MEDEBURGERS! DE STERKSTE WIL I'2de Jaar. Nummer 44 Zondag 31 October 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR MEDEBURGERS Medeburgers Felle Kleppers. Cuique Suum. .L 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs4 fr 60 yoor dfm buIten v«nrop betaalbaar I'RIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu r HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen a-.il/rnnfll Prijs der Annoncen J Keklamen 76 ce„tiemen per 5 Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 30 OCTOBER. De .kiezerslijsten zijn schandelijk par tijdig opgemaakt in onze stad. Meer dan 500 reclamatien, betreffende meer dan 600 stemmen, zullen bij het verschijnen van ons blad, op het Land huis gedaan zijn. Nooit in geene enkele stad van Belgie werden de kiezerslijsten op zulke wijze verknoeid en verkonkeld. Het stadsverslag van»1895, het laatste dat aan de lastenbetalers werd uitge deeld is op eene ongehoorde, slordige wijze opgemaakt. In dat verslag komen dwalingen voor ten beloope van 40,000 franken. Wie neemt daarvan de verantwoordelijkheid op zich Waar is het geld naartoe Nooit in geene enkele stad van Belgie werden aldus de budjetten verknoeid en verkonkeld Om al die knoeierijen, om al die zor geloosheden, dwalingen, rechtsmisken- ningeu te vermijden wat is er noodig Kontrool in alle besturen. Kontrool in de financien. Kontrool in de armburee- len. Kontrool in alles wat van verre of bij de algemeene belangen betreft. Hoe zullen we daartoe geraken Door de vertegenwoordiging van al de partijen in het beheer der openbare zaken. In een woord door de Evenredige Vertegenwoordiging. Hing, bing, bing, biug De liboralen zijn toch felle kleppers he Den donderdag avond ontvingen zij de kiezerslijsten, bevattende 5407 namen en reeds des zaterdaags nadien, hadden zij bemerkt, dat de kiezerslijs ten schandelijk partijdig zijn opge maakt jj Ziedaar alles wat de felle Den- derbode over de verknoeide kiezerslijs lijsten heeft geschreven. Bing, bing, bing, bing Wanneer het klept is 't braud. De kiezerslijsten brandden in den Grauwen Steen ofte Cornte d'Egmont en de libe ralen klepten niet omdat het volk toe- loopert zou om den brand te blusschen, maar omdat het komen zou om wat olie op het vuur te gieten, eu lmt kle rikaal poesjenellenkot totaal afbranden mochte. Bing, bing, bing, bing P. Anné de felle klepper klepte maar altijd voort en dozijnen, en honderden kwamen en brachten hunne maat olie. Het vuur werd groot, een echt liberaal vreugdevuur. In de opstijgende rook wolken verzwonden de 37 saucissen- stemmen van 1895. Bing, bing, bing, bing Zestig dobbelgeborenen, verdacht van tooverij en duivelkunst, werden meedoogenloos op den brandstapel ge legd en als geslachte bokken op het geuzenaltaar tot pulver ver braud. Bing, bing, bing, bing Dozijnen en dozijnen werden gegre pen en ondergingen de straf die de wichelaars in den kiostompel past De ketel in Weg er mee en hoog sloegen de vlammen weer op Bing, bing, bing, bing En voortdurend klepte de brandklok en wekte de brave menscben van Aalst uit hunnen slaap. Uit Mijlbeek, Kcrre- broek, St. Job en üsbroek liepen ze toe en hielpen een handje mee om het vuur- ken aan te blazen. Bing, bing, bing, bing De felle klepper zal heden ophouden te kleppen. Hij heeft zijne transparan ten van voor de vensters van den Graaf van Egmont weggenomen en de dom pers zeiven zullen op hun Landhuis vol woede eu spijt degenen slachtofferen en van de kiezerslijst schrabben die hij hun aangewezen heeft en recht geven voor wie hij het eischt. Nu leg ik mijn klokje stil. Op tijd en stond zal het weder kleppen. Immers ik ben een felle klepper, niet waar Den- derbode Wanneer ik klep is 't brand, Wanneer ik luid is 't storm in Vlaan- derenland En in den storm die weldra zal los breken zal de kliek vergaan, tot schan de der kazakdraaiers eu fanatieken die haar en deo bok als goden eeren en aan roepen. Vooraleer te eindigen zal ik Clemens Van de Putte een raad geven Als hij trek heeft in felle kleppers stelle hij zich voor den spiegel, met zijn decora tie van de garde civiek op en hij zal in alle opzichten reden hebben zich zei ven ;e beu onderen, hij de drukker van het stads verslag en van de kiezerslijsten. P. ANNE. Langen tijd bestonden in Belgie slechts twee partijen, die beurtelings het land bestuurden en elkander de meerderheid betwisten. De uitslag der stemmingen onder worpen aan het meerderheidstelsel was soms zeer zonderling. Meer dan eens had de meerderheid der Kamer slechts de minderheid der stemmen bekomen en behoorde de oppermacht dus aan de minderheid, zoodat het grondbeginsel der nationale vertegenwoordiging ver- valscht was. Weldra ook stonden inannen op, be- hoorende tot verschillende partijen, die de dwaasheid van het meerderheidstel- sel deden uitschijnen en voorstelden het te vervangen door de Evenredige Ver tegenwoordiging, die aan elke partij een getal zetels zoude verleenen volgens het getal bekomen stemmen. Tot de partijgangers derEv. Vert. dezer hervorming behooreu de hoofd mannen der katholieke partij (Woeste uitgezonderd) en de groote katholieke dagbladen. De Evenredigers wezen op de omge- rijmdbeden van het meerderheidstelsel en de gevaren welke het oplevert met recht bewerende dat die gevaren zullen aangroeien naai mate het stemrecht uit gebreider wordt. Immers het algemeen stemrecht (hoewel verminkt) moest ne vens de twee bestaande partijen andere doen opdagen, die vroeg of laat hunne vertegenwoordigers in het parlement zouden hebben. Men zag inderdaad nevens liberalen en klerikalen ook progressisten, radi- kalen, socialisten, demokraten, enz. in het strijdperk treden. Met de nieuwe kieswet is het meerderheidstelsel een (37" Vervolg). ZEVENTIENDE KAPITTEL Dan voegde zij er met luider stem bij Neen, Ethel, broeder Rudolf zal nooit meer onhandelbaar zijn. Wij zullen hom goed ondör de roede houden. Gij zult hem goed genezen, wilt gij vroeg Ethel die een oneindig vertrouwen had in de macht die Alice uitoefende. n Ik weet niet dat er iemand onhandelbaar is met u, nicht Alice. De roepende stem van mijihoer Cadwal deed Alice weggaan. Zij kon zich bijna niet weerhouden luidop te lachen. Rudolf bloosde een weinig. Dan zegde hij tot Ethel, die hem genaderd was en liefkozend haar handje over zijne wang streek Neen, liefje, ik zal pogen niet meer on handelbaar te zijn. -. ACHTTIENDE KAPITTEL EENE WAARSCHUWING Hoe weinig het in zijnen smaak lag en hoe zeer hij er tegen opzag, Rudolf was genood zaakt als zieke op Marohwood te blijven. Zijne krachteu waren ontoereikend om het kasteel te verlaten. Zijn ongeval en zijne onbedachte krachtin spanning "ier en twintig uren daarna, da,t had den jonkman meer geschokt dan hij in den eerste gewaar was geworden. De breuk van zijnen arm was een zeer erg geval, en de groo te hitte dei' volgende dagen hadden er veel toe bijgebracht om zijne krachten te vermin deren. En, nochtans, in zekeren zin was de onuit staanbare warmte hem eene goede vriendin, want daar het onmogelijk was gedurende den dag op cle bovenkamers van Marchwood te blijven, zoo vond de doktor goed zijnen zieke alle morgenden vroeg, eer de zonne in haren vollen gloed stond, beneen te laten komen, om in het koelste hoekje van den tuin op eenen rustoel te gaan zitten en daar den dag over te brengen echte dwaasheid. De noodzakelijkheid der samenspanningen van twee of meer partijen loidt soms tot verbazende, gek* ke uitslagen. Het totaal der zetels van het Parlement wordt toegekend aan de minderheid van het kiezerskorps dit is namelijk het geval geweest te Brussel en later te Nijvel. Die toestand is verderfelijk voor al de partijen, vermits ze beurtelings door de samenspanning der vijandige groe pen in minderheid kunnen gesteld wor den, zelfs dan als zij de talrijkste groep vormen. Nog ziet men den tijd niet te gemoet dat klerikaleu en Cbristene demokra- teu de handen in elkaar zullen slaan nog schijnt de tijd verre dat liberalen en socialisten gezamenlijk ten strijde zullen trekken. De waardigheid der par tijen verzet zich dikwijls tegen zulke samenspanningen en het verschil der grondbeginselen delven een afgrond tus- schen baar. Vol hardnekkigheid of politiek on verstand verwerpt de meerderheid de eenvou ligste en meest praktische oplos sing de Ev. Vert. Waarom de Ev. Vert. verwerpen zij geeft aan elke partij wat beur toekomt, maakt de samen spanningen nutteloos en heeft voor ge volg, dat het Parlement de weerspiege ling zou zijn van het land. We zeggen, dat niet enkel de katho lieken in het algemeen, maar ook de katholieken van Aalst belang hebben in die oplossing. We zeggen, dat ook de liberale par tij er belang bij heeft. Zij is thans scuier uit het parlement gesloten, ondanks hare zedelijke kracht, ondanks hare ge talsterkte. Hebben de katholieken er belang bij in het Pailement socialisten en christene demokrateu te zien in plaats van liberalen, wanneer dezen in alle rechtvaardigheid zoovele zetels zouden moeten hebben. Meer en meer wordt het vraagstuk in het land besproken. Een machtig streven ten gunste derEv. Vert. ver openbaart zich overal. De liberalen zon den ongelijk hebben tot de verwezen lijking der hervorming niet mede te werken. Te Aalst moet de Ev. Vert. het hoofd punt zijn van het liberaal programma, eu de aanstaande weggevende kiezing Ethel was reeds bij de hand om Rudolfs boodschappen te doen, en zij deed niets liever. Bijna geheel genezen zijnde, bracht de klei ne blinde Cuthbert het g'rootste deel van zij nen tijd inde eenzame wandeling bij zijnen lijdenden broeder over en Alice kwam over en weder om te zien of er niets aan ontbrak Zij hield een waakzaam oog op haren patiënt en zorgde dat de kindereu hem met hun ge babbel eu hunne nuttelooze vragen niet te zeer vermoeiden. Zij was getroffen door het engelachtig ge duld dat Rudolf met de kinderen had want zeer gewis zij moesten hem somwijlen vervelen, en in de gegevene omstandigheid zouden het grootste deel der jongelingen hun dikwijls scherp toegesproken en beu somwijlen wegge zonden hebben als hun spel te luidruchtig en te stoorend begon te worden. Rudolf kreeg veel bezoek op die dagen, doch aan niemand, behalve aan Alice, schonk hij eene bijzondere aandacht, en het was onge twijfeld de invloed van haar aanwezen die hem deze ongewone en gehate werkeloosheid draag baar maakte. Dagelijks kwamen Edmond Greville en Vio- letta van het kasteel Hawkshold gereden, en wel was Rudolf gevoelig aan hunne belang stelling, Joch hij was blijde dat zijne zuster thans niet op Marchwood verbleef. Nooit zag hij haar of hij dacht aan hare menigvuldige waarschuwingen en nooit verlangde hij min dan nu aan hare waarschuwingen herinnerd te worden. Thans dat Rudolf had toegegeven, eu hij hem in zijne macht had, was er niets dat de gaedheid van den heer Cadwal jegens zijnen neef kon evenaren. Hij wist dat hij vroeger wat al te stuursch jegens den jongeling was geweest, eu zelfs nog was hij niet heslist eene groote vertrouwelijkheid tusschen hen beide te wenschen, want lust gevoelde hij niet om hem vasten voet in zijn huis te laten nemen maar zijn neef had zijne achting gewonnen door den moed en de zielskracht waarmede hij de ijselijkste pijnen uitgestaan had. Zoo legde hij tot al terstond de oude gedach ten van mistrouwen ter zijde, denkende dat de jongen wel verdiende eeuigen tijd goed onthaald en behandeld te worden hij was ziek en onder zijn dak en zoolang deze staat van zaken du ren zou, moest hij de gulhertigste gastvrijhoid op Marchwood genieten. Wordt voorlgefat. 1 1

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1