KIEZERSLIJSTEN DE STERKSTE WIL l62<le Jaar. Nummer 38 Zondag 19 September 189?. De Vacancie gaat eindigen. Krot-Verslag van 1895. Te Warenime (Borgworm). Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. vonrop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der Annoncen aew0üe' 15 centiemett per drukregel» rrijs aer Annoncen Reklamen 75 centiemen H Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 18 SEPTEMBER. De Kiezeislijsten zijn schandelijk par tijdig opgemaakt. Burgers en werklieden komt uwe rechten doen gelden in den Graaf van Egmont Groote Markt te Aalst. Zonder uitstel moet ge gaan nazien of ge op de kiezerslijsten staat met het getal stemmen waarop ge recht hebt. Liberale Burgers- en Werkmauskring zullen het noodige doen om uwe rekla- matien in tijds in te dienen. Eerstdaags zullen de voorwaarden van het stemrecht door onze zorgen overal bekend worden gemaakt. REDACTIE. De rusttijd voor leeraars on leerlin gen loopt ten einde. Weldra worden overal de scholen heropend en de leer gangen hernomen. Thans, ouders, is het aan u, de school te kiezen waarin gij uw vertrouwen stelt. Doet uwe keuze met overleg en voorzichtigheid, de toekomst uwer kin deren hangt er grootendeels van af. Zendt uwe kinderen naar scholen waar de onderwijzers en leeraars door hunne bekwaamheid en hunne zedelijk heid uw vertrouwen waardig zijn. Zendt uwe kinderen naar de scholen, die sinds lauge jaren aan de samenle ving waarde burgers, goede werklieden oppassende bedienden hebben bezorgd. Ouders, eene groote verantwoorde lijkheid rust op u. Doet uwe keuze met overleg en voorzichtigheid. Onze Middelbare Staatsscholen, en Stadsscholen moeten in alle opzichten uwe aandacht trekken aan deze moet en zult gij dan ook de voorkeur geven. De krotleening van 1891. We meenen bewezen te hebben, dat men in het budjet van 1896, waarin reeds voor 11000 franken dwalingen voorkomen, een som heeft (33" Vervolg). ZESTIENDE KAPITTEL Dat alles beviel hem en hij dacht dat hij er nog goed van afgekomen was, want het onge val had veel erger gevolgen kunnen hebben. Hij zag ook niet in dat dit zijn plan moest veranderen en hij bleef bij zijn besluit 's an- derdags Marchwood te verlaten Terwijl hij daar stil en gemakkelijk lag, meende hij 's anderendags zeer wel de reis te zullen kunnen ondernemen en moest hij dan te Londen nog eenige dagen te bBd blijven, het kwam er niet op aan. Men had hem slechts voor eenige dagen naar Marchwood gevraagd en het was reeds tien dagen dat hij er was hij zou een gebroken arm niet tot uitvlucht doen dienen om een bezoek te verlengen dat onaangenaam was aan zijnen gastheer. Wei is waar, allen waren zeer minzaam ge weest jegens hem van daag doch onder de ge- gevene omstandigheden hadden zij bezwaar lijk anders kunnen doen. Met vastberadenheid wendde hij zijnen geest al van alle gedachte omtrent Alice, en hij was kwaad opzichzelven gebracht vaD 269,000 fr. beschikbaar op de leening van 1891, som welke volgens de ver slagen der vorige jaren onmogelijk nog beschik baar konden zij u Ofwel de verslagen der vorige jaren zijn onvolledig, ofwel het budjet van 1895 is een werk der lantazij, waarin 269000 iranken als hemelsch manna zijn terecht gekomen, zonder dat iemand zeggen kan hoe of lau waar. Nog een Bewijs. We zegden, dat er in rekenkundig opzicht van de leening van 1897, eeue som van 554000 franken kon overblijven, maar dat zulks iu werkelijkheid onmogelijk was. Immer3 indien de stad 1,649,000 fr. leende, was Uit voorwaar niet enkel om een koekskeu van lö0,000 fr. te schenken aan «LaBauque de Biuxelles, maar wel omdat zij het mil joen en half brooduoodig had. Van de 554000 fr. welke er na het betalen van de onkosten der leening en het uitkeeren der vorige leening van een miljoen overbleef, heeft de stad gewis een groot deel gebruikt. We veronderstellen, dat al hetgeen er overig was spaarzaam en voordeelig moest geplaatst worden en inderdaad we vinden iu de uitgaven van het budjet van 1892, het volgende Tijde lijke plaatsing eener som van 269000 franken voortskomende van de nieuwe leening van 1,649,000 fr. (bladz. 25). Het stadsbestuur voorzag dus op de leening een overschot van 269000 franken te plaatsen aan 3 maar zelfs die som was overdreven daar we in 1893 lezen Intresten eeuer som van 158,315,75 fr4,749,47 ir, Ware er 269000 fr. overgebleven men badde het jaar nadien den intrest van die som iu de ontvangs ten moeten vinden In plaats van 4,749,47 fr. zou het aan 3 8070 fr. zijn geweest. Nachtmerrie. Sommige getallen spelen de rekenkundigeu van ons Landhuis iu het hoofd, alsof die ineu- 8chen aan hallucinatie of zinsbegoocheling leden b. v. de getallen 269000 fr. en 94000 fr. De som 629000 fr. werd in de begrooting gebracht van 1892 als te plaatsen kapitaal en in werkelijkheid, was het geplaatst kapitaal 158,315,75 fr. De som 269000 werd op de begrrootiDg van 1894 beschikbaar gebractit De som 269000 werd nogmaals op de be grooting van 1896 beschikbaar gebracht De som 94000 fr. wordt vermeld als over schot der rekening van 1894 iu werkelijkheid is het 29000 franken minder. De som 94000 fr. wordt als vermoedelijk overschot der begrooting van 1896 aangegeven in werkelijkheid moet het 104000 franken zijn. De fameuze financiers lijden aan zinsverbijs tering en zullen hun cijferverstaiid iu de zot- tenkolome van Gheel moeten hertempereu. Zonderling Zonderling Als ik een kapitaal van 100 fr. uitzet aan 3 °/o schrijf ik die 100 franken op als uitgave. Doch door zulke uitgave wordt mijn kapitaal niet verminderd vermits uie som onder een andereu vorm tooh mijn eigendom blijft en ik schrijf daarom de 100 1'r. weer iu mijn Goed vind, zoodat mijn kapitaal overanderJ biijtt. Onze knappe stadsfinanciers verstaan bet anders ze schrijven de 26900O franken, welke zij in 1892 aan intrest plaatsen wilden in de uitgaven en in de ontvangsten viudt men geen regel, geen woord, geen lett r om het even wicht te herstellen. Ze schreven dus in de uitgaven 269000 fr. die eigenlijk niet uitgegeven waren, vermits ze het eigendom bleven der stad. In het verslag van het volgend jaar viudt men van die s »in geen spoor meer, tenzij de intrest 4,749,37 fr. van het kapitaal 158,315,75 inderdaad er van voortkwam, gelijk wij hooger hebben geschre ven. Zonderling 1 Zonderling 1 Een comble In 1885 ging ons stadsbestuur eene leening aan van 200,00O fraukeu. Twee, drie jaren lang meldt het verslag Leening van 200,000 maar dan verandert plotseling dat getal, door een goochelpart (welke zeker in wouderbaar heid, de kunstgrepen van den Goochelaar van Suieders overt! eft) in Leening van 210,600 fr. Item 10,600 franken meer terug te betalen, dan men geleend heefttenzij de leening we zenlijk 210,600 bedroeg, waaruit blijken zou, dat de fameuze klerikale bazen 10,600 fran ken meer hadden geleend dan ze zeiven wisten. Is dat geen comble 1 't Is to grof De kleppers der saucissenkiezing maken het zoo bout als hunne voorgangers en als men bet verslag van 1895 doorbladert moet men on willekeurig uitroepen 't is te grof 1 We lezen op bladz. 27 Jaardoodingen ten behoeve van La Banque de Bruxelles (Leening van 1,649,000 fr.) Eu op bladz. 28 Achterstellige intresten en aflossingen voor 1892 en 1894 der leening van 1,500,000 fr. Ieder eenvoudig mensch zal denkeu dat er spraak is van twee verschillende leeningeu, hoewel er maar eene leening wordt bedoeld, die van 1891. Maar hoeveel heeft men nu eigenlijk ge leend 1,649,000 fr. of 1,500,000 frankeu, dat kunueu de felle kleppers van het eene blaadje tot het andere niet onthouden. Ze staan sloot. Jan Pik staakt voor een oogenblik zijn on derzoek. Hij heeft iedereen overtuigd. ïiet is onbetwistbaar, dat de verslagen en bezonder- lijk het laatste allerellendigst zijn opgemaakt. Het produkt der saucissenkiezing van 1895 heeft zijn meesterstuk geleverd. Het is een schandelijk broddelwerk. Maar het kan niet beter, de nieuwe kiezerslijsten bewijzen het nog. De dompers staan slootde 40000 franken vrijwillige of onvrijwillge dwalingen hanged als een noei aan den klauw van het misbakken kie»produkt. Als Jan Pik een kleine jongen was, moest hij op do kiekens waken. Doch het verveelde hem ze telkens van de erwtenbedden weg te jagen en hij besloot de krabbelzuchtige dieren een partje te bakken. Hij plantte een stok iu den grond en maakte er koordekens aan vast. Aan 't eind van iedeif koordeken was een stukje leder bevestigd, verborgen in een kruimelkeu brood. ISpoedig kwamen de gulzige beestjes en slokten kruimel en stukje leder binnen. Wel dra stonden een dozijn kippen gevangen rond den stok. Ze kouden de stukjes leder uootl verduwen, noch uitkroppen. Eveuzoo staan de klepperachtige stadhui*» bazen als ounouzele kippen, als uilskuikens, als dwaze beunen rond het laatste stadsver* slag. Toekomende week beginnen wij aan eöü ander rubriekskou van 't famous verslag. Jan PIK» Men kent de uitslagen der kiezing van Wareuime (Borgworm). De klerikale kandidaat bekwam 9,345 stemmen, de socialist 6,596 de liberaal 6,127. Hetgeen iu deze kiezing het meeste en het eerste treft is den vooruitgang door het socialism hi het arrondissement Borgworm gedaan. De socialisten heb* ben aan liberalen en klerikaleu een aan zienlijk getal stemmen ontnomen» De kiezing heeft aan onze verwach* tiugen niet beantwoord. De propaganda door de liberale partij gemaakt onder het patroonschap der Alliance van Brussel had ons op eene ballotteering tusschen liberalen en klerikalen doen hopen. Die hoop werd niet verwezentlijkfc» De hoofdzaak is echter, dat de klerika* len met 3,378 stemmen minderheid te* geuover Je antiklerikale partijen staan» De nederlaag der katholieken hangt dus van die partijen af. Vöör de kiezing heeft M. Dochen eh meest al de liberalen, wélke aan dö propaganda in Wareuime hebben deel genomen, verklaard, dat in geval van ballotteering zij tegen de klerikalen zouden stemmen, voor den kandidaat der socialisten. omdat hij met spijt eraan dacht haar vaarwel te zeggeu. Met bitterheid gevoelde hij welka tooverkracht haar daarzijn op hem uitoefende, en hij begreep dat het eeuigste middel om zijn hert niet weg te geven hierin bestond zoo spoedig mogelijk het kasteel Marchwood te verlaten. ZEVENTIENDE KAPITTEL EEN ONHANDELBARE JONGELING Des anderdags morgends ontwaakte Alice met de blijde overtuiging dat de zaken einde lijk eenen goeden keer schenen te nemen. Voorzeker betreurde de jonkvrouw het on geluk dat Rudolf overgekomen was maar te gelijk verhoopte zij eenen goeden uitslag van het geval. Alzoo zou Rudolf gedwongener wijze wat langer op het kasteel Marchwood verblijven, en intusschentijd zou er wel eene betere verstandhouding tusschen hem en zij nen onkel ontstaan. De goede heer Cadwal had niets liever dan eenen lijder onder zijne verpleging te hebben. In zijne jonkheid had hij de genees- en heel kunde bestudeerd, en hij stelde altijd het grootste belang in eene ziekte of in een of an der ongeval onder zijn bereik. Een ruim deel van den nacht had hij in bet bestudeereu van breuken en ontwrichtingen overgebracut en was bijna verheugd een inge wikkeld en moeielijk geval onder de oogen te hebben. Rudolfs mannelijke houding onder het in eenzetten van zij nen gebroken arm had eenen gunstigen indruk op den ouden man gemaakt aan Alice had hij van den lijder als van eenen fiiukeu jongen kerel gesprokeu. Alice had in onkels gevoelen toegestemd. Zij was te verstandig om daar verder over uit te weiden doch als zij slapen ging had zij de overtuiging meegedragen dat de zegepraal reeds half behaald was en dat zij thans niets anders meer te doen had dan onkel en neef ge rust huunen gang te laten gaan. Den volgenden morgend was het sniktieet. Geen wolkje iu den blauwen hemel dreef voor do gloeiende zon geen windja bewoog de kwijnende bladereu der hoornen. Een erge dag voor Rudolf zoo bemerkte Alice, als zij haren pleegvader naar de kapel vergezelde, alwaar beide als naar gewoonte huu morgeudgebed gingen doen want het zal schrikkelijk heet zijn van daag. Hebt gij hem reeds gezien - Neen. Ik was naar zijne kamer gegaan maar ik vond de deur gesloten en alles volko men stil. Ik dacht dat hij sliep. Daarom ging ik niet binnen» Ik ben zeker dat hij geenen goeden nacht gehad heeft J want gistefefi avond was er eeue niet geringe ontsteking in zijnen arm. Daarop gingen beide do kapel binnen. Zie toch daar zat Rudolf op zijue gewottö plaats, en de kleinen Ethel zat nevens hem 1 Hij was zeer bieek, en er lagen zwarte ran* den rond zijne oogen doch hij toonde geena teokens van Üauwto en zat aandachtig te bid* den. Nauwelijks sloeg hij de oogen eens op als tot eeuen stillen groet wanneer zij voorbij hem gingen, eu zij ze stoorden hem niet» Over Rudolfs tegenwoordi heid hier wds df» heer Cadwal zoo verwonderd geweest, om niet eens zijne afkeuring, zelfs niet met ééueu blik te keuueu te geven. YVel had hij hem niet aan bevolen te bed te blijven, denkende dat de li.,* der niet auders kon maar hij was toch otid en wijs genoeg om de noodzakelijkheid daarvan te begrijpeu en de oude man wist niét of hij over de ouvoorzichlige doenwijze van zijnen neef lachen of kwaad zijn moest. Gij zijt alles behalve een vriendelijke jon* gen zegde hij als zij te zamen de kapalle ver* lieteu. Waarom niet op Uwe kamer geble* ven Waarom zoo on voorzichtig zijn -» Neen, dat badt gij niet mogen doen zegde Alice met hare zoete stem. Het is të veel voor u, Wordt vootQwU

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1