Liberalen DE STERKSTE WIL I'iJe Jaar. Nummer 51 Zondag 19 December 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberale Vrienden Liberale Vrienden Abonneert u op De Dendergalni. Ten Uureele van bet Blad Vooruitgang door 't Werk. Liberale Trompettersclub. Oude Garde. De kiezerslijsten. m Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST j Gewone, 15 centiemen Prijs der Aneoncen RekIamen 76 centiemen P«r drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 18 DECEMBER. Leest en verspreidt DE DENDERGALM, orgaan der liberalen te Aalst. Een abonnement ran een jaar op DE DÊNDERGALM kost slechts 4 fran ken 'sjaars voor de stad, 4.50 fr.voor al de andere gemeenten van Belgie, voor op betaalbaar. DE DENDERGALM is het blad van al de liberalen van Aalst zonder onder scheid. De opstellers en de uitgever zijn geheel onafhankelijk, en hebben maar een doel Liberale propaganda te maken. DE DENDERGALM behandelt bij voorkeur de vraagstukken van plaatse lijk belang. De redactie bestudeert al de kwestieu welke de Aalstenaars be lang kuuuen inboezemen. DE DENDERGALM bestrijdt zonder verpoozing de partij van de onwe tendheid, van den konkelfoes en den ko- zijntjeswinkel. DE DENDERGALM zal liet mogelij ke doen om een einde te stellen aan de alleenheersching der dompers die al- leenheersching heeft immers het lot en de toekomst van ons laud in de handen geleverd eoner coterie, die zelfs ver acht wordt door de gematigde katho lieken. DE DENDERGALM verdedigt het programma der liberale partij, met de hervormingen welke ten voordeelo van de werklieden en do landbouwers kun nen verwezenlijkt worden. DE DENDERGALM rekent gelijk vroeger op de talrijke vrienden, die door brieven en bijdragen ons helpen in het onderzoek der kwestien, die in ons blad behandeld worden. DE DENDERGALM zal voortaan al de feesten en vergaderingen der libera le Maatschappijen op zijne eerste blad zijde aankondigen, waarvan intijds me- dedeeling zal gegeven zijn. Al wie aan ons blad brieven of andere (43* Vervolg). NEGENTIENDE KAPITTEL Inderdaad, Rudolf was zeer, zenuwachtig. Alles giug wel zoo lang hij stil gelaten werd maar zoodra hij op eene of andere wijze ver moeid was, dan werd hem alles onuitstaan baar, onverdragelijk, en dikwijls was hij op het punt zijne kalmte te verliezen. Met inspanning wist hij toch zich-zelven te beheerschen, vooral als hij tot zijne moeder of tot zijne zuster sprak want dikwijls, zon der het te weten, stelden beide zijn geduld op eene harde proefnooit ook hoorde men hem een onminzaam woord aan de kinderen toe sturen, en toch was het zelden dat zij hem eenen oogenblik met rust lieten. Rudolfs moeielijkste uur van den dag was als hij na het diué met onkel Cadwal en broe der Vernon alleen aan tafel bleef en er gepraat en geredetwist werd. Noch onkol, noch neef wilde iets toegeven en 't was juist toen dat Rudolf al de ellende van zijn verloren leven gevoelde. Hij was ziek en uitgeput en neerslachtig en lastig en niet gestemd om langer te worstelen en altijd op zijne woorden te passen. Zoo kwam het tot eene opene vredebreuk tusschen oom en neef. Sedert hy Rudolf beter had leeren kennen stukken zendt moet zijn schrijven dui delijk onderteekenen, we verzekeren aan allen de volstrektste geheimhou ding maar houden hoegenaamd geene rekening van naamlooze schriften, hoe belangrijk de inhoud ook weze. DE DENDERGALM zal kampen voor de rechtvaardigheid, en do vertegen woordiging van al de partijen in al de besturen Hospicien, Armbureel enz. enz. Wilt gij ons krachtdadig helpen in ons propagandawerk Wilt gij met ons het dompersbestuur omverre smijten, het fa/neus dompersbestuur, dat wij reeds door uwe medewerkingen door bet vereend pogen van al de Aalsterscbe li beralen in 1895 op den boord van den dieperik brachten. Wilt gij een onophoudelijke oorlog aan den konkelfoes. Wilt gij dat er rechtvaardigheid heersche iu het be heer der gemeentezaken, rechtvaardig heid in de benoemingen, rechtvaardig heid in het verrichten der stadswerken en der stadsleveriiigen Wilt gij den strijd tegen het volkver- lagend fanatism tegen de zedenbeder vende dweeperij tegen bedrog, om- kooperij en dwang helpen voortzetten. Een abonnement voor een jaar kost slechts 4 franken te Aalst. Eiken zater dag namiddag wordt het blad te huis besteld voor 7 uren. Liberalen Leest en verspreidt DE DENDERGALM. En gij zult een goed werk verrich ten. Gij zult daardoor alleen het uwe hebben bijgebracht, om onze stad uit do klauwen der kwezelarij te verlossen. DE REDACTIE. bad de heer Cadwal een plan opgevat hetwelk gansch in Rudolfs voordeel uitvallen moest en juist omdat een edelmoedig denkbeeld zijn hert verwarmde, was de oude man meer dan ooit driftig en meesterachtig in zijne handel wijze. Na het middagontbijt had hij Rudolf ver zocht hem op eene groote wandeling te verge zellen. Alice met Violetta op bezoek te Hawkshold zijade, was dus niet tusschen beide kunnen ko men. Op het uiterste van zijn landgoed liet de heer Cadwal eenige huizen bouwen het na zien van die werken, was het doel der groote wandeling, door den heer Cadwal voorgesteld en door Rudolf aangeuomeu doch als zij 's a- vonds laat terugkeerden, was de zieke jonge ling zoo vermoeid en zoo afgemat, dat hij niet verlangde aan tafel te komeu en zich ging ver ontschuldigen, als zijn onkel op zijne hem ei gene schertsende en gebiedende wijze het woord nam. «Nu, wees gezeten, wees gezeten zegde hij ik wil u spreken Gij moet weer zoo haastig niet zijn om bij Alice terug te koe ren. Rudolf ging zitten, maar beet op zijne lip pen. De heer Cadwal lachte. Hij zag dat de jon geling geërgerd was, en niet onnatuurlijk veronderstelde hij dat hij den nagel op den kop geslagen had. o Bloos niet zoo voegde de oude man er schalsch bij alle gewonde helden worden Ivan men bekomen, visietkaarten, schoon papier en net gedrukt te begin nen van 1,25 fr. lie lUO. Men gelaster zich tevens met het spoedig en verzorgd uitvoeren van allerlei drukwerk plak brieven, strooibriefjes, annoucen, bij- eenroepingskaarten, Trouw- en dood- brieven, doodbeeldekens, programma's, 5rijskoeranten enz. enz. alles aan zeer gematigde prijzen. De uitgever neemt de vrijheid zich voor zijn keurig en spoedig werk bij allen aan te bevelen. R. VAN BRANTEGHEM. Vrijheidstraat 32. Liberale Werkmanskring Zondag 19 December om 2 1/2 ure, Algemeene verplichte vergadering in Concordia. J0 Gezien het groot getal leden moe ten volgens het reglement drie leden gekozen worden in het Hoofdbestuur. Tweo Werkende leden en een Eerelid. 2° Aanwijzing der Afgevaardigden voor het Congres der liberale Wei klie- den. 3° Prachtig Feest op 26 December aanstaande. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Door een onvoorzien geval is het Ce- ciliafeest welke heden Zondag moest ge vierd worden, verschoven. Algemeene vergadering en repetitie op Zondag 19 dezer om 10 uren voor middag bij den heer Hip. Rogghé Zon- nestraat. Dagorde Bespreking over het Ceciliafeest. Den eerste Zondag \an 't jaar zijnde 2 Januari Concert en Luisterrijk Dans feest in 't lokaal der Maatschappij. geerne door jonkvrouwen opgepast. Ik meen verstaan te hebben dat gij mij te spreken hadt zoo onderbrak Rudolf. Ik denk met dat gij mij hier wilt doen blijven om naar zulke dommigheden te luisteren. De heer Cadwal fronste zijne wenkbrauw n. Dat antwoord had hij niet verwacht het ver bitterde hem. Ik heb het recht te zeggen wat ik wil, zoo bemerkte hij koel. Stellig, maar ik heb het recht te luisteren of niet te luisteren antwoordde Rudolf scherp. Vrijpostigheid hebt gij niet te kort zoo morde Cadwal. Wilt gij zoo goed zijn mij te laten weten wat ge mij te zeggen hebt vroeg Rudolf. De heer Cadwal onderdrukte zijne gram moedigheid. Hij wist niet wat zijnen neef zoo ongeduldig en zoo bitsig maakte. Hij had niet de minste gedachte wat onverdragelijke kwelling het voor Rudolf was, met zijne overspannene zenu wen en met dat drukkende gewicht op zijn hert, naar hem te moeten zitten luisteren. Hij vond geene verschooning voor de kwade luim van zijnen neef doch dit bracht hem met des te meer spoed tot het punt, uit vrees dat het Rudolf later te zeer vervelen mocht, alles te zeggen wat hij wenschte, inziende dat het on gerijmd zou zijn, zich door eene voorbijgaan de verbittering te laten verhinderen het plan dat hij met zoo veel zorg beraamd had uit te werken. Daarom begon hij klaar en duidelijk zijn Gemeente Erembodegem. Fanfarenmaatschappij Ste CECIL!A. GROOT BAL op Zondag 19 December 897, om 7 uren 'n avonds, aangeboden aan de leden der maatschappij in het okaal. Hola Hola Dompers waar blijft ga dan met uw triomfantelijk antwoord op de meer dan 500 reklamen door mij in gediend Toen wij in den Comte d'Egmont onze transparanten uitstaken. Da siezerslijsten zijn schandelijk partijdig opgemaakt. Burgers en Werklieden iomt hier uwe rechten doen gelden. 3ruldeu de bokken als bezetene leeu wen. De pennewormen van Denderlode spotteden met onze talrijke reklamen, ze verklaarden dat het op een sisser zou uitloopen, gelijk verleden jaar, dat ik ;oeneeu honderdtal reklamen had neer gelegd waarvan meer dan de helft wer den verworpen. Denderbode loog, liegen is immers bij hem eene tweede natuur geworden. Op de meer dan 500 bezwaarschriften thans door mij ingediend, heeft het ge meentebestuur en meer dan de helft zonder beslag aangenomen en talrijke andere verworpen zonder eenige reden. Zoo behoudt men op de lijst de na men van 7 kinderen, waarvan de in schrijving op de registers van den bur gerlijken stand alleen genoeg bewijst, dat ze een of meer jaren tejoug zijn, aau kiezers die hier ingeschreven staan met vrouw en kinderen, wier huwelijk hier werd afgekondigd, ontzegt men eene bijkomende stem onder voorwend sel dat die kiezers niet bewezen hebben dat ze getrouwd zijn enz. enz. Het schepencollegie loochent wat zelfs uiet moet beu ezen worden en be vestigt hetgene iedereen weet onwaar te zijn. Het zij zoo. In den uitslag der von- voornemen uiteen te zetten. Het landgoed Eastlands zou hij aan zijne zuster, vrouwe Freer, Rudolfs moeder, bij te stament overmaken om het gedurende haar leven te bezitten en om daarna aau eenen van hare zoueu over te gaan, Doch niet aan u, Rudolf zei de heer Cad wal ik zal het aan deu een of aan den ande ren van uwe halve broeders aan Vemon waarschijnlijk doen overgaan. Rudolf gaf geen antwoord. Een gevoel van dankbaarheid was ia zijn hert geslopen voor hetgeen zijn onkel voor zij ne moeder doen wilde maar de laatste aan merking krenkte hem weer. M. Cadwal bemerkte de stilzwijgendheid van zijnen neef. Zoo, dat staat u niet aan, schijnt het vroeg hij. Gij zoudt willen dat ik op mijn be sluit terugkwame. Rudolf stond fier op. Wat bedoelt gij hiermee vroeg hij. Wel, dat gij zuudt willen dat Eastlands na de dood van uwe moeder aan u zou ko men Rudolf werd geheel rood. Een oplettende toeschouwer zou bemerkt hebbea dat hij moei te deed om kalm te blijven. Ik zie niet in zegde hij dat al ben ik uw gast, gij het recht hebt mij te hoonen. Weet, mijnheer, dat er niets ter wereld mij er zou kunnen toe besluiten, eene gunst van u te aanveerden.Gij doet mij dikwijls wenschen dat ik nooit den voet over uwen dorpel gezet hadde. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1