DOOD 40U DE STERKSTE WIL I'ide Jaar. Nummer 30 Zondag 25; Juli t89?. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR - -n vnnrop betaalbaar van dokter Joseph De Windt. Gctcckende arlikels. Het Verbond. Uitgesteld en verloren. il SBBRT Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen ..„„„i Prijs der Annoncen per drukregels Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Ilandschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 24 JULI. De stad Aalst, en in 't bezonder de Liberale Paitij komt een smartelijk en onherstelbaar verlies te ondergaan. Dokter Jos. DE WINDT, de hardnek kige liberaal, de koene strijder, de on vermoeibare kamper voor vrijheid en volksontslaving is niet. meer. Enne langdurige en smartelijke ziekte heeft hem in don ouderdom van 71 ja ren uit ons midden gerukt. In den kaat sten strijd zagen wij hem nog vol jeug digen moed aan het hoofd van 't libera le leger helaas de ziekte greep hem aan, ondermijnde zijn krachtig gestel en sleept hom, te vroeg voor ons allen, ten grave. I)ö liberale partij, ja de gansehe be volking der stad zal deel neinen aan den rouw der diepbeproefde familie DE WINDT. De edele meuschonvriend, de goede burger zal door armen en rijken worden beweend. Dokter Jos. DE WINDT was een der stichters van De Dendergalm. Immer was het zijn wensch, slechts vraagpunten van algemeen belang te zien behandelen ter uitsluiting van alle persoonlijkhe den. We verliezen aan hem een ernstige, geleerde medewerker, want hij was een man vol kalme beredeneering en won derbaar vooruitzicht. Voortaan zullen wij zijne raadgevin gen ontberen, zijne medewerking mis sen.Wij betreuren in doktor DEWINDT de waardige burger, de goede genees heer, de trouwe vriend, de overtuigde liberaal en de weergalooze medewerker. DE REDACTIE i (29e Vervolg). VIJFTIENDE KAPITTEL In verschillende omstandigheden in ver schillende gemoedsstemmingen had zij hem gezien, maar nooit had zij een dieperen blik kunnen werpen in de innige gewaarwordingen van zijne ziel dan op dit oogenhlik. Hij was zeer kalm en gaf weinig uitwendigo blikken van zijn innig gevoel maar dit toonde wel licht slechts te duidelijker zijne diepe liefde voor de kinderen van wien hij zoo lang geschei den was geweest. Nauwelijks wist Alice wat liefelijker was omzienof hunne verrukking van hem te rug te hebben, of zijne zichtbare en half aan doenlijke geneugte in het ontvangen van hun ne liefdebewijzen. Alice zag zoo wol too dat zij veel leerde op weinigen tijd. Zij wist dat hij de kleinen in zijn eenzaam loven gemist had veel meer dan de kleinen hem hadden gemist. Dit kwam haar als gaen teeken van zwakheid voor het gaf haar eene betere gedachte van Rudolfs wa re natuur; Hij beviel haar des te meer en zij had des te meer eerbied voor hem op dien oo genhlik dan ooit te voren. Maar op eens inzag zij dat hij hare tegen woordigheid nog niet bemerkt had, en zij trad In Belgie is het de gewoonte nmt in de dagbladen artikels te laten verschij nen met den naam van den schrijver. Wij gedragen ons daarin naar de ge- bruikeu van den tijd en teekenen de artikels niet welke wij in 't licht zen den. Denderbode betreurt bet onze arti kels niet onderteekend Ie zien. Wat ons betreft we zien er geen be zwaar in. Geen enkele onzer medewer kers zou oen stond aarzelen zijne opstel len te onderteeken. Doch we twijfelen sterk of de kribbelaars van Denderbode het zelfde zouden durven doen, omdat geen enkel deftig man zijn naam zou durven zetten onder walgelijkheden waarmede het orgaan van Woeste maar al ta dikwijls is gevuld. Het is wol verstaan, dat wij niet wei geren te teekenen. We zouden maar willen dat Denderbode het voorbeeld gave. We dageu er hem toe uit. Maar hij zal niet durven. ITet verbond tusscben al de liberalen is te Brussel op goeden weg. Dit heuge lijk nieuws heeft in gansch het land een ongehoorden weerklank gehad en nog dagelijks staan in alle liberale bladen artikels van goedkeuring en aanmoedi ging- Geheel het liberale land heeft de oogen op Brussel gevestigd. De twee dracht der vrijzinnigen onzer hoofdstad bracht ons onder het juk der klerika- len, hunne eendracht zal ons weder ten zegepraal leiden. We zien de toekomst minder zwart, de hoop dringt in onzen boezem en met nieuwen ijver bezield zingen wij Het daget in den Oosten, Het lichtet overal. Zeker zal de verwezenlijking van het Verbond niet zonder moeilijkheden ge paard gaan. Maar wanneer we inzien hoe nutteloos, hoe onvruchtbaar, hoe rampspoedig de twisten tusschen libe ralen zijn geweest, zijn we overtuigd vooruit. Ik ben zeer blijde dat gij gekomen zijt zegde zij. «Uwe tegenwoordigheid zal voor Cuthbert het beste geneesmiddel zijn. Hij heeft zoo naar u verlaugd Wij wisten bijna niet hoe hem te paaien. Op den klank van hare stem was Rudolf rap opgestaan. Zijn gelaat veranderde, en hij sprak met koude beleefdheid. Ik bid u om ver schooning, jonkvrouw 1 Ik had u niet bemerkt. Ik hoop dat ik u niet gestoord heb. Er was mij gezegd dat ik mocht boven komen. En, natuuriijk, gij zijt gekomen voor Cuth bert zegde zij met dien zoeten glimlach wel ken hij zoowel kende. Gij zijt ook wel ge komen om uwentwil en om het goede dat gij verrichten zult. Nu zal ik u maar bij de kinde ren alleen laten want, ik weet het, dat is juist wat g'j verlangt. Eu ik zal u allen een kopje thee zendeu, en hoe meer gij elkander zult doen eten hoe aangenamer liet mij zal zijn.... En, Cuthbert, gij moet niet spreken, vriendje, maar gij moet Rudolf laten spreken. Nu dat gij hem bij u hebt, zult gij een wijs kind zijn dat weet ik, en ook dat gij nu gauw zult ge nezen. Zij boog een oogenblikjo over het zieke kind terwijl zij sprak en streek met hare zachte hand zijn haar van zijn voorhoofd hij stren gelde zijne armtjes roud haren hals en smeek te Niet weggaan omdat Rudolf daar is - ik heb u alle twee noodig. Maar, miju vriendje, thans zult gij u moe ten gewennen mij wat min bij u te zien, want dat alle vrienden van vrijheid en onder wijs zullen denken als wij Het ver bond is noodzakelijk voor het heil en de toekomst van het Va Ierland. Overigens konden de ontwerpers geen geschikter oogenblik kiezen, om de verslandhouding te bewerken. De on macht van ons goevernement, de ont- reddeiüng van ons Onderwijs, de too- neelen in de Kamers, de legerkvvestie, alles in een woord doet do heerschappij der klerikalen verfoeien door al de vrienden van vooruitgang en beschaving, door al degenen die hun Vaderland beminnen. De klerikale partij vertoont anderzijds al de sporen van verval en verrot ting de konkelfoes, de omkooperij, de plaatskensjaclit, de hoogmoed, de on derlinge haat zullen baar onvermijde lijk ten verderve brengen. Wars van allen vooruitgang, wilde zij ons terug brengen naar de middeleeuwen, dat is echter onmogelijk wie niet vooruit wil, moet en zal door den stroom des tijds door den drang der noodwendigheden verpletterd worden. En dat verval der oude klerikale par tij, gaat gepaard met eene algemeene opbeuring der liberalen. Zelfs in ons arrondissement zijn we met groote schreden vooruitgegaaan Te Geerts- bergen en te Ninove, hebben onze vrienden de meerderheid, te Aalst kwa men de klerikalen slechts op het stad huis met 37 stemmen meerderheid, dank zij, do honderde gekochte stem men, te Zottegem zullen de klerikalen iu de naaste verkiezing zeker het onder spit delven en te Aalst zal dit ook hot geval zijn indien al de liberalen het een drachtig willen. In geheel het land herleeft het libera lisme en het verbond der liberalen te Brussel zal de kroon zetten op het werk. Eere aan de ontwerpers zelts dan wanneer hunne pogingen misluken (en zulks vreezen we niet meer), zouden zij op de dankbaarheid van alle liberalen aanspraak mogen maken. Het manifest door de heeren Solvay,. Buis, Feron, Finet en Goblet d'Alvieïla gij hebt nu iemand anders in mijne plaats. Vaarwel, miju engelkeu Het zal niet lang duren vóór gij mij terug zult zieu. Zij verdween met haren zachten glimlach en diep adem halende, zegde Cuthbert Die zoete nicht Alice, niet waar, Rudolf ZESTIENDE KAPITTEL EEN ONGEVAL Dat is eene varenplant die ons niemand hier zou kuunen geven zei Alice aaa de twee kinderen want er is maar eene plaats waar ze groeit, en niemand kan die plaats bereiken. Eu waarom niet? vroeg Ethel terwijl zij de oogen opsloeg van het plantenboek waar uit Alice aan den kleinen Cuthbert daareven eene zekere varenplante beschreven had. Waarom zoo antwoordde Alice wel, omdat de plant op eene zeer hooge en zeer ge vaarlijke plaatse groeit zij staat boven eenen verbrokkelden muur van het oud vervallen kasteel. Menigmaal heb ik ze daar op den uitersten hoek van dien muur zieu staan, die varenplant, en zonder groot gevaar kan ze niet worden weggehaald. Dat is spijtig zei (je zieke Cuthbert ik zou ze zoo geerno hebben voor mij no ver za meling. Cuthbert was volop aau de beterschap, en het liefste waarmede het zieke kind den tijd op zijn kamerkon overbracht, was met de stu- onderteokend zal door al de liberalen, ia aanmerking genomen worden, wan neer we de namen der heeren Buis, Feron en anderen in een zoo waardige poging vereenigd zien. roepen we luide het verbond is mogelijk en zal verwe zenlijkt wordon. Doctrinair en progres sist zijn bijnamen, onze familienaam, is Liberaal. Ook al de liberalen van Aalst moeten eon handje toesteken om het juk der klerikalen af te schudden. Bij ons heb ben wij geene pogingen tot verzoening te doen, het programma steeds door Dendergalm verdedigd wordt door alle vrijzinnigen goedgekeurd. Maar burgers en werklieden moetep zich allen vereenigen en zich aansluiten, bij de twee Maatschappijen onzer stad die den politieleen strijd met volharding hebben gevoerd en nog voeren de Liberale Burgerskring en de Liberale Werkmanskring Veel beloven en weinig geven doet de zot- ten in vrede leven Ziedaar het spreekwoord dat men in 't miuisterie met de goedkeuring van Mr Woeste en Cle op de kiezers van het arrondissement Aalst toepast. Zulk» is weer al gebleken iu de laatste bespreking van, het budjet van 't ministerie van rechtwezen. Mr Woeste om aan de belofte niet te kort te blij ven die hij siuds lange jareu en telkens hij. moet herkozen wordeu, aan de kiezers van ons, arrondissement opdischt, had verleden week aan den heer minister van Justicie de stichting van eene Rechtbank van eersten aanleg aange vraagd doch, men ziet hij het lezen van zijn diskoers dat er daar geene overtuiging bij is, hij gelooft niet wat hij zegt, 't is enkel om eene. belofte te vervullen dat hij die vraag deed, hij wil den schijn hebben aan zijn woord niet te kort te blijven en daarom alleen vraag.( hij eene Rechtbank ook bekommert hij zich ver der met de kwestie niet hij zal den minister zelf in 't bijzonder niet aanspreken, hij zal er hem niet persoonlijk over handelen hij zal niet aandringen en nochtans hij, Mr Woeste,i die zooveel te zeggen heeft, hij die bij 't be spreken van bijna alle wetten achter de scher men zit en immer de stemmingen der Kamer naar zijn gedacht doet uitkomen, hij' kan indien hij wil, aan Aalst, de gevraagde Recht bank en zulks op korten tijd, doen bekomen. Doch 't was slechts eene ijdele belofte die hij immer deed,'twas zand in de oogen zijner die van do plantenkunde. pi kl Voor een blind kind is dat voorzeke^. eene zeldzame liefhebberij maar Cuthberts ingebo rens fijnheid van gevoel had hem iu het betal ten zoo van bloemen als van planten van eenen liefhebber tot eenen kenner gemaakt. Op den tast kende de kb ine jongen zoo goed eene lant als iemapd ze kende op het zicht. De, 'eine Ethel insgelijks was voor de studie van de plantenkunde ingenomen de beide kinde ren verzamelden en klasseerden zooveel soor- I ten varenplanten als zij vindei konden, en al de plantenboeken uit de bibliotheek had Alice. Daar boven doen brengen om een aangenaam tijdverdrijf aan den zieken knaap te bezorgen. Ethel las voor en legde de plannen van planten en bloemen aan Cuthbert uit, en groot was bei der vreugd als zij in 'o bezit van eene varen soort door eene plant afgebeeld konden ko men. Welhaast was Cuthbert zoo verre genezen, dat Rudolf er aan dacht het kasteel te verlaten en naar Londen terug te keeren. Zijnen oukel had hij weinig gezien en A'ice zoo zelden ais hij kon. Bijna al zijnen tijd op Marchwood had hij bij de kinderen op hunne kamer overge bracht. Zij do eenigste uitspanning was som tijds te voet ofwel te peefd eene wandeling in den omtrek van het kasteel doeu. Intusschen sioeg Alice dat alles gade, het be treurende dat er niet èène gelegenheid voor kwam om den onkel met den neef te verzoenen. Wordt voortgezet). \i-K3»:-'•- .- *->■t' /9) I

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1