KIEZERSLIJSTEN Liberale Werkmanskring. I'ide Jaar. Nummer 42 Zondag 17 October 1897. Andere Knoeierijen. Open Brief Autoportret. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad x. v. -x voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST 15 centiemen Prijs der Annoncen °ZZen76 centlemen per drukregel. .Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 16 OCTOBER. De Kiezerslijsten zijn schandelijk par tijdig opgemaakt. Burgers en werklieden komt uwe rechten doen gelden in den Graaf van Egmont Groote Markt te Aalst. Zonder uitstel moet ge gaan nazien of ge op de kiezerslijsten staat met het getal stemmen waarop ge recht hebt. Liberale Burgers- en Werkmanskring zullen het noodige doen om uwe rekla- matien in tijds in te dienen. REDACTIE. Te beginnen van toekomende week zal men met de kiezerslijsten op de wijken gaan. De bewoners zullen door strooibriefjes en klaroenen geschal ver wittigd worden. ZONDAG 17 OCTOBER Luisterrijk Avondfeest ten 6 uren 's avonds stipt in Concordia. Kosteloos voor de leden van den Kring. Gunstkaart voor een lid des huis- gezins 10 centiemen. (Zie verder pro gramma). De Kiezerslijsten der stad Aelst voor het jaar 1898-1899 zijn niet alleen merkwaardig voor het getal wonderge- boort6n of te phenomenen welke er op voorkomen, er staan ook personen in geschreven welke sedert lang overleden zijn, anderen welke reeds lang de stad hebben verlaten. Onze stadhuisbazen hebben er een handje van om kiezerslijsten op te stel len en ik mag u verzekeren indien er ooit eene tentoonstelling van Kiezers lijsten moest plaats hebben de stad Aalst den prijs van uitmuntendheid zou behalen even als ze beroemd is voor hare knepen in kiezingtijd. Ik heb u reeds eene heele reeks won- dergeboorten of te phenomenen afge kondigd nu wil ik voor de lezers van Dender galm om te bewijzen dat de Kie zerslijsten eerlijk zijn opgemaakt (stijl Denderbode) een andere collectie begin nen. Staan op de kiezerslijst ingeschreven als volgt 1° Ernst Leonard onderwijzer Keizerlijke Plaats N° 24 geboren te Aubel den 29 Juli 1829 met 3 stemmen voor de Kamer Senaat en Provincie, verblijvende te AeJst sedert 21 Meert 1896. Volgens de opgave der overlij- deus van den Burgerlijken stand van Aelst van 30 October tot 6 November 1896 is Ernst Leonard broed, der krist, leering. overleden. 2° De Vis Frans zonder beroep Molenstraat 51 ingeschreven met 3 stemmen voor de Ka mer Senaat en Provincie en 4 stemmen voor de Gemeente. Is verleden jaar van de lijsten geschrabt omdat hij "erbleef te St. Denys-Westrem en niet te Aelst, nu is hij terug ingeschreven zon der recht, want hij is niet alleen algeschrabt, bij is dood. 3° Van der Stappen Felix, drogist, Kapello- straat 15,3 stemmen voor de Kamer enz. en 4 stemmen voor de Gemeente. Woont te Sint Pieters Jette sedert 22 Januari 1896. Dus geen recht 4° Van der Stee Alfons, priester Dender- mondsbaan 20, 3 stemmen voor de Kamer enz. Bewoont Saffelaere sedert 6 December 1895. Dus {:een recht 5°DeClippele Leo, candidast-notaris Mo lenstraat 3 stemmen voor de Kamer 1 stem voor de Gemeente. Is verleden jaar van de lijst geschrabt om reden hij Aerschot bewoonde waar bij ver bleven beeft tot in 1897. Dus geen recht. 6° De Lombaert Philemon,werkman aan den spoorweg, Sint Janstraat 63, met 1 stem voor de Kamer Senaat en Provincie. Hij heeft de stad verlaten sedert 31 Octo ber 1895, en woont te St. Gilles bij Brussel. Dus geen recht. 7. Jacob Frans Xaveer zonder beroep. Kei zersstraat 5, 3 stemmen voor de Kamer Se naat en Provincie 4 stemmen voor de Ge meente.- Hij heeft maar recht op 1 stem aangezien hij geen eigendom meer bezit eu geene perso- ueele belasting betaalt. 8. De Meersman Pieter, smid Veldstraat 11 2 stemmen voor de Kamer Senaat Provincie. Hij heeft maar recht op I stem aangezien hij geen eigendom meer bezit. Zfjn met twee stemmen voor de Ka mer, Senaat en Provincie ingeschreven en hebben maar recht op 1 stem om re den zij gedurende de rereischte jaren met geene persooneele belasting zijn aangeslagen. 9. Cooremans Camiel, fabriekwerker Binne- traac 2. 10. De Clercq Frederic, werkman, Kool straat 17. 11. De Koninck Ignatius Seb. kleermaker, Dendermondsbaan 12. 12. De Raedt Pieter Josef, scbrijuwerker, Groenstraat 132. 13. De Schrijver Camelius, werkmaD, Gent- scüestoeuweg 55. 14. Dienckx Theodoor, landbouwer Violet- testraat 13. 15. Eylenbosch Gustaaf, schrijnwerker, Sint Janstraat 12. 16 Maenens Victor, zonder beroep, Leopold- straat 33 (oud mannenhuis.) 17. Meert Hendrik, policieagent, Sint Jan straat 18. 18. Merckx Frans, fabriekwerker, Oude- Dendermondsche8teenweg huizen Beeckman 112. 19. Mortier Josef, policieagent, Violette- straat 7. 20. Philips Josef, huisschilder, Eiland straat 12. 21. Tombeur Jaak, kerkbediende Burght- straat 2. 22. Van de Brempt Ghislenus, stadwerkman Postweg 117. 23. Van der Bruggen Desideer, dienstknecht Windmolenstraat 51. 24. Van Yperseele Adolf, meestergast, Tra gel. 25. Vinck Gustaaf, fabriekwerker, Sint Jan straat 12. 26. Vermoesen Judocus, metser Eiland- straat 44, plaatsvervanger van het gemeente raadslid A. Vernaeve. (Wordt voortgezet.) De policieagent Meert Hendrik komt op de lijst voor met de belasting der school van de Broederkens. Nog Wondergeboorten of te phenomenen. 54. Van Cauter Alfons, schoenmaker, Oude Dendermondsbaan. huizen Beeckman 5, gebo ren te Moorsel den 30 October 1872 met 1 stem. Volgens een uittreksel uit de registers van geboortens der gemeente Moorsel is hij gebo ren den 30 December 1873. Dus geen recht. 55. Van der Jeught Leander Josef, dienst knecht, Keizerlijkeplaats 24 (Bij de broeder kens) geboren te Zeie den 8 October 1872, met 1 stem. Volgens een uittreksel uit de registers van gebo >rtens der gemeente Zele is hij geboren den 8 October 1873. Dus geen recht. 56. Van Caelenberge Jan Bapt, dienst knecht Brusselsuaat 13 (in het collegie) gebo ren te Gijsegem deu 29 December 1872, met 1 stem. Volgens een uittreksel uit de registers van geboortens der gemeente Gijsegem is hij gebo ren den 29 December 1873. Dus geen recht. 57. Gryffroi Josef, jesuit, Brusselstraat 13, geboren te Thourout deu 8 Mei 1873, met 3 stemmen. Volgens een uittreksel der registers der ge- boorteDS van Thourout is hij geboren den 8 Mei 1874. Dus geeu recht. ('Wordt voortgezet.) P. ANNE. aan M. Woeste Staatsminister. Mijnheer, Gij zijt hedeudaags onbetwistbaar de voor naamste leidei der parlementaire rechterzij. Ge zijc zelfs de volstrekte opperbaas en be- heerscht, zegt men, geheel bet gouvernement. Gij leidt de ministers en de meerderheid bij deu neus en geen eukele zou de minste uwer bevelen durven wederstaau. Op uweu wenk stemmen de schapen van Pa- nurge der meerderiierheid al wat u bevalt of verwerpen al wat u mishaagt. M. Beernaert heeft oudervoudeu wat het zeggen wil u tot vijand te hebben. Gij bebt M. Beernaert doen vullen en met hem de Evenredige Vertegen woordiging waarvan gij de onverzoenlijke te- genkanter zijt. Later bad de Ev. Vert. andere tegenstrevers, doch gij waart de hardnekkigste van allen eu geen enkele heeft tegen haar zoovele ingebeel de grieven ingebracht als gij. We twijfelen echter of Gij bet mooi politiek regiem had voorzien dat weldra in uwe goede stad Aalst zou heerschen even als in het arrou- dissement, dank zij het prachtig, goddelijk, meerderboidstelsel Het Daensisme is gekomen en bij den eers ten schok vloogtge bijüaover 't voetlicht vau 't parlementaire tooneel. Gij de hoofdman der rechterzij, zijt slechts inde Kamer gekomen na eene vernederende ballotteering, met eene geringe meerderheid. 150 stemmen minder op 50,000 eu ge waart om zeep. Het is waar gij hebt te Aalst vrienden, die u verdedigen eu voor u en uwe colleges van 't arrondissement de 4 zetels zoeken te behou den waarover zij hier beschikken. Maar ge weet misschien niet, Mijnheer, door welke pro cédés uwe vrieuden uw Kostbaar bestaan trach ten te redden. Ze zijn gedwongen zonder mededoogen on gelukkige werklieden te vervolgen, wanneer deze verdacht worden u niet gansch getrouw te zijn. Zij hongeren ze uit wanneer zij er de middelen toe hebben. Zij sluiten uit de gods dienstplechtigheden de kinderen der verdach te scholen. U ter eere beledigen en honen zij de lieden, welke van hunne meaning niet ziju. Zij hebben iu de politiek de taal der ketsers en vischwijven ingevoerd. Uwe drukpers heeft al le schaamtegevoel en eerbaarheid verloren, zij is de walgelijkste en domste van Europa. Zal dat echter voldoende zijn Mijnbeer, om uwe kandidatuur nogmaals herop te visachen Zal dat alles de Uaensisten beletten u in de aanstaande kiezingeu te kloppen, u en uwe collega's wandelen te zenden, Krachtens de toe passing van het prachtig meerderheidstelsel Te Aalst zelve zijn uwe vriendjes verplicht op cynische wijze kiesbedrog te plegen eu oni- kooperij om 37 ellendige stemu^n meerder heid te behalen in de gemeentekiezing. God weet hoeveel myriameters saucissen zij de naaste maal zullen noodig hebbeu God weet hoeveel valsche kiezers zij zullen moeten in schrijven om hunne waggelende zetels recht te houden Denkt gij het onmogelijk, Mijnheer, dat een maal de volstrekte meerderheid der stemmen gunstig zij aan de tegenpartijen De propa ganda door sauciseen eu de sofisticatie der kie zerslijsten zal misschien niet altijd voldoende zijn om uwe aftuimehng eu die uwer vriendjes te verhinderen. Hoor eens, Mijnheer Woeste, Gij zijt van degenen, aan wie het talent eene plaats aanwijst in het Parlement, en we achten het rechtvaar dig dat de katholieke partij vertegenwoord we- ze in den gemeenteraad. Doch moest het lot u en uwe vriendjes in de aanstaande kieziDgen ongunstig zijn, ge zoudt niet verdienen be klaagd te worden. Gij zoudt vallen, Mijnheer, als slachtoffer uwer koppigheid eu te recht zouden uwe vrien den u voor hunnen val aansprakelijk maken. In alle geval zult ge ons niet beletten te zeg gen, dat het wel besteed is, en vele lieden zou den onze meening deelen. Daar ik weet, Mijnheer, dat Gij geen Vlaamsch genoeg keut om dezen briefte be grijpen zal ik u de vertaling morgen zenden. Ik groet u. S. D. De liberalen zijn allen centenpieters en oordjesbijters, ziedaar den tekst van het sermoen dat pater Kazakkus in Denderbode van 10 October laatst afkon digt. Bij gebrek aan een ander plaats ken zal de kerel aan de wereld, deu dui vel eu zijne pomperijen vezaken om bij de preekheeren in dienst te treden. De penitent begint reeds boetvaardig heid te doen door zijne zonden publiek te belijden. Eerlang zien wij hem op de groote Markt zitten, barvoets en met een knoopenkoord om het lijf, roepen de tot de voorbijgangers broeders in Ckristi geeselt me, want ik ben een groote zondaar. Hoort, wat ik u te be lijden heb. Vroeger behoorde ik bij de libera- len, bij de mannen wier eerlijkheid, oprechtheid en bekwaamheid zoovele waarborgen waren, dat ze hun recht zouden uitoefenen ten bate der alge- meenlieid doch ik zocht alleen ei- n geubelang en streefde slechts persoon- lijk voordeel na Ik liep over tot de degenen die voor een vijffrankstuk, n voor de benoeming van hun eigen zelve, van een zoon of van een bloed- verwant van zienswijze veranderen. Jaren en jaren heb ik gestreden on- der de blauwe vlag, iu tijden van po- litieke woeling heb ik, gesteund door weldadige, koene strijders den baat der papen getrotseerd, mijnen naam n heeft geschitterd onder de leden der Liberale Associatie maar er was geen vet genoeg aan ik heb mij aan- n gesloten bij degenen die, wanneer s men hun geld biedt, de hand van den domper kussen en hunne overtuiging verkoopen. Vandaag wit, morgen zwart wat mag men verwachten van zulke kerels Vandaag verbetten zij hunne partijge- nooteu eu morgen verraden zij die eu hebben hun geweten veil voor de meest biedenden. De klerikale partij te Aalst telt met dozijnen en dozijnen dergelijke trawan ten, die slechts tegen item zooveel tot het domperskamp zijn overgeloopen. Wat is eene partij waarvan gezegd kan worden, dat de hoofdman, en de meeste kopstukken slechts uit ambitie of ei genbelang hunne overtuiging hebben verloochend en de liberale partij hebben verraden en verkocht. Het is waarschijulijk zoo een kerel, die de hierbovenstaaude belijdenis aan Denderbode heeft overgemaakt, niet willende heengaan zonder zijn eigen portret eerst terdege voor het nage slacht te hebben gekonterfeit. Het is waarlijk treffend eu welgelukt eu bewijst, dat de schrijver den aard en de inborst der kazakkeerders van nabij heeft leeren kennen. je

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1