"kiezerslijsten DE STERKSTE WIL Nummer 37 Zondag 15 September 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberalen Opgepast. Te beginnen van 9 September aanstaan de zullen de Kiezerslijsten voor het jaar De Kiezing van Waremmc (Borgworm). Aan onze Lezers en Medewerkers. Krot-Verslag van 1895. zZS* 1 '2Je Jaar. x i-o 4 fr- voor de stad V>orop betaalbaar Abonnementsprijs 4 fr go voor den buiten TRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Hen abonneert ach op alle poeltantoren .oor den bniten .oor de .tad, ten kantore van bet blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALbT. Nee spe HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel* Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. nee metu. AALST, 11 SEPTEMBER. 1898-1899 ter inzage liggen van het pu bliek, alle dagen, van 9 ure 's mor9en*> tot 1 ure nanoen, in den GRAAF VAN EGMONT,Groote Markt,en in CONCORDIA den Zondag morgen van 10 \\2 tot 12 ure, waar alle vrijzinnigen zich kunnen over tuigen of zij op de kiezerslijsten met het voldoende getal stemmen zijn ingeschre ven en het noodige zal gedaan worden om hun recht te eischen. Dus Liberalen opgepast en uw recht geëischt. en kliekerij I)e kiezing van Borgworm heeft he den Zondag 12 September plaats. Er moet voorzien worden in de vervanging van M. Cartuyvels klerikaal volksver tegenwoordiger, onlangs overleden De kiesstrijd is allerhevigst geweest. De klerikalen deden onmenschelijhe pogingen om M. Dochen kandidaat der Vereenigde Liberalen bij de bevolking hatelijk te maken. De liberalen van hunnen kant hielden meeting op mee ting om het liberaal programma te ver dedigen. De socialisten treden insgelijks in het strijdperk. De uitslag der kiezing wordt dus met nieuwsgierigheid verwacht de libera len zijn vol hoop. De uitslagen zullen ons per telegram worden gemeld, en zullen heden Zon- da- avond in den Graaf van Egmont afgekondigd en aangeplakt worden. DENDERGALM is het eenige blad van Aalst, dat voor de liberale princie pen in de bres springt en de belangen der inwoners van de stad en het arron dissement togen coterie verdedigt. DENDERGALM is het orgaan van al de liberalen. Zijn eenige taak is de po gingen, den goeden wil, het streven van al de liberalen zonder onderscheid te richten naar een bepaald doel, na melijk de verwezelijking van het libe raal programma, den triomf der libe rale partij. DENDERGALM is geheel onafhanke lijk. Zijn eenig richtsnoer is het libera lisme, de denkbeelden van vrijheid en vooruitgang. Ongestoord gaan wij on zen weg en laten ons weinig gelegen aan het razend gejank der klerikale kribbelaars. DENDERGALM is reclit voor de vuist. Met onvermoeibaren ijver zal hij klop pen op kazakkeerders, verloopen jo den, partij verraders, Tiixils en fanatieke kliekmannen, die voor het smeer hun ne ziel,hun geweten en hunne pen ver- koopen aan den domper. DENDERGALM dringt niet in het privaat leven en vermijdt alle persoon lijkheden, ten zij de opstellers tot eigen verdediging, gedwongen zijn, tot. dien uitersten maatregel hunnen toevlucht te nemen. DENDERGALM is fier over het ver trouwen dat de liberale vrienden in hem stellen. Wekelijks wordt ons blad meer en meer gelezen, wekelijks ontvangen wij van talrijke vrienden belangrijke artikels, opstellen, brieven en inlich tingen, We zijn hen allen daarover dankbaar. DENDERGALM rekent voort op de ondersteuning der liberale vrienden, in zijn strijd tegen dompersdwang en kon kelfoes, en roept hen nogmaals toe Leest en verspreidt DENDERGALM het eenig orgaan der liberale partij te Aalst. De vooruitzichten van oen bekwaam bestuur zijn nooit verre beneden of boven de werke lijkheid. De besirooting van 1896 voorziet een booi van 94 duizend franken. We zullen slechts later weten in hoeverre ons krotbestuur het mis heeft gehad, maar als het ook daarin de traditien volgt der voorgangers, ziet het er liet uit. Inderdaad De begrootiug van 1994 voorzag 9000 f. boni en Volgens'tversl. van 1895 was er 94000 f. boni Felle Kleppers. Het krotverslag van 1895 bevat niets over de rekeningen, maar men vindt er, ietwat uit gebreid, de begrooting of budjet in voor 1896. Wat is eene begrooting of budjet Het is de opsomming van al wat tiet bestuur zeker is of deukt te zullen ontvangen of te moeten uit geven. Verschil (in rond getal) 85000 franken. Het jaar te voren was bet nog beter De hegrootiDg voor 1893 voorzag 28000 f. boni Volgens 't versl. van 1894 was er 233000 f. boni Verschil 195000 fr. Niet waar onze stad wordt puik bestuurd En ne bokken hebben de kneep weg, om de lasten betalers rotte patatten voor appelcienen te verkoopen. 269000 Ball ekens. In het krotverslag van 1895 lezen wij op bladz. 23 Beschikbaar op de leening van 1891 (Banquede Bruxelles 1,649000 f.)......-69,000 Die som is gebracht iü bet hoofdstuk dei toevallige en onzekere ontvangsten. Ons be stuur was dus niet zeker die som te zullen ontvangen Doch neen de inning van die 269000 patot- terkens is zeker, en bet bestuur beschikte over de som voor bet jaar 1896 en nochtans werd er in 1896 eene nieuwe leening gestemd van 300,000 franken (op voorstel van M. L. Ghee- raerdts), Hoe een dubbeltje toch rollen kan, he Plaatselijke schuld. Den 31 december 1880 had de stad een mil joen franken schuld (eenige duizenden franken waren terug betaald). In 1886 was dat miljoen verkiskast en wer den de laatste 26000 franken op de begrooting gebracht. In 1886 werd eene nieuwe leening aange gaan van 200,000 franken waarop onmiddely k 160,000 franken werden gelicht. (Op deze lee ning komen wij terug). In 1891 ontleende onze stad aan ba mn- que de Bruxelles 1,649,000 franken maar zii kreeg er maar 1,500,000, zoodat die leening 149,000 flippen, plus 1000 frank voor het drukken der titels beeft gekost. Hemelsch manna. Zien we nu, welke do toestand thans is en hoe er in 1896 nog 269,000 fr. beschikbaar konden blijven op de laatste leening. De leening van 1891 kostte Het drukken der titels 1-000 tr. Er werd teruggeven op voorgaande leening J40,uuu ir. Maar die konden of zijn er niet overgeb eren immers, dan badde men ze in het »olgend verslag moeten terugvinden, op het budjet van 1893. In 1892 brengt men wel in rekening den intrest eener som vau 158315,75, maar de «om zelve wordt niet meer vermeld. In 1893 rekent men 10,000 fr. intrest vau geplaatste gelden, aan 3 maakt dat een kapitaal van 300,000 fr. Het kapitaal zelve onvermeld 1 In 1894 brengen de geplaatste gelden nog slechts 5000 fr. op. Het kapitaal is dus met 150,000 fr. verminderd. In het budjet van 1894 schrijft men beschik baar op de leening van 1894 269,000 fr. In het budjet van 1895 is er op die leening weeral geen kluit meer beschikbaar. Herhaling. Kosten der leening van 1891 Terugbetalingen 9"*o,000 Geplaatst geld in 1892 158,000 Vermindering der geplaatste gel- den (1894) 150,000 Som beschikbaar gesteld in 1894 269,000 Er werd gebruikt Er werd geleend 1,672,000 fr. 1,649,000 fr. Meer gebruikt dan geleend 23,0 )0 fr. Volgens de verslagen zelf kon er dus voor 1896, geen 269,000 franken meer beschikbaar zijn en dat is zoo waar, dat men opnieuw 300000 franken heeft moeteD leenen. Vrijwillig of onvrijwillig. Do tastbare dwalingen welke wij hebben gehekeld zijn vrijwillig of onvrijwillig. Ven- derbode zwijgt erover als een visch. Tom er eenige maanden geleden, eene on vermijdelijke vertraging plaats had, bij het overleggen der rekeningen van Taal en Vrij heid kwam het vuilblik der Korte Zoutstraat nut laffe, ja lasterlijke insinuaties voor den dag tegen den Voorzitter M. Corn. Van bran- tegbem. Dat willen wij niet doen. We zeggen enkel, de dwalingen zijn vrijwillig ot onvrijwillig gedaan. In elk geval roepen we daarop de aandacht van wie het behoort. We verklaren luide, dat al wie schuld heeft, of de verantwoordelijkheid draagt van zulke grove misgrepen onwaardig is eene stad te besturen. rr Jan PIK. Totaal 1,095,000 fr. De leening beliep tot 1,649,000 Er kon dus overblijven 554,000 fr. De bloemen beminnen de zon en wenden zich gestatig tot Haar. Zoo ook wenden zich de wijze huismoeders altijd tol de Pillen Depratere waarin zij een heelmiddel vinden tegen allerhande ongesteld heden voor lever en maag. OPGEPAST. Dat u de pillen Depratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépot Alf. Depratere, Oostende. (32* Vervolg). VIJFTIENDE KAPITTEL Laat mij gerust riep hij ongeduldig uit de band wegstootende die iets aan zijne lippen bracht. Dan als door den klank van zijne eigene stem wakker geworden, zoo keek bij op, en zag die over hem boog. Hij werd eene zeldzame trilling gewaar nauwelijks wist hij of het van genoegen was ot van pijn maar hij kon zich niet weerhouden te glimlachen. Hij nam wat zij hem aanbood en dankte haar. u Ik vraag u vergiffenis zegde hij ik weet niet waarom ik mij zoo verveeld gevoelde. Het doet mij oneindig leed dat ik u zoo veel ,a9ig90:Vat is geen last voor mij Wat ik voor u doen kan, dat doe ik geerne zegde Alice ^°Een flauw lachje speelde om Rudolfs lippen, hii bleef stil, twijfelende of hij niet droomde en niet wetende wat er in de laatste uren mocht gebeurd zijn. Thans werd zijne aandacht door een ge smoord gesnik opgewekt, en rond kijkende, zag hij Ethel op haar hurkje in een hoekje zitten. Wat is er, lief kind q vroeg hij Zoohaast, het kleine meisje zijne stem hoor de sprong zij op en bijna kwam zij nogmaals tegen hem aangeloopen doch ditmaal werd zij door Alice opgevangen. Zij was verschrikt omdat gij zoo bleek geworden waart zegde Alice aan Rudolf en ik heb haar niet kunnen wegknjgen zoolang als zij niet zag dat gij beter waart. u Het was mijne schuld ook zoo weende Ethel ik wilde u geen zeer doen, Rudolf maar 't was toch mijne schuld. Neen zei Rudolf het was al mijne schuld met op eenen bouwvalligen muur te klimmen niettegenstaande nicht Alice gezeid had, hoe gevaarlijk dat was. Maar ik heb de varenplant voor Cuthbert toch ze zit in mijn zakdoek en ik zal ze hem gaan dragen. Zoo, het is mijne schuld niet geweesto, Ik ben blij riep Ethel. Eerlijk, Rudoli, ik kwam tegen u geloopen niet om u zeer te doen, maar om u te omhelzen, en gij zaagt er o, zoo schrikkelijk uit En dan heeft onkel Olivier u vast gehouden en u op de sofa gelegd. Ik meende dat gij dood waart maar nicht Alice deed u weer in 't loven komen. Nicht Alice kan alles. Zij heeft Cuthbert genezen en zij zal u ook genezen Alice bezag Rudolf met een vroo ijk lachje. Gij ziet zegde zij gij zult mijn pa tiënt moeten zijn en alles doen watikuzeg. En cii weet, dat iedereen mij gehoorzaamt op Marei wood, en - ik kan zelfs de uitzondering niet aanveerden al ware het om den regel te staven. Maar we mogen u niet vermoeien met praten ik vrees dat uw arm u veel pijn doet uitstaan. u o Neen 1 Ik voel thans geeDe pijn meer, jonkvrouw Tenant: mijn arm is gelijk ver. d°Eu Rudolf lag stil en dacht dat het een waar genoegen was Alice met de kleine Ethel op ha ren schoot sevens zich te zien zitten. Gelukkig zooals Alice dacht was vrouw Freer voor het oogenblik uit den weg. Zij was met Vernon naar Hawkshald gereden en werd niet voor den avond terugverwacht, en Violet- ta verbleef reeds sedert eene week bij hare aanstaande schoonmoeder. Alice moest dan ook den doktor behulpzaam Z1) Het inzetten van den arm was zeer lastig en Diineliik maar Rudolf hield zich zoo kloek on zoo moedig, dat hij zeer rap in de achting van zijnen onkel steeg. Niettemin, als alles gedaan was zag hij er zeer onthutst en flauw uit, en de dokter was niet zonder bekommernis de jon geman was zoo flauw en slaapachtig dat hij uiet kon antwoorden op de vragen die de dok tor hem deed; alles wat hy verlangde was rust. Alice scheen dit verlangen te gissen. Laat den armen jongen nu gerust, onkel Olivier n zegde zij ik denke dat hij wat zou willen slapen. Verlies hem niet voel uit het oog, jonk vrouw Tenant zei de doktor, haar de hand gevende om afscheid te nemen Ik laat hem aan uwe goede behandeling over. Zorg dat hij «erust blijve en niet gestoord worde. Hij zal een weinigje koorts hebben, doch volstrekte rust zal hem meer goed doen dan iets anders. Zorg gij voor hem, want vronw Freer kent niets van zulke dingen. Rudolf hoorde niets van dat gesprek maar weldra gevoelde hij dat hij onder de bijzonde re bescherming van Alice stond en dat zij hem de rust bezorgde waarnaar hij verlangde. Niemand kwam hem mat vragen of klagen lastig vallen. Alice ging en keerde en glimlach te als zij voorbij trad, maar sprak niet en de kleine Ethel kwam bij Rudolt zitten, terwijl de andere dineerden, en door vleien en streelen deed zij hem wat eten van hetgeen men hem Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1