ONS BLAD. Naar Ninove Hoort ge gaarne sermoenen M. Woeste over Boord gesme ten door Denderbode. Booswichten. Ons Volksonderwijs. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. v^nrop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten lantoie van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drtlkreael» PnjS der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 31 JULI. T)E DENDERGALM is hot orgaan der liberale partij te Aalst. Het programma, dat wij verdedigd hebben, is het pro gramma van al de liberalen zonder on derscheid. DE DENDERGALM is liberaal, niets dan liberaal. Al ons streven, al ons po gen heeft maar een doel de liberale grondbeginselen te verdedigen en al de liberalen aan te wakkeren tot den strijd tegen het clericalisme. En we mogen het zeggen ons pogen is niet zonder uitslag gebleven. \an week tot week groeit het getal onzer lezers aan. We worden meer en meer door onze liberale vrienden ondersteund een bewijs dat wij op de goede baan zijn. De Dender ij alm spaart zicli ook goene moeite om zijne lezers op de hoogte te houden van den politieken toestand, en van de merkwaardige gebeurtenissen. DE DENDERGALM vermijdt zorg vuldig alle persoonlijkheden, wanneer hij niet tot zelfverdediging gedwoDgen is de evangelische spreukoogvoor oog, tand voor tand toe te passen. DE DENDERGALM, zal eerlang re gelmatig correspondencien ontvangen uit Ninove, Geertsbergen, Zottegem, llerzele, en andere gemeenten van ons arrondissement. We rekenen dus voort op de mede hulp onzer talrijke vrienden, om do eendracht en het verbond der liberalen staande te houden niet alleeen in onze stad, maar in heel het arrondissement Aalst. We vernemen dat een groot getal vrienden, de Oude Garde naar Ninove zal vergezellen, heden zondag, 1 Oogst. OPGEPAST, de trein vertrekt ten 14 u. 28 min. (2, u 28 m. namiddag.) Allen dus op postEn te Ninove leute vermaak en vriendschap. Zondag e. k. geven wij, als Aalste- naar ter week, de levensschets van M. Edm. DE DEYN, burgemeester der stad Ninove. Ha ik ben er liefhebber van. Ik vind oen welberedeneerd en goed ge zegd Bermoen, een belangwekkend ding. Goede sermoenen hebben niet al leen de verdienste aangenaam te zijn om hooren ze zijn zelfs leerrijk. De redactie van Dendergalm is eenparig van oordeel dat men nooit de gelegenheid van een sermoen te hooreu moet laten voorbij gaan bezonderlijk als de preek de moei te waard is aanhoord te worden. Doch 't is met de sermoenen evenals met alle andere dingen men raag er geen misbruik van maken. We meenen nog, dat men de preek moet laten doen doormannen van het vak, en een blad de pretentie niet mag hebben konkur- rencie te doen aan de predikanten van stiel. Sedert weken wil Denderbode ons een sermoen doen houden. Hij blijft hard nekkig beweren, dat wij voor onze lezers de dogma's moeten bespreken, welke de gewone tekst zijn van de zon dagsermoenen. Ziet ge ons eiken zondag plechtiglijk uitweiden over de mysteriën der H. Drievuldigheid, der Onbevlekte Ont vangenis, der mirakelen. We hooren al van verre de protesta- tien onzer lezers, die terecht zouden uitroepen we willen politieke bespre kingen, maargeene godgeleerde rede voo ringen. In plaats van het blad te lezen zouden ze eenvoudig weg naar St. Mar- tenskerk kunnen gaan om er de predi kanten van den huize te hooren. De godsdienstige betwistingen heb ben hunnen tijd gehad. De drukpers heeft er zich vele jaren mede onledig gehouden. In svelk blad van Belgio vindt men nog discussies van dien aard. Sinds lang zijn de denkbeelden vooruit gegaan en nieuwe problema's zijn opge daagd. Het algemeen stemrecht heeft nieuwe kwestien opgeworpen, die nieer en meer de aandacht der drukpers vergen. Daar ligt het belang, die vraagstukken zijn het welke men onderzoekeu en be spreken moet in plaats van zich te ver diepen in dwaze polemieken over on- begrijpelijke mysteriën. Wij gelooven dat de politieke en so ciale kwestien meer naar den smaak zijn onzer bevolking en we doen ons best om het Aalstersch publiek op de hoogte te houden der gebeurtenissen en pro blema's aan 't orde van den dag. We zullen dan ook op dien weg voortgaan, we zullen in de mate van ons vermogen onze lezers bekend maken met de nieuwe denkbeelden die zich in de politieke wereld openbaren, en de verschillende oplossingen door de staat kundige partijen voor elk groot vnn stuk voorgesteld. We zijn ook innig overtuigd nuttig werk te verrichten door de geb urte- nissen welke onder onze oogen plaats grijpen te ontleden. Een blad kan maar belang inboezemen wanneer het zich bezig houdt met werkelijkheden en het waarlijk van zijn tijd is. Ia den loop zijner glorierijke politieke loop baan viel Denderbode de eer te beurt eeuer liefdeverklaring van M. Woeste. De gele man overlaadde zekeren dag het biad van M. Van de Putte mildelijk met hoogdravende loftuitin gen. Van stonden af werd Denderbode officieel het orgaan van M. Woeste. Het publiek wist niet welke van de twee het meest to beklagen was, M. Woeste of de Denderbode. Zeker is het nochtans, dat het huishouden veel genachten smaakte eu de speelman lang, zeer lang op het dak zat. M. Woeste, beminde Denderbode, zelfs na het proces van La Justice Sociale, en Denderbode ging voort de afgevaar digde van Aalst te noemen onze Woeste. Ze droegen elkander de teederste liefde toe. Wie hadde ooit gedacht dat oneenigkeid, cn ruzie in dat voorbeeldig huishonden zou sluipen Een geschil komt plotselings tusschen de versleten sloor der Korte Zoutstraat en haren boezemvriend M. Woeste op te rijzen. M. Woeste heeft zich voordeelig verklaard aan het ontwerp van herinrichting der burger wacht. Hij vindt het perfekt, dat in tijd van oorlog de burgerwacht, den dienst der forten zou verrichten, terwijl een onvoldoend leger op de grenzen zou verpletterd en uitgeroeid worden Hij vindt het goed, dat de eerste ban der burgerwacht jaarlijks 30 oefeningen van 3 uren zou doen, om zich m deu wap311 handel te be kwamen. Hij vindt het goed, dat de burgerwachten jaarlijks G dagen na ir 't kamp moeten en een groot getal burgers aan hunne familie en aan hunne zaken worden ontiukt om dat aange naam karweitje te volbrengen. Alsof de bur gerwacht zooals ze nu is ingericht, niet vol doende ware om de orde te handhaven. M. Woeste heeft zijne meaning ontwikkeld inde zitting der kamers, van 10juli laatst, zonder er iets van gezegd te hebben aan zijn Denderbode, we gingen zeggen, zijn ML, zijn wederhelft. In twee opeenvolgende nrtikels verklaart Denderbode zich tegen het ontwerp van herin richting der burgerwacht, zooals hot door het goevernement werd aangeboden, en zelfs met de amendementen van M. Woeste. Dus Denderbode wil er niet van, ten geenen prijze, hij verwerpt voor eeno menigte rede 1 welke hij opsomt do voorgestelde maatregelen. Het is de tweedracht, het krakeel, de ruzie in 't huishouden. Het is de echtscheiding na de lange, genotvolle wittebroodsdagen. De verzoe ning heeft naar het schijnt weinig kans te ge lukken. De oude, tandelooze Mie der Korte Zoutstraat toont de magere knokkelige vuisten en sakkert in stille tegen onzeu Woeste nog een stap en ze zal ook tegen hem hare vischwijveutaal eens uitpakken, het eeuige waaraan ze immer trouw is gdbleven. Personen welke goed ingelicht zijn beweren, dat Denderbode onmiddelijk maatregelen gaat nomen om voorgoed van odzo Woeste te scheiden, men verzekert zelfs dat de pleitbe zorgers reeds aangewezen zijn. M. Woeste zal zich niet verzetten, hij zal de scheiding met genoegen aanvaarden, want hij hoeft genoeg van de tandelooze, propere Mie. Zie daar eeno geruchtmakende echtschei ding De stad, ja heel het arrondissement is er vol van. We zullen onze lezers op de hoogte houden van de minste bezonderheden dez.r buitengewone zaak. De rlemokratische partij partijgang ster der Evenredige Vertegenwoordi ging, gehoorzaamt eenvoudig aan de logiek harer grondbeginselen, door te eischen, dat in alle politieke vergade ringen, de politieke partijen zouden vertegenwoordigd zijn naar gelang hunner getalsterkte. Denderbode spuwt vlam en vuur, omdat het Land van Aalst, met volledi ge kalmte, de tegenwoordigheid van verscheidene liberalen in den gemeente raad van Aalst tegemoet ziet. Volgens Denderbode zou eeue liberale minder heid in den raad eene afschuwelijkheid zijn. Men zou zeggen een huis bedreigd door eene bende kwaaddoeners. Ten allen tijde zijn de vooroordeelen tegen de liberalen onrechtvaardig ge weest maar door de klerikalen niCj zoig verspreid. Nu zoo wel als in vroeger jaren is het onwaar te beweren dat de godsdienstige gevoelens onzer bevol king en bare stoffelijke belangen zouden bedreigd zijn door de aanwezigheid van liberalen in den gemeenteraad. We spreken niet van degenen, die de liberale partij recht laten wedervaren en voorde werkelijkheid der feiten zich overtuigd verklaren, dezen zullen hul de brengen aan de waarheid, en we wenschen hun geluk omdat ze zoo vrij moedig hunne meeniug willen open baron. Maar er zijn ook lieden, die niet klaar willen zien on de liberale partij lasteren uit vermaak in 't lasteren. Is het hier geen combleDenderbode zich te zien opwerpen tegen de liberale partij welke in do laatste gemeentekiezingen een programma hadden opgesteld, dat door de katholieke kandidaten schier onveranderd werd opgenomen als het hunne en waarmede zij fier het Land huis ziju binnen getrokken. Hoe vindt ge de dubbelzinnigheid, hierin bestaande, de liberalen uit to schelden en de klerikalen te ondersteu nen, die het liberaal programma stolen.' De schoonste eeretitel onzer klerikalen, i« volgens hen en hunne meesters de ontbinding van ons volksonderwijs. Doch al wie bezorgd is orn de toekomst van ons land, ziet met droef heid en angst de wending welke de zaken ne- meu. De klerikalen streven er naar, geheel het onderwijs te onttrekken aan den staat en het in handen te leveren van broederkens en pries ters, die de jeugdige geesten zullen kneden naar het tanatism waarvan zij zei ven meer en meet doordrongen zijn. Onze klerikalen willen van geen verplicht onderwijs, daarmede immers is het onmogelijk den Staat buiten de school te dringen eu het onderricht der bevolking aan hst goeddunken der meesters van ons land over te laten. In 1895 waren in Belgis op 1000 lotelingen 136 ongeletterden, dat wil zeggen, die niet het minste onderwijs hadden genoten al degenen die eenige woorden konden aaneenspellen, en ietawat van cijferen kenden werden bij de ge leerden geteld Men mag zoggen dat op 1000 lotelingen er maar 500 waren, die tamelijk le zen en schrijven konden en de vier hootdbewer kingen der rekenkunde verstonden. Slechts een 200 tal hadden een min of meer volledig volks onderwijs genoten. In dat zelfde jaar telde men in Duitschland slechts 15 ongeletterden op tienduizend jonge soldaten, dus nog geen twee per duizeud en minstens 800 op 1000 hadden al do klassen uitgedaan in eene volksschool. In Zweden, Deuemarken, Frankrijk en Nederland is het getal ongeletterden ook veel kleiner dan in België. Die evenredigheid zal nog toenemra ten na- deele van Belgie, dank zij den afkeer welke de dompers voor het Volksonderwijs toonen. In andere landen bestaat de leerplicht, in Belgie hebben de vasthoudisten er schrik van. Belgie komt io opzicht der verstandelijke ontwikkeling van het volk, aan het staartje der beschaafde landen van Europa, en Aalst komt in datzelfde opzicht aan het staartje van al de Belgische gemeenten. Ook is de stoffelijke en zedelijke armoede van het volk te Aalst veel grooter dan elders, en is het pauperisme er eene ware instelling geworden. De Onderwijstaal. In Duitschland vindt men het grootste getal ougeleerden in Pruisen en in den Elzas-Lotha» ringen en een ernstig blad verklaart dat zulks komt omdat bij Pruisen, Polen is ingelijfd waar het onderwijs gegeven wordt in het Duitscb in plaats van 't Poolsch. Do onderwijs taal is dus opgedrongen ock zoo in den Elzas en Lotharingen waiir de spraaktaal het fransck is en de onderwijstaal het Duitscli. Het volk moet dus, om vooruit, te komen, onderwezen worden in zijn eigen taal, anders maakt het weinig vorderingen en blijft in een staat van minderheid. Dit zij ter overweging gegeven aan hen, die beweren, dat hst volk in Vlaanderen in het Fransch moet opgeleid worden. De school in Vlaanderen moet Vlaamsch zijn, wil zij voor de ontwikkelingen de opvoeding van het volk goede vruchten afwerpen. Aan de bloedelooze, bleeks enuitgö putte personen. Wilt gij van zwakheid, Hartklopping, zenuwpijn, oogensehemeriug, bloedvloed ongeregeldo maandstonden genezen zijn, versterkt u met de Pil van D' ltaphaêl fr. 1,75 de doos. Onze talriiko lezers dio aangetast zijn door slecht bloed, puisten huiduitslagen, roode vlekken, bloedzniveren, jeuksel enz, zullen ge lukkig zijn te vernemen dat de Waltbéry lil al deze kwalen op korten tijd geneest.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1