DE STERKSTE WIL Zondag 21 November 1897. Boksen en Rekenen. Wel Duizend Nen Klont van 600 Pond. Volksbedriegers. Handenhistorie. Mou abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. V" X Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j ™or de stad j voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen „K per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. of zijn het degenen die verslagen opma ken waarin eenerzijds 29000 franken te weinig en anderzijds omtrent 11000 franken te veel geschreven zijn, en de bevolking aldus over den toestand der stadskas bedriegen. Volksbedriegers zijn het die dwa lingen begaan en zich de moeite niet geven die misgrepen (indien het misgrepen zijn) terecht te wijzen. Waar zijn die 40,000 franken naartoe We vragen het u M. Bethune, gij die schepen zijt van financen en ver antwoordelijk voor het opgemaakt, het slecht opgemaakt budjet. Reeds lang vragen wij u uitleggingen. Gij geeft die niet Ge kunt ze ons of wilt ze ons niet geven. Toekomende week zal ik de uitplui zing van het fameus, berucht verslag voortzetten. Wie wie wie Zijn de knoeiers Wie zijn de Volksbedriegers Jan PIK. Denderbode schrijftNaar wij vernemen is de aanstelling van M. Gust. Leveau,Voorzitter van den Liberalen Weriunanskring, als pro fessor van boksen des kriugs, door de leden goed onthaald gewordsn.» Als men deftig man is in onze stad en libe raal, is het inderdaad niet slecht een paar goede vuisten te hebhen om zich op tijd en stond tegen laffe aanvallen te kunnen verdedi gen. Wij hebben immers de stokslagers hier aan 't werk gezien, wanneer ze te doen hadden te gen eenvoudige buitenlieden den 13 juni laatst. Langs achter vallen zij de weerloozen aau maar als men kloek is en hen in 't gelaat durft zien sluipen ze als lafaards weg. Tegen het dompersgespuis dat hunkert naai de eer van deftige lieden dat bladeu aaneen- zwaddert door het gerecht als de oneer dei- drukpers geschandvlekt, tegen lafaards en stokslagers is het goed op lichaamskracht te mogen betrouwen. Maar zou Denderbode ook de benoeming niet willen aankondigen van M. Bethune sche pen van financen, tot professor van rekenkunde aan het Kliekinstituut. Hij zal als buitengewoon rekenkundige vele dingen kunnen verklaren, waarvoor de beste cijferaars stoin zijn gebleven. Hij zou weke lijks een paar lessen kunnen geven in de groote zaal van het Landhuis. Al de groote vernuften zullen uitgenoodigd worden tot de lessen waaruit zij zeker veel nut zouden trekken. De lessen zouden in verscheidene serien verdeeld worden. 1° Over de rekeDplichtigheid onzer kerkfa brieken opbrengst van offerblokken enz. enz. 2° Over de rekeningen der Hospscien, Wee- zenhuis, Gasthuis enz. 3° Over de kermisrekeningen, toelagen aan Jonge Garde en dies meer. 4° Over de comptabiliteit van het Armbe stuur. Inkomsten en uitgaven, statistiek der armen bedienden, bezoekers en meesters dia winkel houden, vergelijking der sommen be taald aan katholieke leveraars met de sommen betaald aan liberalen. 5° Over de kennis van budjetaaneenflan- serij. Kennis die zeer ingewikkeld moet zijn. Rekening der gemeentekiezingen. 6° Oplossing van een problema, het inge wikkeldste dat men ooit heeft gesteld In het budjet van 1895 komen voor 40,000 franken misgrepen voor en toch is het budjet door de Bestendige deputatie goedgekeurd. Hoe komt dat M. Bethune zal al zijne lessen geven met voorbeelden en bewijzen. Hij als schepen van financen, moet immers al de rekeningen onder zoeken alvorens ze goed te keuren. Als intermezzo zou hij eens berekenen hoe veel de stadsdrukwerken reeds in zuivere winst aan Clémeus hebben opgebracht, sedert hij de verslagen, kiezerslijsten en ander werk zoo zorgvuldig afmaakt. Vivan de nieuwen professooor Vivan den grrrooten rekenkundige en Vivan de 40,000 franken. M. Bethune bokst met de cijfers, zooals geen enkele Amerikaan het zou kunnen. VAN DISTEL. Denderbode spreekt van de liberalen welke zonder recht op de kiezerslijsten zijn gebracht. Ja, Mijnheeren, grijnst hij, op de kiezerslijsten 'opgemaakt door ons katholiek gemeentebestuur vindt men wel 1000 liberalen geschre ven zonder recht. Eene massa katholieken zijn van de lijsten geschrabt, een legioen kweze laars recht hebbende op een half dozijn stemmen hebben de eer der inschrijving niet genoten. Het schepencollegie aan vaardt op de lijsten geen enkel kleri kaal meer, het moeten allemaal zuive re liberalen zijn, mannen liberaal ge waarborgd op factuur. A la bonheur Het is voldoende li beraal te zijn om dadelijk kiezer ge bombardeerd te worden en zijn naam door M. Van de Putte op de lijst te zien gesteendrukt worden. Ge betaalt geene belasting genoeg AALST, 20 NOVEMBER. In geene enkele stad van Belgie wor den de kiezerslijsten verknoeid en ver- konkeld, lijk te Aalst. Op de voorloopige lijsten worden een groot getal liberalen niet ingeschreven. Vele anderen worden ingeschreven met te weinig stemmen. Vele klerikalen worden op de lijsten gebracht zonder eenig recht. Talrijke andere dompers worden in geschreven met meer stemmen dan waarop ze recht hebben. Geboortedatums worden ten beloope van meer dan 1 per cent der inschrij vingen vervalscht. 530 Reklamen worden door de libera len ingediend, eene verplaatsing to weeg brengende van meer dan 600 stemmen. En die lijsten worden opgemaakt door de zorgen van ous stadsbestuur. Onze stadhuishuisbazen zijn het, die vaststellen wie er op de lijst moet ge schreven worden of niet. Uh wat kleppers, wat jannen. Van de zorgen zulker dompers Verlos ons Heer. Van 's morgends tot 'savonds, schreeu wen de bokken tegen de liberalen De liberalen zijn slechterikkeu, deugenie- ten, godsdiensthaters en bovenal zijn het volksbedriegers. Wie zijn nu eigenlijk de volksbedrie gers. Zijn het degenen die u op het be drog wijzen of de dompers die aan hon derden burgers hun stemrecht willen ontfutselen. Zijn degenen volksbedriegers die eenieder vrij laten in zijne godsdienstige overtuiging, of zijn het degenen die van den godsdienst een winkel maken. Zijn het volksbedriegers die u aan- toonen waaraan men het geld der las- tenbetalers verspilt of zijn het degenen die de zuurgewonnen penningen te grab bel werpen aan nuttelooze dingen. Zijn het volksbedriegers die u met de bewijzen door de stadhuisjannen zelf geleverd aautoonen, dat hun budjet zonder zorg of kennis aaneengeflanst is (39® Vervolg). ACHTTIENDE KAPITTEL Weet ik dat niet, vriend Ik geloof er veel van te weten, en het spijt mij een onaan- genamen raad gegeven te hebben maar het is mijn plicht u te waarschuwen.... Maar ik begrijp u niet zei Rudolf ik ben kloek ik beu nooit ziek geweest en een gebroken arm is niets. Waarom zegdet gij dit altemaal Stellig niet omdat gij uwen arm gebro ken hebt. Waarom dan Ik zal u de eenvoudige waarheid zeggen. Ik geloof dat gij uwe krachten overschat hebt en dit eene flauwte van het hart heeft teweeg gebracht. Het is eigenlijk geene hertkwaal, maar eene lichte uitzetting der bloedvaten en gevolgelijk eene flauwte, die met rust en op pas gemakkelijk kan genezen worden. Er be staat geene reder dat gij niet weer zoo kloek wordt als vroeger maar gij moet voor eeni- gen tijd uwen koortsachtigen werklust achter laten. Gij zijt overigen? jong een jaar vree? ger of later in het voldoen van uwe eerzucht is van gering belang. Overweeg de zaak rijpe lijk Onvoorzichtigheid kan nu veel kwaad doen dat gij later zoudt berouwen... Ik her haal hetgij moet rust hebben laat uwe eer zucht voor een paar jaar rusten. Doe niets dan uw werk als secretaris en dan, als gij weer gezond zult zijn, en met uw gekend ta lent waarvan ik dit zij in 't voorbijgaan gezeid veel heb hooren spreken zult gij de maatschappelij ke ladder kunnen bestijgen zoo snel als gij wilt. Maar Rudolf glimlachte niet. Hij lag stil voor zich heen te zien. En !i zoo ging zijn vriend voortgij moet zorgvuldig alles vermijden wat deze flauwte kan doen terugkomen. Ik zal er doktor Ho ward over spreken. Het is zeer ernstig voor u. Rudolf keek rap op. Wilt gij zoo goed zijn aan niemand een woord te spreken van hetgeen gij mij daareven gezeid hebt - vroeg hij. Ik moet er doktor Howard over spre ken dit mag hem niet verzwegen worden. Wilt gij mij beloven van er geen woord van te reppen aan niemand van de familie. De doktor bezag hem eenigzins verwonderd, Jan zegde hij Zij zoudea het moeten weten, mij dunkt, want het is noodig dat men u goed oppasse en verzorge. Dat is onnoodig antwoordde Rudolf. Zij wonen hier en ik woon te Londen. Ik zal wel op mijzelvea passen maar ik moet u ver zoeken het hun te verzwijgen. Ik heb mijne re denen voor hetgeen ik zeg. Ik zal het als eene gunst aanzien indien gij wilt doen wat ik vraag. Hij sprak met opgewondenheid. De doktor bezag hem met goedheid, en zijn vriendelijke blik dwong Rudoli openhertiger te zijn dan hij eerst gewild had. Het is zegde bij dat mijn onkel een man is van wien ik geene gunst wil noch kan aanveerden, alhoewel hij edelmoedig en goed- hertig is. En moest hij vernemen Wat gij mij daareven gezeid hebt, hij zou stellig pogen, mij mijne plaats van secretaris te doen opzeg gen om mij bier eenigen tijd in luiheid te laten leven. Nu, dat mag dat kan niet zijn. In zoo iets zal ik nooit toestemmen en ik zou willen verschoond blijven hierover met hem te twisten. Ik verwacht er mij niet aan dat gij begrijpen zoudt waarom ik dit zeg maar ik zou willen dat gij begreept dat mijn besluit desaangaande onveranderlijk vaststaat. Zeer wel zei de jonge doktor minzaam ik zal niets zeggen doch gij van uwen kant moet mij nea raad in ernstige overweging ne- Ohdat geeft niets men zal ze vermeer deren. Gij zijt te jong Nog eens dat is niets men zal n 2 a 3 jaar eer doen ter wereld komen, dan ge geboren zijt. Als ge maar liberaal zijt. Maar onder ons, zulle, ge moet dat van de daken niet schreeuwen. De katholieken, die van kiestrukken niet het minste verstand hebben, zul len daar niemendalle van bemerken, ze zullen tegen de liberalen geen enkel re- klaam indienen. Maar zie, de liberalen zullen zelf be zwaarschriften aanbieden. Na gezien te hebben hoevelen hunner vrienden on rechtvaardig op de kiezerslijsten staan, zullen zij hun best doen ze er altemaal te doen afscbrabben. Ge zult zeggen dat is dwaas, dat is zinneloos! Toch beteekent het arti keltje vau Denderbode over de kiezers lijsten niets anders. Immers hij zegt daarin Peêken Anné reklameert tegen zijn eigen vrienden, op die wijze kon hij wel tot duizend komen. 't Is subliem. Hij wil den lasthebber der liberalen belachelijk lAaken en gelukt er slechts in, de klerikale jannen van 't Landhuis, af te schilderen als een troep domkop pen en ezels. Het gebeurt hem maar zelden de waarheid te zeggen en zulks bewijst, dat de 530 reklamatien, den bol zijner kribbelaars in de war hebben gebracht. Kleppers van 't stadhuis vergeeft het hen, ze hebben het niet expres gedaan P. ANNE. De Fransche geïllustreerde bladen behels den verleden week eene gravuur, voorstellen de een episode der Sint Hubertusfeesten in Frankrijk. Men ziet er een priester met veel plechtigheid en devotie de bonden zegenen van de hertogin d'Uzès. De priesterlijke benedictie aan honden, zult ge vragon Waarom niet Zulk buitenkansje valt evenwel niet te beurt aan alle mopsen, poedels, doggen, keffers, schapers, hazewinden enz. ..ouder onderscheid. De priester zegent slechts de honden van edele dames, van lieden die ze kruipen hebben en dus de beuedicties rijkelijk kunnen betalen. Wat zal M. De Guchtenaar nu zeggen Hij die de meuschen uitscheldt voor bonden als ze de betaalde benedicties van de priesters wei geren, en hunne afgestorvenen volgens hem ter aarde laten bestallen als krengen van beesten men lk zal zoo voorzichtig zijn als ik kan en u komen raadplegen, als wij beide in de stad zullen terugzijn, indien het eenigzins noodig is. Het zal mij aangenaam zijn u den besten raad te geven dien ik geven kan maar ik denk dat gij slecnts dezen regel hoeft te ont houden pas op u zei ven Gij zoudt geeneu meer onaangenamen kuDueu uitdeuken hebben aatwoordde Ru- dolt met eenen glimlach. Maar zoodra de doktor hem verlaten had, kwam er eene donkere wolk op zijn voorhoofd, en hij bleef in diepe gedachten verzonken. NEGENTIENDE KAPITTEL VERTROUWELIJLE MEDEDEELING Rudolf i) zegde Alice gij hebt iets op uw hert. Hij had lang zitten dubben en zelf de jonk vrouw in den tuin niet hooren komen. Hij bezag haar, maar het ontwijkend ant woord dat op zijne lippen kwam stierf weg als hij haren vasten blik ontmoette Het was een warme ramiddag. De kinderen lagen op den boomgaard te sluimeren vrouw Freer en Violetta zaten in het salon de heer Cadwal was zijnen vriend Greville gaan bezoe ken en Rudolf was alleen. Wordt voortg.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1