De Dans begint. Liberalism en Eigendom. O Tempo O Mores Eene goede redevoering. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs°dtn buiten j *M™P b>ta,lba>r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukreael. Prijs der Annoncen jj^fciamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 14 ATJGUSTI. Dö veldtocht ia begonnen. De kerke lijke overheid, geholpen door een ge deelte der geestelijke orden, beeft het teeken tot den aanval gegeven tegen de Christene volkspartij en voornament- lijk tegen M. Daens. Monseigneur Antonius Stillemans bisschop van Gent heeft priester Daens voor eene maand opgeschorst, eene gansche maand is het hem verboden het H. Misoffer op te dragen. Die straf wordt opgelegd door den bisschop om dat priester Daens te Boom eene mee ting heeft gegeven waarvan den bijval zelfs door de bladen der bewarende par tij werd bestatigd. Dit is echter maar een voorwendsel. Priester Daens geeft eene uitsluite- lijke politieke meeting, met een vol strekt politiek doel en hij moet daarom ophouden mis te doen. Het publiek begrijpt langs om min wat de mis te zien heeft met de politie ke meetingen van priester Daens. Even min begreep bet publiek dat, wanneer Monseigneur Antonius in 1894 de eerste tuchtmaatregelen tegen priester Daens uitvaardigde. De bisschop verloor zijn tijd en zijne moeite, want M. Daens werd ondanks de bisschoppelijke nota's volksvertegenwoordiger gekozen. Zijne Hoogwaardigheid verkeert in dwaling, indien hij meent, dat zijne interdictie zal voldoende wezen om de herkiezing van priester Daens te verhin deren. We denken integendeel, dat nog een opschorsingsken voldoende zal wezen om de herkiezing van priester Daens in 1898 te verzekeren. Het is voor niemand een geheim, dat in 1894 te Aalst, eene bende spioenen, stap voor stap priester Daens volgden en zijne minste daden en gebaren afspied den. Oh! de bewaking werd niet beter gedaan te Constantinopelen rond het ha rem van den Sultan, ledereen kon als dan met hunnen naam de nieuwsoortige serailbewakers, de politieke eanukken aanduiden, zelfs de naam van hem die zich de rol van oppereunuk had aan- geëigend was op aller lippen. Het waren deze eerbiedwaardigeedele beambten, die het bisdom bestormden met eindolooze rapporten, zekeren dag ontdekten, dat priester Daens meeting had gehouden in slecht befaamde kroegen, en op hem de bisschoppelijke bliksems deden neervallen ora hem te vergruizen. Nu wordt het zelfde spelleken voort gezet. Men heeft geen nut getrokken uit de lessen van't verleden, men ziet niet in hoezeer men den eerbied voor den godsdienst aan't wankelen brengt door dit allerbelachelijkst avontuur. We zullen ongetwijfeld nog andere tooneeltjes bijwonen, want een deel van het geestelijk volkje te Aalst laat open lijk zijnen haat en vijandschap tegen priester Daens blijken. In sommige kerken wil men hem niet laten celebree- ren, en zet men hem buiten als een on- kiesche knecht, Priesters het Allerhei ligste dragend wenden zich af van het huis van M. Daens. Weldra zal de oorlog woeden in de sakristijen, lijk in de slechte huishou dens, waar man en vrouw de pottekar- ree naar elkanders hoofd gooien. Het publiek volgt met belangstelling de wisselvalligheden en koddigheden van dezen strijd. Lange weken zal het spektakel duren met altijd nieuwe aan- 4 Mu?heden op het programma. Er is broek» op de plank en we zullen in de klerikale barak tocb iets te zien krijgen voor ons geld. Allo Allo komt binnen 't Spekta kel gaat beginnen, C'est le moment c'est le moment Neemt plaats Noemt plaats Nu voor half geld en morgen voor niet Eolrez Messieurs, mesda mes le rideau est tiré. De vertooning begint H Ik verwed een hesp tegen een mis maakte prijsbroek van den klerikalen werkmanstap, dat men volk zal moeten weigeren in de Groote Barak der kiesworstelingen in bet arrondissement Aalst. De kwestie van den persoonlijken eigendom werd opgeworpen in Liet liberaal Congres te Brussel gehouden den 8 en 9 april 1894. Aan de vergaderingen namen meer dan 600 afgevaardigden deel, zij waren gezonden door meer dan 30 liberale associaties van bet land en namen met eenparigheid het volgende be sluit Elke schending van den persoonlijken ei gendom verwerpende aannemende dat deze zoomin als de vrijheid van arbeid mag aangeraakt worden tenzij uit reden van open baar nut, zooals door onze wetten is bepaald. B k Drukt den wensch uit de eenheid der Li berale partij te zien herstellen, door de aan vaarding van een gemeenzaam dernokratisch programma, waaibij de groote massa van bet land zich kan aansluiten en dat tevens de ver standhouding zou verzekeren der liberale bur gerij met de werkende klasse. Op Onbetwistbare wijze bevestigt dit besluit den eerbied van geheel de liberale partij voor het privaat eigendom. In 1895 schreef M. Frère-Orban in eene brochuur getiteld De huidige toestand, zijn oorsprong en gevaren Men heeft gemeend de goede zielen te moeten waarschuwen, de libe rale partij volgens de voorschriften der Kerk te vlieden als kanker en pest, men heeft be- j vestigd dat het liberalism de vader is van het socialism. Niets is dwazer (inepte) voorzeker, vermits eenieder weet, dat in gevolge zijne grondbeginsels zelf, het liberalism de tegea b anger is van het socialism. Die woorden geschreven door den gezagheb- bendsten leider der liberale partij, laten niet de minsten twijfel bestaan over de princiepen van het liberalism betreffende het eigendom. Toch poogt Denderbodt sinds lange weken, de dwaze (inepte) stelling! te verdedigen, als zou het liberalisme tot het socialisme leiden. Niet één artikel wijdt hij aan dat onderwerp maar tien, twintig.... en nog bedreigt hij ons met eene reeks artikelen, genoeg om een heel boekdeel te vormen, doch waarin dezelfde argumenten gedurig worden herhaald. En waarom die overvloed van lamijnachtig proza Om welke rede. Liberalism en Godverloochening volgens Denderbodc, zijn twee namen voor hetzelfde ding, en de godloochenaars, zijn genieters, die hun deel eischen van het goud eu het vet (sic.) Die lieden willen hun deel hebben het zijn col- lectivisten, ja, zelfs anarchisten, die de wettig heid van den eigendom miskennen. Ziedaar de redeneering van onze tegenstrever. Die redeneering berust op valschen grond Vooreerst is het onwaar dat het liberalisme tot Godverloochening of atheism leidt, vermits het aan eenieder de belijdenis zijner godsdien stige en filosofische overtuiging waarborgt, en aan niemand rekenschap vraagt over hetgene men daarover denkt of gelooft. Doch er is meer. Veronderstel, dat een at heist, tengevolge eener hem eigene logiek zeg ge vermits er geen God is, eisch ik mijn deel van de goederen dezer aarde, en dat hij de ver wezenlijking van zijn droom vinde in het col lectivism. benderbode roept uit Wel geredeneerd. Ziodaar eeu man die wonder goed redeneert. Dat is volstrekt logisch. Die godloochenaar heeft volkomen ge lijk. Wij meeneu, dat benderbode door zulko re deneering goed te keuren, tegen 't gezond oor deel aaudruisclit en gevaarlijke toegevingen doet. Hij zou oneindig beter doen met ons partij te kiezen tegen al de redeneeriugen, welke wij eenvoudig weg buitensporig noemen. 11 ij zou vt*£>! bets doen de oogen te openen dergeneu, die met of zonder geloof zich iubeeldeu dat hunne lotsverbetering afhaugt van de toepas sing der collectivische theorieu. Onder dezen ziju er velen, die zeer geloovig en godvruch tig zijn. Wat men doen moet, is het volk te wijze;; op de teleurstellingen welke immer uei gevolg zijn van abstracte op niets gegronde leerstel sels, bet te doen begrijpen, dat de verbetering van zijn lot slechts kan verwezenlijkt worden door sociale en economische wetten gesteund op de ontwikkeling der vrijheid, de versprei ding van het ouderwijs, de uitbreidig vau den handel en het initiatief der nijverheid. Zulks ware veel behendiger dan op voor hand de af brekers der maatschappelijke orde gewonnen te geven, om de eenvoudige reden dat het ben belieft in Gud niet te gelooven. Dendtrbode roept tegen ons het oordeel in van merkwaardige, uitmuntende (sic) bro- cbureu over dit onderwerp geschreven door ze keren Menheer F R., die we eenigzins meenen te kennen oudauks de vage aanwijzing achter welke hij zich verschuilt. De vereerende uitdrukkingen over de bro- churen weskwestie moeten voor den heer F. R. zeer vleiend zijn en de eigenliefde streelen van den steller der artikels die met M. F. R. maar een persoon uitmaakt. Ondanks het ge zag van dat twee voudig wezen, gelooven we dat de polemiek van benderbode onbehendig en ongegrond is. Iu vroeger tijd wanneer een geestelijke door het gerecht of door de kerkelijke overheid werd getuchtigd zwegen al de klerikale bladen doodstil. Maar de tijden zijn veranderd. Al de katholieke papieren hangen de straf van priester Daens aan het klokzeel. Goed zoo In 't vervolg gaan we in Denderbode en andere pastorsvoddekens onder Kerkelijke Nieuws eeue ru briek vinden Tuchtstraffen, waarin we wekelijks zullen lezen De E. H. D'Hane de Steenhuyze bij verstek veroordeeld voor sraeerpoetse- rij en verprossing van kinderen. De E. H. Z eene maand opgeschorst omdat hij zat heeft geloopen De E. H. G. door de Rechtbank van Luik tot 5 jaren gevang veroordeeld voor vervalsching van openbare akten, na een meisje in den biechtstoel verleid te hebben. De E. H. Daens voor eene maand op geschorst om in eene meeting, vrede te hebben gepredikt, enz. enz. Dat zal zeer stichtend zijn en leerrijk voor het publiek, als benderbode wil houden wij eeu 1000 tal veroordeeliugen te zijner beschikking, hij kan er weke lijks gelijk hij nu doet een of twee van meedeelen. Ter gelegenheid van de inhuldiging der nieuwe lokalen onzer Koophandelsrechtbank heeft M. Gheeraerdts, thans burgemeester der stad, eeue redevoering uitgesproken, waaruit we het volgende mededeeleu. Eene gebeurtenis, nietig in schijn, maar die voor de goede werking der Koophandels- rechtbank van Aalst de belangrijkste gevolgen hebben moest, had plaats in 1882. De vermin dering op 20 fr. van het vereischte patentrecht voor den consulairen kiescijns werd vastge steld door de wet 30 Juli van datzelfde jaar, en had voor gevolg het aantal kiezers voor de Koophaudelsrechtbauk merkelijk te vergroo- tou. Van dan af heeft de politiek met haren nasleep van bevitte worsteliugeu zich gemengd in de consulaire kiezingen. De zwarigheden van dien toestand werden door zukero personen begrepen, ze achten het strijdig niet de goed i rede elkander den toe gang tot het gerechtshof te betwisten met da wapens iu de hand en beseften dat de mede werking en de goedkeuring van al de rechthoo- rigen noodig waren om aan de gekozen rech ters gezag genoeg te schenken om uitspraken te do6u N?ven alle beknibbeling en verdenking an j gbt-id verheven. Deze denkbeelden wonnen immer veld, men behoefde ze nog a'ecbts iu prati'k stellen. M Karei t en ik, hadden de eer tic kwestie vfifl 1 eraal-katboliek verbood voor de Consul; z.»Dgöö £tf berde te bren gen en we gelukten enn on a-etel ?»ti weers kanten door onze politieke partijgenooten te j doen aannemen. Het verBonu wem jewvw., daarmede eindigden de kiesworstelingen voor de Koophandelsrechtbank en liberale en katho lieke magistraten zetelden zij aan zij. De oumiddelijke uitslag dezer overeen komst was in ruime mato het ontzag voor onze haudelsmagistratuur te vermeerderen evenals het vertrouwen onzer kooplieden in hare uit spraken en vonnissen wij die medegewerkt hebben tot het verbond, voelen ons gelukkig over dit werk van bevrediging, dank daaraan zal de politiek immer verwijderd blijven ran eene instelling, die door haren aard zelve er geheel vreemd moet aan blijven. En sedert dien hoeft de populariteit van het concordaat steeds toegenomen, wat zeg ik, bet is zoozeer in de zeden gedrongen, dat het gene slechts bestond ten gevolge van een we- derzijdsch contract heden bestaat en voortaan zal blijven bestaan uit kracht eener gewoonte en van een gebruik. M. Gheeraerdts heeft gelijk fier te zijn over de pocingen welke hij met M. Karei Cumont beeft gedaan om de benoeming der rechters te onttrekken aan het geweld der politieke worstelingen. We denken dat onze twee me deburgers aan het arrondissement en bezonder- lijk aan de stad Aalst eenen grooteu dienst be wezen en deswegens allen lof verdienen. Maar het is niet alleen op rechtsgebied dat, de hevige en driftige politieke worstelingen verderfelijk zijn. De gegronde reden ingeroe pen ten voordèele der bevrediging schijnen ons eveu zoo goed toepasselijk op bestuurlijk ge bied en vooral op de gemeentekieziugen. Te Aalst meer dan elders hebben we ge bruik zien makeu van de betreurlijkste propa ganda mid leien. Wat al laaghoden en eerloos beden bebbeu we niet zien plegen om tot de meerderheid te geraken welke de alleeuheer- sching verzekert, ter uitsluiting van de tegen strevers. Het verbaal van zekere kiesbistorien, zou weinig vereereud zijn zoo min voor de leiders als voor de ongelukkigen wier stemmen door beloften, giften en bedreigingen werden afge perst. We vinden het strijdig met het gezond verstand, de poort van het stadhuis te willen binuentiekken met de saucis in do hand, aan gezien de samenwerking der gekozenen van de verschillende partijen, het ontzag voor het stadsbestuur zou vermeerderen eu zijne beslis singen zou vrijwaren van beknibbeling en ver- deuking van partijdigheid. Als geheel overeenkomend en strokend met de argumenten ontwikkeld door M. Ghee raerdts, geven wij de reden op welke pleiten ten voordeele der evenredige vertegenwoordi ging. Die reden hebben we reeds meer dan eens doen gelden, iu eene reeks artikels in bender galm verschenen. We komen er heden op terug, ter gelegen heid der puike redevoering van onzen burge meester, waardoor die kwestie voor onze be volking weer eene zaak wordt van groot belang en van actualiteit. Raad van den Geneesheer. Om een goe de gezondheid te genieten eu bevrijd te ziju van hoofdpijn, slechte spijsverteering, verstopt heid, bloedarmoede enz., is het voldoende het lichaam van tijd tot tijd te zuiveren met de Walthéry Pil. fr. 1,25 de doos, voor maanden behandeling.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1