Liberalen i DE STERKSTE WIL I'ido Jaar. Nummer 48 Zondag 28 November 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 550. Misereri meï Fanatism. Kiezerslijsten. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs j 4 fr 50 voor den buiten PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. vr>irop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten lantpre van het blad, 32, Vrijheidstraat,-32 AALST. <<§>515 HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukreael. Prijs der Annoncen B,ekiamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 {rank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Haudschnl'teu worden niet teiug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 27 NOVEMBER. Leest en verspreidt DE DENDERGALM, liet eenige liberaal weekblad van Aalst. Wie een abonnement neemt voor 1898 ontvangt van heden ai tot Nieuwjaar ^ïet blad gratis. DENDERGALM is het orgaan van al de liberalen zonder onderscheid en treedt in bet strijdperk tegen konkel foes en kozijutjeswinkel. DENDERGALM verdedigt uitsluiie- lijk het programma der liberale partij. Leest en verspreidt DE DENDERGALM het eenige liberaal blad van Aalst. Liberale vrienden we rekenen op uwe medewerking en uwe ondersteuning. f Ze zaten rond eene tafel met groen tapijt, de vior schepenen van der stede van Aalst, toen Jef Stek de 530 rekla- men van M. Anné binnenbracht. Alle vier maakten het teeken des kruizes als wilden ze den duivel verja gen. Een van het viertal murmelde Mesereri meï Deüs. Wat gaan we doen, vroeg na een lange poos Leo primo. Wat gaan we doen en hij nam den helft der kiesre- klumen (de vragen tot inschrijving) en bezag wanhopig zijne collega's. Er zijn er een goed dozijn die we met eenige gegrondheid kunnen verwerpen. Maar wat gedaan met de 209 overige W e kunnen toch zoo niet voor het aanschijn der geheele bevolking al die bezwaarschriften aanvaarden, ons eigen vrienden zouden ons voor den gek hou den en vierkant uitlachen. Ja maar, ja maar, wat zijt ge van zin te doen De helft der aanvragen verwerpen. Om welke reden Och kom die zijn onnoodig. We moeten den indruk vermijden welke de aanvaarding van een groot getal rek la- men op het volk zou te weeg brengen. We zullen dus maar zeggen Verwor pen omdat de hoedanigheid om kiezer te zijn niet bewezen is Ja, doch het Beroepshof zal onze be slissing vernietigen. Och, dat weet ik wel, maar intus- schen zal de slechte indruk van een al te groot getal inschrijvingen toch voor bij zijn. In Gods naam dan en laat het ons maar wagen. Straks komen de verte genwoordigers van de liberalen. Laat ons bidden. Maar ze baden niet, ze bezagen wee moedig de 530 reklamen. M. Gheeraerdts dacht aan den tijd toen hij nog een hevig liberaal was, een geus die getrouwheid zwoer aan zijne partij. M. Betkime cijferde uit hoevele stap pen en stemmen er noodig zijn om re presentant te worden en kon de uit komst niet vinden. M. De Clippele, dacht aan de onder wijzers die de kinderen tot rechtscha pen burgers moeten opvoeden, en in de politiek zulke schoone voorbeelden aan treffen. M. Meert gelijk gewoonte dacht nie- mendalle. Toen de dear plotselings openging kreunde hij pijnlijk Misereri meï Deüs, 530 reklamen. Het fanatism is eene kwaal welke immer met veel zorg door de Kerk en het Klerikalis me werd gevoed. Pas op zegden we, pas op, want eenmaal zal het ianatism zich tegen u keereu en wee u dan 1 Het fanatism gedoogt geene tegenspraak, geen verzet, geen eigen wil, geen zelfdenkeu. Het zegt Gelooft wat men u voorschrijft te gelooven, zonder overwegen, zonder nadenken, zonder onderzoek. Handelt zooals men u voorschrijft te hande len, zonder omzien, zonder overleg, zonder te genstribbelen. Gehoorzaamt blindelings aan al wat u be volen wordt, ge moet niet denken, anderen deuken voor u ge moet doen wat u voorge houden wordt, omdat anderen uw eigen best weten. En de lieden aldus opgeleid, zijn dweepers, zijn fanatieken, en ze meeuen, dat hetgene ze ergerlijks plegen tegenover hun eigen gewe ten en tegen den evenmensch verdienstelijk is voor hunnen God. Men heeft hun gezegd dat en dat zult ge gelooven zonder verder redeneering en ze doen het. Men heeft hun geleerd gij zult de verkee ring der andersdenkenden naarstiglijk schu wen en ze doen het. Men heeft huu voorgehouden Gij zult het H. Schrift niet lezen, ge zult u ook wachten van het lezen van schriften die tegen ons zijn en ze doen het. Men heeft beu in den geest geprent die en die gelooven niet als wij, doen met als wijze zullen eeuwig, eeuwig, eeuwig oraudeu Men heeft in hunneu geest de overtuiging rotsvast gezet, dat al degenen, die geen nwee- pers zijn, vijanden zijn van God, schelmen, slechterikkenhonden Gaat op een der dorpen zooals er nog vele zijn, waar het oude fanatism nog ingeroest is. Het ergste wat men u kan overzenden is u in 't publiek aan te klagen voor liberaal qf so cialist of deuiokraat of vrijdenker. De fanatieke boeren zullen meenen een goed werk te verrichten metu af te ranselen, u te slaan, u te steenigen, u te vermoorden im mers ge zijt een schelm, een schurk, een hond. Wee u 1 hebben wij gezegd, want eenm ial zal het fanatism zich tegen u keeren. Maar de kiezing is geheim Waar het volk denkt en overweegt zal het fanatism vallen door zijn eigene buitensporigheden. Men heeft gezegd de vreemdelingen die ko men om u over dingen te spreken, die ge niet weten moet zijn volksbedriegers, ge moet ze verjagen en ze doen het. De boereu mishandelen niet alleen deDaeu- sisteu, de liberalen en socialisten maar zelis de katholieken die op bun dorp het wagen durven anders te spreken dan M. de pastoor. De Vrije Burgersboud van Gent (waarop de katholieke Neringsboud van Aaist is ge schoeid) ging eene meeting houden in Ever- gem. Om die meeting te doen mislukken hadden de pijpekoppeu vaD Evergem hunnen Boeren bond op hetzelfde uur bijeengeroepen. De zitting werd voorgezeten door den vre derechter, den burgemeesterden pastor en den onderpastoor. De nmetinghoaders geen publiek hebbende trokken naar deu Boerenbond. Na de zitting vroeg Ed. Goossens (een he vig katholiek) om te mogen spreken, dit werd hem geweigerd. Toen vroeg hij' aan de boeren om mede te gaan naar de meeting. Eenige wa ren tevreden, maar een dertigtal fcinatiekert randden de meetiughouders aau en M. Goos sens werd zoozeer mishandeld, dat men ver plicht was hem bij de geneesheer van Evergem binnen te drageD. Bemerk wel, dat vrederechter, burgemeester pastor en onderpastor op de zitting waren van den Boerenbond. M. Goossens smeekte te vergeefs een per soon die met een teeken de laffe boeren kon verwijderen, om reddiug. Welk was de misdaad van M. Goossens en zijne vrienden Wel, ze kwamen spreken te gen den Boerenbond, tegen de coöperatief van den^iastor. We radon M. Arys aan, eens met zijnen He- ringboud naar Evergem te gaan om tegen da coöperatief van den pastor te donderen, hij zou zijn goeden vriend M. Ponnet den wakkeren spreker kunnen meevragen. Klorikalen, gij hebt het fanatiBm met zorg gekweekt. Past op eenmaal zal het zich tegen u keeren en dan Wee u II Zondag laatst heett Denderbode het beknopt verslag afgekondigd van de eerste zitting door onzen schepenraad gehouden voor het onderzoek der be zwaarschriften tegen de kiezerslijsten. 27 Reklamen door de katholieke as sociatie ingediend werden aangenomen zonder bemerkingen. Natuurlijk. Van 32 reklamen ingediend door de Dae isisten werden er 3 aanvaard en 29 erworpen. Nog meer natuurlijk. Maar wat volstrekt buitengewoon mag heeten is, dat de schepenraad van 221 bezwaarschriften (eerstereeks) neer gelegd door Peeken Anne er maar 102 heeft verworpen en 119 aanvaard. Zoo ineens 119 bezwaarschriften zon der opmerkingen aanvaard. Dat is prach tig voor de liberale partij. Wij zenden aan die heeren de uitdrukking onzer bewondering en van onzen welgemeen- den dank. We bekennen openhertig dat het ge tal aanvaardingen onze verwachting overtreft en we nooit zooveel van ons kleppersbestnur hadden verwacht. (40e Vervolg). NEGENTIENDE KAPITTEL Alice ging dicht zijnen rustzetel op eenen tuinstoel zitten. Hij bezag haar, doch sprak niet. Ik zie dat gij u over iets bekommert zeg de zij minzaam en ik denke u misschien te moeten zeggen wat, naar ik gissen kan u be kommert. Hij was verrast. Zou wel iemand zijn ge heim verraden hebben Wat meent gij vroeg hij. Ik wil het u zeggenGij weet dat er dins dag een doktor uit Londen bij u is geweest Rudolf fronste zijne wenkbrauwen. Ja 1 Welnu Welnu, ik had onkel Olivier en doktor Howard met zijne twee vrienden naar u zien gaan daarna zag ik hen in den tuin wande len ik meende dat de vreemde doktor bij hen was, en ik dacht wel te doen eens naar u te komen zien. Nu, als ik van achter ginelschen hoek kwam, zag ik u liggen, en ik zag ook dat de vreemde doktor bezig was met u te onder zoeken. Daarop kwam ik niet bij u maar ik weet dat de vreemde doktor nog eenigen tijd bij u bleef, want ik keerde terug en zag dat hij nog altijd zeer ernstig met u sprak... En se dert zijt gij zeer veranderd... Ja, er is iets dat u bekwelt. Hij lag zeer stil. Eerst na eene lange poos vroeg hij Heeft u niemand iets gezeid Neen, en ik verlang ook niet mij met ie mands zaken te bemoeien of naar iemands vertrouwen te staan, indien het niet uit vrijen wil gegeven wordt zegde hij zeer ernstig niemand heeft mij iets gezegd maar het geen ik weet maakt mij ongerust. Rudolf sloeg de oogen op en bezag de jonk vrouw met eenen treurigen blik. Wat heeft de vreemde doktor u gezegd, Rudolf? vroeg zij. Zijt gij zeer ziek Ik ben in 't geheel niet ziek antwoord de hij. Er schort mij weinig, en dat wei - nigje zal welhaast weer op zijn effen komen. Hoe n Met het leven langs de lichte zijde op te nemeu met zoo weinig mogelijk te werken meteen lui, gemakkelijk leventje te leiden in plaats mij met een hoop dingen te bemoeien die mij niet bijzonder aangaan, zegt de dok tor. ZijD recept is eenvoudig zoo als gij ziet. Alhoewel hij op lichten toon sprak, toch lag er eene zekere bitterheid in zijn stem en een treurige glans in zijne oogen. Dat trof haar diep dieper dan zij durfde bekennen. Eu heeft dat eenige beteekenis voor u vroeg zij. Ja, eene zeer groote beteekenis ant woordde hij zoo groot dat ik aarzel de raadgevingen te volgen of ze in den wind te slaan en maar voort te gaan gelijk vroeger en.... er de gevolgen van te dragen. En wat zijn die gevolgen Dat juist zouikwilleu weten. Indien het slechts de dood ware, ik zou het willen wa gen maar moest het eene hopelooze kwijnende ziekte zijn, dat zou ik niet kunnen uitstaan. Ik heb het reeds ondervonden wat het is een nuttelooze last te zijn... a Ha Rudolf zuchtte Alice a dat zoudt gij niet mogen zeggen n Dan, na eene korte poos, vroeg zij a Wilt gij mij niet zeggen wat verschil daar in voor u ligt Met het fijne gevoel der vrouw had zij ge raden dat hét hem verlichten zou indien hij van den kommer sprak die zijn hert bedrukte. Ja, maar ik weet niet of gij mij zult kun nen verstaan - zei de jonkman. Gij hebt hier zulk een stil onbezorgd leven, dat gij geene gedachte hebben kunt van een stiijd het leven is voor iemand die zijnen weg bartnen wilt. Gij weet dat ik van jongs af aau, de staatskuudige levens baan gekozen heb. Na mijne studiën, bekwam ik eene voorloopige plaats en daarna die van secretaris bij sir Ar thur. Mijne plichten als secretaris zijn niet las tig om vervullen maar indien ik mij daarbij bepaal, dan verlies ik alle kans vooruit te ko men. Hoedat j3i yoor eene jonkvrouw is uw lioedat een raadsel waarvau zij de oplossing zelve niet verstaan kan. IIoo dat, vraagt gij. Omdat ik den strijd tot vooruitgaan moet kunnen vol houden omdat als ik den stroom niet kan vol gen, ik achterblijven moet en dan alle kans voor mij verkeken is. Hij zweeg, en zij zegde minzaam Stellig, Rudolf, gij overdrijft. Eu... uwe vrienden voorzeker zouden zij u niet verge ten, omdat uwe gezondheid u een luttel in den steek liet. Hij glimlachte bitter. Gij kent de wereld niet antwoordde hij De prijs van den wedren is voor den zeerlooper en den palm van deu strijd voor de sterke. De zwakken zijn veroordeeld om overwonnen te worden en te bezwijken. Hij zweeg, zat eenige ©ogenblikken te mij- meren en sprak dan, kalm maar treurig voort Dat is het lot wat mij te verwachten staat. Ik moet, indien ik den raad van den doktor volgen wil, aan sir Arthur zeggeu, dat ik uiets anders meer dan het loopend werk doen kan dat ik al het overige moet daarla ten. Mijn meester zal zeer vriendelijk zijn on zeggen dat ik gelijk heb op mijne gezondheid te passen en nu dat de kamers uiteen zijn ge gaan, zal ik misschien niet veel verschil on dervinden in mijnen toestand maar zoohaast de strijd en het gewoel en de drokte weer be gint, zal ik te werken hebben indien ik zulks v;id de hand wijs, zal een ander in mijne plaats treden en gelijk een verlaten schipbreukeling zal ik blijven zitten. Rudolfs jonge mannelijke ziel worstelde te gen het vernederend bewustzijn van lichaam- Tijke zwakheid. Om die zwakheid was hij boos op zich zelveu het scheen hem zoo onteerend te moeten bekennen yoor den strijd van het leven onbekwaam te zij». di Arme jongen I zuchtte Alice inwen- Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1