft. Een goede raad- Indien gij onpasselijk zijt, aan hoofdpijn maagpijn of inwendige pij- neii lijdt, zuivert uw lichaam met de Waltbé- ry Pil en gij zult spoedig eene volmaakte ge zondheid genieten, fr. 1,25 de doos, Aan debloedeloosje, bieeke en uitge putte personen. Wilt gij van zwakheid, uartklopping, zenuwpijn, oogensebfamering, bloedvloed ongeregelde maandstonden genezen zijn, versterkt u met de Pil van Dr Raphael fr. 1,75 de doos. Onze talrijke lezers die aangetast zijn doop slecht bloed, puisten huiduitslagen, roodo vlekken, bloedz'uiveren, jeuksel enz, zpllen ge lukkig zijn te vernemen dat de Waltbéry ril al deze kwalen op korten tijd geneest. Ai

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1