Krot. DE STERKSTE WIL Gelukkig Nieuwjaar. Nummer 1 MISBRUIK. ll G( Krotverslag. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs 4 fr 50 voor den buiten TRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. v>nrop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten lantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Ilandschiiften werden niet teiug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 1 JANUARI. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 juni 1896, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin- dan 65.108,42 franken of 29000 franken m'nder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken. Te zamen omtrent 40.000 franken. Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalen Bedrog of mis grepen. M. Bethune, schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Wanneer zal hij dit doen Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie- aen Hun plaatsken verliezen of hun nen winkel sluiten. Waarom P Om hen te beletten misbruik te ma- Aen van hunne macht ten voordeele •ran hunnen winkel, Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. (44° Vervolg). NEGENTIENDE KAFTTEL Daar gekomen, begon bij zijn vallies in te akken. Ditgedaan zijnde, ging hij naar de laapkamer van de kinderen. Zacht, zeer zacht oog hij over beide en zoende hij in hunnen raap. Eenige minuten stond hij dan do twee •apeude kinderen te bezien. Dan, eindelijk, ■xigevendo aan de afgematheid die eenigzins ij no gewaarwordingen verdoofde, keerde hij aar zijne kanier terug en sliep dien nacht den iepen droomloozen slaap van uitputting. Vroeg inden morgend stond, hij op, belde oden dienstknecht en zegde hem dat zijn va- ifls om negen ure aan de statie zijn moest, ?tte zich en schreef de volgende regelen aan Cadwal Achtbaar Heer, Voor altijd verlaat ik uw huis. 't Is het eenigste wat mij te doen staat. Misschien vraagt gij naar de reden van dezen stap. Indien dit zoo is, herinner u de laatste woor den die gij gisteren avond tot mij gespro- e ken hebt. Rudolf Stanhope. Oude Garde. Op Zondag 2 Januari 1898 Concert en Luisterrijk Dansfeest in 't lokaal der Maatschappij om G 1/2 uren 's avonds. PROGRAMMA lu Deel 1. Sous la Feuillée, openiugstuk door de Fan faren. 2. 6e Concerto de Bériot voor Viool. 3. Variations voor Saxophone Allo. 4. Charité, zang met begeleiding met Viool Piano en Harmonium. 5. Vito, spaansche Dans voor Vioolcel. 2* Deei. 1. L'Oiseleur, fantazij door de Fanfaren. 2. Grande Variation de Concert voor Saxopho ne Alto. 3. Sancta Maria, zang met begeleiding van Viool, Piano en Harmonium. 4. Concerto de Servais voor Vioolcel. 5. Serenade van Beethoven voor Viool, Viool cel en Piano. GROOT BAL om 9 uren. Beste Lezers en Lezeresuen we wen- schen u wel hartelijk erj oprecht een gelukkig nieuwjaar toe. 1897 is dood Leve 1898 Snel vliedt de tijd voorbij en niets vermag hem in zijn loop te stutten. liet baat ons niet de vervlogen dagen te be treuren. In da toekomst moeten we zien, daarin ligt onze hoop, misschien onze zege, onze rust, ons geluk. 1897 Is dood Leve 1898. Laat ons dan moedig het nieuwe jaar intreden, laat ons het voornemen maken kloek aan te werken voor onze ouders, voor ons gezin, voor ons eigen wel stand, voor het welzijn der samenle ving Wij hebben tegenspoed beleefd, laat ons echter manhaftig het hoofd verhef fen, ons hard maken tegen het noodlot kampen, strijden, wroeten om hoogcr, immer hooger te komen. Wij zijn misschien gelukkig geweest, laat ons niet slapen op onze lauweren, laat ons door gemis aan krachtdadigheid de verkregen uitslagen niet te leur ma ken, en werken we immer voort om ons en anders goluk te bevestigen. Hij zegelde den brief en liet hem op de tafel liggen. Dan ging hij naar beneden en buiten in de koele frischheid van den stillen septem ber morgend. Iemand was er aan wie hij vaarwel zeggen moest. Hij |moest Alice nog eens zien hij moest hare hand nog eens in de zijne houdeii en daarna zon vóór hem het leven uitgestrekt liggen... kaal en naakt... zwart en donker... Hij wist waar Alice op dit morgenduur te vinden: langs den weg noar de kapel. Hij stapte aan en ontmoette haar op den terugkeer. Zij was alleen en hij was er blijde om, want hij was bevreesd voor het klagen en weenen van de kinderen, die haar menigmaal naar de kapelle vergezelden, en gisterenavond immers had hij van hen afscheid genomen. Alice zag hem het eerst. Zij glimlachte, doch schudde tevens het üoofd Doktor Howard had haar gisteren avond gesproken, en zij was niet tevreden den zieken zoo vroeg in den morgend op de been te zien. Gij onverbeterlijke jongen zegde zij wanneer zult gij een» voorzichtig leeren zijn i) Ik denk dat ik dit zeer rap leer zegde hij, een weinigje glimlachende. Ik ben ge komen om u vaarwel te zeggen. Ik sta gereed om Marckwood te verlaten.... Zij bezag hem met eenen rappen blik en las Burgers, werklieden laat ons arbei den, in den arbeid ligt veel zege be sloten De luiheid, zelfs, ja, vooral in weelde leidt tot misnoegdheid, tot verval, tot ziekte, tot verderf eu tot zedeloosheid. Beste Lezers en Lezeressen, we wen- schen dat de arbeid u nooit ontbreke en dat hij u het noodige aanbrenge voor u en de uwen, dat hij u alles verschaffe wat gij voor uw onderhoud, voor de behoeften van uw gezin en vooi uw verzet noodig hebt. We wenscben, dat er te Aalst meer tering en nering koine. Dat alle am bachtslieden bezigheid zouden vinden, dat alle winkeliers een goeden verkoop zouden hebben. Wewenschen datde handel weerbloeie opdat al de arbeiders werk zouden heb ben en door een goed dagloon weer herleven zouden. We wenschen, dat de duizenden arme menschen onzer stad, de verlagende liefdadigheid niet meer zouden noodig hebben en aan al de armenbedienden het verbod werd gedaan nog winkel te houden. We wenschen, dat de priestrr3 in hunne kerken zouden blijven en vrede en liefde prediken in plaats van twistte zaaien en door 't Gerecht geschandvlek te bladen te helpen opstellen. We wenschen dat de dompers hunne misrekeningen zouden herstellen en eergevoel genoeg zouden krijgen om als hommes de ceeur hun ontslag te geven. We wenschen, dat in 1898, het kleri kaal ministerie omver tuimele, en ons arm vaderland verlosse van een goever- nement dat stallen opent en scholen sluit. We wenschen, dat in 1898 de bela chelijke komedie der garde civiek in duigen valle en er te Aalst geen enkel ernstig man meer gevonden worde om als officier van zoo'n zwansleger te pa radeeren. Beste Lezers en Lezeressen we wen schen U wel hartelijk en oprecht een gelukkig Nieuwjaar. 1897 Is dood Leve 1898 een onwankelbaar besluit in zijne oogen. Wat is er dan voorgevallen?» Iets waarover ik liever niet zou spreken, indien gij mij verschoonen wiltzegde hij Ik heti in eenige inoeielijke omstandigheden vertrouwen in u gehad. Wilt gij nu, op uwe beurt, vertrouwen in mij hebben, en gelo iven dat wat ik heden doe, het eenige is wat ik doen kan Maar gij zijt niet in staat ons... alleen te verlaten. Ik zal veel beter zijn alleen, nu. Ik smeek u denk niet dat ik ondankbaar ben. Ik kan u nooit genoeg voor al uwe goedheden bedanken. Nietééue zal ik ooit vergeten. Maar ik moet aanstonds vertrekken. Indien gij alles wist, gij zoudt niet pogen mij te weerhouden. Zij bezag hem met diep medelijden. Wilt gij aan allen mijn vaarwel overbren gen - vroeg hij. Ik kan het zelf niet doen. Ik gevoel dat het te veel zou zijn voor mij. De kinderen heb ik gisteren avond in hun nen slaap omhelsd. Ik laat ze in goede handen achter. Dikwijls moest iku bedanken voor al les wat gij voor hen gedaan hebt. Ook dat zal ik nooit vergeten. Hij sprak rap. Zij sprak niet maar hare oogen spraken, en hij gevoelde dat hij begre pen werd. Zij was niet kwaad, maar diep be liet blad van den terecht gedecoreerden Clemens Van de Putte, drukker van het fameusr krotverslag van 1895, heeft alle weken gebrek aan kopij. Dan wordt de schaar genomen en.... kuip! knip! knipeen brok langs hier on een brok langsdaar wordt uitgesneden en in het zeeppapier geplakt. Zoo vindt men in het nummer van 23 De cember een knipseltjen uit het Handels blad van Antwerpen betreffende het verslag van den toestand der stad Brussel ia 1896-97. Dus dat de geuzen van Brussel het verslag van 1896-97 doen uitdeelen als de flinke dom pers van Aal st nog maar aan 1895 zijn. Is de terecht gedekoreerde Clemens ook al aan 't drukken van het verslag van 1896 of aan 't herdrukken van het slecht verslag van 1895, dat hem duur betaald werd Telkenmale onze dompers met een cijfer voor de jriune komen loopen zij een blauwe scheen, en toonen hoe zij tot nu toe het volk hebben misleid en bedrogen. J>endcrbode drukt Het verslag deelt niets meê over het getal ambtenaren, agenten en werklieden van de stad dat moet overgroot zijn.» «Overgroot ook de sommen, die onze bestuur- ders uitgeven aan 't onderwijzend personeel dat de stad voor eigen gebruik vormt in hare zeer wereldlijke normaalscholen.» Er is een groote overvloed van bestuurders die vette tractementen genieten. En met dat «alles, zooveel ongeletterden als elders, mis- schien zelfs nog meer,want onder de Brussel- sche lotelingen vindt men er jaarlijks 10 t. h. die noch lezeu noch schrijven kunnen. Dcnderbode verwijt aan het schepencollege van Bruseel in het stadsverslag het getal amb tenaren, agenten en werklieden der stad, niet opgegeven te hebben. Wel, wel, Clemens jongen, zoekeensin het slecht verslag dat gij gedrukt hebt, waar het getal onzer stadsbedienden en werklieden op gegeven is. Men vindt er zelfs niet in hoeveel gij ontvangen hebt voor het drukken van het slecht verslag. Henderbode vraagt getallen aan het stadsbe stuur van Brussel, terwijl onze stadskleppers hem een verslag laten drukken waarin 40,000 franken dwalingen komen. De stad Brussel heeft heure eigene Normaal scholen, ze geeft groote sommen uit voor het ouderwijs en alhoewel de leerplicht nog niet bestaat is het onderwijs in Brussel veei meer ontwikkeld dan in ouze stad. We gaan het be- w ij zen Te Brussel treft men op 100 lotelingen er 10 aan die noch lezen noch schrijven kunnen. Volgens het stadsverslag waren er te Aalst in 1893 Lotelingen 274. Getal lotelingen kunnende lezen, schrijven, rekenen 192. droefd. Rudolf zegde zij eindelijk op minzamen toon wiltgij mij met zeggen waarom gij ver trekt Ik vertrek omdat ik u bemin zegde hij haastig en omdat ik u nooit kan vragen mijne vrouw te worden. Hij bracht hare hand aan zijne lippen, kuste ze met eerbied, keerde zich rap om en was weg. TWEE-EN-TW'INTIGSTE KAPITTEL IiET VERTREK Alice stond den jonkman achterna te zien meteen wonderlijk schoon licht in nare oogen, Brave, trouwhertige Rudolf I zegde zij halfluid, wendde haar hoofd om en wandelde naar het kasteel terug. Rudolfs afwezigheid in de kapel dien mor gend had geene bemerkingen uitgelokt. Den avond te voren had doktor Howart hem aanbe volen eenigen tijd alle lichaamsoefening te ver- mijdeu eu ofschoon Afice alleen de beteeko- nis van dit verbod begreep, dat scheen op vol doende wijze Rudolfs afwezigheid uit de bid plaats te verklaren. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1