I ®j f 1 '2de Jaar. Nummer 45 Zondag 7 November 1897. Naamlooze Maatschappij MEDEBURGERS De Kiezerslijsten waren eerlijk opgemaakt. Een Rotsblok. De Wil van Meester Woeste, de vriend der Werklieden. 5 i Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. r a HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reb;iamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Mon abonneert zich op alle postkantoren voor tien buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Hamlscbnften worden niét terug gezonden. AALST, 6 NOVEMBER. Le Comte d'Egmont TE AALST. De heeren actionnarissen worden ver zocht de jaarlijksche algemeene "V erga- deriug bijtewonen welk zal plaats heb ben in het lokaal Au Comte d'Eqmont Groote Markt, te Aalst, op DIJNSDAG 9 NOVEMBER 1897, om 8 ure des avonds. De kiezerslijsten zijn schandelijk par tijdig opgemaakt in onze stad. Meer dan 500 reclamatien, betreffende meer dan 600 stemmen, zijn verleden Zaterdag op het Landhuis gedaan. Nooit in geene enkele stad van Belgie werden de kiezerslijsten op zulke wijze verknoeid en verkonkeld. De kiezerslijsten waren eerlijk opgemaakt zoo had Peêkeu Anné volgens men Denderbo- de verzekert had, verklaard. Ja üenderbode Peêken welke sinds lange ja ren de knepen der klerikalen kent, had verno men dat om de kiezerslijsten op te stellen voor 1898-1899, men eene nieuwe soort van brillen ofte pince-nez had aangekocht waarme de het onmogelijk waste falen. Doch aan de onfeilbaarheid van die wonderbrillen ofte pince-nez geen geloof hechtende heeft Peeken, ook eens zijnen neusnijper opgezet en nauwe lijks had hij een oogslag op de kiezerslijsten geworpen, of hij bemerkte dat deze schande lijk en partijdig waren opgemaakt. 48 Uren zegt Denderbode hadden de libera le kleppers de kiezerslijsten in handen en reeds schreeuwden ze dat ze schandelijk en partijdig waren opgemaakt Wat kleppers toch Ja, wat zijn de Aalstersche liberalen toch kleppers 1 He Denderbode Op 48 uren kun nen zij een kiezersljjst nazien waar 5407 kie zers op voorkomen. Zeser en vast zijn het kleppers Denderbode en hun klokje heeft zoo danig geklept dat het uitwerksel er van zeker in den smaak der stadhuisbazen of in dezen van Denderbode niet zal vallen. Weken lang heb ik in Dendergalm reeksen afgekondigd van personen welke ten onrechte op de kiezerslijsten waren ingeschreven, jon gelingen van 22, 23, en 24 jaren waren als bij tooverslag in eens door de Aalstersche scha- moteurs op de woorden van passecontre passé repassez, marche twee jaren ouder geworden, dooden waren teruggekeerd, personen welke sedert lang de stad hebben verlaten of hunue eigendommen verkocht hadden zijn in eens te ruggekomen of bij toeval opnieuw eigenaar ge worden, anderen betaalden belastingen of wa ren er voor aangeslagen ofschoon ze nooit op de rollen der belastingen zijn ingeschreven ge weest. Wekelijks verwachtte ik van wege Dender bode eene logenstraffing, ik dacht dat de ge decoreerde voor bewezen diensten aan de Bur- gerswacht en het nauwkeurig drukken van de stadsverslagen en kiezerslijsten, in 't harnas zou hebben gesprongen, om degenen te ver brijzelen welke tegen zijnen dank transparan ten hadden durven uithangen met de woorden De kiezerslijsten zijn schandelijk partijdig opgemaakt. Burgers en tcerklieden komt hier uw recht doen gelden. Doch de gevreesde Don Quichotte bleef stom en vond geen woord je om al de geschandvlekte knoeierijen eens in de wachkuip te steken. Eindelijk is hij daar In zijn nummer van Zondag 31 October komt hij te voorschijn gewapend met een dik ken saucis en een hoop kruiken bier en wee liberalen groene demokraten, socialisten en an dere vijanden van de kliek want verbrijzeld en verpletterd zijt gij onder de vreeselijke schrik inboezemende woorden welke hij komt te ver openbaren. Denderbode heeft Peeken Anné in zijn werk niet willen storen of hem inlichten dat hij te gen zijne eigene vrienden reklameerde. Wel gesproken Clemens gij slaat den nagel op den kop. Al de phenomeueu ofte wondergeboorten welke op de kiezerslijsteu voorkomen zijn li beralen socialisten en kristene demokraten, dezelfde peisonen welke met te veel stemmen zijn ingeschreven alsook al degenen welke op de lijst voorkomen en nog niet lang genoeg te Aelst verblijven. Dat ze nu nog zeggen dat Denderbode geen slimme kerel is en zijne de coratie niet verdiend heeft. Wie weet komt het aan Sire Woeste's ooren wordt hij geen ridder geslagen van het orue van den groenen paus. Aan zulkeu geweldigen bokkenstoot had ik mij niet verwacht en 't is waarlijk om heel en al uit mijn lood geslagen te zijn en nimmer of nooit nog namen van phenumenen of andere personen ten onrechte op de kiezerslijsten in geschreven te noemen. Verleden Zaterdag 30 October zijn door de zorgen van de Liberale Burgers-en Werk- mauskringen 530 bezwaarschriften of rekla- men op het Stadssekretariaat door de heeren P. Anne, G. Leveau en Corn. Van Branteghem neergelegd geworden welke als kareelsteeuen op bet hart van Denderbode en zijne vrienden moeten liggen. Voor 221 personen is de inschrijving ge vraag als kiezers voor Kamer, Senaat, Proviu- tie of Gemeente Voor 76 personen is er vermeederiag van stemmen gevraagd Voor 109 personen is er vermindering van stemmen gevraagd Voor 122 personen is de afschrabbing gevraagd van de kiezerslijsten. Dit maakt eene verplaatsing als olgt Voor de Kamer 607 stemmen. Voor de Senaat en Provintie 316 stemmen Voor de Gemeente 250 stemmen. De verkensslachters zullen lachen als ze dat vernemen. Om zoovele stemmen in te halen, sapristi 1 zal men ons werk leveren zeggen ze, want daarvoor zullen er veel saucissen noodig zijn. P. ANNE. Ik wil u, goede vrienden, een para bel vertellen, eene parabel welke ik meer dan eens gehoord heb uit den mond van den gewezen Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, M. Em. Meert en naar ik meen zoo oud is als onze jaartelling Een reiziger begaf zich naar eene verafgeiegene stad, om zijne bruid op te zoeken. Hij was haastig, want het doel dat hij bereiken wilde had zijn geest en zinnen overmeesterd. Plotseling bevond hij zich in een hol len weg voor een rotsblok, die door boosaardige lieden daarin was gewor pen om Jen doorgang te versperren. Terugkeereo ware zijn doel missen, de steile rotswanden bezijden den weg opklimmen was onmogelijk. Niets bleef hem over dan te pogen, den steen op zij te rollen. Vruchteloos beulde hij zicli af, kromde zich onder de zware vracht, zuchtte en kreunde de rots bleef on wrikbaar. Ontmoedigd en afgemat zette hij zich neder en jammerde smartelijk, de wanhoop sloop in zijn hert want ginds wachtte hem het zoetste geluk en geen stap kon hij er naderbij komen. Toen kwam eene tweede reiziger. Hij ook had een doel te bereiken, dat hem nauw aan'tharte lag. Hij ook poogde den steen weg te rollen en matte zich zwoe gend af in nutteloozen arbeid. Hij ook zette zich moedeloos neer en \jrong wanhopig de handen. Dan kwam een derde en dan nog een vierde reiziger, die even als de anderen zich afbeulden en weenend en machte loos nederzegeu terwijl de zon ter kim me daalde, en de schaduwen al langer en somberder werden. Doch eensklaps stond de eerste reizi ger op, en zich vermannend sprak hij tot de anderen. Komtaan, we willen alle vier hier voorbij. Ik weet niet waarheen ge gaat, misschien zou ik u afkeuren als ik het wist maar ik wil, ik moet hier weg, gij ook? Welnu ver eenigen wij ons pogen en wie weet zul len wij te zamen verrichten wat elk af zonderlijk niet heeft kunnen doen. De andere reizigers namen gretig dit zoo eenvoudig voorstel aan en met hun vieren rolden zij den steen zonder eeni- ge moeite weg. Het werk der boosheid was aldus verijdeld. Daarna ging elk zijns weegs, naar het doel dat hij berei ken wilde. In onzen weg ook is een rotsblok ge rold het onrechtvaardig meerderheids stelsel. Het verspert den weg aan Libe ralen, Katholieken, Democraten en So cialisten. Vruchteloos hebben de be- gaafste leiders dier partijen gepoogd, de hinderpaal weg te ruimen ze weer staat aan alle afzonderlijke pogingen. M. Feron, M. Beernaert, M. Anseele, M. Daens hebben den steen willen weg rollen die M. Woeste, de booze geest van ons lanl, vaster en vaster tracht te leggen. Zij zijn in hunne pogingen mis lukt. Welnu waarom zouden zij niet samen werken om dat eene doel te bereiken, namelijk het vernietigen van het meer- derheidstelsel en het invoeren der Even redige Vertegenwoordiging. Alle anderen punten van 't program ma zouden voor het oogenblik terzijde worden geschoven, om plaats te maken voor het enkel lichtpunt Evenredige Vertegenwoordiging, de rechtvaardig ste en schoonste hervorming welke in de wetgeving van ons laud zal verwe zenlijkt worden. Zulke samenspanning noemt men een kartel. De Kartel der aanhangers van de Evenredige Vertegenwoordiging zou eene samenspanning zijn van Liberalen, democraten, socialisten en een deel ka tholieken om de Evenredige Vert, in de wetgeving te doen schrijven. Eens die hervorming bekomen, zou eenieder de uitvoering van zijn programma na streven en er zou van verder verbond geen sprake meer zijn. Weken geleden hebben we aange toond dat men wel eens er toe zal moe ten komen verbonden te sluiten uit noodzakelijkheid om te bekomen het geen de dweepzieke dompers niet wil len toestaan elk het zijne, cuique suum gelijk Denderbode het onder zijn titel zet. (hoewel hij alles voor zich alleen wil.) Welnu het voorstel wordt overal met vele bijtredingen bejegend en de dompers zullen wel bemerken, dat het weldra tijd zal gaan worden het schan delijk stelsel van al of niet te doen ver dwijnen. Zij die aan de overzijde den rotsblok zouden willen tegen houden. M. Woeste en zijne kliek zullen onder het gewicht verpletterd en vermorzeld worden. De Evenredige Vert, is de rechtvaar digheid in alle besturen, dekontrool, het nazicht van al wat de openbare be langen betreft. De Evenredige Vert. zal kiesbedrog en omkooperijen nutte loos maken en zal den konkelfoes en kozijntjes winkel vernietigen. Alle burgers, die recht voor de vuist zijn, en zich eenigzins bekommeren om de orde en den voorspoed in het land zullen de Ev. Vert. als het eenvoudig ste en zekerste hulpmiddel aanprijzen en verdedigen. Tegenwoordig wordt in de Kamers het wets ontwerp aangaande de syndicale vereenigin- gen besproken. Eene syndicale vereeniging is deze waar de intresten, de belaDgen en de rechten der werk lieden van hetzelfde vak besproken worden en waar dan ook de hand gehouden wordt opdat niemand die intresten of die rechten zou bena- deelen of belemmeren. Het voornaamste punt van het wetsontwerp dat men heden be spreekt, betreft de burgerlijke verpersoonlij king van voornoemde syndicale vereenigingen men wil aan die vereenigingen een bestaan op zich zeiven geven, men wil ze doen aanzien als een bestaand iets dat dezelfde burgerlijke rech ten zou hebben dan gij en ik. Indien de wet gestemd wordt zal eene syndicale vereeniging met aan zekere vereischte voorwaarden te vol komen, het recht hebben even als de thans bestaande naamlooze en andere handelsmaat schappijen eigendommen te bezitten, op eigen naam goederen of voorwerpen aan te koopen dm tot het algemeen nut harer leden dienen misschien zelf op zekeren voet en ook op zeke re voorwaarden zich koopwaren aanschaffen, ze te bewerken en de vervaardigde produkten te verkoopen eene syndicale vereeniging in gericht naar de vereischten der wet zal in eeu woord, op haar zeiven bestaan en zoowel in rechterlijke als andere zaken zal ze handelen uit eigen hoofde, zonder dat nog enkele perso nen of leden van den Beheerraad afzonderlijk zullen moeten optreden om de rechten of in tresten der vereeniging of der leden te verde digen ot te doen gelden. Sinds ettelijke jaren kwam die kwestie aan het daglicht en eindelijk is ze zoover gekomen dat ze heden in de Kamers ter bespreking ïut. In zich zei ven is het wetsontwerp goed en in dien bet in breeden zia als wet gestemd wordt zal deze in 't algemeen van groot nut voor den werkman ziju niet dat ze ineens, zooals bij tooverslag de dagloonen zal doen stijgen, dat de concurrentie min hevig zal worden, dat de werkuren zullen verminderen of de vraag naar werklieden die van het aanbod zal overtreffen; neen, met het stemmen dier wet zullen de dui ven den werkman niet gebraden in den mond vliegen, maar ze zal hem toelaten zich met mannen van zijn vak te vereenigen en in die vereeniging zijne behoeften, zijne plichten eu zijne rechten te bespreken, alleen is den werk man niets, vereeuigd is hij veel. Die vereeni ging zal op haar zeiven kunnen bestaan er kend door de wet zal ze bezitten, ze zal een eenzelvig iets zijn, bekwaam om alle daden daar te stellen die thans alleen aan personen en zekere maatschappijen geoorloofd zijn. Doch opdat ze waarachtig in het voordeel van den werkman weze, moet die wet door de volksvertegenwoordigers in breeden zin opge vat en ook iü breeden zin gestemd worden; 't is niet genoeg dat men eene scbijnwet make, dat men inet de eene hand terug neemt wat men met de andere geeft neen, men make ze om den werkman te bevoordeeligen of men make ze niet. Eu opdat die wet aan die voor waarden niet zou falen is het noodig dat dege nen die ze moeten stemmen het eerst en "ooral met den werkman goed meenen, ze moeten met oprechte gevoelens van genegenheid be zield zijn rechtzinnigheid alleen moet onze volksvertegenwoordigers in deze kwestie ge leiden, opdat ze zonder wantrouweu eene wet zouden stemmen die den naam van werkmans- wet zon verdienen. Doch, waarde lezer, die rechtzinnigheid die oprechtheid en genegenheid bezitten een groot I V t I

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1