Li Leest li DENDERGALM. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Leest en verspreidt Krol-Verslag van 1898. ïnterdicten en Banbliksems. Révolutionnairen. 4 fr. voor de stad vnnpnn hetaalhaar Abonnementsprijs 4 50 voor den buiten TRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Won abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor^ de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. r Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen per drukregel* Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 28 AUGUSTI. Op de 2de bladzij de het artikel NINOVE. X>eiid.erg-alni, orgaan der liberale partij te Aalst is het voor- deeligste blad, voor het plaatsen van Annoncen en Reklamen. Dendergalm, zal niet alleen uit Ninove en Zottegem, maar uit de bezondersfe gemeenten van het arron dissement Aalst, correspondencien af kondigen. Vier weken geleden beloofden we eens te snuffelen in het fameus stadsverslag van den tare Christi 1895, dat ons bij den eersten oog- sla" een zwansboekje scheen te zijn. Bij een ietwat aandachtig doorbladeren van dat fumis- terieel boekje blijkt, dat er Krot is in de taal onzer stadhuisbollen. Krot in het opstellen van 't verslag. Krot in bet drukken. Krot in de rekenkunde en bijzonderlijk Krot in do kas. Opstel en druk zouden bezonderlijk verzorgd moeten zijn. Welnu beide zijn slordig en het lijdt geen twijfel, de feniksen, die het krot- verslag aaneengestooteii hebben, zouden goed doen nog eenige broeken te verslijten op de banken der school van M. lieyniers. lutus- schen kunnen zij een telraam koopen. Een tel- raam, zou op ons stadhuis zeer goed te pas komen om de divalingen iu 't cijferen, 't zij bij stemopnemingen,'t zij bij andere bereke ningen te vermijden. Voor het oogenblik willen wij niet hot be heer zelve bespreken, we willen slechts aan- toonon hoe zorgeloos het verslag is opgemaakt. Indien de groote mannen de belangen der stad zoozeer ter harte nemen, als de uitgave van hun verslag, gaan we met rasse schreden naar den financieelen dieperik. Hunne Taal. We lezen op het omslag in vette letters Stad Aalst (Aalst met twee a) op de tweede bladzijde in vette letters Stad. ,A.elst (Aelst met ae.) Wat moet het nu zijn We lezen op de derde bladz. Verslag door het Collegie van Burgemeester en Schepenen dtn Gemeenteraad, in zitting van 7 October 1896, aangeboden en op bladzijde 64 Verslag aangeboden in openbare zitting van den Ge meenteraad, den 5 October 1896. Op bladz. 3 was't den 7 October, op bladz. 64 den 5 Octo ber Bladz. 5. De registers der bevolking worden zeer regelmatig gehouden. Zoo dat is goed, dan zijn ze zeker beter in orde od nauw keuriger dau het stadsverslag. Bladz. 6. De sectien des Gemeenteraads Zeer fraai en verder de raad heeft zich ver- qaderd. Jef Casteleyn, vindt hier vele na volgers. Bladz. 7 des trekwegs. Wie kan er 4 maal in eenen adem uitspreken des trek wegs 't is een praktisch middel om engelsch te leeren. Nog een taaikrotje willen we aanwijzen Bladz. 17. Op 1 Januari 1895, nam zijn af scheid van het stedelijk Bestuur, M. Judocus DeMeeter.... Dat is Vlaam3ch van achter de tobbe.... Het gemeentebestuur zal eene eeuwi ge herinnering dragon van M. De Meeter...:'D: Hunne Rekenkunde. Op blad. 20. 0 aren 93 centiaren 66 mil- liaren aan M. Eug. Eibers. Wat is dat eene milliare?In werkelijkheid bestaat het niethet metrisch stelsel noemt slechts de hectare, de are en de centiare. Maar aangezien onze felle kleppers er de mil- liare bijvoegen zouden ze dienen te weten wat het is. Milli beteekent duizendste, dus milli- are is het duizendste van de are en het tiende van de centiare en vermits een centiare gelijk is aan de oppervlakte van 1 vierkanten meter, is de milliare in oppervlakte gelijk aan 10 vier kante decimeters en 66 milliaren aan GGO vierkante decimeters of 6 cmtiaren en 60 dm2 Dus 0 aren 93 centiaren 66 milliaren, is zoo veel als 99 centiaren 60 vierk. decim. Hetzelfde (bladz. 20 en 21voor afgestane en vermangelde grond aan MM. F. Van den Meersch-Glorieux, Van Overstraeten Leo enz. 29000 Franken. Bladz. 21. De gemeeuterekening voor het dienstjaar 1894, door de Bestendige Deputatie bij besluit van 1896 goedgekeurd beloopt tot Algemeen Outvangsten fr. 669,872,75 id. Uigaven fr. 604,764,33 Dus een batig slot van fr. 94,108,42 Jongens van 7 jaar oud zullen u zeggen dat het niet 94000 fr. maar GóObO fr. moet zijn. Indien de leden der Bestendige deputatie der gelijke rekening hebben goedgekeurd, zijn bet al zulke felle jannen als onze stadbuisbazen zelf. Maar wat wilt ge, zij hebben de kiezing van 1895, door do Rechtbanken van ons land ver oordeeld ook goedgekeurd. VVaar't zoo nauw steekt is de vriendschap klein. Een verschil van 29000 franken is toch maar een bagatel leken. Hunne Begrooting van 1896. Bladz. 22. Gewone middelen. Totaal der eerste afdeeling fr. 331,588,G1 Het moet zijn 331,668.61 al wie de samen- telling kent zal dit vinden. Item 100 fr. te weinig. Bladz. 23. Buitengewone middelen. Totaal der tweede afdeeling fr. 101,305,24 Het moet zijn 101,304,83 fr. item een ver schil van 0,41 fr. Bladz. 24. Toevallige en onzekere ontvangsten. Totaal van het 3° hoofdstuk fr. 315,662,97 Het moet zijn 315,162.06 fr. Item 500,91 fr. te veel. Dus hebben we Hoofdstuk 1 uitslag" de 7 vorige jaren 89,996,75 2 gewone ontvangen 331,688,61 2 buitengew. middelen 101,304,83 3 Toevallige ontvangsten 315,162,06 1896 de Geef rekenschap 1 waar zijn 10990.07 franken gebleven Ontvangsten 838,152,25 Uitgaven 733,353,38 Er moet een zoogezegd bonizijnvan 104,798,87 En volgens bet verslag is er maar 94,208,62 Verschil fr. 10,590,25 Er zouden dus 10,590,25 franken in de stadskas ontbreken. Waar zijn ze Waar zijn ze Het gemeentebestuur zou goed doen eens de rekenkuudigen van JJenderbode te raadplegen, die zoo bereidwillig zijne diensten boid aan Taal en Vrijheid, Wij hebben nog slecbts het verslag opper vlakkig nagezien (we zullen onze snuileliugs- kens voortzetten) en reeds is het klaar bewe zen, dat onze binnen geslibberde kleppers domkoppen of onbekwamen, ot zorgeloozen zijn, of iets anders. Wij hebben met cijfers aangetoond dat er bij ons misbakken stads bestuur niets anders te vinden is dan Krot in de taal 1 Krot in 't vers'ag 1 Krot in de hersens en Krot iu de kas 1! Jan PIK. politiek tooneel toen de koning van Engeland den uitvoer van wol naar Vlaanderen verbood. Van Artvelde be sefte dat zulks den ondergang der la kennijverheid in Vlaanderen voor ge volg zou hebben en die nijverheid waa de grootste bron van rijkdom voor het volk. Hij bood den koning van Enge- l iud de hulp aan der Vlamingen in den oorlog welke die vorst voerde om da Fransche kroon te bemachtigen waarop hij beweerde recht te hebben. Lodewijk van Ne vers, graaf van Vlaanderen, ondersteunde den koning van Frankrijk en werkte het Engelsch- Vlaamsch verbond tegen. Hij deed den bisschop van Kamerijk tusschen ko- men en deed een bloedverwant van Van Artevelde, Sohier van Kortrijk, een ou derling van 70 jaren onthoofden, ter wijl do geestelijkheid geheel Vlaande ren in den ban sloeg en aldus, den schrik trachtte te verspreiden onder het volk. Maar het volk liet zijn graaf en de edelen en de priesters met Frankrijk spannen, en volgde Van Artevelde. Twee jaren later, was het verbond der Vlaamsche gemeenten met Enge land een voltrokken feit. Nu nam de koning van Frankrijk, Filips van Va- Het gerucht veroorzaakt door de tuchtstraf, welke Monseigneur Anto- nius episcopus Gandavensus aan pries- i z terharte en nam zijn toe ter Daens heeft opgelegd is plotselings ^s'dezaa^®: om de kJoppige gestild. Geene verbasiug geene ver- °j» n wondering meer Het publiek begrijpt g J Vlaanderen hoe het ding in den haak zit, elk heeft baüVioeken uitspre- er zijne meening over. J Spreekt met wien ge wilt, met den <eu' Algemeen totaal der ontvangsten f. 838,152,25 In plaats van 838,553,57 f. vermeld in t ver slag op bladz. 24. Of een verschil van 401,35 f. Hunne Uitgaven. Nog erger en bonter hebben de felle jannen het gemaakt met de uitgaven. Op bladz. 30 vinden we Totaal der buitengewone uigaven f. 342,585,22 Het moet zijn 342,583,72, een klein verschil van 1,50 fr. Totaal der jaarlijkscbe uitgaven 401,759,93 fr. Als ik al de jaarlijkscbe uitgaven (bladz. 24, 25, 26 en 27) samentel is de uitkomst 390,769.66 fr. Of een verschil van 10 990,07 of Bijna elfduizend, ballekens waarvan men in het verslag geen spoor vindt. Als nu de rekeningen van 1896 in october door den gemeenteraad en door de Bestendige deputatie worden goedgekeurd en er waarlijk 401,755,73 franken zijn uitgegeven wat is er dan gedaan met de HOOÖ franken welke nergens zijn aangeteekend Wat zijn het dan voor financiers en domkop pen, die daar op het Landhuis met de cijfers overhoop liggen en met het geld der lastenbe- talers zoo zorgeloos omspringen. Men zegge niet het zijn misgrepen, die te verontschuldigen zijn als men de begrooting derwijze opmaakt dat er dwalingen in voorko men van 29000, van zes honderd,van honderd, van elf duizend franken benevens vele andere is elke verontscbuldiging overbodig, dat zijn blijken van ordeloosheid, blijken van onbe- kwaamheid, om niet meer te zeggen. De begrooting van 1896 is het eerste mees terstuk, van ons klepperachtig gemeentebe stuur, misbakken produkt der door het Ge recht geschandvlekte saucissenkiezing 1895. van eersten Aalstenaar den besten, met den eersten boer, dien gij ontmoet en ze zullen u zeggen, dat Monseigneur partij trekt voor de Oü Bewaarders en zijn bisschoppelijk gezag nederig voor hun ne voeten legt om den heiligen triomf der bewarende kandidaten in de naaste kiezingen te bekomen. Dit is voldoende om de opschorsing van priester Daens, ja, zelfs ai de beslis singen tegen hem genomen sedert den aanvang zijner politieke loopbaan be grijpelijk te maken. Men rekent op de verwarring en den twijfel waarin de kiezers van het arrondissement Aalst zullen gedompeld zijn jegens priester Daens, getroffen door de bisschoppelijke strafroede. De historie der n slecht befaamde hui zen n hoeft tranen doen lachen. Het is een historietje, een roman uitgevonden door de politieke eunukkken van Aalst gelast met de bewaking en verklikking van priester Daens. Indien men aanne men kon, dat Monseigneur Antonius zich in de val heeft laten vangen, zou men mogen zeggen, dat nooit een bis schop zoo slim in den pot werd gelapt en dat de bisschop van Gent de prach tigst gefopte man is zijner eeuw. De opschorsing van priester Daens, brengt ons verschillende episoden in 't geheugen der geschiedenis van Vlaan deren. De geestelijheid bliksemde ban vloeken rond, niet tegen een priestei, maar tegen geheel het Vlaamsche volk. 'De gebeurtenissen waarop we zinspe len dagteekenen niet van gisteren. Ze zijn belangwekkend omdat ze aantoonen hoe de geestelijkheid voortdurend ha ren invloed en macht ten dienste stelt harer politiek, ten dienste der grooten en rijken dezer aarde doch niet zelden een blauwe scheen heeft geloopen. Het was ten tijde van Jacob van Ar tevelde, De Wijze Man trad op het Het was de vermaledijding der Kerk over de gausche bevolking, de verdoe ming der mannen, vrouwen, kinderen en huisdierenal de stervelingen van den lande voor de eeuwigheid verloren, omdat de Vlamingen hunne stoffelijke belangen beter verstonden, den den ko ning en de geestelijkheid. Maar al de banvloeken der wereld bleven zonder uitwerksel, het volk ver brandde ze publiek op de vrijdagmarkt te G^nt. Iu zijn boek" L'Eglise et les libertés Beiges, zegt M. Hymana Mt.ar het volk sterk dooor zijn recht, en bewust van zijne macht, had geleerd zich niet meer te bekommeren om het uitwerksel van een maatregel, te dik wijls verniewd om nog schrik in te boe zemen. Dezer dagen hebben we, zelfs door eenvoudige menscheu, dergelijke be merking hooren maken. Men zou zeg gen, dat de woorden van M. Hymans, de zedeles bevatten van de gebeurtenis sen die te Aalst plaats grijpen. Zekeren dag gaf Denderbode de beschrij- vin" vau een volmaakten liberaal. Oveiigens een liberaal is gemakkelijk te herkennon j bij ondersolieidt zich zoozeer van de andere ster velingen, dat men dadelijk op zijne hoede is. Als ge een menheer kent, met vele schemstuk- ken op 't gewtteu, die een half dozijn huizen in brand heeft gestoken, vrouwen en priesters iu de Maas heeft geworpen, vader en moeder heeft vermoord, aarzelt niet, twijfelt niet, het is een liberaal. Bij eene andere gelegenheid zei Denderbo de een liberaal is een mensch, die de trausche revolutie bewondert. Bewonderaar der franscho revolutie 11 O gruwel, dit zegt alles, het is de laagste der monsterachtigheden,het is slechter dan broedermoord, slecuter 'dan bloedschen nis en nog eens is dit alleen op de liberalen toe te passen. We hebben reeds dikwijls de gelegenheid gehad de oordeelvellingen van Denderbodi

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1