Liberalen I schoone Visietkaarten DE STERKSTE WIL 162de Jaar. Nummer 49 Zondag 5 December 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR A? Ter drukkerij van Dendergalm Vooruitgang door 't Werk. Kiezerslijsten. Brandverzekering. Abonnementsprijs bultm voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. 1 HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Prijs der Annoncen D (per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 4 DECEMBER. Leest en verspreidt DE DENDERGALM, het eenige liberaal weekblad van Aalst. Wie een abonnement neemt voor 1898 ontvangt van heden af tot Nieuwjaar het blad gratis. DENDERGALM is het orgaan van al do liberalen zonder onderscheid en treedt in het strijdperk tegen konkel foes en kozijntjeswinkel. DENDERGALM verdedigt uitsluite- lijk het programma der liberale partij. Leest en verspreidt DE DENDERGALM het eenige liberaal blad van Aalst. Liberale vrienden we rekenen op uwe medewerking en uwe ondersteuning. TE BEKOMEN aan GroeclLcoope prijzen. Kring voor Kunst en Letterkunde. Cercle Littéraire et Artistique). Te beginnen van Heden Zondag zullen de Leden in het lokaal Comte d'Egmont de voornaamste dagbladen der verschil lende staatkundige partijen, vinden. Liberale Werkmanskring Zondag 19 December Algemeene verplichte vergadering in Concordia. 1° Gezien het groot getal leden moe- ton volgens het reglement drie leden gekozen worden in het Hoofdbestuur. Tweo Werkende leden en een Eerelid. 2° Aanwijzing der Afgevaardigden voor het Congres der liberale Werklie den. 3° Prachtig Feest op 26 December aanstaande. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. (41* Vervolg). NEGENTIENDE KAPITTEL Met innig medelijden zat zij hem daar te be zien, terwijl de zon hare stralen door het ge takte van de boomen, die den zieken overlom merden, op haar wit kleed wierp, haar zoet gelaat een weinig afgewend. Treurnis er deer nis spraken uit haar beeld. Hij bemerkte alles, en zijn hert brak van pijn. Rudolf Stanhope bezat die sterkte van ka rakter met wilskracht gepaard, die naar zege praal in den levensstrijd voert. Terwijl hij tot zichzelven zegde, dat Alice nooit de zijne wor den kon, had hij toch dikwijls gedroomd aan den dag waarop hij naar Marchwood zou kun nen terugkeeren het hoofd met de lauwer kroon der overwinning versierd om van hare lippen te vernemen, of er hem geene zoetere befooning dan de lofspraak van mannen kon te wachten staan. TWINTIGSTE KAPITTEL DE IJPENDREVE Nicht Aice Er is een spook in de dreve 1 Ik heb het gezien En ik was benauwd be nauwd 1 n Oude Garde. Zondag 12 December aanstaande viert de liberale Oude Garde heur jaarlijksch Ceciliafeest in heur lokaal Concordia, 's Avonds Banket. 1s Maandags zal de Oude Garde een muziekaal uitstapje doen en de vrienden bezoeken. Den eersten Zondag van't jaar 1898, zijnde 2 Januari Concert en Luisterrijk Dansfeest in 't lokaal der Maatschappij Gewezen- en Huidige Onderofficieren en Korporalen der Burgerwacht. Maandag avond in den Graaf van Egmont n Groote Markt, Avondmaal voor de leden der Maatschappij der Gewezen- en Huidige Onderofficieren en Korporalen der Burgerwacht. Het College van Burgemeester en Schepenen heeft uitspraak gedaan over de reklamen tegen de voorloopige kie zerslijsten voor het jaar 1898-1899 in gediend. Eindelijk is het pak van het hart der vertegenwoordigers van de geschand vlekte saucissen kiezing van 1895. Zooals ik in mijn vorig artikel heb aangeduid, hebben onze stadhuisbazen om hunne knoeierijen een weinig te ver bloemen, een groot deel ingediende en gegronde reklamen moedwillig ver worpen. Personen zijn op de lijst behouden ge boren in 1874 alhoewel het de eerste plicht was van het Schepenencollege deze van ambtswege te schrabben. Reeds hebben wij den volgenden uit slag bekomen Op 221 vragen van inschrijving zijn er 119 aangenomen. Op 76,vragen voor vermeerdering van stemmen zijn er 54 goedgekeurd. Op 109 vragen voor vermindering van stemmen zijn er 54 aanvaard. Eu Ethel hing aan Alice en beefde als een riet. Het was in 't begin van september en rond negen uur 's avonds.De kinderen moesten reeds te bed zijn maar Ethel bekende dat zij en Cuthbert te verre gegaan en verdoold wa ren geweest. Ethel was zoo onthutst, dat Alice moeite had om uit hare onsamenhangende taal wijs te worden. Alles wat zij er van verstond, was dat de kinderen in de ijpendreve door eene witte gedaante, door Ethel gezien en door Cuthbert gehoord, doodelijk verschrikt waren geworden. Terwijl de kinderen hunnen schrik aan Ali ce vertelden, was de heer Cadwal in de eetzaal gekomen en stond te luisteren. Doé de kinders naar bed zegde hij tot Alice ik zal eens naar die wonderlijke ver schijning gaan zien. Ga niet alleen, onkel Olivier Neem Ver non mee 1 Onnoodig I zegde hij en ging. Gelijk altijd vond hij de dreve donker, een zaam en verlaten maar zacht voortgaande, vernam hij een zeldzaam en ongewoon gerucht. Hij stond stil en luisterde toe. Wat was dat Het geleek aan eene schorre zware ademhaling, en het kon ook niet op grooten afstand zij n De volle maan schoot door ze straalde zelfs nu door de takken van de sombere ijpen en nu zag de heer Cadwal een kolossaal schaduw beeld gelijk Ethel gezeidbad, eene groote witte spookachtige gedaante. Op 122 vragen van afschrabbing zijn er 61 aanvaard geworden. Dit maakt reeds eene verplaatsing van meer dan 300 stemmen. Het Hof van Beroep zal over de ver worpen reklamen te beslissen hebben en we zijn overtuigd dat de meeste zul len aangenomen worden. We mochten dan met recht onze transparanten De Kiezerslijsten zijn schandelijk partijdig opgemaakt. Burgers en Werklieden komt hier uw recht doen gelden in de vensters van den Comte d'Egmont uithangen. De uitspraak over de kiesreklamen door het College van Burgemeester en Schepenen gedaan bewijst het ten volle en Denderbode het blad onzer stadhuia- bazen, heeft schoon te schrijven dat de personen wier inschrijving door mij ge vraagd werd, van ambtshalve zouden ingeschreven zijn geworden, ik zeg en herhaal dat het miskadee zou geweest zijn. Het Schepencollegie zou nu die per sonen van ambtshalve hebben inge schreven, zegt Denderbode, waarom heeft men het niet gedaan Zoowel als men nu de vragen aanvaard heeft kon men ze inschrijven. Men heeft er wel zoo velen opgebracht Denderbode die te jong waren en dus hoegenaamd geen recht hadden. Neen men zou van ambtswege niets gedaan hebben, want onze feniksen die de kiezerslijsten opstellen laten (mis schien op hoogerbevel) maar al te ge makkelijk personen van de lijst weg die er het volle recht toe hebben en schrij ven als kiezers dompers op die twee maal geboren zijn, nietwaar Denderbo de Even als de kiezerslijsten partijdig en schandelijk waren opgemaakt, zoo ook heeft het College van Burgemeester en Schepenen partijdig gehandeld in hare uitspraak. Het Beroepshof van Gent zal daar orde in stellen. P. ANNE. De meester van Marchwood kon eene on willekeurige gewaarwording van schrik niet onderdrukken en week achteruit als de glim mende witte massa eenen stap naar hem toe deed. Dan zijnen stok vast inde hand geklemd en dreigend geheven, vroeg hij luid en gram wat dit alles te beduiden had Op eens een woedend gehrui en getrappM en gesnuif, en de heer Cadwal werd met geweld tar zijde gestooten, terwijl het spookachtig monster hem voorbij stoof. Rap, rap zoo riep nu eene gekende stem hem toe rap naar huis eer hij terug keert Iemand greep den heer Cadwal onder den arm en trok hem schielijk mede. In huis stond de heer Cadwal welhaast van aanzicht tot aanzicht tegenover Hubert Morri son. Wat riep hij met de grootste ver wondering uit Zij t gij het die hier spoken komt Hubert schoot in eenen hertelij kon lach. «En hebt ge waarlijk het spook niet her kend vroeg hij. Wel, 't was een stier, een witte stier. Hij heeft mij niet weinig doen ver schieten. Hij ware mij over het lijf geloopen indien ik hem mijnen overjas niet over zijne hoorns geworpen hadde. 't Was juist dan dat ik u roepen hoorde en uwe stem her kende. Zoo, zoo, het was de witte stier zei Cadwal. Het dier moet op eens losgoraakt en uitgebroken zijn. De kinderen zijn er goed van afgekomen en ik niet minder. Ik ben u Het was, gelooven wij, M. P. Daens die het eerst in onze stad het denkbeeld der brandver- zekeringen ingericht door de gemeente te berde bracht. Om dit schelmstuk bedreven te hebben kreeg hij een hall dozijn karrevrachten scheld woorden en schimpen naar het hoofd hem mil- delijk toegedeeld door het blad van Van de Putte en waarvan het minste zoo iets was als zeeveraar. In den grond nochtans is het geopperde denkbeeld zeer ernstig. De brandverzekering door de gemeente is overal aan het orde van den dag, en wordt in verscheidene gemeente raden voorgesteld en besproken. Het schijnt zeker, dat met inachtneming van zekere voorzorgen bij zulke zaken onontbeerlijk en met eene degelijke inrichting, de brandver zekering eene bron van inkomsten zou worden voor de gemeenten, en deze hunnen toevlucht niet zouden behoeven te nemen tot nieuwe belastingen, ja zelfs in staat zouden zijn de bestaande lasten te verminderen. Wat de Brandverzekeringen in 't Algemeen waard zijn kan men leereu bij de groote Maat schappijen onzes lands. De meeste doen schit terende zaken, onderhouden een aanzienlijk personeel, hebben een gewichtig reservefonds, verwezenlijken ontzaglijke winsten en deeleu jaarlijks groote procenten uit aan de action- narissen. Waarom zouden die profijten niet komen in de kas der gemeenten die er gewoonlijk groote behoefte aan he'oben?Zou 'tniet logisch zijn de gemeenten te doeD genieten van de voordeelen der verzekering, zij die schier uitsluitelijk de lasten dragen der brandweer, en zich groote opofferingen getroosten om de inwoners tegen brandgevaar te beschermen. Men werpt tegen dat de Brandverzekering in sommige gevallenzeer gevaarlijk zou kun nen worden voor de gemeenten. Veronderstel dat een brand losbarste en verscheidene hou derden duizenden franken schade veroorzake. Zulks is reeds gebeurd te Aalst en zulks kan in 't vervolg nog gebeuren. Hoe zeu de stads kas aan zulke ramp weerstand bieden ze zou zeaer in de onmogelijkheid zijn hare verplich tingen na te komen en zou failliet maken. Maar wie zou er verscheidene gemeenten beletten onderlinge overeenkomsten te sluiten, om aanzieulijke gebouwen of gestichten in tweede hand te verzekeren, zooats overigens de Verzekeringsmaatschappijen het nu doen. Zoodat een fabriek bij twee, drie ja meer Maatschappijen is verzekerd, waardoor de verliesnansen van elk dezer Maatschappijen aanzienlijk verminderen. De stoden en gemeenten het voorbeeld vol- zeer verplicht, Hubert. Ik meende dat het grappenmakers waren en wilde hen op heeter daad betrappen. Alice kwam naar beneden, na de kinderen gerustgesteld te hebben, en stond op eens tegenover de twee mannen. Luister, Alice zei de heer Cadwal de stier loopt los terwijl ik bevelen ga geven om hem te vangen, kat ik het u over aan mijnheer Hubert Morrison de eer van mijn huis te bewijzen. De heer Cadwal vertrok en liet Alice en Hu bert alleen. Vertel mij toch algauw wat er gebeurd is, vroeg Alice. Hubert vertelde het gebeurde, het vermij dende zich te veel op den voorgrond te plaat sen, wel wetende dat de heer Cadwal zijnen lof genoeg verkondigen zou. Maar hoe zijt gij hier gekomen vroeg zij. Verblijft gij misschien op hot kasteel Hawkshold n Neen Ik was naar eene kleine jachtpar tij gevraagd. Na het diné besloot ik eeue wan deling te doen tot aan Marchwood en nam den kortsten weg langs de IJpeudreef. Iic voelde het grootste verlangen u te zien. Over dag zijn wij, jagers niet meester van onzen tijd. Wees welgekomen 1 zegde Alice. Wilt gij binnen komen bi j de anderen Gij weet dat Rudolf bij ons verblijft. Over een paar we ken heeft hij een erg ongeluk gehad, en het begint nu nog maar wat beter te gaan. Hij is op dit uur gewoonlijk in het salon, en zijn® moeder is bij hem. Willen wij bij hen gaan Wordt voortgezet,

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1